Pasti na nosatce

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
michalsiegel
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2014, 01:10
Bydliště: Šternberk
Kontaktovat uživatele:

Pasti na nosatce

Příspěvek od michalsiegel »

Zdravím všechny entomology :) Bavil jsem se s kamarádem ohledně sběru nosatců. Momentálně praktikuji zejména smýkání a sklepávání, ale člověk je dost limitován zejména svou výškou (do koruny se nedostanu), časem a štěstím pří výběru vegetace pro smyk nebo sklep. Tak jsem začal pátrat po různých pastech, které by nosatcovité brouky mohly přilákat. CO jsem četl, tak velmi účinné jsou pasti na bázi feromonů, což je však pro mne nedostupné. Osvědčil se také údajně lov na světlo. Já sám jsem rozmístil bílé misky se žlutým středem. Chtěl jsem se ale zeptat zkušenějších. CO se osvědčilo vám?

Jinak právě kamarád se zmínil, že hodně nosatcovitých brouků se dochovává v domácích podmínkách, protože, podobně jako při dřevaření u tesaříků, se mnohé druhy ani jinak chytit prakticky nedají. Jsou nějaké články nebo odkazy, na které struktury se v přírodě zaměřit? Kdysi jsem zkoušel sbírat spadalé plody nebo ořechy s dírkou, ale většinou z toho lezly Hymenotpery a Diptery. Z listových zámotků zase různí motýli, pokud tedy dříve neuschly. Celý život jsem praktikoval hlavně individuální a aktivní sběr, takže s použitím konkrétních pastí nemám zkušenosti. Díky za případné rady :-)
Phasmatodea (Timematodea, Agathemerodea, Verophasmatodea), Coleoptera (Curculionidae, Cerambycidae), Mantodea

kontakt: michal.siegel@seznam.cz
Česká společnost entomologická
Sekce pro chov exotického hmyzu
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Pasti na nosatce

Příspěvek od PavelJakubec »

Zemní druhy padají do padacích pastí, ale na x desítek až stovek střevlíků je to tak jeden nosatec což není úplně efektivní. Na světlo létají třeba poměrně dobře Curculia a prý Bagousové, ale zase je to spíš malá část toho co se ti chytí a myslím, že s nárazovkami je to dost podobné. Asi bych doporučil rozšířit svůj arzenál o prosévadlo. Některé druhy přes den nechytneš a ne vždycky se dostaneš na lokalitu v noci, aby jsi jí mohl prosmýkat. Zároveň ve dne se lépe hledají živné kytky, což je poměrně příjemný bonus. Nevýhoda je, že je to trochu náročnější na prostor a taky na fyzičky, protože se to většinou nedá prohledat na místě, ale musíš to někam táhnout a zpracovat (vyhnat nosáče teplem, suchem nebo je jinak potrápit). :)
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Pasti na nosatce

Příspěvek od bozapetr »

acalesove lezou treba do letovych pasti, ktere jsou pripevnene ke stromu ( ne volne zavesene ) ... nikdy jsem nezkousel pasti, co jsou na stromech - prehradis dookola stromu cestu hmyzu, ktery se pohybuje po kmeni, narazi na prehrazeni, obchazi dookola az spadne do nadobky ( nekde na netu jsem videl fotky, nemuzu najit - treba bude nekdo sikovnejsi a da to sem ) . ale jinak obecne pasti primo na nosace ( podle mne ) nejsou. sber nosatcovitych je kombinace mnoha sbernych metod, vcetne chovu z larev ( donus, hypera, ale treba i ceutorhynchinae ) a sberu dreva ( napr. magdalis ). prosev je nutnost. ovsem nejvetsi ( z meho pohledu ) ,,vyteznost" je individualni sber, kdy lokalitu probiras doslova centimetr po centimetru !!
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Pasti na nosatce

Příspěvek od krep »

Souhlasím s Petrem, neznám nějaké zaručené pasti na nosatce (respektive pokud by byli, velmi pravděpodobně bychom se o tom dozvěděli). Tudíž nezbývá než se pustit do klasických metod - jak hromadných - smyk a oklep (ale i ty mohou být cílené na některé rostliny), tak samozřejmě prosev (na některé skupiny nezbytný). Poslední dobou se spíše snažím oklepávat jednotlivé kytky (nastudovat si živné kytky z literatury, i v cizině se z toho dá vycházet, neb nosatci jsou šikovní botanici a často určitá skupina preferuje příbuzné rostliny). Na neznámé lokalitě v cizině nejprve zkusím proběhnout se smýkačkou a dle nálezů se pak dohledávám jednotlivé kytičky a více se jim věnuji.

O pěstování by ti asi nejvíce mohl říct Kormik, nicméně třeba Pissodes se dá dopěstovat podobně jako tesaříci.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Pasti na nosatce

Příspěvek od míra z. »

krep píše: 10 kvě 2018, 16:21 nicméně třeba Pissodes se dá dopěstovat podobně jako tesaříci.
A když se to povedlo i mě (P.piceae), tak to nemůže být taková věda :D
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
michalsiegel
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2014, 01:10
Bydliště: Šternberk
Kontaktovat uživatele:

Re: Pasti na nosatce

Příspěvek od michalsiegel »

Děkuji všem za odpovědi. Když to vezmu popořadě, měl jsem za to, že většina nosatců se vyskytuje na vegetaci. Je pro mě novinkou, že efektivní bude prosev půdy. Rozšíření o prosévadlo rozhodně problém není, jen je to pro mě překvapující zjištění :)

Co se týče toho precizního individuálního sběru... Ano, beru, je to nejlepší. Ale co mám zkušenost, tak hodně nosatců setrvává třeba na okraji nebo spodku listů a jakmile se člověk na kousek přiblíží, pustí se a spadnou mezi armádu bršlice, do ostružiní atd. a prakticky se už nedají najít. Nejvíc jsem toho našel při sklepávání, ale je docela iritující se dívat, jak při úderu ze spodních větví spadne na plátno pár brouků, kdežto nahoře v koruně se jich rozletí stovky.

A co se týče těch živných rostlin, která literatura je pro tyto údaje nejlepší? Přiznám se, nějakou literaturu na nosatcovité brouky mám, ale živné rostliny zde zmíněny nejsou. Samozřejmě, internet je jedna možnost, ale pokud by se daly tyto informace najít v rámci nějaké ucelené literatury, bylo by to super :)
Phasmatodea (Timematodea, Agathemerodea, Verophasmatodea), Coleoptera (Curculionidae, Cerambycidae), Mantodea

kontakt: michal.siegel@seznam.cz
Česká společnost entomologická
Sekce pro chov exotického hmyzu
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Pasti na nosatce

Příspěvek od Tomas »

Curculionidae, Aculeata.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Pasti na nosatce

Příspěvek od bozapetr »

michael pise - Co se týče toho precizního individuálního sběru... Ano, beru, je to nejlepší. Ale co mám zkušenost, tak hodně nosatců setrvává třeba na okraji nebo spodku listů a jakmile se člověk na kousek přiblíží, pustí se a spadnou ...

ale o to presne jde u precizniho sberu !! je dost druhu, ktere te ,,uslysi" uz na 4-5 m a spadnou , je dost druhu, co lozi na kytky ( a nemusi jit ani do kvetu, jen jsou v dolni casti !) v urcitou hodinu a jinak jsou zalezli v detritu. je dost druhu, co ziji na tak drobnych rostlinkach, ze je neosmykas ... takze musis na kolena a opatrne nejdrive ohlizet kytku,pak lehce oklepnout do ,,talire" a pak opatrne hrabat a divat se kolem kytek ...pripadne ten detrit davat do prosivadla s tim, ze apeluju na tvuj cit k prirode abys zbytecne nerval kytky cele -(
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Pasti na nosatce

Příspěvek od Vindobon »

michalsiegel píše: 10 kvě 2018, 21:16Je pro mě novinkou, že efektivní bude prosev půdy.
O půdě nikdo nic nepsal, nevím, asi tam taky něco bude, ale určitě bych se neomezoval na půdu a prosíval taky spadané listí včetně úlomků větviček a větví, co se holt vejde do prosívadla. Nejsem ale vyloženě nosatcář a taky prosívadlo používám velmi zřídka; jednak se mi nechce tahat prosevy a jednak v mnoha případech je velký (okolo 2 m2) sklepávač alternativou k prosívadlu, která má navíc výhodu okamžité vazby na konkrétní habitát. Často jsem uvažoval nad nějakou kombinací síta a sklepávadla (zvedat například mrtvé větve s houbičkami ze země a proklepat je do sklepávadla přes nějaké síto, aby v tom bylo méně všelijakého nepořádku), ale ještě jsem to nerealizoval.

Nicméně zpět k tématu — past na nosatce, konkrétně klikoroha borového, Hylobius abietis (zdroj):

"Ideálním typem pasti je přeložená čerstvá sloupnutá smrková kůra, do ní je vložen jako návnada svazek borových větviček zbavených jehličí. Past se klade do blízkosti pařezu a překrývá drnem. Místo se označí kolíkem."

Čímž chci naznačit, že nosatců jen ve střední Evropě je mnoho set druhů a každý má svůj způsob života. Je možné, že lze vymyslet pasti na spoustu druhů, ale nedovedu si dost dobře představit univerzální past na nosatce, do které by šlo víc než jeden nebo několik málo druhů. Nevýhodou, společnou všem typům pastí na cokoli, je nutnost se na místo vracet.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
michalsiegel
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2014, 01:10
Bydliště: Šternberk
Kontaktovat uživatele:

Re: Pasti na nosatce

Příspěvek od michalsiegel »

bozapetr píše: 11 kvě 2018, 07:21 ... opatrne nejdrive ohlizet kytku,pak lehce oklepnout do ,,talire" a pak opatrne hrabat a divat se kolem kytek ...pripadne ten detrit davat do prosivadla s tim, ze apeluju na tvuj cit k prirode abys zbytecne nerval kytky cele...
Dobře, myslím, že už tomu rozumím. Takže projít habitat, posklepávat, prosmýkat a potom projít detrit. O rostliny se neboj, k přírodě mám vztah velmi dobrý :)
Vindobon píše: 11 kvě 2018, 08:22 Čímž chci naznačit, že nosatců jen ve střední Evropě je mnoho set druhů a každý má svůj způsob života. Je možné, že lze vymyslet pasti na spoustu druhů, ale nedovedu si dost dobře představit univerzální past na nosatce, do které by šlo víc než jeden nebo několik málo druhů. Nevýhodou, společnou všem typům pastí na cokoli, je nutnost se na místo vracet.
Chápu, takže raději se zaměřit na individuální sběr a v případě, že by nějaký druh dlouho unikal sběru, zkusit napodobit podmínky stavbou pasti :) S tím prosevem mě to už potom taky trklo, že se asi nebude jednat o půdu, ale spíše o spadané listí a detrit celkově.
Tomas píše: 11 kvě 2018, 04:53 viewtopic.php?f=106&t=3094
Díky!! :) To je hodně luxusní práce.
Phasmatodea (Timematodea, Agathemerodea, Verophasmatodea), Coleoptera (Curculionidae, Cerambycidae), Mantodea

kontakt: michal.siegel@seznam.cz
Česká společnost entomologická
Sekce pro chov exotického hmyzu
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1471
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Pasti na nosatce

Příspěvek od Radomír »

bozapetr píše: 11 kvě 2018, 07:21... je dost druhu, co lozi na kytky v urcitou hodinu a jinak jsou zalezli v detritu...
...na Thamiocolus kraatzi jsem zkoušel v detritu, výsledek nula.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Pasti na nosatce

Příspěvek od bozapetr »

no jo,radomíre - vždy se najde nějaká výjimka ... tys toho svého přece měl v prosevu ... já svůj kus v čr smýkl. běžel jak střela po plachtě. tak tak jsem jej chytil. jednak asi bude extrémně vzácný a asi pěkně ,,vykutálený" :-))
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“