housenka na květáku

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Odpovědět
ceilidh
Příspěvky: 1
Registrován: 14 pro 2015, 11:46

housenka na květáku

Příspěvek od ceilidh »

Hezký den,
nejsem entomolog, jsem naprostý laik a broukům ani housenkám nerozumím. Chtěla bych ale poprosit o radu.
Koupila jsem si květák, který jsem cca 2 týdny nechala v lednici a když jsem jej vytáhla ven, seděla na něm veliká housenka a hodovala.
Je mi housenky líto a nechci, aby umřela, proto jsem se rozhodla nevypustit ji do přírody, kde by zmrzla, ale nechat si ji doma do jara. Vůbec ale netuším, jak se o ní starat.
Udělala jsem jí pelíšek v plastovém kelímku, dala jí tam dva kamínky, jako skalku, kus květáku a kus květákového listu, aby se mohla schovávat. Kelímek jsem přikryla folií se spoustou průduch. Housenka je pořád strašně studená (jako bych jí zrovna vytáhla z lednice.Je mi jasné, že nebude hřát jako teplokrevný živočich, ale minimálně pokojovou teplotu by mít mohla, myslím si. Venku z lednice je už 5 dnů, pořád je ale skoro jak kus ledu. Občas se pomalu hýbe a vykakala jedno květákové hovínko, takže vím, že mrtvá není.
Má otázka zní, zda ji můžu krmit i něčím jiným (salátem, okurkou, ředkvičkou apod) nebo jestli se musím striktně držet květáku.
Další dotaz je, jestli je šťastná. Jestli jí něco nechybí, nebo jestli ji nemám pelíšek uspořádat jinak. Chtěla bych, aby mi vydržela co nejdéle a byla spokojená.
Další dotaz je, jestli se každá housenka vždycky kuklí a jestli to tedy mohu očekávat i u té mé. Neměla bych jí, jako motýla, čím krmit, takže bych jí kuklení musela nějak rozmluvit. Pokud byste mi, prosím, poradili jak, budu velmi vděčná.
A dále jsem se chtěla zeptat, jestli nemáte někdo, prosím, tušení, o jakou housenku by tak mohlo jít.
Děkuji pěkně předem za vaše rady.
Pavlína
Uživatelský avatar
mikky
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2011, 18:01

Re: housenka na květáku

Příspěvek od mikky »

A není ta housenka náhodou tohle (bělásek zelný) ?
Přílohy
bělásek zelný 1.png
bělásek zelný 1.png (93.3 KiB) Zobrazeno 6589 x
bělásek zelný 2.png
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: housenka na květáku

Příspěvek od Vindobon »

Při pokojové teplotě se pravděpodobně housenka zakuklí a motýl vylíhne o hodně týdnů dřív než by tomu bylo v přírodě. Chcete-li ji učinit šťastnou, doporučil bych ji zazimovat a až na jaře zase krmit. Pak je šance, že se motýl vylíhne v době, kdy se líhnou i jeho kámoši a kámošky v přírodě, a bude si mít s kým "povídat". Zazimování by mělo klapnout například takto: týden při 10-15° C a délce dne mezi 8 a 10 hodinami, týden při 0-5° C a délce dne zase mezi 8 a 10 hodinami; potom ven, možná ale i pak chránit před (příliš silným) mrazem (přikrýt nádobku s housenkou nějakým hadrem nebo přiklopit polystyrénovou krabicí). Čím krmit, nevím, nejsem motýlkář. Krmit tím, na čem byla nalezena, bude asi nejspolehlivější. Dal bych jí i do té zimovací nádoby něco k zakousnutí a pokud nevím, jaké vyžaduje vlhkostní podmínky, postaral bych se o gradient, aby si mohla sama vybrat.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“