octan

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
lubomír
Příspěvky: 12
Registrován: 17 zář 2019, 21:52

octan

Příspěvek od lubomír »

Jedu na delší čas do Jižní Ameriky,potřeboval bych převézt letadlem aspon 2 lahvičky po 200ml octanu. Vím,že jste to tady už řešili ale byl bych moc vděčný za jakoukoli radu.Jedná se o zavazadlo do podpalubí.Předem moc díky.
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: octan

Příspěvek od míra »

Neznám aktuální situaci, také záleží na přestupech. Amsterdam, Londýn nejsou u přestupních letů hákliví, ale pokud člověk letí třeba přes USA, kontrolují vše . znamená zjištění lahvičky octanu v letadle možnost trestu odnětí svobody na 6 let, nebo poměrně vysoké pokuty.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1079
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: octan

Příspěvek od DejF »

Já beru více menších bralenek a nacpu je do lékárničky nebo k věcem na vaření atp., kde to není moc nápadné...
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
lubomír
Příspěvky: 12
Registrován: 17 zář 2019, 21:52

Re: octan

Příspěvek od lubomír »

Letím přes Paříž do Francouzské Guyany, tam budu asi 3 týdny a pak do Surinamu.Jedná se jen o tu cestu do Cayenne přes Paříž. Jinak zatím moc díky za odpovědi.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: octan

Příspěvek od marion »

Čistě z laického pohledu bych nalil do lahvičky s etiketou nějaké desifekce a tvářil se, že to potřebuju ze zdravotních důvodů (akné, psoriasa, snížená imunita, špatné hojení ran...) pokud možno v plastu. Fr.Guayana je stále EU, takže myslím, že nějaké kontroly navíc jako v USA nehrozí.
Já osobně vozím octan v cca 5-10 lahvičkách s plastu do kterých v lékárnách dávají kapky - ale jezdím jen po EU do turistických destinací a dle sdělení známého celníka nemají šanci kontrolovat všechna zavazadla, jen pokud je automaty na něco upozorní.
Znám kolegy, kteří převáželi leccos a vždy uspěli s tím, že to mají ze zdravotních důvodů.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: octan

Příspěvek od Cassida »

Spíš než octan bych v tomto případě řešil povolení pro vývoz. Ve Fr. Guyaně nyní platí na osobu a rok (vývoz) jen 100 ks hmyzu a 1 ks Titana. Za každý další byť jediný kus navíc 700 Euro pokuta. V Surinamu je myslím zákaz vývozu přírodnin úplný.
Naposledy upravil(a) Cassida dne 24 lis 2019, 13:30, celkem upraveno 2 x.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: octan

Příspěvek od míra »

Lubomír- pak bych to neřešil a v klidu si to dal do základní batožiny,
lubomír
Příspěvky: 12
Registrován: 17 zář 2019, 21:52

Re: octan

Příspěvek od lubomír »

a co to nalít do skleničky od alpy ,jinak zatím moc díky za rady
Nicolascoleoptera
Příspěvky: 246
Registrován: 16 dub 2015, 11:09

Re: octan

Příspěvek od Nicolascoleoptera »

Já letos vezl do Guyany (a obecně do nemuslimských zemí vozím) octan půllitr, maskovaný jako alkohol...konkrétně do guyany jsem vezl flašku bechera :)
Anthaxiini W
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: octan

Příspěvek od míra »

Tak dejte bacha, at to první bezdomovec-nenechavec nevychlastá
mě kdysi v první hotelu v peru vychlastal portýr flašku slivovice.
i když proč ne.
bude si říkat, sakra ty čehuni dobře pálej
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: octan

Příspěvek od Pepa »

Taky převážím octan v kapacích PE lahvičkách o objemu 30 až 50 ml (koupím je běžně v lékárně). Lahvičky dám společně do lékárničky s ostatními léky (plastová těsnící krabice s uzavíracími klipsnami). Kdyby byla nějaká větší kontrola, tak tvrdím, že to mám desinfekci, v případě nutnosti si pokapu ruku. Nikdy nebyl problém.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
lubomír
Příspěvky: 12
Registrován: 17 zář 2019, 21:52

Re: octan

Příspěvek od lubomír »

Díky moc za rady kluci
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: octan

Příspěvek od Hali+ »

Mám dotaz na kolegy, zda používají ke smrcení obyčejný ethylester kyseliny octové v kvalitě "čistý / pure / technický" apod.
http://www.vcela-shop.cz/L0020-Ethylest ... escription , nebo zda raději pokužívají typ pro analýzu - "p.a."?
https://www.hitechshop.cz/Ethylester-ky ... l-d868.htm
S poslední koupenou várkou jsem totiž měl nějaké problémy se smrcením, dokonce měl octan jakousi jinačí vůni než na jakou jsem byl za ta léta zvyklý. Od kolegy chemika jsem se dozvěděl, že i varianta "čistý/pure" mívá z výroby všemožné příměsi až do obsahu 0,5%, teprve až varianta "p.a." že prý je skutečně skoro bez příměsí. Proto prý je nepatrně dražší.
Jaké máte zkušenosti s čistotou octanu?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1471
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: octan

Příspěvek od Radomír »

Hali+ píše: 01 úno 2023, 11:01... ethylester kyseliny octové ... s poslední koupenou várkou jsem totiž měl nějaké problémy se smrcením, dokonce měl octan jakousi jinačí vůni než na jakou jsem byl za ta léta zvyklý. ... všemožné příměsi až do obsahu 0,5 %
Definuj "nějaké" problémy. Jinak, nejbližší bod varu má etanol. Že by on? A nebo, že by do něj při destilaci nakydali předky - acetaldehyd (b.v. 20 °C), aceton (b.v. 56 °C), metanol (b.v. 65 °C)?

Já používám směs s butylacetátem a nebo čistý butylacetát. Neprchá (b.v. 126 °C) a pomalu smrtí bez tuhnutí brouků - zvláště malých.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: octan

Příspěvek od Hali+ »

Radomír píše: 04 úno 2023, 11:05 Definuj "nějaké" problémy.
Brouci rychle tuhli (v řádu dní), poměrně často se v ampulce s pilinami objevila i plíseň a octan se nezvykle rychle odpařoval.
Byl to octan koupený přes lékárnu. Zbavil jsem se ho a teď uvažuju co místo toho koupit. Butylacetát neznám, ani jsem nevěděl, že se na brouky používá.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: octan

Příspěvek od marion »

butylacetat řešil Radomír již v lednu 2011 :-)
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: octan

Příspěvek od Barand »

Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: octan

Příspěvek od Hali+ »

marion píše: 04 úno 2023, 12:06 butylacetat řešil Radomír již v lednu 2011 :-)
No vidíš to, to téma mi nějak uniklo...
Když už bych ho kupoval, tak určitě ne "čistý/pure", ale "p.a.".
A Ty používáš co Marione?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: octan

Příspěvek od marion »

octan od Entosphinx, ale ten butylacetat mně zajímá, hlavně při výběru prosevů, kdy smrtičku otevírám často a v několika dnech, takže octan stále doplňuju. Našel jsem ten odkaz výše, jen je drahá doprava, našel jsem firmu v Ostravě, jenže tam nabízejí butylalkohol což je asi něco jiné, ale zas tak moc jsem nehledal.
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: octan

Příspěvek od Hadesia »

Hali+ píše: 04 úno 2023, 15:24 Když už bych ho kupoval, tak určitě ne "čistý/pure", ale "p.a.".
Pokiaľ to používaš na smrtenie a nemáš potom s tým žiadne úmysly smerom k analytickej chémii tak badateľný rozdiel medzi pure a p.a. nemôže byť absolútne žiadny. Ani na vyparovanie, ani na účinnosť proti plesniam, a podobne.

Ja "svoje" skupiny často hádžem do octu, tam určite nesplesnejú a pár rokov vydržia, dobre sa preparujú a ešte aj odmastnia. Sú ale druhy, ktorých pigment ocot pozmeňuje, je to nutné si vyskúšať.
Pokiaľ som ale na lokalite kde "beriem všetko (pre iných)" tak smrtím klasicky octanom. To je možno ale len tradícia a v skutočnosti asi je podstatne viac chemických látok použiteľných...

Poznám zberateľa, ktorý nádherne preparuje a svoje zbery usmrcuje výparmi riedidla C6000 spolu s octom (pomer neviem). Odmastňuje to tiež skvelo :D a keď sa dívam na jeho zbery, tak ak by som nemal prísun octanu tak by som to vyskúšal...Len tak na okraj, smrtenie výlučne parami octu som neskúšal nikdy, ale zjavne by sa s tým dalo experimentovať a u jeho skupín zmes s rozpušťadlom evidentne funguje. Viem Julodisy by asi nešlo namočiť, a u Rosalia by možno bol problém tiež, takže octan kde smrtička môže zostať "suchá" asi ešte dlho bude kraľovať
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“