Hladanie kukiel

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Odpovědět
ksindy
Příspěvky: 14
Registrován: 22 kvě 2014, 17:43

Hladanie kukiel

Příspěvek od ksindy »

Dobry den,
viete mi poradit hlavne pravidla pre zber kukiel, celade Sphingidae a Saturniidae (druhy na uzemi CZ a SK)? Mam nam mysli veci ako napr. ci hladat pri pate stromu alebo dalej, v akej hlbke, atd) Je mi jasne, ze to pri kazdom druhu variuje ale predpokladam, ze existuju aj nejake univerzalne rady pre kazdu celad, ktorych sa da pridrzat. Budem rad aj za odporucenie literatury (resp. clankov, web liniek,..) ktore popisuju ako postupovat pri hladani/zbere ? Vdaka moc.
PetrD
Příspěvky: 195
Registrován: 29 lis 2013, 18:34
Bydliště: Brno/Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Hladanie kukiel

Příspěvek od PetrD »

Zdravím, z literatury jsem namátkou našel toto:
Josef Moucha, Sbíráme motýly:
Lišaj topolový...kuklí se nedaleko kmene stromu, na němž probíhal vývoj.
Lišaj lipový...kukly leží kolem kmenů starých lip, mělce pod povrchem půdy.
Lišaj borový...kukly najdeme pod spadaným jehličím v dosahu stromů, na nichž probíhal žír housenek. ...jinde v knize: kukly lišaje borového ....najdeme pod starým jehličím, zpravidla asi půl metru od kmene borovice, na níž probíhal vývoj housenek.
Martináč hrušňový... housenky spřádají velké tmavohnědé kokony a zachycují je na kmeny stromů, mezi rozsochy větví apod. Často leží kukly přímo u paty stromů.

Rudolf Schwarz, Motýli 3:
Zubokřídlec topolový...kukla je v zemní dutině při kmeni živného stromu.
Zubokřídlec lipový...housenka zalézá nehluboko, nejvýše 5 cm do země, spřádá lehce částice půdy vlákny v zemní dutinu a zde se kuklí. Bývá to těsně u kmene stromu, na němž žila. Jen tehdy, jeli zde půda tvrdá, vzdaluje se od něho. Zvláště rostou-li u kmene od kořene pruty(vlci), bývá zde mezi nimi ukryta. Někdy leží též volně na zemi nebo pod listím a rostlinnými zbytky, byla však nalezena i vysoko na stromě v dutinách stromů, vyplněných odumřelými listy, ve škvírách kůry. Při vyhledávání kukel hrabáním se nikdy nenajde zápředek, protože jest zcela nepevný, rozpadavý.
Lyšaj borový...housenka se kuklí těsně u kmene živného stromu, na zemi pod mechem nebo v jehličí.

Pobavila mně věta z knihy Motýli od autorské dvojice Novák-Severa: ...můžeme vyhrabávat kukly z půdy a lesní hrabanky. Výtěžek je poměrně malý a navíc někdy bezohlední hledači způsobí v lese spoušť, srovnatelnou s černou zvěří.

Sám jsem kdysi, ještě před revolucí, hledal kukly lišajů topolového a lipového. Vybral jsem si k tomu stromořadí u silnice a vzrostlé stromy v městském parku. Hrabal jsem těsně u kmene max. do vzdálenosti asi 30 cm od kmene, zahradnickou lopatičkou co se s ní sázejí kytky, už nevím do jaké hloubky, myslím maximálně 10 cm. Jestli to byl správný postup nevím, ale tehdy jsem měl úspěch a u každého cca druhého stromu něco našel. O něco podobného jsem se pokoušel před cca 3 lety již ale v lese, na okraji vřesoviště apod., a tentokrát bez úspěchu a brzy jsem to vzdal. Nakonec tyhle druhy jsou běžné a nachytal jsem si je přes jaro a léto. Ale uznávám že pokud nemrzne, je to příjemné zpestření během zimy když už se nechytá...
ksindy
Příspěvky: 14
Registrován: 22 kvě 2014, 17:43

Re: Hladanie kukiel

Příspěvek od ksindy »

Dakujem velmi pekne za informacie. Ano, suhlasim, s tou podou treba opatrne a po prehladani ju "upratat" co najviac do povodneho stavu.
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“