Jak vést entomologický kroužek?

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Renno »

Jelikož pracuji ve školství a velmi rád bych v budoucnu také něco pro omlazení české entomologické základny prakticky udělal, vážně přemýšlím, že bych založil a vedl entomologický kroužek pro žáky naší školy. Jsem si plně vědom toho, že nejsem žádný opravdový odborník v broucích a natož celkově ve hmyzu, který se může pochlubit hmatatelnými výsledky své práce, ale že jsem pouhopouhý nadšenec, který by rád toto krásné nadšení předal a "nakazil" jím několik mladých srdcí. :heart
Proto, prosím, o jakékoliv praktické zkušenosti od těch, kteří je již získali a mohou a chtějí se o ně podělit. Také mi určitě pomohou případné další konstruktivní nápady, návrhy či podněty od vás ostatních. Třeba příspěvky v tomto tématu pomohou ještě někomu. Děkuji :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Filip
Příspěvky: 148
Registrován: 29 dub 2010, 16:42
Bydliště: Tršice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Filip »

Částečně vedu entomologický kroužek v Přerově. Jediné co můžu poradit je, že děcka nejraději chodí ven kde se vyřádí a naloví si brouky :)
Filip Trnka
Coleoptera ČR, především Curculionidae, faunistika, bionomie a ekologie.
Vzácný a ohrožený hmyz ČR a jeho ochrana.
http://naturabohemica.cz
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od OndraK »

Filipe, dělali jste nějaký nábor něbo něco takového? Respektive, jak jste ty děcka do kroužku vůbec získali?
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Cassida »

Já osobně mám pocit, že dneska se pro takovýto kroužek dají sehnat děcka pouze "kouzlem osobnosti" konkrétního učitele (nejlépe učitele přírodopisu). Nějaké plakátky či nabídky školám - odezva mizivá až nulová :) O něco jednodušší jsou "obecně přírodovědné kroužky", které nejsou tak specificky zaměřené. Ale i tak je to obrovský problém. Když jsem dělal praxi na lesárně v Trutnově (před více než 10 rokama), tak jsem nadchnul spoustu děcek diapozitivama z mé Afriky (přesně těch, které jsem promítal na setkání fóra loni). Mimoto jsem nechal kolovat dotazník, o které přírodovědné kroužky by měly děcka zájem (jako botanika, mineralogie, entomologie,...). Paradoxně jsem tím naštval některý učitele, protože jsem po praxi odešel a děcka se ptaly, jestli by nějaký kroužek nešel otevřít (já tenkrát zvládal jen entomologický - 1 x za měsíc, páč jsem studoval v Brně). Klasický učitel, který má navíc rodinu většinou není nadšený z toho, že by měl (většinou zadarmo) vést ještě nějaký kroužek,... Situace dnes je ještě horší - zájem děcek menší. Takže Renno, přestroj se za Indiana Jonese a připrav pro žáky nějaké "představení". Prostě je musíš zaujmout. Dobrý vztah s dobrým učitelem přírodopisu (a možná zeměpisu) je dalším předpokladem k úspěchu.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Radomír »

Mohu potvrdit – mládežníci měli nejraději vycházky (případně vyjížďky na kole) do okolí. Na druhé straně je to riziko, vzít si na zodpovědnost tlupu rozjařených kluků, která se rozprchne do širokého okolí. Pozor na úrazy! Nešika, který tráví většinu volného času v byte, je schopný vysypat se i na rovné cestě. O kole ani nemluvíc. Jsou to zkušenosti z reálných událostí.

Při špatném počasí pokusit se preparovat. Praktické ukázky i jejich samostatné pokusy.

Přednášky z různých oblastí entomologie (lov, preparace, systematika, ekologie...) musí být opravdu poutavé, jinak je děcka jen přetrpí.

Většina z nich jsou profesionální diváci, a proto jejich pozornost udrží krátké naučné filmy. Těch je v současné době už dostatek.

Měli rádi i bodované testy z poznatků, výletů, preparace, přednášek, filmů. Nebo krátké vymyšlené klíče na určování. Z bodování se dá udělat i celoroční statistika o nejlepšího entomologa, kterého je možné vzít s sebou na entomologické dni pořádané SES.

Jak je možnost, špatná není i návštěva muzea nebo výstavy hmyzu.

Výhodou je i udělat z nich spolupracovníky. Onoho času jsem potřeboval na pokusy živý materiál. Jednoho krásného dne mi domů dovlekli asi 2 tisíce housenek.

Doufám, že aspoň něco bude sloužit pro inspiraci vedoucích, kteří se budou bezplatně obětovat mládeži. Mimochodem mě se podařilo přispět k výchově dvou profesionálů.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od marion »

Několik let jsem vedl entomologický kroužek při stanici mladých přírodovědců - tedy z této stanice došlo k selekci od všeobecně přírodovědných zájmů k hmyzu. Vše už napsali kolegové přede mnou. Hlavně pobyt venku, ukázky zajímavostí přírody.... nebudu opakovat. Toto však bylo cca v letech1976-1980 plus mínus.
Nyní objektivní stav-jmenovaná stanice stále funguje, ale zřejmě kvůli dotacím, či udržení členstva dramaticky přibylo kroužků, které nemají z přírodou nic společného-hlavně počítače (předtím to byla ornitologie, chovatelství, teraristika, akvaristika, entomologie....), v dřívějších letech nebylo co dělat a pro mnoho dětí už výlet vlakem do Beskyd, někteří jeli vlakem poprvé , bylo velké dobrodružství dnes všichni jezdí přinejmenší do Chorvatska a vše si najdou na internetu. Já když jsem přišel domů ze školy, shodil jsem věci a šel ven, moji synové když přišli ze školy sedli k počítači a ven jsem je dostal téměř násilím nebo přemlouváním,
ALE HLAVNĚ - Rena obdivuji, i když jak píše, dělá ve školství, tak to zná, já bych dnes nic takového nedělal, protože když si za mého mládí někdo přivodil úraz, tak za to mohla jeho nešikovnost či neposlušnost, dnes za to může pořadatel, možná ta zodpovědnost byla i dříve, ale hlavně děti a jejich rodiče běžně nenapadlo obviňovat z těchto věcí zodpovědné pracovníky. Dnes je nastolen trend, že každý může vše, vždyť máme svobodu, ale zodpovídá někdo jiný. Když učiteli uteče darebák a něco se mu stane, měl ho uhlídat, když na děti spadne branka nemůžou za to rodiče, kteří neví co děcka dělají, i to, že přelezou plot v zamčeném areálu, může za to ten co branku nepřišrouboval atd..... a lidé jsou neustále poučování o svých svobodách (v čemkoli), ale vůbec ne o povinnostech. Reno velice tě obdivuju a držím ti palce, já bych do toho ale nešel ani za nic.
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Vlada Skoupy »

Dlouholetou zkušenost s prací s dětmi má RNDr. J. Strejček, který vedl kroužek v Praze. Bývá na pražských burzách a jistě by ochotně poradil. Vzhledem k jeho již úctyhodnému věku by bylo škoda to nezkusit a nechat zkušenosti zapadnout.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Renno »

díky zatím za velmi hodnotné připomínky, nápady a kontakty. Vím, že si na sebe šiju bič a třeba to nakonec ani nezrealizuji, ale třeba to dopadne.
Bezpečnost dětí a následnou zodpovědnost vedoucích a učitelů úplně za vše raději nekomentuji...stále jednou nohou v lochu. :)
Na praktických vycházkách a lovech venku to chci postavit....chci mít ale jen malou skupinu tak maximálně 8 dětí ....máme školní auto a tím chci s nima jezdit.
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
starosta
Příspěvky: 83
Registrován: 30 dub 2010, 12:45

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od starosta »

před chvílí jsem posílal příspěvek, ale nic se tady neobjevilo???
shrnutí:
Radomír popsal celkem dobře obecné principy.
Sám se účastním práce přírodovědného kroužku, ale jen jako "odborný poradce". Vedou si to místní učitelky - asi nejlépe se na nějaké škole poptat na zájem.
Začali jsme spolupráci na obnově staré školní sbírky. Pro některé děcka je to zajímavější, než budovat si doma svoji vlastní.
Určitě se nezaměřovat jen na entomologii. Přínosem je i šíření osvěty a lepšího obecného povědomí.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Nebria »

Například u nás stačilo udělat ve 4 třídách přednášku o entomologii, ukázat nějaké krabice a přihlásilo se 15dětí, samozřejmě nevydržely všechny, ale již čtyři roky máme stálých 6členů (dětí) což je na necelé 3000 obyvatel docela slušný poměr. :D Jde opravdu hlavně o chození na lov, občas to vzít víc do trempingu, rozdělat ohníček, poučit o tom jak přežívat v přírodě, někde v létě přespat v přírodě a úspěch je zaručený.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Roman L
Příspěvky: 127
Registrován: 06 zář 2010, 14:30
Bydliště: Pezinok

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Roman L »

Ja som ako už starší chlapec chodil do krúžku, ktorý sa síce už nevolal krúžok ale entomologický klub. A viedol ho náš kamarát, a váš bývalý minister životného prostredia Laco Miko. Boli to naozaj krásne časy, chodili sme na exkurzie (aj týždňovú) po Slovensku, zbierali brouky, motýle, huby, liečivé rastliny, mali prednášky o preparácii (aj genitálií), určovaní, raz bol u nás na prednáške aj Sváťo Bílý.Bohužiaľ tento náš klub nevydržal dlho práve pre nízky záujem mládeže už vtedy (cca 1985) :( :( . Ostali nám asi dvaja. Teraz si to ani neviem predstaviť, okrem fejsbuku a pokecov čo držia mládež zavretú doma vo virtuálnom svete, keď vidím že moja dcéra má problém prejsť 200 metrov peši a radšej ide autobusom... V každom prípade sa pripájam k ostatným a želám Ti veľa úspechov !! A dúfam, že ás budeš pravidelne informovať, ako to ide (či nejde).
Roman Lohaj
Coleoptera, Carabidae - Trechini, Pterostichini, Sphodrini, Leiodidae - Leptodirini, subterranean fauna

rlohaj@gmail.com

www.cavebiology.net
tetonb
Příspěvky: 132
Registrován: 26 kvě 2011, 09:09
Bydliště: Chomutov

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od tetonb »

Asi takhle....učím na ZŠ přirodopis, pokus o založení kroužku už jsem učinil několikrát,ale vzhledme k tomu že sbírám motýly a hlavně noční, tak je velký problém s rodiči, kterým se moc nelíbí, že by jejich ratolest měla běhat někde po nocích.....a ještě k tomu kvůli takové pitomosti jako je lov motýlů (celého slavného Karla Maye a jeho prezentaci typického entomologa bych nejraději nakopal někam :angry )
Na druhou stranu díky programu "Peníze EU školám" jsem u nás založil entomologický seminář, klasický předmět (je v rozvrhu, klasifikace (symbolická), vybavení poskytla škola a chodí mi tam cca. 15 dětí a z nich zhruba polovina má o entomologii opravdový zájem, nejraději mají jak je uvedeno výše výpravy do přírody....problém je náplň hodin o zimních měsících (teorie jim moc nevoní)....takže není to úplně beznadějné.
A perlička nakonec: po kontrole výkazu práce a náplně mého semináře na MŠMT, mi bylo sděleno, že noční lovy hmyzu NESMÍ být uskutečňovány v noci.... :P
Uživatelský avatar
honzaprazak
Příspěvky: 413
Registrován: 07 říj 2013, 19:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od honzaprazak »

Nevíte někdo o entomologickém kroužku v Hradci? (myslím, že tady ale není :( )
Jan Pražák
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Cassida »

Myslím, že myslíš správně :) Scházejí se tam ale entomologové v hospodě. Někde to tady na fóru je - hledej.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od drabcik »

Zkus napsat Kormikovi, je tady na fóru.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Radomír »

tetonb píše:...problém je náplň hodin o zimních měsících (teorie jim moc nevoní)...
Zkus videa o hmyzu. Dítka rády čučí do bedny.
Uživatelský avatar
Psax
Příspěvky: 142
Registrován: 12 úno 2014, 01:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Psax »

Každopádně hodně štěstí, Renno, budu držet palce.
Já jako dítě musel dojíždět do přírodovědného/ornitologického kroužku z okraje Prahy do centra.
Ornitology, Botany, Geology, History ... Life, the Universe, and Everything"
Uživatelský avatar
alash
Příspěvky: 45
Registrován: 19 úno 2012, 14:16
Bydliště: Hranice (n.M.) + Praha

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od alash »

Radomír píše:
tetonb píše:...problém je náplň hodin o zimních měsících (teorie jim moc nevoní)...
Zkus videa o hmyzu. Dítka rády čučí do bedny.
...nebo chovy...
-------------
Aleš Buček
chemická akologie: Bombus, můry (Bombycoidea)
https://www.facebook.com/AlesBucekFotografie
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od Cassida »

Inspirace z "daleké ciziny" (Taiwan/Čína): http://fabrecamp.blogspot.tw/2014/07/201407022.html
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Jak vést entomologický kroužek?

Příspěvek od papa »

Cassida píše:Inspirace z "daleké ciziny" (Taiwan/Čína): http://fabrecamp.blogspot.tw/2014/07/201407022.html
Na Taiwanu jsem byl 2x, sbírání a chov brouků tam je populární jako u nás houbaření :)
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“