Soil washing

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Soil washing

Příspěvek od MilanP »

Mám dotaz na praktické zkušenosti s technikou sběru promývání půdy třeba v Mediterránu. Moje představa je asi taková: podezřelá půda, ve které chci brouky hledat - do kýble, přidat vodu, zamíchat a nějakým jemným sítem posbírat to co plave na hladině, tento bordel pak prohlížet. Je to tak dobře? Zajímaly by mne hlavně praktické zkušenosti. Děkuji předem.
anonymus

Re: Soil washing

Příspěvek od anonymus »

Ano tak se to praktikuje, používám tuto metodu u nás na druhy rodu Thinobius a na Sardinii na Staphylinidae
Leptotyphlinae.
Ne vždy je ale člověk v dosahu vody , tak naberu hlínu (humus) do plátěných pytlů a v dosahu vodního zdroje je vysypu do připravené nádoby s vodou.Pak jak píšeš zamíchám,ten ,,logr" na hladině seberu jemným sítkem a vyklepu na bílou látku, kterou zabalím a uložím do plátěného pytlíku.Prohlížím až doma.

citace je z této práce:LUCA FANCELLO, CARLES HERNANDO & PIERO LEO, 2009:The endogean beetle fauna of the Marganai-Oridda-Valle del Leni area
(SW Sardinia), with description of seven new species of Staphylinidae
Leptotyphlinae (Coleoptera)

Material and methods

The material was collected principally with the soil-washing technique. Soil was extracted up to maximum
depths of about 50 cm, and the superficial humus layer was removed when present. The detritus obtained after
the washing process was placed in Berlese-type sorters, modified according to Pace (1996), for the collection
of Staphylinidae Leptotyphlinae. Samples were collected all year round except during the excessively arid
summer months, both in woodland (Fig. 1) and Mediterranean maquis and garigue habitats; some samples
were taken also in the historical city centre of Villacidro in a semi-abandoned orchard garden (Fig. 2). In some
cases bones were buried as bait at average depth. Finally, some specimens were collected directly by hand
under buried stones after particularly abundant rainfalls.
Naposledy upravil(a) anonymus dne 03 pro 2010, 12:06, celkem upraveno 2 x.
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Soil washing

Příspěvek od MilanP »

Honza: jak vypadá ten Berleseho kýbl modifikovaný Pacem?
anonymus

Re: Soil washing

Příspěvek od anonymus »

Je tam citovaná tato práce:
Pace R., (1996). Fauna d’Italia, XXXIV. Coleoptera Staphylinidae Leptotyphlinae. Calderini, Bologna, 328 pp.

odpoledne se na to podívám (knihu mám)
anonymus

Re: Soil washing

Příspěvek od anonymus »

Tak jsem na to kouknul.Asi ti to moc nepomůže (nejsou tam obrázky) jenom tento text.
anonymus

Re: Soil washing

Příspěvek od anonymus »

Atheta (Microdota) foveicollis (KRAATZ, 1856) Stř Evropa. Málo známý druh. Z našeho území jen z několika nálezů.
Eurytopní lesní druh žijící v opadu.

o tomto druhu píše Boháč, 1988

Boháč J. 1988: Drabčíkovití (Staphylinidae) vybraných biotopů státní přírodní rezervace Týřov.Staphylinidae of various biotope sof the Týřov state reserve in central Bohemia. Bohemia centralis,Praha, 17: 145-155
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Soil washing

Příspěvek od MilanP »

Děkuji oběma pánům za hodnotné příspěvky.
Honzo, neměl bys ten citovaný Boháčův článek v pdf?
Díky předem.
anonymus

Re: Soil washing

Příspěvek od anonymus »

Mám originál ,ale začínám skenovat. :mrk
anonymus

Re: Soil washing

Příspěvek od anonymus »

Tak je to tady :whew

Boháč J. 1988: Drabčíkovití (Staphylinidae) vybraných biotopů státní přírodní rezervace Týřov.Staphylinidae of various biotope sof the Týřov state reserve in central Bohemia. Bohemia centralis,Praha, 17: 145-155
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Soil washing

Příspěvek od MilanP »

Díky, díky.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“