druhy létající na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od marion »

dávám za pravdu hali+, je třeba udávat jednoznačná FAKTA a ta třeba okomentovat, jinak je to jen "dojmologie". Uvedu primitivní příklad, létá občas na UV na zahradě Ips typhografus, smrky cca 100 m. JENŽE všichni sousedi přitápí dřevem, jedno je složeno cca 5 m od UV. Takže je to náš bobrovnický Ips z lesa nebo je že dřeva že sousedovi kůlny dovezeného třeba z Jeseníků? A teď si to převeďte na vzácnější druhy. Nemluvě o možnosti, že vůbec nemusí letět na UV, ale jen při přeletu to funguje jako nárazová past. Prostě nevíme skoro nic a proto je třeba rozlišovat FAKTA od našich spekulací, jinak jsme jako redaktoři ČT.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od Hali+ »

Díky Marione, to je přesně to co jsem tím myslel. Opravdu nemám důvod jakkoli buzerovat kolegy. Naopak, jsem moc rád, že začíná přibývat lidí, kteří se svícení věnují a všímají si detailů. :nod
Sám za sebe pořád nevím jak na to. Jsou měřitelné věci - teplota, čas, tlak, srážky, fáze měsíce atd. atd., ale pak je bohužel ještě příliš mnoho neznámých... :S
V podstatě buď 1) brouci létají za světlem aktivně z velké vzdálenosti, nebo 2) mají tendence k běžné disperzi po okolí a světlo je začne zajímat až když jsou v blízkém dosahu, nebo 3) plátno na ně může fungovat jen jako nárazová past, pokud jsme ho broukům zrovna postavili do nějakého letového koridoru, nebo 4) přílet je náhoda jiného typu, nebo 5) může jít o všemožnou kombinaci předchozích bodů. A ještě to asi bude zamotané tím, že to bude mít nejen každý druh jinak (to asi logicky každý předpokládáme), ale nejspíš to budou mít některé druhy jiné i během sezóny... A jak už jsem zmínil třeba toho Serropalpus barbatus, ten to má asi různé i během fází jediného večera... :D Prostě nejdřív práce (páření, kladení) a pak zábava (přílet na UV a disco tance). :rofl
Ono to z pohledu laiků může vypadat jako nesmyl, bádat nad takovými "jednoduchými" otázkami. Jenže jejich alespoň částečné zodpovězení nám může opravdu hodně pomoci v pochopení přesunů hmyzu různými biotopy, může to i pomoci při odhadech početností populací, možností jak pomoci některým druhům s návratem na místa kde vyhynul atd. atd.
Prozatím jen víme které druhy létat umí a UV je láká, které létat umí a UV je nezajímá a které druhy létat neumí. A to ještě se spoustou otazníků a nejasností...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od Pepa »

Asi to tak bude, doletové vzdálenosti budou různé, hodně záleží na typu a intenzitě světla, ale i jeho umístění. V každém případě bude určitá hranice doletu, i podle druhů, ale rozhodně to nebude více než kilometr, spíše mnohem méně, kdy světlo aktivně láká hmyz (brouky) k příletu, u motýlů to bude asi trochu jiné, ale předpokládám, že podobné. Asi bych to viděl jako nejpravděpodobnější za a jak píše Hali. Svítím většinou na dvě žárovky jednu UV tmavou (BLB), druhou studenou bílou. Plátno je velké, takže mezi světly je dost velká mezera, navíc je každé z jiné strany. Na UV toho lítá mnohem víc, ale některým druhům je to vcelku jedno. Ovšem je dost druhů, kteří nedolítnou na plátno a sednou si třeba opodál do trávy nebo někde bokem na zeď nebo strom. Zkusil jsem dát i boční plátno ve vzdálenosti cca 10 m od svícení a byly na něm úplně jiné druhy nežli na plátně se světly.
Ano je zde ještě mnoho faktorů o kterých nevíme a jen se můžeme domnívat co vše ovlivňují. Letos jsem svítil několikrát za teplého věčera a noci a nálet byl pokaždé jiný. třeba Coticeus unicolor mi přilétl jen jeden, když jsem měl plátno postavené cca 20 m od bukového kmene, kde se to jím hemžilo a bylo od něj vidět na světlo. Svítil jsem taky v řídkém bukovém porostu, kdy ve vzdálenosti o 10 m byly kolem plátna velké skládky smrkového dříví a plátno bylo plné Corticeus fraxini a přilétl i C. linearis a Acanthocinus griseus. Samozřejmě lítali i kůrovci, ale ti podle zatím mých zkušeností lítají jen z relativně kratších vzdáleností, a u nich lze i předpokládat, že plátno částečně funguje i jako nárazová past.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od Hali+ »

Pepa píše: 30 srp 2020, 12:25 ...
Ovšem je dost druhů, kteří nedolítnou na plátno a sednou si třeba opodál do trávy ...
Přesně! Tohle dělají často piluny, nebo i Odonteus. A pak buď přijdou k plátnu pěšky, nebo popoletí. Jak kdyby si to na poslední chvíli ještě chtěli rozmyslet. :)
Pepa píše: 30 srp 2020, 12:25 Zkusil jsem dát i boční plátno ve vzdálenosti cca 10 m od svícení a byly na něm úplně jiné druhy nežli na plátně se světly.
...
Opět mi čteš myšlenky! :) Také zvažuju tohle provést, protože se mi zdá, že pro některé druhy je světlo lampy už moc silné. Že je UV láká, to jo, ale nevyhovuje jim možná už jeho intenzita. Jen bych asi dal tu plachtu blíž, třeba 3-5m.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
borůvka 2
Příspěvky: 101
Registrován: 27 kvě 2017, 10:13

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od borůvka 2 »

marion píše: 30 srp 2020, 08:20 dávám za pravdu hali+, je třeba udávat jednoznačná FAKTA a ta třeba okomentovat, jinak je to jen "dojmologie". Uvedu primitivní příklad, létá občas na UV na zahradě Ips typhografus, smrky cca 100 m. JENŽE všichni sousedi přitápí dřevem, jedno je složeno cca 5 m od UV. Takže je to náš bobrovnický Ips z lesa nebo je že dřeva že sousedovi kůlny dovezeného třeba z Jeseníků? A teď si to převeďte na vzácnější druhy. Nemluvě o možnosti, že vůbec nemusí letět na UV, ale jen při přeletu to funguje jako nárazová past. Prostě nevíme skoro nic a proto je třeba rozlišovat FAKTA od našich spekulací, jinak jsme jako redaktoři ČT.
Svítím na stejném místě přes 10 let, plátno 3 x 2 m na velké stěně ve výšce 10 m nad zemí. Uvedl jsem jen několik příkladů možných doletových vzdáleností. Např. ten Gyrinus létá určitě jen z vodních ploch, tak jsem změřil vzdálenost od rybníka, který je nejblíž a napsal jsem ,,nejméně", ale možná létají od jiného vzdálenějšího. Létají také mraky různých voďáků, nejspíš také od vody. Nebo Dolichus mi za sledovanou dobu přiletěl už v desítkách ex., určitě z pole ( blízkého nebo vzdálenějšího, nevím, napsal jsem tedy nejméně 600 m ), ale určitě nelétá po zahradách a pak náhodně přiletí ke světlu nebo omylem narazí do plátna. Vždy přistanou uprostřed plátna a pak vylezou k hornímu okraji, kde je menší intenzita světla a tam pobíhají. Světlo přiláká pravidelně např. i vzácnější slunéčka Sospita nebo Halyzia, ale nikdy Coccinella septempunctata, přitom v okolí je hojná. Jinak nejbližší borovice jsou vzdušnou čarou 1 900 m, žádné takové dřevo u sousedů není.
Napsal jsem jen svoje postřehy, že by to třeba někoho mohlo zajímat. Nikomu nic nevnucuji. A když na to přijde, tak si klidně mohu psát vlastní pozorování jen do šuplíku.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od bozapetr »

boruvko,nenech se odradit ... ja jsem byl za tvuj prispevek moc rad.

mam takovy dojem, ze tady hali+ se snazi V NEKTERYCH kriteriich zjistit NEZJISTITELNE, protoze jde - podle mne o pripad klasika - TAKHLE NEJAK SE ODRÁŽÍ MÍČEK ... proste nahoda. ale je veci diskuse, kdy muzu muj nazor zmenit. ale nikdo me nepresvedci, kdyz se mi budou skoro ,,az vysmivat,,.

prece to tady neni jen zalezitosti par lidi. je to forum. a proto prosim prispivatele aby brali ohled na nas vsechny a vazili slova. reakce muze odradit a pritom staci zmenit slova a pomuze, poradi.... DIKY !! 😉
Naposledy upravil(a) bozapetr dne 01 zář 2020, 08:11, celkem upraveno 1 x.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od marion »

nemyslel jsem to zle, jen je třeba psát jednoznačná FAKTA a k tomu třeba komentář jednoznačně odděleně ať se nezvyšuje chaos v údajích. Svítím obdobně jen na zahradě, jinak na rozdíl od hali+ nic nesleduji, jen se snažím zaznamenat co nejvíce druhů splňujících jediné definované kritérium, "byli uloveni na plachtě osvícené UV a jejím okolí". Ale dělat závěry bych si netroufnul, jsou druhy Heterocerus, Metophonus, Bradycellus verbasci...., které jednozačně létají na UV, ale třeba jmenovaného Dolichus halensis jsem za cca 15 let chytil 1 ex. což neříká vůbec nic, na světlo jsem je chytal na jihu a v Ostravě se chytal na ruderálech ne na polích. Mám pár ex. slanomilných Bledius tricornis a přitom nejbližší oficiální slaniště je na jžní Moravě, leťel tedy cca 250 km k nám na zahradu? Ne našel jsem jejich populaci včetně larev v místě kde se čerpá slaná voda z uzavřených dolů. Prostě nevíme nic o tom co vede brouka k letu ba UV a víme málo o různých mikrobiotopech v okolí. Velice mně mrzí pokud jsem se dotknul kolegy borůvky2, ale je třeba jak stále zdůrazňuji psát nespochybnitelná fakta a oddělovat spekulace. Nebudu psát chytil jsem Bledius tricornis, který nejspíše přiletěl 250 km , protože tam je podle mapy nejbližší slaniště. Ještě poslední poznámka, nedělám tesařík, tak jsem kouknul do literatury a Obřím cantharinum-vývoj-listnaté stromy např. bříza, topol, jíva, osika, jabloně a j. . tak proč zrovna 300 m vzdálený topol a ne sousedovi jabloň. Zkusme, my co svítím v podstatě doma, napsat místo a biotop a hodit sem seznam druhů. Pro mně to není problém mám to v excelu. Za ty roky 3 sp.n. Pro ČR jeden opakovaně, hojně dva po jednom ex.. Ještě jednou omluva a doufám že borůvka2 pochopil o co mi jde, na rozdíl od mnoha jiných by bylo škoda přijít o jeho příspěvky.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od Hali+ »

Ani já se přece nechtěl Borůvky2 nijak dotknout, nemám důvod. Rozumím tomu, že každému jde při svícení na UV o něco jiného. Někdo si chce jen chytit brouky, které by jinak v terénu hledal složitě, někoho jen zajímá co mu žije v okolí domu, někdo u toho zapisuje čas a teplotu atd. atd. Jasně že by byla škoda pozorování nějak nepublikovat. Ale já prostě nejsem zastáncem prostého soupisu druhů "přiletivších". To by byly jen obyčejné (a nudné) telefonní seznamy. Zajímá mě i proč to ti brouci dělají, jak daleko je UV může zajímat, jaké mohou být po nocích jejich přesuny mezi biotopy atd.
Psal jsem to tu ale už několikrát. Je bezva, že už nás na UV chytá hodně. :nod Ale pořád nevidím odpovědi na některé své otázky a obávám se, že pouhým svícením řadu z nich asi ani zodpovědět nepůjde. Uvažuju už o nějakých pokusech, ale sami víte, že je to dost složité a košaté téma. Je jednoduché zjistit, v kolik hodin třeba ten brouk doletěl, i kolik bylo stupňů. Mohl bych měřit i vlhkost a zaznamenávat třebas fáze měsíce, ale mě zajímá spíš informace, z jaké dálky přiletěl. A to mi jeho odchyt na plátně zkrátka nepoví, protože podle jeho bionomie mohu stále jen odhadovat... A přesně jak píše Marion, ti brouci si někdy dělají co chtějí... :mrk
---------------------------------------------------------------
Jen ještě k těm vírníkům. Většina druhů co (vcelku zřídka) létá na UV žije spíš na mírně tekoucích vodách potůčků, často v zastíněných místech pod stromy atd. Pokud jim vysychají, přemísťují se i na rybníky, ale tam je to na ně příliš otevřené a je to pro ně spíš jen provizorní biotop. Takže bych se na daném místě spíš zaměřil na nějaký potůček než rybník, ale také svůj názor nikomu nenutím...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od marion »

souhlasím, jenže mně zajímá jen ten soupis a kdybychom všichni napsali právě jen ten soupis, takvz toho může něco vypadnout. Co mně mrzí je, že nesleduji alespoň časy, meteorologické poměry a hlavně počty kusů, ale prostě se mi nechce, mám v entomologii jiné priority a tohle je jen zábava.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od Hali+ »

Myslíš jako že vytvoříš soupis druhů, které prokazatelně přiletěly na UV?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od marion »

Mám soupis druhů, které jsem jednoznačně chytil na bílé plachtě a v kýblu pod UV světlem, jestli přiletěli na UV nevím. Mám problém se 3 druhy a kusy střevlíků, Carabus coriaceus a violaceus jednoznačně přišli na plachtu, ale lákalo je UV nebo šrumec na plachtě nebo jen šli kolem? Pak ještě Leistus rufomarginatus, toho jsem nešel ráno v kýblu s vodou na zalévání asi 5 m od plachty. Nedoletěl? Letěl náhodou kolem? Mám ho započítat?
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od Vindobon »

Marione, tohle vyřešíš, když rozestavíš v deseti koncentrických kruzích ve stoupajících vzdálenostech od zdroje světla 40 kyblíků s vodou. Druhy, které budou zastoupeny rovnoměrně, spadly do kyblíku náhodou, a druhy, jejichž četnost bude klesat se vzdáleností od světla, byly světlem přilákány.

Druhy, které přiletí za pět let v jednom exempláři, nelze vyhodnotit. Což je ovšem zvláště trpké, protože takových druhů snadno může být víc než těch vyhodnotitelných, a ke všemu to ještě velmi pravděpodobně budou druhy, které tě budou nejvíc zajímat. :-) Je ovšem možné, že i zde řekne něco málo statistika: Bude-li počet druhů se vzdáleností od světla signifikantně klesat, lze se oprávněně domnívat, že přinejmenším některé i z těch jednotlivostí byly světlem přilákány — jen nebudeš vědět, které z nich to jsou.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od Ian »

marion píše: 01 zář 2020, 14:34 Mám soupis druhů, které jsem jednoznačně chytil na bílé plachtě a v kýblu pod UV světlem, jestli přiletěli na UV nevím. Mám problém se 3 druhy a kusy střevlíků, Carabus coriaceus a violaceus jednoznačně přišli na plachtu, ale lákalo je UV nebo šrumec na plachtě nebo jen šli kolem? Pak ještě Leistus rufomarginatus, toho jsem nešel ráno v kýblu s vodou na zalévání asi 5 m od plachty. Nedoletěl? Letěl náhodou kolem? Mám ho započítat?
Marione, ten Leistus šel asi kolem. Svítím pravidelně víc jak deset let se zaměřením na střevlíky. Za tu dobu mi žádný Leistus nepřiletěl a to různě střídám světla a svítím místa kde se tento rod vyskytuje.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od marion »

Ten Leistus určitě letěl, protože jak píšu byl v kýblu s vodou, ale asi neletěl na UV, jenže to samozřejmě nevím, jen podle toho co píšeš mohu předpokládat, naopak o Paratachys fulvicollis si myslím, že na světlo přiletěl (cca 2-3 x za ty roky) a pak jsou druhy typu Bradycellus verbasci, Agonum gracilipes které jsem nikdy jinak nechytil než na UV-Bradycellus (možná mám jeden kus z lapače na kůrovce, ale je to nesrovnatelné s desítkamu kusů létajících na UV) či běžné světlo -Agonum gracilipes-v Praze. Pokud bych mohl vyslovit spekulaci o střevlících (ale i drabčících) na světlo létají druhy, které jsou zvyklé přemísťovat se, tedy žijící na otevřených periodických močálech (typicky pro halofily) zatímco druhy upřednostňující zastíněné močály - typicky ten Leistus rufomarginatus- důvod k transferu nemají, protože tyto močály nevysychají a třeba co znám lokality tohoto druhu u nás, jsou většinou napojené na slepá říční ramena, tedy nějaká voda či alespoň vlhkost tam je vždy.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od Hali+ »

Vím o jednom místě, kde žije Leistus rufomarginatus ve svahu v sutích a listí. Asi by tedy bylo zajímavé tam posvítit...
No, tož asi až napřesrok, letos už tady je studený podzim. Ale dobrá inspirace, je to pěkné místo, mohlo by tam přiletět i ledacos jiného... :)
Bradycellus - ano, také mi to přijde, jako by se chovali víc jako voďáci. A na UV létají rádi, i když jen když jsem blízko mokřadu. Z větších vzdáleností (nebo přesněji - je-li mokřad daleko) mi přilétají zřídka.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od marion »

Bradycellus verbasci není mokřadní druh, dle Hůrky-suchá stanoviště bez zastínění-lesostepi, okraje lesů, lesní světliny, kromě csikii jsou všichni spíše na sušších místech, nyní mimo téma - vrtá mi hlavou, že Bradycellus caucasicus mi opakovaně leze ve více kusech z prosevů alpinních luk cca nad 1700 m v Tatrách, dokonce jsem je kuchal a zkoumal, ale nic jiného to podle mně není.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: druhy létající na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Divné, mě létají na plátno jen ve vlhčích biotopech. :) Ale já je nedělám, jen je nasáčkuju a předávám kolegovi... Je možné, že by třebas měli trochu jinou bionomii než se traduje?
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: druhy létající na světlo

Příspěvek od marion »

Těžko říct, ale já jsem je na močálech nechytal, na ostravsku hlavně na ruderálech, musel bych se ale podívat do sbírky, kromě vřesovištního B.ruficollis mi přijdou nezajímaví.
PetrB
Příspěvky: 41
Registrován: 30 dub 2010, 08:51
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: druhy létající na světlo

Příspěvek od PetrB »

marion píše: 02 zář 2020, 08:15 ... Pokud bych mohl vyslovit spekulaci o střevlících (ale i drabčících) na světlo létají druhy, které jsou zvyklé přemísťovat se, tedy žijící na otevřených periodických močálech (typicky pro halofily) zatímco druhy upřednostňující zastíněné močály - typicky ten Leistus rufomarginatus- důvod k transferu nemají, protože tyto močály nevysychají a třeba co znám lokality tohoto druhu u nás, jsou většinou napojené na slepá říční ramena, tedy nějaká voda či alespoň vlhkost tam je vždy.
Střevlíky se sice nezabývám, ale populace druhu Leistus rufomarginatus, která se v posledních letech přes Frýdlantsko rychle rozšířila do severozápadních Čech, je k vlhkosti spíše indiferentní - tento druh znám z okolí Ústí nad Labem i z vysloveně suchých lesních lokalit, často se suťovými poli (např. Sluneční stráň, Kozí vrch, Jílovské tisy, Holý vrch u Jílového). V Jílovských tisech se nám několik ex. chytlo do okenní pasti (fólie cca 1x1,5m natažená u země, na spodní hraně misky s konzervačním médiem) umístěné na hřebínku suťového lesa - letu se tedy nebrání (zřejmě na rozdíl od Leistus montanus, který je na dané lokalitě poměrně hojný a žádný do pasti nespadl). Na Sluneční stráni jsme i svítili, z Leistusů ovšem nepřilétl žádný...
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Corticeus suberis

Příspěvek od Ian »

marion píše: 02 zář 2020, 08:15 Ten Leistus určitě letěl, protože jak píšu byl v kýblu s vodou, ale asi neletěl na UV, jenže to samozřejmě nevím, jen podle toho co píšeš mohu předpokládat, naopak o Paratachys fulvicollis si myslím, že na světlo přiletěl (cca 2-3 x za ty roky) a pak jsou druhy typu Bradycellus verbasci, Agonum gracilipes které jsem nikdy jinak nechytil než na UV-Bradycellus (možná mám jeden kus z lapače na kůrovce, ale je to nesrovnatelné s desítkamu kusů létajících na UV) či běžné světlo -Agonum gracilipes-v Praze. Pokud bych mohl vyslovit spekulaci o střevlících (ale i drabčících) na světlo létají druhy, které jsou zvyklé přemísťovat se, tedy žijící na otevřených periodických močálech (typicky pro halofily) zatímco druhy upřednostňující zastíněné močály - typicky ten Leistus rufomarginatus- důvod k transferu nemají, protože tyto močály nevysychají a třeba co znám lokality tohoto druhu u nás, jsou většinou napojené na slepá říční ramena, tedy nějaká voda či alespoň vlhkost tam je vždy.
Naprostý souhlas a mám to úplně stejně.
Co mne letos potěšilo, tak byli Perigony nigriceps, na které jsem dosud neměl moc štěstí. Umístil jsem UV lapač do těsné blízkosti velkého kompostu a ejhle, hned tam byli čtyři kousky.
Takže, jak píšete někteří výše, je to pořád o zkoušení. Navíc u těch světel člověk zažívá vždy nějaké překvapení.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“