Útvar s housenkami

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Odpovědět
JirkaB
Příspěvky: 2
Registrován: 19 zář 2018, 12:55

Útvar s housenkami

Příspěvek od JirkaB »

088.JPG
Prosím,je li to možné, třeba jen obecně vysvětlit tento jev. V Srbsku a opakovaně pak v Řecku jsem viděl, vždy vysoko na stromě viset pytlovitý útvar připomínající nacpanou ponožku, hustě polezlý housenkami. Fotografie je bohužel nekvalitní, pořízena téměř za tmy. Přiznám se, že jsem to zkoušel i na jiném fóru, kde mi v minulosti vždy poradili, ale tohle je asi něco složitějšího. Předem děkuji za ochotu. Jirka B
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Útvar s housenkami

Příspěvek od marion »

vidím že to je na dubu, nějaká bekyně?
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Útvar s housenkami

Příspěvek od Vindobon »

Obávám se, že podle takové fotky to nikdo zodpovědně neurčí, nicméně podobné kokony si dělá na dubu například Thaumetopoea processionea nebo na borovici Thaumetopoea pityocampa, chovají se takto ale housenky více druhů motýlů. Housenky některých druhů mívají nepříjemné žahavé chloupky, které se dokážou odlamovat a vypouštět do kůže alergen.

Kdysi jsem byl služebně sbírat housenky už nevím čeho, snad Euproctis chrysorrhoea nebo Malacosoma neustria, a nenapadlo mě nic lepšího než vylézt na strom a zatřepat, aby housenky popadaly na silnici a daly se pohodlně sesbírat. Výsledkem bylo neskutečně bolestivé pálení, jaké bych nechtěl znovu zažít; housenek bylo hodně, strom byl na půl ožraný dohola, musel jsem těch chloupků do zpoceného zátylku dostat slušnou dávku. Takže obecně na chlupaté housenky pozor a myslet i na to, že chloupky může zanášet vítr.

Kokony budou zřejmě plnit více funkcí — ochrana před nepřáteli, ochrana před výkyvy teploty atp. Housenky například Thaumetopoea pityocampa v takovém kokonu i přezimují. Vzhledem k tomu, jak jsou kokony nápadné, tak svou ochranno-varovnou funkci plní dobře — ptáčci zpěváčci ty pálivé chloupky zřejmě taky moc rádi nemají.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
JirkaB
Příspěvky: 2
Registrován: 19 zář 2018, 12:55

Re: Útvar s housenkami

Příspěvek od JirkaB »

Ano tento jeden Srbský byl na dubu. V Řecku jich bylo v jedné lokalitě mnoho na borovicích. Děkuji mnohokrát za osvětu. JB
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“