Nováček a etika

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
tomasklodner
Příspěvky: 10
Registrován: 22 dub 2015, 22:07

Nováček a etika

Příspěvek od tomasklodner »

Zdravím všechny na tomto fóru,


jsem milovníkem přírody a zároveň nadšený sběratel. Byla to tedy jen otázka času, kdy mne osud zavane i na tyto stránky. Probudil se ve mne v mych 35 letech entomolog :-) a tak nějak jsem se rozhodl, že bych do světa brouků velmi rád hlouběji pronikl.

Mám tu tedy ale první dotaz, který mě hned ze začátku mého koníčku začíná hodně trápit. Nikde jsem na toto téma nenašel příspěvek a Vaše názory nato, a tak se ptám tedy přímo :

Jako milovní přírody jsem zjistil, že mám trochu etický problém se smrcením brouků. Přeci jen jsou to nádherní živí tvorové a uvnitř mojí hlavy je poněkud zmatek mezi lásce k přírodě a zároveň smrcením brouků.

Jaký je prosím Váš pohled na tuto stránku věci? Je sběr brouků z etického pohledu v pořádku? Spousta brouků je chráněna a já bych svým koníčkem nerad narušoval biodiverzitu prostředí či nějak negativně ovlivňoval přirozený chod věcí.

Prosím tedy o Vaše názory na tuto věc a čím vlastně si "smrcení" obhajujete.

Omlouvám se pokud dotaz již toto téma bylo někde probíráno, ale bohužel jsem nic k tomuto nenašel.

Doc
ivanmajer
Příspěvky: 22
Registrován: 10 úno 2013, 15:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováček a etika

Příspěvek od ivanmajer »

Ja si to obhajuju jedinou veci...staci videt vyvrzek nejakeho ptaka a co je v tom krovek a pak mi ten jeden dva kusy z jedne lokality tolik netrapi....
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nováček a etika

Příspěvek od marion »

-není mi jasná logika věci, pokud chceš něco sbírat-tedy shromažďovat, tak to musíš mít v uchovatelném stavu což v případě brouků znamená usmrcení a preparace. Tedy je musíš usmrtit. Pokud je prioritou kochat se jimi v přírodě, pak se kochej, foť je, ale nesbírej je
- po mnoha letech sbírání, hlavní důvod sběru je u mně ten, že chci získávat nové druhy, které nemám, proto to co poznám na lokalitě neberu (což je drtivá většina našich větších brouků) a naopak druhy, kterými se zabývám , se dají poznat jen pod mikroskopem a nejčastěji po vypreparování pohlavních orgánů, tedy smrcení je logické
-jak už psal výše uvedený příspěvek jednotlivě sebrané kusy bez zničení biotopu nemají pro populaci druhu žádný význam, pokud je budeš sbírat po kopulaci a vykladení, tak to nemá vůbec žádný význam-stejně zahynou, takže nic nenarušíš, druhová ochrana nemá vůbec žádný význam-ikdyž je to proti zákonům a vyhláškám

Pokud chceš vlastnit a kochat se doma sbírej, usmrcuj, preparuj lokalizuj a určuj
Pokud se chceš jen kochat a to doma udělej si nějakou sbírku nebo si brouky kup na burze a kochej se
Pokud ti stačí kochat se v přírodě-kochej se foť a nesbírej

Já to kombinuju s převahou sbírání, usmrcení, preparace, lokalizace, determinace a občas publikování-což by měl být hlavní smysl, ať se ví, ale mně to moc nebaví. Smyslem je poznání a jeho šíření.
tomasklodner
Příspěvky: 10
Registrován: 22 dub 2015, 22:07

Re: Nováček a etika

Příspěvek od tomasklodner »

ivanmajer: toho sem si prave take plne vedom a myslim, ze ja bych asi neusmrtil ani zlomek toho co nejaka sykorka :-)
Senex
Příspěvky: 124
Registrován: 30 dub 2010, 14:58

Re: Nováček a etika

Příspěvek od Senex »

Kdysi dávno napsal prof. Obenberger, že jedna letní bouřka zničí odhadem miliardu kusů hmyzu. Když to porovnáš s množstvím, které mohli usmrtit všichni entomologové kdy v naší zemi působící... A kolik jim to přineslo potěšení, poznání
a pokud jsou jejich sbírky uloženy, i cenných údajů prakticky trvalé hodnoty.
tomasklodner
Příspěvky: 10
Registrován: 22 dub 2015, 22:07

Re: Nováček a etika

Příspěvek od tomasklodner »

marion: chtel bych prave presne jak rikate ay smslem teto cinnosti pro mne bylo poznani a jeho sireni, proto bych i chtel vlastnit sbirku a tudiz i smrtit, ale hned při vznesení tohoto napadu nemam zrova prijemne reakce okoli (min. rodiny :-)) mate s tim podobne zkusenosti?

Omlouvam se mozna za ponekud zmateny dotaz, ale je to jedna z prvnich veci, ktere mi presli hlavou pri myslence zalozeni vlastni sbirky brouků.

Publikování znamená přispívání do databází výskytů jednotlivých druhů?
tomasklodner
Příspěvky: 10
Registrován: 22 dub 2015, 22:07

Re: Nováček a etika

Příspěvek od tomasklodner »

senex: az takove mnozství? a jak to ta bourka udela? se ti broučci utopí?

doufam ze se na me tady nebude nikdo hnevat i za infantilni dotazy, ale poznani u me zacina naprostymi zaklady. Jen pro ujasneni - o broucích v tuto chvíli toho opravdu moc nevím :-(
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Nováček a etika

Příspěvek od karlos »

Jíš maso Ty i Tva rodina? Přijde Tobě i Tvému okolí normální zabít otravnou mouchu nebo komára? Pokud ano, tak mi naprosto uniká smysl Tvého dotazu.
tomasklodner
Příspěvky: 10
Registrován: 22 dub 2015, 22:07

Re: Nováček a etika

Příspěvek od tomasklodner »

no dobra, smysl dotazu vsem unika, tak uz se Vas na to vice ptat nebudu :-(
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Nováček a etika

Příspěvek od krep »

Pokud máš problémy se smrcením, pozoruj a foť. Pokud chceš dělat sbírku, budeš muset zabíjet (což lze i v rozumné míře) - s tím se ale musíš srovnat sám (a případně i tvé okolí). Na to prostě asi nelze nic jiného napsat a pokud čekáš, že to za tebe rozhodne někdo jiný, pak je to opravdu marná snaha ...
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Nováček a etika

Příspěvek od karlos »

Prozradím Ti sladké tajemství - v přirodě žadná etika NEEXISTUJE a nikdy ani NEEXISTOVALA :smoke
Všetečka Josef
Příspěvky: 265
Registrován: 30 dub 2010, 16:04
Bydliště: Česká Lípa

Re: Nováček a etika

Příspěvek od Všetečka Josef »

Smysl dotazu tady asi nikomu neuniká ,jenom ti nikdo nechce říct na plnou hubu že ten dotaz je přiblblej.
Uživatelský avatar
mikky
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2011, 18:01

Re: Nováček a etika

Příspěvek od mikky »

Všetečka Josef » 25 dub 2015, 18:36

:yes
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Nováček a etika

Příspěvek od pája »

Tuhle otazku si Tomasi musis bohuzel zodpovedet sam. Kazdy mame nejakou omluvu pro sve chovani. Pokud je ti lito zabijet hmyz (z jakehokoliv duvodu) - nedelej to. Zkoumat hmyz muzes i bez vlastni sbirky.
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Nováček a etika

Příspěvek od Yohaness »

Jezdíš autem? Pokud ano, spočítej si kolik v sezóně zabiješ na přední masce jedinců různého hmyzu třeba na trati Praha - Brno.
Pojedeš příště autobusem?
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Nováček a etika

Příspěvek od drabcik »

Takže tentokrát si dovolím otrlým entomologům oponovat. Řešil jsem sám něco takového. A napsat, že dotaz je přiblblý může jen ten, kdo se neumí vcítit. Popíšu jednu nedávnou zkušenost. Vzal jsem domů střevlíka fialového za účelem pozorování, protože však nepřijímal potravu a po týdnu začal být malátný, rozhodl jsem se ho usmrtit, než ho dál trápit. Ve smrtičce však reagoval velmi zoufale a trvalo poměrně dlouho než byl konečně mrtvý. Neměl jsem z toho dobrý pocit. Prostě je trochu něco jiného, když při bouřce zabije X miliónů kusů příroda nebo ho vhodím do smrtičky. Asi takhle- nevím, zda to opakuji přesně, ale kdosi řekl- smrt jedince je tragédie, smrt miliónů to je statistika. Představte si sami sebe v nějakém válci plném výparů, které vám leptají všechno a nemůžete ven. Takže já ten dotaz chápu, ale vyřešit si to musí každý sám. Jinak- autem jezdím, brouky sbírám, pro ty, co argumentují tímhle. Entomologie je krásná, ale krutá věda a taky jedna z nejnáročnějších a nejzajímavějších.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
honzaprazak
Příspěvky: 413
Registrován: 07 říj 2013, 19:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nováček a etika

Příspěvek od honzaprazak »

drabcik :yes
Jan Pražák
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nováček a etika

Příspěvek od marion »

Vždy se snažím vcítit do názorů různých lidí a hledat na tom positivum, chápu i pohled kolegy Všetečky, pokud chci sbírat brouky musím je smrtit, z toho pohledu je dotaz opravdu "blbej" , nicméně navodil zde docela zajímavé téma vztahu členů fora k zabíjení brouků, myslím, že každý z nás má určité mantinely a vývoj. Teď nemyslím, že je to samozřejmě omluvitelné, protože auto, sýkorka, požár, insecticidy.... jich zabíjí daleko více, o tom není třeba diskutovat, zajímavější je ten pocit, že zabíjím živého tvora a jestli to stojí za to. Z mého pohledu stojí, ale ne zbytečně. Každý máme jiný cíl, já chci sbírat nové druhy, které nemám, nezajímá mně faunistika, nepotřebuju mít serie jednoho druhu v krabici, takže hlavní důvod proč sbírám kvanta brouku je prozaický, protože je nepoznám a občas některé prostě proto, že se mi líbí, těch mi je ale posléze líto jednak proto, že jsem je zabil, ale taky proto, že je musím vypreparovat, stejně je pak rozdám. Takže brouky které poznám neberu vůbec nebo velmi omezeně, zato drobotě beru po tisících a nemám výčitky. Čmeláky, kteří se mi líbí, nechytám samice, ale maximálně dělnice a ještě nejlépe na podzim samce, kteří převažují a stejně končí. Horší je to v cizině, kdy si nikdy nejsem jist na 100% jaké druhy se tam mohou vyskytovat, ale i tehdy větší jednoznačné druhy chytám jen vzorky. Do této situace jsem ovšem dospěl po mnoha letech, kdy se věnuji entomologii a určitě každý z nás zaznamenal v průběhu let nějaký vývoj. Třeba Bolbelasmy jsem chytil kdysi tři kusy, párek jsem si nechal a třetího jsem hned na lokalitě dal kolegovi, který neměl štěstí. Snažím se mít ve sbírce co nejvíce druhů vzhledem ke srovnávačce, ale bohatě mi stačí počet kusů zaplňující řádek ve sbírkové krabici. Není mi proto jané jaký význam má chytat každý rok na stejné lokalitě stejné druhy, to by mi radost neudělalo, spíše to považuji za ztrátu času, kdy mohu poznávat něco nového.
Takže i nad "blbým" dotazem se dá zamyslet a možná i přehodnotit svoje směrování a aktivity.
tomasklodner
Příspěvky: 10
Registrován: 22 dub 2015, 22:07

Re: Nováček a etika

Příspěvek od tomasklodner »

Děkuji všem za reakce. Nechtěl jsem aby mi někdo přímo poradil, jak si mam či nemam smrceni obhajovat - to jak sami rikate si budu muset ve sve hlave srovnat sam. Spise mne zajimaly vase osobni postoje k teto veci. Jak vidim nejsou zcela identicke v celem entomologckem spektru.

Ja se rozhodl, ze smrceni brouků bude nutne zlo, ktere jsem ochoten podstoupit v rámci získávání poznání z tohoto úžasného mikrosvěta.

Doporučí mi zde někdo nějakou základní literaturu, abych do světa latinských názvů a mnoha velmi si podobných druhů trochu hlouběji pronikl. Pro začátek opravdu něco skoro pro laiky :-) Popravdě nevím vůbec jakým způsobem určovat spozorované či ochycené brouky a marně hledám nějaké online určovací klíče. Např. jsem při procházce potkal střevlíka, kterého jsem si dle fotek určil jako Carabus intricatus - řekl bych že tento druh pro určení není až tak těžký (i když nepochybuji o tom že se mohu mýlit), protože je velký a poměrně výrazně zbarvený a dá se vcelku dobře dohledat dle fotografií. Ale při nálezu menšího střevlíka (alespoň doufám) černé barvy jsem již dosti v koncích, protože takových druhů jsem na internetu nalezl mnohem více a správná determinace je pro mne takrka nemozna.

PS : je dosti možné, že tyto otázky (začátečnické) zde byly již vícekrát zodpovězeny, ale vězte, že fórum postupně pročítám a zatím v tomto moudřejší nejsem. Uplne mi postaci odpověď s odkazem na informace k determinaci.

Jeste jednou diky vsem :cool
tomasklodner
Příspěvky: 10
Registrován: 22 dub 2015, 22:07

Re: Nováček a etika

Příspěvek od tomasklodner »

Možná bych i ocenil kdyby mě nějaký zkušenější entomolog vzal na procházku a mohl bych tak načerpat nějaké informace přímo v terénu.

Jsem z okolí Moravského krasu, kterému bych i rád zasvětil svou činnost. Tak pokud by někdo z Brna a okolí měl chuť a čas vzít jednoho značně nezkušeného milovníka přírody na lov brouků, klidně mi písněte do SZ.
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“