Všetečné dotazy začátečníků

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Odpovědět
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od krep »

:rofl No a v západních čechách jsem jeden z nejmladších (tedy z těch, kteří se účastní akcí pořádaných ZPČSE)...to jsou paradoxy, že?
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Renno »

paradoxy to jsou...ale smutné :S
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
adamanteus
Příspěvky: 220
Registrován: 12 srp 2011, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od adamanteus »

Já zas budu jeden z nejmladších entopražáků, jako Skippymu je mi 20 :)
Ondra Kouklík, ondra.kouklik@seznam.cz
Uživatelský avatar
Václav Týr
Příspěvky: 907
Registrován: 29 dub 2010, 20:05

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Václav Týr »

krep píše::rofl No a v západních čechách jsem jeden z nejmladších (tedy z těch, kteří se účastní akcí pořádaných ZPČSE)...to jsou paradoxy, že?
brzdi "dědku" co já a Libor Dvořák :D

jo, a taky je mi divný, že už přes 20 let jezdím s jednou bandou na brouky a furt jsem nejmladší, že bych nestárnul ??? :nech
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od krep »

No však Vašku píšu, že jeden z nejmladších - ještě tak přiberem Jirku Lahodu a je nás akorát do mariáše :muscle
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Libor Dvořák »

Tak tak, kolegové... Na poslední schůzce v Plzni jsem vtipkoval, že k VÝRAZNÉMU omlazení osazenstva hospody stačilo, že jsem začal jezdit já. Smutné...
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Uživatelský avatar
jirikrouza
Příspěvky: 216
Registrován: 17 čer 2011, 08:02
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od jirikrouza »

Ahoj, chci se zpetat, letos zakládám do sbírky naše zlatohlávky, přehledově, a žil jsem v domění, že u nás žijí následující druhy:
zlatohlávek zlatý, zlatohlávek hladký, zlatohlávek skvostný, zlatohlávek tmavý, zlatohlávek huňatý a zlatohlávek mramorovaný a zlatohlávek uherský (jih moravy).
Nicméně v jednom odkazu uvádí autor že v ČR žije druhů 9 oproti mým vyjmenovaným 7( http://prirodakarlovarska.cz/clanky/101 ... nia-aurata ), v litaratuře ani dále na intenretu jsem žádné zbylé dva druhy již nenašel, tak nevím jak to s počtem druhý tohoto boruka u nás vlastně je?
Je o zlatholávcích v ČR nějaká publikace? Děkuju, Jirka
Jirka
anonymus

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od anonymus »

9 druhů

CETONIINI Leach, 1815
Tropinota Mulsant, 1842
Epicometis Burmeister, 1842
T. (E.) hirta hirta (Poda von Neuhaus, 1761)
Oxythyrea Mulsant, 1842
O. funesta (Poda von Neuhaus, 1761)
Cetonia Fabricius, 1775
Cetonia Fabricius, 1775
C. (C.) aurata aurata (Linnaeus, 1761)
Protaetia Burmeister, 1842
Cetonischema Reitter, 1899
P. (C.) aeruginosa (Drury, 1770)
Eupotosia Mikšić, 1954
P. (E.) affinis affinis (Andersch, 1797)
Liocola C. G. Thomson, 1859
P. (L.) marmorata marmorata (Fabricius, 1792)
= L. lugubris (Herbst, 1786)
Potosia Mulsant et Rey, 1870
P. (P.) fieberi fieberi (Kraatz, 1880)
P. (P.) cuprea metallica (Herbst, 1782)
P. (P.) cuprea obscura (Andersch, 1797)
Netocia A. Costa, 1852
P. (N.) ungarica ungarica (Herbst, 1790)
Naposledy upravil(a) anonymus dne 03 čer 2012, 18:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jirikrouza
Příspěvky: 216
Registrován: 17 čer 2011, 08:02
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od jirikrouza »

Už jasné moc děkuju.
Jirka
upbraider

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od upbraider »

Dobrý den pánové,

Předem prosím o shovívavost, entomologem nejsem a ani za mák hmyzu nerozumím. Podařilo se mi jen najít mrtvého samečka roháče a snaha dopídit se informací, jak by bylo možné brouka amatérsky vypreparovat, mi přivála na vaše fórum. Snažil jsem se počíst, abych nebyl v prvním příspěvku za totálního diletanta, ale přesto bych prosil někoho z vás, aby mi zkontroloval postup prepareace, kterým si nejsem moc jist a případně kdybych v něm měl kardinální chybu, co by moje snažení zhatila i bez ohledu na nešikovné ruce, mi napsal, co je blbě a čeho se vyvarovat. Předem dík!

Stav věci: Brouk nalezen mrtvý na zahradě cca před týdnem. Dospělý roháč s nádhernými kusadly(?). Nyní ponechán jen na stole, nezamrazován, v současně době jím lze pohnout, vyschlý není, nicméně nohy už má tuhé, tak že s nimi manipulovat bez poškození nelze. Po letném pročtení fóra se chystám na následující:

-Opatrně očistím brouka štětečkem namočeným do vlažné vody s pár kapky jaru.

-Očištěného brouka zavřu do nepropustné plastové krabičky od Perly s cílem brouka rozvlhčit a to tím, že na dno položím navlhčené ubrousky- médium nebude iron nebo okena, ale voda+pár krystalků hypermanganu(hypermangan jsem si vymyslel sám, proti plísni-nezkazím jím něco?) Vody tak, aby loužičku udělala po zmáčknutí vrstvy ubrousků prstem, ale brouk po položení na tuto vrstvu nebyl vhlký

-Průběžně budu opatrně kontrolovat a až bude roháč vláčný, položím ho na polystyren a nohy a ostatní nastavím špendlíkama do polohy, jak je chci mít.

-nechám ho i s polystyrenem schout v krabici od bot, ne na slunci, na suchém a teplém místě, do krabice přihodím i pár silika gelů, popřípadě noviny kvůli snížení vhkosti.

-po třech týdnech/měsíci brouka sundám nalepím na štítek a budu mu říkat vypreparovaný

Je ve výše uvedeném postupu nějaká blbost?

Nebo protože mrtvého roháče třicet kilometrů od Prahy za svůj život už nespíš nenajdu, bych si ho měl raději nechat vypreparovat od někoho, kdo to nebude dělat narozdíl ode mne poprvé?

Děkuji za případnou odpověď!
Uživatelský avatar
Václav Týr
Příspěvky: 907
Registrován: 29 dub 2010, 20:05

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Václav Týr »

zdravím,
nemám nic proti postupu...snad jen to rozvlhčování bych tak "nepřetechnizoval"....osobně rozvlčuji jen voda + pár kapek octa (lihového) - ten funguje jako proti plísňové opatření...a snad také na ten polystyren dát papír (jednak odsaje zbytek tekutiny po rozvlhčení a jednak zabrání tomu aby se do polystyrenu zasekly drápky a při následném sundání nedojde k poškození chodidel...)
a jen tak na okraj se zeptám (profesionální deformace, této skupině brouků se věnuji...), kde byl mrtvý roháč nalezen, třeba to bude pro mne nové místo výskytu :yes
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Honza H. »

Vítej na fóru, Sheldone Coopere. :hand
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od marion »

Jen na okraj, velcí brouci, kteří nebyli usmrceni octanem či jiným činidlem po rozvlhčení a opětovném sušení zvláště ve volném prostoru mají tendenci hnít, ne že by to byl zásadní problém, ale smrdí a mohou do nich naklást vajíčka mouchy, to stále nezničí jeho chitinovou stavbu, ale smrdí.
upbraider

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od upbraider »

Děkuji za obě bleskové odpovědi i přívítání. Sheldona přecházím.

Brouk byl nalezen pod touto skálou 50°4'29.561"N, 14°2'25.480"E Nevím, jestli je to tím, že lesníci péči o les v podobě odtahu padlých stromů tolik neprožívají, nebo jestli jen roháčům chutná míza dubů Křivoklátska. Nicméně pohybuju se tu kolem potoka i po lesích +-třicet let minimálně jednou týdně a roháče vidím podruhé v životě. Rozhodně tu po nich nešlapou turisté, jako jsem se dočetl o Pálavě.

Dík za upozornění ohledně much. Je pravda, že brouk už začíná smrdět ono je ho docela kus. Přeci jen jsem zvyklý maximálně na střevlíky.
Giannis

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Giannis »

Upbraider jeste jedna vec,tak velkeho brouka jako je rohac nedavej na stitek propichni ho spendlikem na prave krovce nahore ,tak ho aspon napichnes do krabice a na stitku by se ti tocil a nedrzel by.Takovi velci brouci se na stitek nedavaji.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od míra z. »

Využiji "skluzu" tématu k roháčovi na jeden dotaz k odborníkům Danovi a Vencovi. Z Moravy jsem byl zvyklý, že na lokalitách typu Pálava, Pouzdřany atd. večer vyletovali samci ve velkém množství z porostu. Teď za ty zhruba čtyři roky zpátky na Berounce tu vidím večer létat jen samice. Zrovna o víkendu jsem u řeky, když poletovaly kolem, přemýšlel čím to je. Samce najdu někde v porostu, nebo mrtvého na zemi, ale létat vidím jen samičky. Takže čím to může hoši být :?:
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
anonymus

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od anonymus »

Jedna názorná ukázka, ta preparace by měla vypadat asi takto. :)
Uživatelský avatar
jirikrouza
Příspěvky: 216
Registrován: 17 čer 2011, 08:02
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od jirikrouza »

míra z. píše:Využiji "skluzu" tématu k roháčovi na jeden dotaz k odborníkům Danovi a Vencovi. Z Moravy jsem byl zvyklý, že na lokalitách typu Pálava, Pouzdřany atd. večer vyletovali samci ve velkém množství z porostu. Teď za ty zhruba čtyři roky zpátky na Berounce tu vidím večer létat jen samice. Zrovna o víkendu jsem u řeky, když poletovaly kolem, přemýšlel čím to je. Samce najdu někde v porostu, nebo mrtvého na zemi, ale létat vidím jen samičky. Takže čím to může hoši být :?:
Ahoj, řekl bych že to může být například tím, že jejich potrava tj. samců i samic je převážně dubová míza, která však podle různých lokalit teče dvakrát do roka, je jarní a podzimní a teče cca 3 týdny (tedy ve dvou obdobích, pokud strom transpiruje, pdzimní se však l. cervuse již netýká) Při jarní míze, je doba kopulace tj. druhá polovina května až konec června a také doba potravy. Jak míza ustupuje samci mizí jelikož nemají potravu a ani sílu kopulovat a samice také opuštějí stanoviště, kde před tím přijímali potravu a věnovali se rozmnožování. Na rozdíl od samců samice ještě musejí splnit roli kladení vajíček, tj. vyletět a hledat vhodná místa, poté je nemine záhy stejný osud jako samce. To je můj poznatek, z letošního loňského a přdloňského vždy nkolikatýdenního pozorování tohoto druhu v Královehradeckém kraji. Je pravděpodobné že je tomu tak i jinde.
Tak bych si vysvětlil, že vidíš poslední týden převážně samice a samce už jen v podrostu nebo mrtvé, a předpokládám ty živé již slabé nebo se šrámy po soubojích.
Pokud máte někdo jiný poznatek tomuto prosím o upřesnění.
Jirka
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od MilanP »

MíraZ: Vším prosakující emancipace? Potíže s genderem? Těžko říct.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od marion »

na Moravě se ucházejí pánové o dámy, zatímco v Čechách jsou pánové pronásledováni až skončí chudáci mrtví v roští. :D
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“