Kozlíček osikový?

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Vendulína
Příspěvky: 19
Registrován: 22 úno 2017, 18:28

Re: Kozlíček osikový?

Příspěvek od Vendulína »

Jejda :sweat Tak až takovou diskuzi jsem nečekala...Pro člověka jako já,co zná latinsky jen Bubo Bubo a Bombus terrestris je celkem jedno jak to je :wasntme Jen jsem chtěla česky vědět co je to za brouka :wring
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Kozlíček osikový?

Příspěvek od marion »

No a to je právě ten problém že česky :-)
entoexpert
Příspěvky: 12
Registrován: 10 říj 2016, 10:21

Re: Kozlíček osikový?

Příspěvek od entoexpert »

Vendulo ono je to spíše o tom, že 99,999999999% druhů brouků český název vůbec nemá a ani u českých není procento o mnoho lepší. Kdysi se sběratelé snažili česky pojmenovat skoro vše, co měli v atlasech. Třeba KLapálek, javorek.. Bahňák, sedař, Hulevičník, naduřelík, závěráč volnokrok..... To že akademici vydali nějakou knihu správných českých názvu a omezili množství je dle mého na stejné urovni, jako kdysi vydal jména klapálka. POkud se něco vžije, lidově, tak proč ne, třeba tesařík pižmový, majka obecná... Ale klidně at se tomu říká na moravě jinak, než ve slezsku.
Vendulína
Příspěvky: 19
Registrován: 22 úno 2017, 18:28

Re: Kozlíček osikový?

Příspěvek od Vendulína »

Jasný já to chápu,díky za odpovědi a pro mě je to tedy Saperda carcharias.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Kozlíček osikový?

Příspěvek od Vindobon »

entoexpert píše: 26 úno 2017, 06:3199,999999999% druhů brouků český název vůbec nemá...
Tož jsem si dovolil to spočítat a řekl bych, že tohle je mimo zhruba o sedm až osm řádů, což je docela slušná chyba. Kdyby měly zažitá česká jména pouhé čtyři druhy brouků (třeba kdyby existovala česká jména pouze pro střevlíka fialového, střevlíka vrásčitého, střevlíka zahradního a střevlíka kožitého, ale už by neexistovala ani pro střevlíka zlatitého, ani pro střevlíka zlatolesklého, ani střevlíka ullrichova, ani střevlíka měděného, ani střevlíka zrnitého, ani pro střevlíka hladkého, ani krajníka pižmového, ani svižníka polního, ani kozlíčka vrbového, ani pro krasce měďáka, ani pro zlatohlávka huňatého, ani pro slunéčko asijské a ani pro slunéčko sedmitečné... snad netřeba pokračovat), tož to by muselo být na světě známo ctyři sta miliard druhů brouků, aby citované tvrzení bylo pravdivé. Tedy zhruba miliónkrát tolik, než jich je dosud popsaných. Protože dosud je, pokud vím, popsáno na celém světě něco mezi 400 a 500 tisíci druhů brouků. Budeme-li vycházet z poněkud realističtějšího odhadu, že česká jména má něco mezi 40 a 400 druhů brouků, muselo by být popsáno něco mezi čtyřmi a čtyřiceti bilióny druhů brouků, aby ta procenta alespoň přibližně souhlasila. Tedy desetmiliónkrát až sto miliónkrát tolik, než jich je dosud ceslosvětově popsaných. — Tolik k syndromu zaseklé klávesy, snad pomůže vysypat z klávesnice drobky.
entoexpert píše: 26 úno 2017, 06:31Ale klidně at se tomu říká na moravě jinak, než ve slezsku.
Myslím bude lepší, když se "tomu" na Moravě, ve Slezsku i v Čechách bude říkat pokud možno stejně.
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 27 úno 2017, 13:49, celkem upraveno 1 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
cleridd
Příspěvky: 52
Registrován: 26 čer 2015, 20:09

Re: Kozlíček osikový?

Příspěvek od cleridd »

Tady zas nekdo nema v praci co delat
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Kozlíček osikový?

Příspěvek od Vindobon »

Musim na to cleriddovo placnuti reagovat nebo to nejaky moderator smaze?
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
entoexpert
Příspěvky: 12
Registrován: 10 říj 2016, 10:21

Re: Kozlíček osikový?

Příspěvek od entoexpert »

Pane Vindobohne, já drobky tedy na rozdíl od jiných, nemám ani v klávesnici, ani v mozkových závitech. :D :D
karelbenes
Příspěvky: 125
Registrován: 09 lis 2013, 07:54
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kozlíček osikový?

Příspěvek od karelbenes »

Tedy nečekal jsem, že tady bude diskuze o českých jménech brouků až takhle gradovat. Pánové zbytečně se tady napadáte.

Entoexpert se tím 99,999999999% jen snažil naznačit, že většina brouků české jméno nemá, a pro ty co se jimi chtějí zabývat blíže, nejsou tak
důležitá, což je pravda.

Vindobon jako "malý rejpal" ho vzal "za slovo", ale v jednom má pravdu: Zažitá česká jména jsou důležitá pro veřejnost, tj. pro ty, kteří se
brouky nijak zvlášť nezabývají. Proč by se měli učit latinská jména veřejnosti známých nejběžnějších druhů, když máme ta zažitá česká?

Buďme objektivní. To samé přece platí o českých názvech ostatních zvířat a rostlin. Málokterý "entomolog" zná a používá latinské názvy běžných ptáků, ryb, rostlin, atd., pokud se jimi blíže nezabýval, a už vůbec ne při komunikaci s veřejností. Používá pro ně, stejně jako ostatní veřejnost, zažitá česká jména.
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“