Nákoleníky pro hovniválovce

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Marik
Příspěvky: 123
Registrován: 14 bře 2013, 14:34

Nákoleníky pro hovniválovce

Příspěvek od Marik »

Asi to znáte - ale přece jen to zmíním. Včera jsem v Hornbachu zakoupil velmi lehké, ale celkem pevné "chrániče kolen" od jakési polské firmy Toya. Z nějakého pěnového plastu. Cena asi 90 Kč. Pokaždé jsem si při dlouhém klečení nad kravincem nebo norou na kamenité pastvině apod. říkal, že něco takového potřebuju... Až na moje už dost stará kolena jsem narazil na pomůcku, která vypadá dobře.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nákoleníky pro hovniválovce

Příspěvek od marion »

U hovňousků to zvládám, ale pořídil jsem si nákoleník - viz foto - pro sběr na štěrkových terasách, kde se opravdu nedá klečet a jsem spokojen. Zevnitř je měkčí a dovře sedí, zvenku pevný, zapíná se zboku (dříve jsem so pořídil "kvalitnější" na ochranu při bruslení, byl tvrdý a nasazoval se přes chodidlo), dá se s ním v pohodě chodit. Aniž bych chtěl dělat reklamu, v tomto obchodě s pracovními pomůckami mají spoustu zajímavých věcí za podstatně nižší ceny než jinde.

Ten tvůj jsem na netu nenašel, tak nevím jak vypadá a co stojí ?!
Jen na okraj v tomto štěrku hojně Bledius talpa, jednotlivě (3) Bledius arcticus a Thiobius sp. 2 druhy, plus nějaká Hydrosmecta a běžnější druhy.
Přílohy
Nákoleník.jpg
Vysoké Tatry-Tichá dolina.JPG
Marik
Příspěvky: 123
Registrován: 14 bře 2013, 14:34

Re: Nákoleníky pro hovniválovce

Příspěvek od Marik »

Ten chránič, co jsem zmínil, je asi za 90 Kč a jen to jen jednoduchý tvarovaný porézní plast přes koleno, zezadu je širší gumička. Asi moc nevydrží, ale je to malé a lehké. Pak tam mají i kvalitnější, který má výztuhu z tvrdšího plastu, a stojí asi 120 Kč. Zda je to na netu nevím, měli to v Hornbachu v Praze 6.
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Nákoleníky pro hovniválovce

Příspěvek od drabcik »

Omlouvám se, že lezu do tématu, ale zeptám se Mariona na způsob sběru v tom štěrku. Na fotce vidím kyblíček, že by nějakým promýváním?
Martin Bogapov
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nákoleníky pro hovniválovce

Příspěvek od marion »

Kyblík je hlavně na promývání, když to jde, hážu do něj lopatkou štěrk, písek, bahno. Tady to ale nešlo (tady jsem do něj házel mech seškrabaný z kamenů v potoce)-viz ty balvany, tak jsem hlavně poléval břeh vodou a pak, jak to nazval kolega, přehrádkuju, na břehu vytvořím hrázku, do hloubky a pak tam postupně ten štěrk sypu a pokračuju takhle dál od vody. V příloze fotka z Portugalska, kde je vidět hrázka.
Přílohy
přehrádka.JPG
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Nákoleníky pro hovniválovce

Příspěvek od Yohaness »

Marione, tvl, ty seš blázen. :)
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nákoleníky pro hovniválovce

Příspěvek od marion »

A kdo z nás není :P
Zkoušel jsem i exkrementy, ale je to husté, hovňousci se spíše utopí, stejně jako drabčíci a zůstávají hlavně hydrophilidi, kteří si v té kaši rochní :D

Divili byste se co vše vyleze, je to hlavně na půdní zahrabané druhy- drabčíky zypu Bledius, Thinobius, střevlíci zpod kamenů spíše utečou, ale třeba takové Bembidion laterale leze po desítkách (v Portugalsku), taky jsem vtom rozhrabaném štěrku chytal třeba Yolu a drobné Hydraenidy atd....
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Nákoleníky pro hovniválovce

Příspěvek od karlos »

Prý se takhle dá chytit dokonce i Ischias.
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Nákoleníky pro hovniválovce

Příspěvek od drabcik »

Díky Marione :hand , zajímavý způsob lovu :yes .
Martin Bogapov
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“