Méně sbírané skupiny hmyzu

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od PavelJakubec »

LucanusCervus píše:.. bola by škoda ostatný nachytaný hmyz vyhodiť, a preto ho s radosťou tiež spracujem.. každý získaný údaj môže byť užitočný pre poznanie a aj ochranu prírody..
Tak to doufej, aby jsi toho moc nechytil, protože v opačnym případě ti to dilema nezávidim. :D
Dělal jsem na diplomku a bakalářku Silphidy, a když člověk chodí do laborky, jako do kolbenky a celé dny vybírá a určuje, tak to začne postrádat tu romantiku...
Metex
Příspěvky: 16
Registrován: 25 úno 2012, 12:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od Metex »

Vyuziju tady toho vlakna pro trosku jiny dotaz s tim lehce souvisejici :-)

Entomologii nerozumim, ale rad fotim hmyz a byl bych rad necim uzitecny. Vim ze fotek tesariku a strevliku jsou plny weby, ale prijde mi ze drobnejsi hmyz, nymfy, larvy nebo mene fotogenicke kousky moc fotek nemaji. Ja prave tyhle veci fotim rad a zajimalo by me jestli by to mohlo byt nekomu k necemu dobre. Pripadne pokud by mel nekdo zajem tak mi muze rict na co se mam zamerit a fotit. Techniku mam (nikon D7000 + sigma 150 f2,8) takze velikostni limit aby na ty fotce bylo aspon neco videt je tak 1mm.
eurycantha
Příspěvky: 10
Registrován: 02 led 2012, 20:12
Bydliště: Jihlava

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od eurycantha »

Podle mapování biolibu, se lze s kudlankou nábožnou setkat i ve Středních Čechách. Není to nějaký nesmysl? A pokud ne, tak by mě zajímalo, jak se tam dostala. Jestli přirozeně, nebo je tam vypustil nějaký nadšený chovatel. A také, zda se ty populace normálně rozmnožují a udržují.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 827
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od Adam »

Ano, sám jsem ji opakovaně viděl v Polabí. Rozmnožují se a prosperují. Otázka původu populací asi zůstane nevyřešená. Možná přijely na kamionu, možná je někdo vysadil, možná se šíří přirozeně.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od Hali+ »

Kudlanky se podle mě šíří zcela samy od sebe, protože vcelku dobře létají. V Polabí už se dají čas od času vidět.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
LucanusCervus
Příspěvky: 93
Registrován: 05 čer 2010, 15:04
Bydliště: Jalovec - Liptov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od LucanusCervus »

Aj u nás sú už prítomné na severnom Slovensku (Nízke Tatry, Pieniny, ba aj v Poľsku) v dôsledku otepľovania asi. Myslíte si aj vy, že kudlanky vôbec nie sú ohrozené? :)
eurycantha
Příspěvky: 10
Registrován: 02 led 2012, 20:12
Bydliště: Jihlava

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od eurycantha »

Tak to je skvělé. Příští rok začnu chodit na Přf UK do Prahy, tak bych se po nich rád poohlídl.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 827
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od Adam »

Co s tím má společného PřF UK? :nerd
eurycantha
Příspěvky: 10
Registrován: 02 led 2012, 20:12
Bydliště: Jihlava

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od eurycantha »

Adam píše:Co s tím má společného PřF UK? :nerd
Víceméně nic. Jen to, že se budu vyskytovat většinu času v Praze a těší mě, že se tam můžu poohlédnout po svých oblíbených kudlankách.
Nikyta90
Příspěvky: 26
Registrován: 14 led 2014, 14:20
Bydliště: Liberec,Janovice v Podještědí

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od Nikyta90 »

Ahoj

jsem začátečník a ráda bych se chtěla věnovat sběru nějaké méně sbírané skupiny, která ještě třeba není tolik probádaná. Jsem z Podještědí, můžete mi poradit, která taková skupina by se tu mohla vyskytovat?Abych se na ní mohla třeba už zaměřit a prostudovat ji v literatuře? Díky za pomoc :) Nika
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od Hali+ »

Takových skupin je... V podstatě stačí vynechat jen ty úplně teplomilnější, ale i tak z těch ostatních bys nevěděla co dřív. :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 590
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od prosektor »

Ze začátku sbírej všechno, časem se tvůj zájem vyvrbí :mrk
Nikyta90
Příspěvky: 26
Registrován: 14 led 2014, 14:20
Bydliště: Liberec,Janovice v Podještědí

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od Nikyta90 »

No mě vždycky zaujaly druhy, které tu nejsou jako nosorožíci kapucínský nebo eudicella euthalia. Narazila jsem na ně před lety v knížce Hmyz chov a morfologie od Františka Kovaříka a hned mě zaujali.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Méně sbírané skupiny hmyzu

Příspěvek od hong »

neví někdo, kde bych sehnal nějaké mapky výskytu Blattodea v Evropě??
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“