Sekyra

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Sekyra

Příspěvek od Štěpán »

Zdravím vespolek, letos zvažuji po asi 15 letech nákup nové expediční sekyrky. Ostří mojí fiskarsky je už asi o 1 cm kratší než bývalo a hrot je hrozně měkký, po nárazu na kámen je tam větší vryp, než snesu. Pár takových zásahů a nedá se s tím už sekat do dřeva.
Používal jsem Fiskars myslím že X7 0,85 kg. Chtěl bych zhruba stejně velkou, určitě ne větší. Používám především na dřevaření larev tesaříků a krasců.
Co byste mi doporučili? :think
Štěpán
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Sekyra

Příspěvek od Hali+ »

Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Sekyra

Příspěvek od MilanP »

Na zahradní práce používám výhradně Fiskars a jsem spokojenej. S pilama, rýčem, rycíma vidlema a kleštěma na větve. Sekyty mám dvě, jednu malou do lesa a jednu velkou štípací. Protože jsme dostali ve firmě poukaz na mall a já to neměl za co utratit, koupil jsem z rozmaru skládací polní lopatku-motyčku. Ta je perfektní. Všechno nářadí dobrý poměr cena výkon. Když jsem teď kupoval odvětvovací pilku, uvažoval jsem na doporučení o japonský Silky, ale cena je tam trochu jinde. Za mě Fiskars.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Sekyra

Příspěvek od Štěpán »

Hali+ píše: 07 úno 2019, 08:03 Jedině Jana Červenku a jeho ručně kované... :mrk
https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q= ... F8n3CYe0ny

https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q= ... xk9mrcirle
No Hali, ta sekyra v terénu dostává hodně zabrat, asi by byla škoda takové pěkné sekyrky ničit tím, že budu vysekávat kořeny mandloní ze země...
Mám na mysli vyloženě nějaké spotřební zboží. Ovšem v tuto chvíli mi nejde o cenu. Ta sekyrka musí být hlavně skladná a mít aspoň stejně dobrou ergonomii jako fiskarska.
Má někdo například toto?
http://www.direct-online.cz/chopping-axe-hy-20-0-85
nebo
http://www.direct-online.cz/sekera-mora-1991

???
Štěpán
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Sekyra

Příspěvek od Štěpán »

Co taky nechápu je, že nikdo nevyrábí rozumná kožená pouzdra pro nošení v terénu. Na nože jich je dost, ale na sekyry ne - dlouho už uvažuju o tom, že si to budu muset nechat udělat u nějakého sedláře.
Štěpán
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Sekyra

Příspěvek od Hali+ »

U Fiskarsu jsou bohužel zakalené jen povrchové vrstvy viz.:
Štěpán píše: 07 úno 2019, 07:52... Ostří mojí fiskarsky je už asi o 1 cm kratší než bývalo a hrot je hrozně měkký, ...
takže když se povrch používáním a ostřením obrousí (teď nemyslím tu jejich reklamní jakoby "teflonovou" vrstvu, ale kov), dostane se na povrch méně kvalitní kov a nářadí je na vyhození... Přestal jsem všechny tyhle moderní firmy používat a při štípání dřeva jsem se vrátil ke staré poctivé kovářské práci. :) Kdo vyzkouší na práci dobře zakalenou a nabroušenou ručně vykovanou sekyru nebo rýč, už by asi neměnil za moderní hračky...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Sekyra

Příspěvek od Hali+ »

Štěpán píše: 07 úno 2019, 10:29...No Hali, ta sekyra v terénu dostává hodně zabrat, asi by byla škoda takové pěkné sekyrky ničit tím, že budu vysekávat kořeny mandloní ze země...
Toho bych se vůbec neobával. :mrk A pak, k tomu je přece udělali, aby se s nimi pracovalo. :nod
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Sekyra

Příspěvek od Štěpán »

Hali+ píše: 07 úno 2019, 10:31 U Fiskarsu jsou bohužel zakalené jen povrchové vrstvy viz.:
Štěpán píše: 07 úno 2019, 07:52... Ostří mojí fiskarsky je už asi o 1 cm kratší než bývalo a hrot je hrozně měkký, ...
takže když se povrch používáním a ostřením obrousí (teď nemyslím tu jejich reklamní jakoby "teflonovou" vrstvu, ale kov), dostane se na povrch méně kvalitní kov a nářadí je na vyhození... Přestal jsem všechny tyhle moderní firmy používat a při štípání dřeva jsem se vrátil ke staré poctivé kovářské práci. :) Kdo vyzkouší na práci dobře zakalenou a nabroušenou ručně vykovanou sekyru nebo rýč, už by asi neměnil za moderní hračky...
Ano, to máš pravdu, ale fiskarska pro mě měla velkou výhodu právě v té ergonomii - když vysekáváš něco se dřeva často v krkolomných pozicích, leckdy nemáš čas sekyru ani utřít atd. Vím, že se občas někomu zlomilo topůrko, ale s tím problém nemám, nesmí se s tím příliš páčit, no. Každopádně sekyrka a topůrko drží opravdu perfektně pohromadě, v mrazu topůrko nestudí a v létě nepálí (v dnešní době takové věci jako lité hliníkové topůrko), nehrozí třísky oproti dřevěnému, nemůže dojít k poškození, nesaje vodu, je duté tj. lehké
Štěpán
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Sekyra

Příspěvek od Štěpán »

Hali+ píše: 07 úno 2019, 10:34
Štěpán píše: 07 úno 2019, 10:29...No Hali, ta sekyra v terénu dostává hodně zabrat, asi by byla škoda takové pěkné sekyrky ničit tím, že budu vysekávat kořeny mandloní ze země...
Toho bych se vůbec neobával. :mrk A pak, k tomu je přece udělali, aby se s nimi pracovalo. :nod
Asi jo, ale já už v minulosti ztratil nebo zlomil řadu krásných nožů a bylo mi to vždycky líto, tak jsem začal používat konfekční nože Mora a maximální spokojenost. Hrozně levné a superkvalitní. Tam to nemá pro mě konkurenci. Však je používá i švédská armáda. Univerzální nůž uhlík/nerez za 2 stovky.
Štěpán
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Sekyra

Příspěvek od MilanP »

to kožený poudro na sekyru (v mé případě tomahavk od coldsteelu) mi vyrobil jeden pan nožíř z Rudy u Nového Strašecí. jestli to máš někdy po cestě, doporučuju. v případě potřeby někde vyhrabu kontakt. Ale bral jsem od něj kudlu, tak byl velmi ochotný.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Sekyra

Příspěvek od Štěpán »

MilanP píše: 07 úno 2019, 10:54 to kožený poudro na sekyru (v mé případě tomahavk od coldsteelu) mi vyrobil jeden pan nožíř z Rudy u Nového Strašecí. jestli to máš někdy po cestě, doporučuju. v případě potřeby někde vyhrabu kontakt. Ale bral jsem od něj kudlu, tak byl velmi ochotný.
Určitě budu za kontakt rád. Ono ochranné pouzdro na ostří se sehnat dá (cca 500-700,-), ale já bych rád pouzdro, co by se přichytilo k pásku u kalhot, případně najít takové řešení, aby bylo možné nosit sekyru u pasu, topůrkem dolů samozřejmě.
Štěpán
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Sekyra

Příspěvek od MilanP »

http://www.noze-vylon.cz/?ctrl=Homepage
Jeď se tam podívat, je to správnej svéráz.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Sekyra

Příspěvek od Štěpán »

MilanP píše: 07 úno 2019, 11:10 http://www.noze-vylon.cz/?ctrl=Homepage
Jeď se tam podívat, je to správnej svéráz.
Díky. Topůrko z rohu vodního bůvola, no neber to!
Štěpán
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Sekyra

Příspěvek od MilanP »

Alespoň vidíš, že z pohledu neutrálního pozorovatele nejsou ujetý jen broučkaři. Jestě k věci. Dostal jsem kdysi dvě malý požárnický sekyrky s dřevěným topůrkem. Bohužel u tý jedný jsem ten topor zlomil, když jsem něco hovězí silou páčil. Druhá slouží dál. Ten starý model se dá sehnat tak leda na aukru, ale tohle by mohlo řešit tvůj problém. https://www.probo-nb.cz/sekera-pozarni- ... 318-p1972/
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Sekyra

Příspěvek od Štěpán »

MilanP píše: 08 úno 2019, 09:34 Alespoň vidíš, že z pohledu neutrálního pozorovatele nejsou ujetý jen broučkaři. Jestě k věci. Dostal jsem kdysi dvě malý požárnický sekyrky s dřevěným topůrkem. Bohužel u tý jedný jsem ten topor zlomil, když jsem něco hovězí silou páčil. Druhá slouží dál. Ten starý model se dá sehnat tak leda na aukru, ale tohle by mohlo řešit tvůj problém. https://www.probo-nb.cz/sekera-pozarni- ... 318-p1972/
Vidím váhu 1,3 kg. Nevíš, jak je to dlouhé?
Štěpán
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Sekyra

Příspěvek od MilanP »

Netuším, já mám ten starej model.
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Sekyra

Příspěvek od MilanP »

Zkus Petra Kresla, on občas hasí.
Uživatelský avatar
Václav Týr
Příspěvky: 907
Registrován: 29 dub 2010, 20:05

Re: Sekyra

Příspěvek od Václav Týr »

MilanP píše: 08 úno 2019, 12:54 Zkus Petra Kresla, on občas hasí.
...jo, ale žízeň.... :D
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1366
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Sekyra

Příspěvek od OndraK »

:D
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Sekyra

Příspěvek od bozapetr »

je tam DOTAZ NA PRODEJCE ...napis mu
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“