Autokescher-síť na autě

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Autokescher-síť na autě

Příspěvek od marion »

Nevím jak napsat česky, ale narazil jsem na práci, kde je podrobněji nafocená možnost konstrukce, jinak na foru jsem téma nenašel, i když si pamatuji, že diskuse o tom byla.
Přílohy
Jentzsch M.et al, 2017, Einsatz eines Autokeschers im Ziegelroader Forst-Ergebnisse und Bemerkungen zur Methode.pdf
(1.93 MiB) Staženo 564 x
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Autokescher-síť na autě

Příspěvek od Hali+ »

Ano, moc pěkný článek, díky! :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Autokescher-síť na autě

Příspěvek od Vindobon »

Na droboť je autosmyk úžasná metoda a autosmýkačku si lze vyrobit v podstatě i svépomocí. Oproti lovu na světlo má autosmyk výhodu v tom, že funguje i ve dne, ovšem i zde je, podobně jako při lovu na světlo, vhodné přemýšlet nad počasím. Sám jsem autosmyk zkusil jen párkrát, naposledy snad před 20 lety; co si pamatuji, tak nejlepší výsledky byly zhruba poslední dvě hodiny před západem slunce a důležité bylo teplo a bezvětří. Výborné podmínky jsou také za dusna a bezvětří před bouřkou.

V nějaké publikaci jsem četl, že bývají velké rozdíly v tom, co lítá nízko nad zemí a co lítá výš; je-li po straně na to místo, spolujezdec držící z okna obyčejnou síťku nízko nad zemí může nachytat druhy, které několikanásobně větší smýkačka na střeše auta nechytí.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Autokescher-síť na autě

Příspěvek od marion »

Mám takový možná hloupý dotaz a co nízko létající ptáci, není to problém? přemýšlel jsem zda dát dopředu nějaké pletivo.
(nemluvě o chodcích :-))
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Autokescher-síť na autě

Příspěvek od Hali+ »

Jezdí se jen pomalu, tak 30, max. 40, jinak je prý z hmyzu kaše. Tak by snad měli ptáci uletět.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Autokescher-síť na autě

Příspěvek od Vindobon »

40 mi připadá hodně rychlé, myslím jsem jezdil maximálně 25, možná 30 km/h, ale rychleji určitě ne. Při větší rychlosti se lámou krovky. Obratlovce jsem žádného nikdy nechytil. :-)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Autokescher-síť na autě

Příspěvek od Adam »

Přátelé, nemáte už někdo vymyšlený nějaký patent nebo neznáte někoho, kdo už má tuhle věcičku vyrobenou? Rád bych si to postavil, ale nevím, jak vymyslet rám a uchytit ho na střešní příčníky.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Autokescher-síť na autě

Příspěvek od Adam »

Žádný kutil?
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Autokescher-síť na autě

Příspěvek od marion »

Nemám nic vymyšlené, ale mám nosiče na kole, tak jsem uvažoval dát jeden vlevo jeden vpravo a mezi nimi napnout síť, ale nerealizoval jsem :-(
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Autokescher-síť na autě

Příspěvek od Libor Dvořák »

Zeptej se Ing. Bartáka z České zemědělské univerzity, hodně tuto metodu používal.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Autokescher-síť na autě

Příspěvek od Vindobon »

Ať už bude vlastní konstrukce (rám, tyčky nebo jak to říct) řešena jakkoli, za důležité považuji eliminovat mezeru mezi sítí a střechou, tedy přilepit spodní část otvoru sítě lepicí páskou k čelnímu sklu auta, abychom neztráceli brouky, které nese proud vzduchu od kapoty nahoru. Někde jsem též kdysi četl, že různé druhy létají různě vysoko a spolujezdec, držící z okna jedoucího vozu obyčejnou smýkačku, nachytá po boku auta (aniž by se dotkl vegetace) jiné spektrum druhů než autokescher na střeše.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“