Metody sběru

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Metody sběru

Příspěvek od marion »

Jak píše Mates, oficiálně má celé území Slovenska určitý stupeň, takže formálně nelze sbírat. Prakticky ovšem záleží na té "decentnosti", jenže nikdy nevíte kdo vás pozoruje. Já si vyřizuji povolení na určité území a určité cíle na místa, kde je to jednoznačně zakázané - nyní třeba TANAP. Nyní jsem byl opakovaně v Tatrách a byl jsem kontrolován jen jednou strážcem prírody, to ale proto, že díky povolení se nechovám decentně, takže chodím se smýkačkou a sklepávadlem v ruce. Tady je to zcela jasné. Vyřizoval jsem několikrát povolení pro tato chráněná území, ovšem samotného by mně zajímalo jak je to s nižšími stupni ochrany (1-3), což je většinou běžné území nevíte někdo kdo má oprávnění povolit sběr brouků na místech, kde není oficiálně žádná ochrana ? Jdyž budu třeba chtít sbírat u Váhu v Trenčíně, kde není ani CHKO, ani NP ani žádá rezervace?
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Metody sběru

Příspěvek od DejF »

Mně se také nelíbí zákaz sběru na Slovači, ale věta "...je to u vás na Slovensku = Z A K Á Z A N É :puke tak nevím jak to vyřešíš ?????" je potencionální odrazení začínajícího entomologa a z dotyčných orgánů si to stejně nikdo nepřečte (i když bych se ani nedivil, kdyby to tady sledovali - kdo se kdy kam chystá zobierať im vzácnych chrobákov). A ruku na srdce, je něco jiného, když chytí Slováka (např. studenta) a když chytí Čehůna. Myslím, že "domorodci" až takové problémy mít nebudou... takže by bylo dobré dotyčnému poradit, jak se hmyz sbírá (což bych asi nechal na zkušenějších) a u toho ho upozornit, že se to nesmí, ale rovnou mu napsat, že ho tam ukamenují je dle mého zcestné.

viewtopic.php?f=79&t=7160&p=69295&hilit=misky#p69295 - tady se řeší (jak prohlásil Víťa Kubáň) "těžení Anthaxií" do misek, je to jedna z metod sběru do pastí na brouky, kteří sedají na květy. Je to dobrá věc, kolikrát jsou v miskách i kusy, které člověk ani na lokalitě nevidí.

Snad si "recesívny homozygot" všimnul, že sem Petr M. dal na začátek obsáhlý příspěvek o sběru brouků.

Ať vás provází síťka
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Metody sběru

Příspěvek od papa »

DejF píše:Mně se také nelíbí zákaz sběru na Slovači, ale věta "...je to u vás na Slovensku = Z A K Á Z A N É :puke tak nevím jak to vyřešíš ?????" je potencionální odrazení začínajícího entomologa a z dotyčných orgánů si to stejně nikdo nepřečte (i když bych se ani nedivil, kdyby to tady sledovali - kdo se kdy kam chystá zobierať im vzácnych chrobákov). A ruku na srdce, je něco jiného, když chytí Slováka (např. studenta) a když chytí Čehůna. Myslím, že "domorodci" až takové problémy mít nebudou... takže by bylo dobré dotyčnému poradit, jak se hmyz sbírá (což bych asi nechal na zkušenějších) a u toho ho upozornit, že se to nesmí, ale rovnou mu napsat, že ho tam ukamenují je dle mého zcestné.

viewtopic.php?f=79&t=7160&p=69295&hilit=misky#p69295 - tady se řeší (jak prohlásil Víťa Kubáň) "těžení Anthaxií" do misek, je to jedna z metod sběru do pastí na brouky, kteří sedají na květy. Je to dobrá věc, kolikrát jsou v miskách i kusy, které člověk ani na lokalitě nevidí.

Snad si "recesívny homozygot" všimnul, že sem Petr M. dal na začátek obsáhlý příspěvek o sběru brouků.

Ať vás provází síťka

No já mám za to, že jsem začínajícího slovenského entomologa informoval správně. Neboť dělat něco nevědomě a pak být případně buzerován je podle mne horší než si dát pozor ! :D
Myslím, že broučkaři se odradit nedají = ty ano ? Já prozatím ne.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Metody sběru

Příspěvek od DejF »

Nerozporoval jsem obsah, ale o formu podání dané informace :mrk
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Metody sběru

Příspěvek od marion »

ad DejF - obecné metody sběru tady uvedené jsou, do okolí Nových Zámků už nejezdím, i když je to nádherná oblast, takže v tom nepomůžu. V mém věku a při mých zkušenostech mně spíše zajímá jak tyto aktivity legalizovat a hlavně by mně to zajímalo pokud bych působil v okolí bydliště.

V čem ovšem vidím problém, a prosím "recesívného homozygota" aby to nebral osobně, že nevím s kým komunikuji, jmenovaný může být stejně tak začínající entomolog jako šéf ochrany přírody v okrese a i já si čím dál tím častěji dávám pozor na poskytování informací, které mohou být zneužité. Forum je anonymní, v podstatě sem může kdokoli a již nejednou jsme zažili přítomnost lidí se snahou omezovat a kritizovat naše aktivity.
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Metody sběru

Příspěvek od papa »

marion píše: V čem ovšem vidím problém, a prosím "recesívného homozygota" aby to nebral osobně, že nevím s kým komunikuji, jmenovaný může být stejně tak začínající entomolog jako šéf ochrany přírody v okrese a i já si čím dál tím častěji dávám pozor na poskytování informací, které mohou být zneužité. Forum je anonymní, v podstatě sem může kdokoli a již nejednou jsme zažili přítomnost lidí se snahou omezovat a kritizovat naše aktivity.
:yes = jsem rád, že jsi to napsal, souhlasím.
Myslím, že si všichni dobře pamatujete co předváděl jistý neENTOMOLOG z SK zde na jaře .... mne to jen utvrdilo, že stále v některých lidech zloba a asi závist je :cry a tak je dobré se radit a raději varovat.

Abych dal konkrétní příklad:
byl jsem před cestou do Afriky upozorněn na konkrétní oblast kde jistý odborník z Francie (Dr. zoologie co obchoduje s brouky) má podchycené domorodce a především policii a jak někdo zde chce lovit je okamžitě nahlášen a má průser !! Skoro jsem to mu nechtěl věřit. V Africe :wasntme Protože jsem ale do této oblasti a hlavně města jel, neboť se zde vyskytuje druh brouka co jsem chtěl ulovit, tak jsem byl raději obezřetný. Kolegovi jsem ani radši nic neřekl :chuckle Možná mne a kolegu to zachránilo od problémů. Hned na první zastávce ve města a doplnění surovin se nás ujal místní aktivní domorodec. Byl jsem překvapen jaké má informace včetně dotazu zda nehledáme hmyz a že to nesmíme (materiál ani vybavení neviděl, ani jsem se mu nechlubil co tam dělám). Raději jsem tedy popojel o kus dál, než si dělat problémy. Zde se již ale brouk nevyskytuje. Každopádně jsem opakovaně poděkoval kolegovi co mne na riziko upozornil ...
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Metody sběru

Příspěvek od DejF »

papa píše:... a tak je dobré se radit a raději varovat.
Moji milí přátelé (nebo nepřátelé, jak kdo chce :chuckle),
já s tím samozřejmě souhlasím a máte úplnou pravdu, jen jsem polemizoval o formě, jakou to napsal "papa". Dle mého se to dá napsat i jinak (což zde bylo předvedeno) a tahle forma by mohla potencionálního zájemce odradit... což by mohla být škoda (a taky nemusela, že ano; možná kdyby někdo některé naše "kolegy" v začátcích odradil, tak by zasluhoval "řád zlaté berušky"). To je vše, co jsem chtěl napsat, myslím, kdo chtěl pochopit, pochopil.

Co se týče informací o zkušenostech z expedic... ano, to by mělo být samozřejmé, ale info pro zkušeného entomologa je jiné než pro potencionálního mladého začátečníka, který chce začít sbírat řekněme za barákem. Osobně vidím rozdíl hlavně v tom, že být zavřený v Turecku nebo Africe je něco jiného něž dostat třeba dvojku z chování.
papa píše:
marion píše: V čem ovšem vidím problém, a prosím "recesívného homozygota" aby to nebral osobně, že nevím s kým komunikuji, jmenovaný může být stejně tak začínající entomolog jako šéf ochrany přírody v okrese a i já si čím dál tím častěji dávám pozor na poskytování informací, které mohou být zneužité. Forum je anonymní, v podstatě sem může kdokoli a již nejednou jsme zažili přítomnost lidí se snahou omezovat a kritizovat naše aktivity.
:yes = jsem rád, že jsi to napsal, souhlasím.
Myslím, že si všichni dobře pamatujete co předváděl jistý neENTOMOLOG z SK zde na jaře .... mne to jen utvrdilo, že stále v některých lidech zloba a asi závist je :cry a tak je dobré se radit a raději varovat.
Jen jestli "papa" také není nějaký agent? Třeba "palearktický papaláš"? Ten jistý neENTOMOLOG z SK se pokud vím představil, ale možná myslíme každý jinou kauzu, nesleduju tady všechno.
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Metody sběru

Příspěvek od papa »

PAPA = AGENT, to jsi mne pobavil :clap :clap to jsem vždycky chtěl bejt
No ono je skoro jedno jestli ti rozbijí pusu na Slovensku nebo v Africe. Skoro by mně to na Slovensku vadilo víc ...
A na téma proč jsem PAPA a ne Elvis Presley, přitom mne zde zná myslím dost lidí, bylo již napsáno hodně ...

Takže, Slováci sbírejte, aspoň tam nebudeme lovit jen my :P
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Metody sběru

Příspěvek od míra »

V roce 1999 jsem byl poprvé v Brazilii a na jedné pasece jsem se snažil sekyrkou odloupnout kůry prastarých velikánů. Po chvilce jsem se vyděsil domorodce, který mě zlověstně pozoroval, pak se k němu připojilo dalších pár. Po chvilce pobíhání jsem s kamarádem vytazil nejprv chůzí pryč.
Po chvilce zjištujeme, že nás domorodci pronásleují. Dávíme se na úprk. Pohledem zpět vidíme, že se za námi žene snad celá vesnice. Samí válečníci, mávají oštěpy a křičí slova smrti. Naprosto vysílení jsme doběhli na silnici očekávajíc záchranu( na silnici projel vždy za den max 1 vůz) .
Pronásledovatelé nás však dohánějí, obkličují, než stačíme odemknout naše auto.
Jeden z nich předstupuje a ptás e:
hi boss, you lose there machete? And you do not roast chicken? Seriously you taste those slimy worms?
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Metody sběru

Příspěvek od Renno »

míra píše:hi boss, you lose there machete? And you do not roast chicken? Seriously you taste those slimy worms?
:D :D :rofl
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Nicolascoleoptera
Příspěvky: 249
Registrován: 16 dub 2015, 11:09

Re: Metody sběru

Příspěvek od Nicolascoleoptera »

Ahoj, jak se tak chystám na sezónu, vynořila se otázka, jak snížit vysychání vinných pastí? Pomohl by glycerol? A jaký nejlepší konzervant použít (Fridex, sůl...) při expozici na tři týdny. Chtěl bych ve Francii instalovat i pasti, které zkonroluju jen jednou, až je půjdu vybrat, takže by mohly být i někde dál, než se pohybuji běžně... u misky se žlutým terčem asi není možné omezit vysychání tak, aby šlo uvažovat o např. týdenní expozici, nebo ano? Díky za rady
Anthaxiini W
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Metody sběru

Příspěvek od Vlada Skoupy »

Používá se malá příměs nějakého jaru, či jiného smáčedla.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Metody sběru

Příspěvek od DejF »

Misky vysychají rychle a jakmile vyschnou, je po úlovku... neutopení brouci odletí, zbytek odnesou mravenci... Trochu se to dá eliminovat tvarem - koupil jsem v Maroku dvou nebo třídecové plastové kelímky, stejné jako tady bílé na limču, ale krásně žluté a o něco pevnější. V nich samozřejmě vydrží voda déle než v nízkých a širokých miskách, ale to se bavíme o dnech, ne o týdnech.

Dává se tam Jar, ale ne kvůli odpařování. Změní pnutí hladiny a brouci nedoplavou k okraji a neuletí. Pokud je tam jen voda, většina se dostane ven...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Metody sběru

Příspěvek od Libor Dvořák »

Kelímek od flory nebo ramy apod je hluboký dost, aby to na týden vydrželo. Když se tam nedá obyčejná voda, ale silnější solný roztok, tak při eventuálním odpaření zůstane hmyz zakonzervovaný v solné krustě. Pak stačí decentně namočit ve vlažné vodě a ničemu to neublíží....
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“