Nůžky na dřevaření

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Nůžky na dřevaření

Příspěvek od Vindobon »

Hali+ píše: 09 dub 2019, 06:24 Koukám, že ty vlastní nádherné lokality co kluci navštívili tady vlastně nikoho až tak moc nezajímají... :chuckle Úplně je přebila fotka s cognac-em(?)... :mrk
Já se omlouvám, že jsem se nechal unést k plkání o blbostech, fotky lokalit i brouků mě a určitě nejen mě velmi zajímají a děkuji Kormikovi, že je sem dal, a uděluji důtku Dejfovi, že sem žádné jiné než chlastací fotky nedal. :)

Dejfe, na téhle fotce, ta věc v barvách samce candensky, co ji držíš v ruce, to je co? To jsou nějaké šikovné zahradnické nůžky speciálně na expedici, co nic neváží a přitom perfektně stříhají tuhé větévky akácií?
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 11 dub 2019, 08:28, celkem upraveno 1 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Omán

Příspěvek od kormik »

Tak jako, nebranil jsem letadlovemu pohostinství. :D Drobne vetvicky se daji, ale jako prst uz podobnyma nuzkama moc nejde. Acacia je fakt mrcha. Ani fiskars se nechytaji. Ja to drevareni mam spis pro zabavu, jsem svatecni sberac klaciku. David je akcnejsi.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Omán

Příspěvek od Hali+ »

Honzo, na značku Fiskars už začínám být alergický... :D Věci od Fiskars hoďte po psovi a kupte si raději skutečně výkonné zahradnické nůžky za pár korun - značka Winland. https://zahradni-nuzky.heureka.cz/winla ... krokovaci/#
Origoše se dají sehnat i kolem 160 Kč, náhradní břity potažené teflonem od 52 Kč. https://www.vercajk-pardubice.cz/Nahrad ... gKDevD_BwE
Váží 320 gramů. Ušmiknou bez problémů živé větvičky cca do 2,5 cm u suchých zvládají něco málo přes 2 cm. Jsou "krokovací", tj. mají ráčnu, takže je potřeba se s nimi nejdřív naučit stříhat, chce to chvilku cviku, nejlépe ukázat od nějakého sadaře. Používám je na sadařinu už kupu let a zatím jsem neviděl lepší.
Ale pozor! Píšu o finském originálu, tj. o nůžkách, na kterých je to zelené logo se stromečkem a názvem firmy! Existuje kupa čínských napodobenin (i za 90 Kč), které to logo nemají a jejich kvalita je logicky o dost nižší! Tady se nevyplatí ušetřit padesátku...
Winland.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Omán

Příspěvek od kormik »

Hali+ píše: 10 dub 2019, 06:25 Honzo, na značku Fiskars už začínám být alergický... :D Věci od Fiskars hoďte po psovi a kupte si raději skutečně výkonné zahradnické nůžky za pár korun - značka Winland. https://zahradni-nuzky.heureka.cz/winla ... krokovaci/#
Origoše se dají sehnat i kolem 160 Kč, náhradní břity potažené teflonem od 52 Kč. https://www.vercajk-pardubice.cz/Nahrad ... gKDevD_BwE
Váží 320 gramů. Ušmiknou bez problémů živé větvičky cca do 2,5 cm u suchých zvládají něco málo přes 2 cm. Jsou "krokovací", tj. mají ráčnu, takže je potřeba se s nimi nejdřív naučit stříhat, chce to chvilku cviku, nejlépe ukázat od nějakého sadaře. Používám je na sadařinu už kupu let a zatím jsem neviděl lepší.
Ale pozor! Píšu o originálu, tj. o nůžkách, na kterých je to zelené logo se stromečkem a názvem firmy! Existuje kupa čínských napodobenin (i za 90 Kč), které to logo nemají a jejich kvalita je logicky o dost nižší! Tady se nevyplatí ušetřit padesátku... Winland.jpg
No, nuzky mam dobre, jen je tady rec o druhu stromu, je rozdil strihat jablon a akacii, asi tak jako prestipnout tuzku a krovak hrebik. :D
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Omán

Příspěvek od Hali+ »

Však jo, tyhle nůžky by s tím myslím neměly problém. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Omán

Příspěvek od kormik »

Ja to zas moc neresim, zas tolik nedrevarim, pro moje potreby jsou nuzky Fiskars dostacujici, co nezvladnou, pilka jo.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1079
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Omán

Příspěvek od DejF »

Vindobon píše: 09 dub 2019, 15:09Dejfe, na téhle fotce, ta věc v barvách samce candensky, co ji držíš v ruce, to je co? To jsou nějaké šikovné zahradnické nůžky speciálně na expedici, co nic neváží a přitom perfektně stříhají tuhé větévky akácií?
Petře, je vidět, že krasce už nějaký pátek děláš a nejsi žádné batole... přesně tak, je to kvůli velikosti geneticky modifikovaný, obrovský samec candensky... tedy není to obyčejná candenska, to by mohl mít každý, ale antoniocobosi... to víš, krasčí kusadla jsou výkonná, je to rychlejší než řetězový pila...

Asi to tady moc řešíte, Fiskars neFiskars... mám jakési nůžky z obchodu, fakt už nevím z jakého ani kolik stály, a stříhají dobře... i suchou akácii kolem 2cm... ne tedy najednou, ale když to otáčíš a "ožvejkáš", tak to krásně zlomíš a jen ostříháš ty ostré třísky, aby to nenatrhlo pytlík... protože myslím, že takový natržený pytlík nebude nic moc... Určitě rychlejší a méně únavné, než to řezat. Věřím, že nějaké levné nůžky, co nic neustříhnou, jsou pro zlost a kvalita roli hraje... ale ani sebelepší nůžky nepomůžou, když člověk nenajde tu správnou větev :mrk
Přílohy
_20190410_132437.JPG
_20190410_132523.JPG
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Omán

Příspěvek od Hali+ »

DejF píše: 10 dub 2019, 13:15 ...
Asi to tady moc řešíte, Fiskars neFiskars... mám jakési nůžky z obchodu, fakt už nevím z jakého ani kolik stály, a stříhají dobře... i suchou akácii kolem 2cm... ne tedy najednou, ale když to otáčíš a "ožvejkáš", tak to krásně zlomíš a jen ostříháš ty ostré třísky, aby to nenatrhlo pytlík... protože myslím, že takový natržený pytlík nebude nic moc... Určitě rychlejší a méně únavné, než to řezat. Věřím, že nějaké levné nůžky, co nic neustříhnou, jsou pro zlost a kvalita roli hraje... ale ani sebelepší nůžky nepomůžou, když člověk nenajde tu správnou větev :mrk
Přiznávám bez mučení, nerozumím hledání těch vhodných větví, ale to co tu píšeš o nůžkách je fakt legrační, promiň DejFe. :chuckle
Je to jako porovnávat řízení veterána a auta s posilovačem řízení... :D Nůžky Winland (viz výše) mají tzv. "ráčnu", tj. takový vnitřní pákový posilovač. Takže jimi nemusíš nic "žvýkat", udělají Ti krásně ostrý hladký řez i u těch silnějších větviček. Ale jak píšu, musíš je mít chvíli v ruce a vyzkoušet si je, protože dělají řez jakoby na víckrát a napoprvé by Ti to asi přišlo nezvyklé. Těžko se to popisuje, ale jak to na větvičce uvidíš, je to hned jasné.
Nikomu nic nenutím, to jen že jste si tu povzdechli, že máte problémy se stříháním, tak jsem chtěl pomoci osobní zkušeností. Chodím lidem stříhat zahrady a s těmi finskými Winland je to pohodička. Šmiká to i tvrdé hlavy vinné révy jak máslo.
Ale asi to za pár dní smažu, do debaty o Ománu to fakt nepatří. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1079
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Omán

Příspěvek od DejF »

Milane, nevím, co je na tom legračního? Já nic nepsal proti těm Tvým mechanickým nůžkám... jen, že si myslím, že u těch normálních (ne u těch nejlevnějších srágor) je jedno, co je na nich za značku. Beztak se vše dělá v jedné fabrice v Číně a rozdíl je jen v tom, jestli tam dají rukojeť oranžovou nebo zelenou a jakou tam dají nálepku... a proto jsem to nijak neřešil a koupil nůžky v krámě (asi nějakém marketu), které se mi zdály ucházející... jezdím s nimi už cca pět let a jsem spokojen... Ty "Tvoje" nůžky neznám, tak na to ani reagovat nemohu... sice se mi nezdá to krokování, ale to bych musel vidět... nezdá se mi to z důvodu rychlosti... "svými obyčejnými" nůžkami udělám cvak, cvak dvakrát/třikrát dokola a pak zarovnám ty třísky... do deseti vteřin mám hotovou i tu dvoucentimetrovou akácii a nevím, jestli by to s krokováním netrvalo déle... a když máš hromadu dřeva, je čtyřicet stupňů a zle se tvářící kolegové sedí v autě a čekají už jen na to, až si doděláš dřevo (to není na vás, Kormiku :D), tak je každá časová úspora dobrá...

A za tou poslední větou si stojím... i nůžky s pěti ráčnama za 100.000,- jsou na prd, když člověk nenajde tu správnou větev...

Ať Tě provází síťka...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nůžky na dřevaření

Příspěvek od Hali+ »

DejF píše: 10 dub 2019, 15:10 Milane, nevím, co je na tom legračního? Já nic nepsal proti těm Tvým mechanickým nůžkám... jen, že si myslím, že u těch normálních (ne u těch nejlevnějších srágor) je jedno, co je na nich za značku. Beztak se vše dělá v jedné fabrice v Číně a rozdíl je jen v tom, jestli tam dají rukojeť oranžovou nebo zelenou a jakou tam dají nálepku... a proto jsem to nijak neřešil a koupil nůžky v krámě (asi nějakém marketu), které se mi zdály ucházející... jezdím s nimi už cca pět let a jsem spokojen... Ty "Tvoje" nůžky neznám, tak na to ani reagovat nemohu... sice se mi nezdá to krokování, ale to bych musel vidět... nezdá se mi to z důvodu rychlosti... "svými obyčejnými" nůžkami udělám cvak, cvak dvakrát/třikrát dokola a pak zarovnám ty třísky... do deseti vteřin mám hotovou i tu dvoucentimetrovou akácii a nevím, jestli by to s krokováním netrvalo déle... a když máš hromadu dřeva, je čtyřicet stupňů a zle se tvářící kolegové sedí v autě a čekají už jen na to, až si doděláš dřevo (to není na vás, Kormiku :D), tak je každá časová úspora dobrá...

A za tou poslední větou si stojím... i nůžky s pěti ráčnama za 100.000,- jsou na prd, když člověk nenajde tu správnou větev...

Ať Tě provází síťka...
V pohodě. 160 Kč určitě není sto tisíc, ale jak myslíš... Ne, rychlost je skutečně řádově vyšší než u Tvých nůžek, o to nemám strach. Kdyby byl zájem, můžu Ti je někdy přinést ukázat třebas k Mandysům na ukázku. U těch "čínských" se nejedná o jiné barvy :chuckle ale mají jiné úhly čepele, mizerné broušení, mizernou ocel, místo teflonu je na nich třeba jen barva apod. Už jsem jich pár vyzkoušel...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nůžky na dřevaření

Příspěvek od kormik »

Hali+ píše: 10 dub 2019, 15:43
DejF píše: 10 dub 2019, 15:10 Milane, nevím, co je na tom legračního? Já nic nepsal proti těm Tvým mechanickým nůžkám... jen, že si myslím, že u těch normálních (ne u těch nejlevnějších srágor) je jedno, co je na nich za značku. Beztak se vše dělá v jedné fabrice v Číně a rozdíl je jen v tom, jestli tam dají rukojeť oranžovou nebo zelenou a jakou tam dají nálepku... a proto jsem to nijak neřešil a koupil nůžky v krámě (asi nějakém marketu), které se mi zdály ucházející... jezdím s nimi už cca pět let a jsem spokojen... Ty "Tvoje" nůžky neznám, tak na to ani reagovat nemohu... sice se mi nezdá to krokování, ale to bych musel vidět... nezdá se mi to z důvodu rychlosti... "svými obyčejnými" nůžkami udělám cvak, cvak dvakrát/třikrát dokola a pak zarovnám ty třísky... do deseti vteřin mám hotovou i tu dvoucentimetrovou akácii a nevím, jestli by to s krokováním netrvalo déle... a když máš hromadu dřeva, je čtyřicet stupňů a zle se tvářící kolegové sedí v autě a čekají už jen na to, až si doděláš dřevo (to není na vás, Kormiku :D), tak je každá časová úspora dobrá...

A za tou poslední větou si stojím... i nůžky s pěti ráčnama za 100.000,- jsou na prd, když člověk nenajde tu správnou větev...

Ať Tě provází síťka...
V pohodě. 160 Kč určitě není sto tisíc, ale jak myslíš... Ne, rychlost je skutečně řádově vyšší než u Tvých nůžek, o to nemám strach. Kdyby byl zájem, můžu Ti je někdy přinést ukázat třebas k Mandysům na ukázku. U těch "čínských" se nejedná o jiné barvy :chuckle ale mají jiné úhly čepele, mizerné broušení, mizernou ocel, místo teflonu je na nich třeba jen barva apod. Už jsem jich pár vyzkoušel...
Milane, vsak v poho, nikdo ti to nehani. Jen co ty s nimi strihas pul sadu, ja si petkrat za rok ustrihnu deset vetvicek. Takze proste Hi-Tec vybaveni nepotrebuji. Od Fiskarse mam vse, od lopatky, hrabicek, pily, tak uz jsem si poridil i nuzky, abych to nemusel obehavat jinde. Jsem liny tvor. Pomerne dost dlouho trva v uniformi poustni krajine najit vhodnou vetvicku, kde jsou brouci, takze samotne cvaknuti nuzek je az takova tresnicka na konec.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Nůžky na dřevaření

Příspěvek od krep »

Hali, doma stříhám každoročně celkem hezkej sádek a nůžky mám naprosto obyč. Jen ze začátku mám pár puchýřů, které ztvrdnou v mozoly... Takže dá se dělat se vším, jen někdy je to méně komfortní :)
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nůžky na dřevaření

Příspěvek od kutilka »

A já jsem hned jedny Winlandy vzal pro babičku na zahrádku... :)
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nůžky na dřevaření

Příspěvek od Hali+ »

Chlapi, mě je v podstatě úplně fuk, s čím se na těch větvičkách dřete. :mrk Je to Vaše věc. Jen jsem Vám chtěl pomoct, abyste si to zjednodušili, nic víc. :nod Ani jsem nevěděl, že s tím někdo máte problém, dokud to tu někdo nezmínil. Nač se dřít s obyčejnými nůžkami, když existují maličké pákové? Nabídl jsem dlouhodobě vyzkoušenou variantu, ty nůžky v sezóně opravdu nešetřím. :D Jen občas (cca po dvou sezónách) měním břit, když se z ostří odře teflon a nedělají úplně dokonale hladký střih. Přece si nebudu přidělávat práci před zatíráním balzámem (což by Vám u dřevaření nejspíš bylo fuk). Nečekal jsem, že tím způsobím takový odpor, neměl jsem to v úmyslu... Jasně, stříhá se s nimi jinak než s obyčejnými, ale to se člověk naučí během chvilky.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nůžky na dřevaření

Příspěvek od marion »

Pro mně je nejpodstatnější poznámka DejFa vědět co odstřihnout :D což bohužel většinou nevím a neumím to. Čím to pak upižlám už je docela jedno, vzhledem k tomu, že to realizuju tak 1-2x ročně.
Bral bych to tak: pokud nemám žádné nůžky je rada od hali+ dobrá, cenově slušná a zřejmě kvalitní nástroj, my máme asi patery nůžky včetně Fiskars, když jsou nové stříhaly všechny dobře, teď stříhají různě a je mi to vzhledem k rozsahu použití docela jedno.
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nůžky na dřevaření

Příspěvek od kutilka »

Já to beru jako dobrý tip, pokud se osvědčí na zahradě, koupím si ještě jedny. :yes
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1079
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nůžky na dřevaření

Příspěvek od DejF »

Hali+ píše: 11 dub 2019, 06:38 Chlapi, mě je v podstatě úplně fuk, s čím se na těch větvičkách dřete. :mrk Je to Vaše věc. Jen jsem Vám chtěl pomoct, abyste si to zjednodušili, nic víc. :nod Ani jsem nevěděl, že s tím někdo máte problém, dokud to tu někdo nezmínil. Nač se dřít s obyčejnými nůžkami, když existují maličké pákové? Nabídl jsem dlouhodobě vyzkoušenou variantu, ty nůžky v sezóně opravdu nešetřím. :D Jen občas (cca po dvou sezónách) měním břit, když se z ostří odře teflon a nedělají úplně dokonale hladký střih. Přece si nebudu přidělávat práci před zatíráním balzámem (což by Vám u dřevaření nejspíš bylo fuk). Nečekal jsem, že tím způsobím takový odpor, neměl jsem to v úmyslu... Jasně, stříhá se s nimi jinak než s obyčejnými, ale to se člověk naučí během chvilky.
Milane, já tomu nějak nerozumím :cry:. Znovu jsem si to celé přečetl a nikde jsem neviděl, že by někdo hanil nůžky, které používáš... a nikdo tu nepsal v tónu, jakým jsi začal...
Hali+ píše: 10 dub 2019, 06:25Honzo, na značku Fiskars už začínám být alergický... :D Věci od Fiskars hoďte po psovi a kupte si raději skutečně výkonné zahradnické nůžky za pár korun - značka Winland...
... ani pak nepokračoval v ničem o "legračních příspěvcích"...

Napsali jsme, že jsme spokojeni s tím co máme, já psal, že nevidím moc rozdíl mezi srovnatelnými "normálními" nůžkami...
DejF píše: 10 dub 2019, 15:10... Já nic nepsal proti těm Tvým mechanickým nůžkám... jen, že si myslím, že u těch normálních (ne u těch nejlevnějších srágor) je jedno, co je na nich za značku. Beztak se vše dělá v jedné fabrice v Číně a rozdíl je jen v tom, jestli tam dají rukojeť oranžovou nebo zelenou a jakou tam dají nálepku...
...což jsi zase hned (i přes několikeré vysvětlení, že píšu o těch normálních) vztáhnul k těm Winlandům...
Hali+ píše: 10 dub 2019, 15:43U těch "čínských" se nejedná o jiné barvy :chuckle ale mají jiné úhly čepele, mizerné broušení, mizernou ocel, místo teflonu je na nich třeba jen barva apod. Už jsem jich pár vyzkoušel...
Jediné, kdy jsem zmínil Tvé Winlandy bylo, že nevím, jak je to rychlé. Vycházím z Tebou podaných informací...
Hali+ píše: 10 dub 2019, 06:25... Jsou "krokovací", tj. mají ráčnu, ...
... a svých zkušeností. Už mi není dvacet, bohužel, ani dvakrát dvacet, dost dlouhou dobu dělám ve stavebnictví a nějaké nářadí už jsem viděl. Proto vím, že třeba nůžky na betonářskou ocel (roxory) jsou trojího druhu:
- klasické, které využívají jen páku na dlouhých rukojetích
- s převodem, kde je ta páka posílena
- krokové, které sice ustříhnou nejvíce, ale musíš "stříhnout" vícekrát, jakoby to napumpovat (např. instalatérské nůžky na trubky jsou převážně krokovací)
a jelikož ty jsi napsal jasně slovo "krokové", tak jsem si představil, že budu muset ty nůžky zmáčknout pětkrát na větvičku a to by mi nevyhovovalo (zatím si myslím, že je pro mě lepší stříhnout jednou silněji než pětkrát slabě). Ale to bylo jediné... nic víc.

Jestli je někde uvidím, rád se na ně podívám a pokud mi nebudou vyhovovat, ani nebudu nikomu radit, ať je hodí po psovi... tak si to, prosím, neber tak osobně... já to tam opravdu nikde neviděl :mrk :hand
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Nůžky na dřevaření

Příspěvek od Vindobon »

To jsem netušil, že se tady rozjede taková zajímavá diskuse o nůžkách, ale je pravda, že dobré nůžky jsou (nejen pro krascaře) věc poměrně důležitá. Já mám někde fiskarsky, ale už asi dva roky je nemůžu najít a na poslední výpravy jsem bral, co bylo zrovna po ruce (matně si vzpomínám, že ty fiskarsky mají takovou trochu nezvyklou konstrukci, která činí stříhání snazší, mají jakoby delší "krok", takže se potřebná síla "rozloží" do délky střihu, a přitom jsou malinké a lehké). Obecně to vidím asi tak, že u nůžek je nejdůležitější hmotnost. Pilku, sekerku a nůž má krascař u sebe vždy, a jakmile je větvička tak tlustá, že už ji jen s námahou vezmou nůžky, dá se snadno přeříznout pilkou.

Nejdůležitější jsou nůžky u větviček s hojnými odbočkami, ať už to jsou postranní mrňavé větvičky nebo trny. Kolem takových odboček bývá nejvíc larev, protože se tam broukům nejlépe kladou vajíčka; bývají tam hojné škvíry v kůře a spousta druhů škvíru vyžaduje, jen málo druhů umí přilepit vajíčka na hladkou kůru (umí to třeba náš Agrilus viridis i populneus a v Argentině jsem viděl samice rodu Melanophila či Eudiana lepit skupiny vajíček na hladkou kůru). No a protože právě okolo trnů a postranních větviček to bývá nejvíc rozežrané, tak je největší chybou to brutálně očesat jedním tahem nožem nebo sekerkou — to se ty trny a větvičky urvou i s larvami, které se zrovna v těch místech koncentrují. Takže je potřeba to všechno opatrně jednotlivě odstřihat nůžkami a raději ponechat dvoumilimetrové pahýlky než to vyrvat až do středu hlavní větve. Kvůli tomuhle vozím s sebou nůžky já a proto mě zajímá hlavně hmotnost. Hlavní větev řežu pilkou, jakmile je tlustší než nějakých 15 milimetrů.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nůžky na dřevaření

Příspěvek od Hali+ »

Pán na tom videu to
a) s nůžkama moc neumí (je pomalý jak slimák a drží to "jak prase kost" :D )
b) používá nějakou málo kvalitní čínskou napodobeninu bez zeleného loga
ale aspoň pro takovou základní představu. :) Jiné video přímo s finskými Winlandy jsem na netu nenašel.
https://youtu.be/mw2uv1NFFaI
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“