Uchování čerstvého sběru

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
broukk
Příspěvky: 68
Registrován: 25 lis 2010, 16:23
Bydliště: Litovelské pomoraví
Kontaktovat uživatele:

Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od broukk »

Potřeboval bych se zeptat, že když např. pojedu na vícedenní sběr. Ulovím více brouků, ty zabiju ve smrtničce. Kam je pak dám, aby se jim neurvali končetiny, když ztvrdnou a doma si je teprve vypraparuji?
CERAMBYCIDAE (hlavně lepturinae) | Cicindelidae | Carabidae | Lucanidae | přehledově Silphidae | jen ČR
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: uchování čerstvého sběru

Příspěvek od Renno »

1) názvy témat se píší s velkým písmenem
2) než založíš téma tak je dobré hledat jinde a pročítat forum jestli už o tom někde není řeč
3) zkus se o trochu méně ohánět penězma....na foru preferujeme spíše výměnu :mrk
a tvá otázka?.....sběry většinou vozíme domů i po třech týdnech či měsíci domů vláčné, kde se pak preparují....nebo se dají dlouhodobě dále uchovávat vláčné v mražáku :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od Cassida »

Opravdu dlouhodobé uchovávání doporučuji výhradně dobře vyschlé, hermeticky uzavřené. Ideálně nasáčkované - lze vidět např. na burzách u prodejců hmyzu (nepreparovaný nasáčkovaný materiál).
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
broukk
Příspěvky: 68
Registrován: 25 lis 2010, 16:23
Bydliště: Litovelské pomoraví
Kontaktovat uživatele:

Re: uchování čerstvého sběru

Příspěvek od broukk »

Renno píše:sběry většinou vozíme domů i po třech týdnech či měsíci domů vláčné, kde se pak preparují.... :mrk
Asi jsi mě nepochopil. Já se ptám kam je dáte, aby zůstali vláčné. Jinak jsem v tomto tématu nic s penězi nepsal.
CERAMBYCIDAE (hlavně lepturinae) | Cicindelidae | Carabidae | Lucanidae | přehledově Silphidae | jen ČR
Petr M.
Administrátor
Příspěvky: 267
Registrován: 29 dub 2010, 12:03
Bydliště: Česká Kamenice

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od Petr M. »

No necháme je ve smrtičkách......když objíždíš více lokalit,tak smrtiček by jsi měl mít víc.
Petr Matúšových
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od Cassida »

Hoj to by chtělo asi nafotit, blbě se to vysvětluje. Čerstvý brouky vybereš ze smrtiček a dáš je do sáčků (buď již přímo na akci, nebo doma). Většina lidí používá takové ty "zipové" malé sáčky. Lepší je dát tam i kartonovou podložku a naskládat brouky na ní (aby to lépe drželo tvar + brouci nemají takovou tendenci se sesypávat). Samozřejmě se dovnitř hned přidá vždy i lokalita (kompletní údaje o sběru) - nejlépe napsaná tužkou na kusu papíru. Takovéto sáčky i s broukama přechováváš nejlépe v pevných plastových krabičkách do doby, než to doma šoupneš do mražáku.

Dlouhodobé uchovávání na sucho se dělá takto. Brouky po akci vybereš ze smrtiček či ze sáčků (viz výše) a naskládáš je na kus kartónu (na který je dobré dát i nějaký papírový ubrousek). Pak to překryješ tenkou průhlednou fólií a kolem brouků ji přicvakáš sešívačkou k tomu kartonovému podkladu. Přečuhy kartónu a fólie kolem brouků odstřihneš. Ze spoda opět hned napíšeš tužkou lokalitní údaje (nebo přilepíš vytisklý lokalitní štítek). Ukázka např.: http://aukro.cz/item1361682775_brouk_sp ... nteus.html (odkaz nebude asi platný dlouho). Nasáčkovaní brouci se musí nechat vyschnout (dle velikosti i několik týdnů). Pak je dobré je dát zase do nějakých plast. krabic (hermeticky uzavřených).

No a samozřejmě - jak psali i jiní - na akcích se brouci nechávají většinou přímo ve smrtičkách. Pokud máš velkej mražák, nebo než materiál z akce zpracuješ, je možné hodit do mražáku i samotné smrtičky s broukama. Pro dlouhodobější skladování - viz výše.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od Renno »

možností uchování sběru přímo v terénu je více....dnes jsou jiné možnosti než dříve....určitě dobré jsou ty samozavírací sáčky, dále se dají využít různé plastové krabičky s víčkem od léků, žvýkaček, mulitvitamínů atd. které máš s sebou v terénu...bud je používáš přímo i jako smrtičky a hendse na ně dají lepit štítky s potřebnými údaji nebo do nich přesypáváš sběry ze smrtičky kterou máš na to určenou :)
jinak o penězích si psal především v jiných tématech, tak jsem se k tomu vyjádřil tady....o nic nejde :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od Pepa »

No a pokud na akci nebereš tolik smrtiček, tak si je můžeš ve volných chvílích ze smrtiček vybrat, a dát podle lokalit do sáčků či malých krabiček (např. filmovek) sáčky musíš dát do pevnější krabičky no a samozřejmě dát popisy lokalit do jednotlivých sáčků či krabiček, aby jsi věděl odkud to je.. no a ještě to před uzavřením zakápneš několika kapkami octanu.. pak ti to vydrží bez problémů těch 14 či více dní.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
broukk
Příspěvky: 68
Registrován: 25 lis 2010, 16:23
Bydliště: Litovelské pomoraví
Kontaktovat uživatele:

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od broukk »

díky za rady :) Cassido - co se týče uchování suchách brouků tak stačilo napsat, že to zasáčkuješ :mrk
CERAMBYCIDAE (hlavně lepturinae) | Cicindelidae | Carabidae | Lucanidae | přehledově Silphidae | jen ČR
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od Cmelik »

Pepa píše:No a pokud na akci nebereš tolik smrtiček, tak si je můžeš ve volných chvílích ze smrtiček vybrat, a dát podle lokalit do sáčků či malých krabiček (např. filmovek) sáčky musíš dát do pevnější krabičky no a samozřejmě dát popisy lokalit do jednotlivých sáčků či krabiček, aby jsi věděl odkud to je.. no a ještě to před uzavřením zakápneš několika kapkami octanu.. pak ti to vydrží bez problémů těch 14 či více dní.
Jen dej při dokapávání éteru pozor, aby už brouci nebyli skoro nebo úplně vyschlí. To pak dosáhneš toho, že beznadějně zvrdnou a nejdou ani pořádně rozvlhčit. Zvláště nosatci jsou na tohle hákliví. Bohužel mluvím z vlastní praxe, bylo mi dlouho záhadou, proč jsou nosatci (ale i jiní brouci, někteří více, jiní méně) z některých sběrů tak ztvrdlí, když jiní, z jiné lokality téhož dne jsou v pohodě. Došlo mi, že jsem k některým doma v ledničce dokápl éter, protože se mi zdálo, že už pomalu vysychá. A on už vlastně vyprchal. A tím jsem to pohnojil. Mělo by platit, že po případném vyschnutí musí přijít voda, když vodou vlhké dáš do hoblin, může tam klidně přijít éter, pokud ovšem mezitím už zase nevyschli.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od Pepa »

Jo taky se mi stalo, že mi některý materiál více vyschl, a i když už jsem nepřidal etér, ale jen jsem to pak rozvlhčoval vodou ani to pořádně nešlo, hlavně Scolytinae jsou na to prevíti. Ostatně Scolytidy je nejlepší smrtit v nalých zkumavkách, nakapat více octanu a nenechat vyschnout. Nejlépe je šoupnout přímo do mražáku nebo včas zpracovat.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
LeChat
Příspěvky: 167
Registrován: 11 led 2011, 22:57
Bydliště: Brno

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od LeChat »

Osobne rozvlhcuju okenou a obcas pridam par kapek eteru. Je pravda ze brouci obcas ztvrdnou, asi se toho eteru na rozvlhcovani uplne vyvaruju.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od Radomír »

Na každou lokalitu je potřebná jedna smrtička s nalepeným lokalitním štítkem. Pokud je čas, tak materiál přesypávám do papíru typu "sracák", přidám lokalitní štítek psaný tužkou, rohy papíru dám ksobě a prsty sežmolím do balíčku. Takové balíčky ukládám do jedné flašky. Volný prostor, který se přidáváním nových balíčků zmenšuje případně (na zamezení jejich pohybu) vyplním zmačkaným papírem, všechno zakápnu octanem a vzduchotěsně zavíkuju.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od karlos »

Loni jsem přešel na snad nejjednodušší systém. Na celou výpravu mi stačí jen dvě smrtičky, velká a malá. Jako malou používám umělohmotnou zkumavku. Plním toaletním papírem. V kapse mám zásobu umělohmotných zapínacích sáčků, papíru a octan. Přesypání smrtičky do sáčku a doplnění nového papíru + zakápnutí octanem = cca 10 sekund. Sáček popíšu lihovou fixou, ev. večer doplním papírkem s tužkou napsanými daty. Za den se to dá zvládnou bez námahy třeba stokrát. Materiál je rovnou bezpečně uložen na cestu a doma putuje přímo do mrazáku. Borci sbíraj rovnou do sáčků.
Renda

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od Renda »

karlos píše: Borci sbíraj rovnou do sáčků.
...borci sbíraj rovnou do krabice :lol:
taky používám tenhle systém při cestách ...tedy lépe řečeno jeho obdobu - používám jednu větší plastovou krabici, do které ukládám sběry z jednotlivých lokalit v papírových sáčcích, zbytek prostoru vyplním toaleťákem - je to jen domněnka - ale asi to vypadá i nenápadněji na letištních skenerech. :bandit
Uživatelský avatar
broukk
Příspěvky: 68
Registrován: 25 lis 2010, 16:23
Bydliště: Litovelské pomoraví
Kontaktovat uživatele:

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od broukk »

karlos píše:Loni jsem přešel na snad nejjednodušší systém. Na celou výpravu mi stačí jen dvě smrtičky, velká a malá. Jako malou používám umělohmotnou zkumavku. Plním toaletním papírem. V kapse mám zásobu umělohmotných zapínacích sáčků, papíru a octan. Přesypání smrtičky do sáčku a doplnění nového papíru + zakápnutí octanem = cca 10 sekund. Sáček popíšu lihovou fixou, ev. večer doplním papírkem s tužkou napsanými daty. Za den se to dá zvládnou bez námahy třeba stokrát. Materiál je rovnou bezpečně uložen na cestu a doma putuje přímo do mrazáku. Borci sbíraj rovnou do sáčků.
dělám to taky tak - podle tebe. Jen nepíši přímo na sáček, ale na sáčku mám samolepicí papírek, na který napíšu lokalitu. Díky tomu ten sáček používám několikrát, stačí jen přelepit ten papírek a je znova použitelný :)
CERAMBYCIDAE (hlavně lepturinae) | Cicindelidae | Carabidae | Lucanidae | přehledově Silphidae | jen ČR
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od Haci »

jen některým sáčkům octan moc neprospívá :chuckle A pozor, hlavně při delší době pobytu v terénu, je třeba hlídat, aby se, brouci nezapařili, ať už v sáčcích nebo skleničkách. Pak totiž pouštějí končetiny. Já na dlouhé cesty používám systém jako Renda. Brouky s pilinama do papírového sáčku a pak do dobře těsnící krabice. Takhlec v pohodě vydrží tři měsíce v terénu a pak i dlouhou dobu doma než je vyprepčím. A nikdy mi to nezaplesnivělo. Problém s plísní je většinou pokud jsou brouci umatlaní (hovníci), či to rádi dělají vodní brouci. Ty dávám vždy zvlášť stejně tak brouky, který jsem našel už mrtvý. Na kartší výpravy po Evropě brouky ze smrtiček přeberu do filmovek dám mezi ně toaleťák a zakápnu trochou octanu. A doma s nimi šup do mražáku.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Uchování čerstvého sběru

Příspěvek od albert001 »

Ta plíseň je u mě docela potíž. Vytáhnul jsem teď brouky z minulého týdne z cesty a na velkých hovňácích už byla :( :(.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“