Všetečné dotazy začátečníků

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Odpovědět
jiri111
Příspěvky: 154
Registrován: 25 úno 2014, 16:23

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od jiri111 »

Jsa ne snad úplný začátečník, přidám se s jednou věcí: na lokaliťáky vždy tisknu GPS souřadnici, ale zde mám z fotek pocit, že to není u broučkařů (jsem motýlář) úplně zvykem. Přijde mně to přitom nejlepší, čtverec je velký, u přísně lokálních druhů to navede na místo doslova na metr, přesně na lokalitu, což by snad měl být i smysl lokaliťáku... co říkáte?
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od marion »

Už se to diskutovalo opakovaně-zde můj názor.
viewtopic.php?f=24&t=74&hilit=gps&start=100
Já vidím v souřadnicích přínos v tom, že pomohou určení místa hlavně v zahraničí.
Takže např. lokalita, Slovakia bor., Tatranskaá Kotlina env., Dolina Siedmich prameňov N49°13.033' E20°17.289', jsou souřadnice cca středu doliny, která má asi 4 km, vůbec to nejsou souřadnice místa nálezu konkrétního brouka. Myslím si, že daleko cennější je udání nadmořské výšky a biotopu. Takže pokud tam napíšu 1000 m n.m. pod kůrou Abies sp. tak budeš vědět, že se v této dolině tento druh vyskytuje v této výšce pod kůrou jedle a až je pokácí, tak si ty jedle najdeš jinde. Souřadnice značím přesně spíše pro svou potřebu, když něco konkrétního hledám nebo na lokaliťáku, když je to třeba vchod jeskyně nebo jiný významný biotop. Líbilo by se mi mít přesné souřadnice místa nálezu brouka, ale to bohužel nejde. Viz diskuse dříve.
jiri111
Příspěvky: 154
Registrován: 25 úno 2014, 16:23

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od jiri111 »

Aha, tak nemám zase fórum tak prozkoumané, takže sorry za duplicitní téma. Ale vidím tady určitý rozdíl mezi motýly a brouky: u motýlů jsou nejčastějsí sběry na světlo, tzn. to místo je určeno na puntík přesně a je to vlastně místo nálezu každého jednotlivého imaga, takže to GPS tam smysl má. Nadmořskou výšku udávám taky vždy, to je jasné, podstatná věc.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od marion »

To je právě ten problém, že každý sbíráme jinak. Já sbírám vše a za pochodu a co jsem nasbíral se dovím třeba po letech takže nemůžu objektivně dát souřadnice ke každému brouku, naopak ,když sbírám na jednom významném místě nebo seberu brouků pár, pak to problém není.
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Honza H. »

Obdobnou diskusi jsem kdysi vedl se svým fyzikářem na gymnasiu, velkým to amaterským botanikem. Ten u svých herbářových položek popisoval lokality s přesností na desítky metrů. Nechápal, jaktože já na lokaliťáky u broučků píši jen název obce, u které jsem jej našel. Přecejen akční radius pohybu hořečku se liší od toho tesaříčího. Prostě udávat lokalitu u hmyzu s přesností na metry postrádá jakoukoli logiku..
jiri111
Příspěvky: 154
Registrován: 25 úno 2014, 16:23

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od jiri111 »

Souhlasím, tady nejde o metr, ale spíš o biotop. Je kopec u městečka, kde chytám. Má severní expozici, jižní, východní, západní, je tam lom, louka, les... Na lokaliťáku je obvykle obec, i město - to moc neřekne. GPS souřadnici si zapíchnu do satelitní mapy a vidím - aha, tahle kamenitá stráň, takže někde tam a poblíž. Tohle mně smysl dává.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od marion »

POZOR ! Diskutoval si na téma souřadnic ne na téma biotopu a expozice !!!
Souřadnice ti o biotopu nic neřeknou. Když dostanu brouka kde bude Dolina Siedmich prameňov N49°13.033' E20°17.289' tak mi to nic neřekne (vpodstatě to jen mate, protože u mojeho brouka to bude+- 2 km u tvého motýla to bude téměř bod), když tam bude Dolina Siedmich prameňov prosev mechu v kosodřevině 1700 m n.m., tak toho zjistím víc a je úplně jedno kde to bylo, proto že příští rok to může být jinde. Přesné souřadnice mají z mého pohledu význam u odlišného biotopu třeba jeskyně v lese, starý dub z dutinou, mravenčí hnízdo.... a pak samozřejmě pro sdělení kolegům, kde přesně jsem sbíral abych je mohl navigovat, ale pro sbírkový materiál, zvláště pokud ho uvidí někdo po letech to má jediný význam zpřesnění místa nálezu. U nás vystačím se čtvercem a souřadnice používám u lokalit, které si "sám vytvářím" třeba výše uvedená dolina a i to hlavně proto, že ji pak musím vytvořit ve Fauna 2002 a tam to souřadnice chce.
Uživatelský avatar
carabusbohemicus
Příspěvky: 85
Registrován: 18 lis 2013, 18:43
Bydliště: Západní Palearkt

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od carabusbohemicus »

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s tím jak preparovat aedeagus u malých brouků (pár mm)?
Předem děkuji.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od krep »

U apionů obvykle utrhnu zadeček a pinďoura pak jednoduše vyndám...
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Radomír »

carabusbohemicus píše:... zkušenosti ... jak preparovat aedeagus u malých brouků (pár mm)...
Také jsem s tím zápasil. Obecně? Koukni zde: http://www.rajec.info/files/37491-Sprav ... i-2013.pdf s.15
Uživatelský avatar
carabusbohemicus
Příspěvky: 85
Registrován: 18 lis 2013, 18:43
Bydliště: Západní Palearkt

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od carabusbohemicus »

Díky
sladislav
Příspěvky: 3
Registrován: 19 srp 2013, 09:36
Bydliště: Vlkoš u Kyjova, Okr. Hodonín

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od sladislav »

Ahoj. Jsem zacatecnik a prosim o radu. Nasel jsem cerstve utopeneho Pestrokrovecnika mravenciho a Tesarika duboveho. Jakou byste doporucili velikost spendliku na preparaci? Je nutno lepit na stitek? Dekuji
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od bozapetr »

ahoj sladislave. je trend brouky lepit na stitky...
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od papa »

bozapetr píše: 04 čer 2017, 07:03 ahoj sladislave. je trend brouky lepit na stitky...
ale do "určité velikosti" ......
už se to asi psalo mnohokrát..., "každý" si asi prošel změnami v preparaci, i já před x lety vše sundal ze špendlíku a nalepil, dělal jsem pěknou blbost, dnes co můžu tak píchnu ...
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od DejF »

Renno píše: 16 pro 2011, 06:38 nevím jak ostatní ale já brouky měřím šuplerou...délka jedince se samozřejmě udává bez tykadel
někdy se pro zajímavost a porovnání měří dva rozměry ...délka těla bez kusadel či s kusadlama ...např. roháči
Vrátil bych se k tomuhle dotazu...

Jak změřit (relativně) velké brouky cca. 2-3cm? Malí jsou jasní - mikrosop s mřížkou, ale nevím jak na velké. Šuplera je neohrabaná a na 150 let starý typ, který má tykadla vypreparovaná dopředu se mi s ní nechce. Měřím takovým kružítkem se dvěma jehlama, ale nepřipadá mi to moc přesné... tedy občas se rozcházím s primárními popisy... chtělo by to něco optického, jako velkou mřížku do mikroskopu, ale tam se nevejde ani ten brouk, takže tedy spíše nějakou lupu s mřížkou?

Nebo máte někdo nějakou jinou metodu, prosím?

Ještě bych doplnil, že tohle https://www.mikroshop.cz/cz/merici-lupy má malé zorné pole...
... a tohle https://www.mikroskopy-optika.cz/produk ... ci-mrizkou je trochu nepřesné :P
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od marion »

Na starém rusovi mám měřítko, které je až do 3,5 cm. Já tam ale měřím jen prťavce, velké brouky nad 1 cm měřím orientačně pravítkem.
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od J.P. »

U těch velký brouků asi na desetině milimetru tolik nesejde. Co ho třeba píchnout na preparační destičku s milimetrovým papírem?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od kutilka »

Nebo sehnat si levně něco podobného.
Nebo si ze starého mikrometru vyrobit.....Stačí jen jedna osa. :)
1_1322163659-mikrometricky-stolek-msm-1.gif
Měření s přesností na 0,01 mm
Měření v rozsahu 25x25 mm
Ovládání posuvu v osách X i Y
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Vindobon »

DejF píše: 17 zář 2017, 19:20Malí jsou jasní - mikrosop s mřížkou, ale nevím jak na velké.
Taky mikrosop s mřížkou. Změřit nadvakrát nebo natřikrát a sečíst. :-)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od DejF »

Vindobon píše: 18 zář 2017, 09:13
DejF píše: 17 zář 2017, 19:20Malí jsou jasní - mikrosop s mřížkou, ale nevím jak na velké.
Taky mikrosop s mřížkou. Změřit nadvakrát nebo natřikrát a sečíst. :-)
Jo to je dobrý nápad :yes Když si něčím tenoučkým udělám 1 - 2 zářezy na krovkách, tak by to mělo jít... ne, to byl jen pokus o vtip, je to jednoduché a praktické
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“