tesařík-kozlíček?prosba o určení

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Odpovědět
Liduška Lorencová
Příspěvky: 75
Registrován: 11 čer 2016, 17:59
Bydliště: Brno-Ořešín

tesařík-kozlíček?prosba o určení

Příspěvek od Liduška Lorencová »

Prosím o určení tohoto brouka - foceno duben 2014 v okolí Brna-Ořešín. Nejvíce mi to sedí na nějakého tesaříka - kozlíčka? Děkuji.
Jinak ještě dotaz - jaká je nejlepší literatura pro určování brouků? motýli mám (Academie vydala 4 díly, nedávno), další řády postupně taky, ale brouky - ti jsou maximálně nějaké čeledi, ale něco uceleného, aby se měl člověk od čeho odpíchnout a pak už detaily na netu na odborných stránkách. Brouky zatím hledám ve starší knize Světem zvířat V. díl Bezobratlí....
Děkuju mo
brouk M 001.jpg
c.
Uživatelský avatar
Matěj Čermák
Příspěvky: 434
Registrován: 02 kvě 2010, 08:30
Bydliště: Praha, Bohnice

Re: tesařík-kozlíček?prosba o určení

Příspěvek od Matěj Čermák »

Mesosa nebulosa (Fabricius, 1781)
Uživatelský avatar
Václav Týr
Příspěvky: 907
Registrován: 29 dub 2010, 20:05

Re: tesařík-kozlíček?prosba o určení

Příspěvek od Václav Týr »

Liduška Lorencová píše:Prosím o určení tohoto brouka - foceno duben 2014 v okolí Brna-Ořešín. Nejvíce mi to sedí na nějakého tesaříka - kozlíčka? Děkuji.
Jinak ještě dotaz - jaká je nejlepší literatura pro určování brouků? motýli mám (Academie vydala 4 díly, nedávno), další řády postupně taky, ale brouky - ti jsou maximálně nějaké čeledi, ale něco uceleného, aby se měl člověk od čeho odpíchnout a pak už detaily na netu na odborných stránkách. Brouky zatím hledám ve starší knize Světem zvířat V. díl Bezobratlí....
Děkuju mobrouk M 001.jpgc.
Zdravím,
snad pro "začátek" níže uvedené tituly.....jinak v nakladatelství Academia začala vycházet edice zpracovávající jednotlivé čeledi brouků...
Hůrka Brouci.jpg
Hůrka Brouci.jpg (9.15 KiB) Zobrazeno 8482 x
Zahradník Brouci.jpg
Liduška Lorencová
Příspěvky: 75
Registrován: 11 čer 2016, 17:59
Bydliště: Brno-Ořešín

Re: tesařík-kozlíček?prosba o určení

Příspěvek od Liduška Lorencová »

Děkuji moc za vše!!!
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: tesařík-kozlíček?prosba o určení

Příspěvek od marion »

Jediná komlexní literatura všech čeledí pro naše území je Freude, Harde Lohse Die Käfer Mitteleuropas I-XI díl a pak dodatly XII-XV díl a nově vydaný IV díl. V některých skupinách tam můžou některé jižní a jihovýchodní druhy chybět. Naše literatura je taky slušná, ale jen pár čeledí, pro většinu druhů naše literatura není.
Spoustu se taky toho dá najít na Lompeho stránkách, které z FHL vycházejí a některé skupiny jsou tam pojaty v daleko větším rozsahu, některé však chybí. http://www.coleo-net.de/coleo/index.htm
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“