Nářadí na prosívání

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
petys
Příspěvky: 8
Registrován: 29 dub 2010, 15:22

Nářadí na prosívání

Příspěvek od petys »

Chystám se na tvorbu vlastního prosívadla, mezi náma, ona to asi žádná vyšší dívčí nebude, přesto bych uvítal jakékoliv tipy & triky. Namátkou mě napadá - jak velká oka - 1x1 cm ?
Naposledy upravil(a) petys dne 24 zář 2010, 13:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Výroba prosívadla

Příspěvek od Renno »

typ na jednoduchý nenáročný prosívadlo pro začátečníky:

koupit si nerezovej cedník do fritézy a na něj nasadit ustřihnutou nohavici ze starých plátěných kalhot...udělat po obvodu nohavice čtyři díry...dvě nasadit na háčky od sítka a zbylejma přivázat provázkem
dole na konci nohavicet všít gumu se zdrhovadlem a je vymalováno :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
petys
Příspěvky: 8
Registrován: 29 dub 2010, 15:22

Re: Výroba prosívadla

Příspěvek od petys »

:) Zní to zajímavě, ale jsem konzervativec a chtěl bych spáchat klasiku jak ji nabízí třeba Kabourek. To fritovací síto mi přijde nějaké nepraktické a navíc ho nemám .))
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 827
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Výroba prosívadla

Příspěvek od Adam »

Měl jsem jedno prosívadlo 9 let.
Doporučuju čtvercové, protože se dá dobře položit na zema nahrnout do něj materiál.
Velikost ok se mi osvědčila 5x5 mm. 10x10 jsou dost velká oka a menší než 5x5 se při vlhkém detritu snadno zalepují. Záleží na tom, co chceš sbírat a jestli bys ta větší oka využil.
Petr M.
Administrátor
Příspěvky: 267
Registrován: 29 dub 2010, 12:03
Bydliště: Česká Kamenice

Re: Výroba prosívadla

Příspěvek od Petr M. »

Na výplet použij pocínovaný drátek...pomůcky včelařů.
http://obchod.vcely.cz/product/detail/111
Petr Matúšových
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Výroba prosívadla

Příspěvek od míra z. »

Mám své prosívadlo asi 20 let. Dostal jsem ho od kolegy, který končil.Silný železný drát je ohlý do kruhu, na obou koncích ohnut do pravého úhlu, čímž je přiložením obou těchto konců vytvořen základ pro držadlo.Tyto konce jsou omotané jakýmsi provazem či co, a vše to je zalité nějakou bezbarvou hmotou ?.Výplet drátěný.Drží to bezvadně, měním jen pytle, když je roztrhám.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
petys
Příspěvky: 8
Registrován: 29 dub 2010, 15:22

Re: Výroba prosívadla

Příspěvek od petys »

Tak prosívadlo je hotové. Použil jsem Marionovu metodu sportovního nářadí - použil jsem bedmintonové rakety. Pytel jsem ušil ze silonového závěsu. Teď ale řeším další problém - pár kilo prosevů už mám doma a přemýšlím jak z toho vydolovat žoužel... Existuje alternativa k tomuhle? - http://www.kabourek.cz/getimage.php?ima ... lektor.jpg Takhle z obrázku ani nejsem schopen pobrat, jak to přesně funguje... POužíváte někdo jinou metodu?
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Nářadí na prosívání

Příspěvek od MilanP »

Záleží co chceš z prosevu extrahovat. Moji brouci lezou za světlem. Prosev přinsu domů a hodím do velkýho placatýho terária, který mám přikrytý bílou plínou. Brouky sbírám buď na tý plíně, anebo na skleněných stěnách. Popřípadě s malým synkem ležíme na břiše, koukáme do prosevu a chytáme brouky, co běhaj po povrchu. Tahle metoda není vhodná pro všechny skupiny.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nářadí na prosívání

Příspěvek od Pepa »

Ano, záleží na tom co toho chceš vybírat, k použití je možno různých eklektorů buď, že se brouci stěhují za světlem nebo za vlhkem.
Jinak rychlá metoda na vybírání z prosevu je plech na pečení vysypat slabou vrstvu prosevu a zahřát na kamnech, droboť pak běhá po povrchu jako divá
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
tomak

Re: Výroba prosívadla

Příspěvek od tomak »

Renno píše:typ na jednoduchý nenáročný prosívadlo pro začátečníky:

koupit si nerezovej cedník do fritézy a...
Ja ti dam zacatecnika :D
TomaK
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Nářadí na prosívání

Příspěvek od krep »

MilanP píše:Záleží co chceš z prosevu extrahovat. Moji brouci lezou za světlem. Prosev přinsu domů a hodím do velkýho placatýho terária, který mám přikrytý bílou plínou. Brouky sbírám buď na tý plíně, anebo na skleněných stěnách. Popřípadě s malým synkem ležíme na břiše, koukáme do prosevu a chytáme brouky, co běhaj po povrchu. Tahle metoda není vhodná pro všechny skupiny.

Doporučuji přidat ten eklektor nebo opatrné ohřátí - uvidíš, cos jich neviděl. Loni v rumunsku se nám to po ohřátí na plechu hemžilo tuponosáči rodu Brachysomu, které bychom bez ohřátí často přehlídli. Dobrý je taky hodit prosev sluníčkem prohřátou silnici (ovšem doporučuje se komunikace s menším provozem a zcela nevhodný je rychlý pruh na dálnici :ne )
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
míra
Příspěvky: 2038
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Nářadí na prosívání

Příspěvek od míra »

Já jsem zkoušel profi nářadí od ( pst), nějak nesedělo,, a pak jsem si to nahradil sítkou k stojanovému větráku, nemá to chybu. Jo ještě jsem jednou používal starý včelařský klobouk, co měl drátěný xicht( jako šermíři) To bylo taky dobrý.
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 8
Registrován: 18 zář 2010, 12:36
Bydliště: Chrudimsko

Re: Nářadí na prosívání

Příspěvek od MartinT »

Někde se tady mluvilo o nějakém návodu na výrobu eklektoru.Mohl by mi ho prosím někdo poslat na e-mail.děkuji
Cerambycidae
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“