Usmrcování ethanolem

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Usmrcování ethanolem

Příspěvek od Renno »

ptám se asi hloupě ale zatím nemám s tímto druhem usmrcování a přechovávání materiálu žádné zkušenosti...začal jsem spolupracovat s jedním zahraničním kolegou a ten potřebuje brouky usmrcené ethanolem, protože pak s nimi dále potřebuje pracovat na molekulární či genetické bázi. Brouky smrcené octanem prostě nepotřebuje. Nevíte jak mám přesně postupovat..nechtělo se mi to řešit v angličtině :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od hong »

když posílám kolegovi materiál na DNA, ustřihnu sterilizovanými nůžkami prostřední nohu dotyčné oběti a hodím ji do čistého (nedenaturovaného) špiritusu a basta, je to docela jednoduché, jen si musím pořád opakovat, že těm broukům to vlastně nevadí ani v pohybu, ani v tom nejdůležitějším....
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od Radim »

Pokud je to na genetiku, tak se to hodí do ethanolu a je to...ethanol by ale měl být čistý lékařský, tedy žádný denaturovaný technický líh apod.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od krep »

Pokud nebudeš používat hongovu metodu (mimochodem postačující, ale brouka musíš určit spolehlivě na místě) a budeš je dávat do lihu celé, jednoduše chyceného brouka hodíš do lihu (živého). Tuším, že je třeba min. 70%, silnější bývá lepší. Posíláš to v lihu, kde to smrtíš. Lépe je dávat vždy jeden druh do jedné skleničky a jen pár kousků, aby se líh zbytečně "neředil". Já takhle občas něco beru pro Petra Stubena (Cryptorhynchini) a Alexe Riedela (zobule).
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od krep »

Jó a líh takový, jak píše Radim.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od Renno »

takže koupím v lékárně nebo kde ethanol a do toho je naházím (myslím že chce celé kusy)...jak je tam mohu nechat dlouho a taky jak mu je mám posílat do USA...můžu je z toho pak vyndat nebo to musí do předání v tom plavat
si mě předběh krepe :yes
dobře díky...a jakým způsobem je tedy posíláš..v čem?
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od Radim »

Nejlepší je tohle, na netu se dají koupit v každé prodejně lab. potřeb...
http://biologie.upol.cz/metody/Slovnik/ ... umavka.htm
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od JAKUB »

ta ependorfka je na novej druh calosoma houdini nebo případně na calosoma caperfildi....
no posílal jsem do států (do instituce) jen jednou a celníci to stejně nepustili.... a i podle hlášek od rodilých amíků je situace více než bídná
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od Radim »

Jo tak pokud je to na Calosomy, tak samozřejmě něco většího...taky si myslím že zvášť do usa to zasílání nebude úplně bezproblémové
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od krep »

Mne lihem i epruvetkami zásoboval Alex Riedel. Jsou to malé šroubovací epruvetky s gumovým těsněním. Do USA jsem to neposílal, kolegům jsem to obvykle předal na burze, případně po někom poslal ( i když do Německa by nebyl problém ani s poštou).
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
starosta
Příspěvky: 83
Registrován: 30 dub 2010, 12:45

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od starosta »

krep píše: Tuším, že je třeba min. 70%, silnější bývá lepší.
Trochu pozor s tou koncentrací. Pokud by šlo o malé objekty, tak je můžeš klidně fuknout rovnou i do silnějšího alkoholu. Pokud jde ale o Calosomy, tak bych byl opatrnější. Při nakládání preparátů do silnějšího alkoholu je třeba postupovat opatrně a postupně zvyšovat koncentraci. Namáčí se postupně v 70, pak 80 a nakonec 90. U větších objektů může, při naložení rovnou do 90, dojít k tomu, že alkohol prostoupí jen povrchovou vrstvu, kterou silně dehydratuje a vytvoří krustu, která znemožní prostupovat dalšímu alkoholu do vnitř objektu. Dochází pak k zahnívání vnitřní části preparátu.
70 pro tyto účely bohatě stačí, a když to sdělíš kolegovi do Ameriky, tak on si s tím už poradí, pro případ, že bude potřebovat koncentraci zvýšit. Je to standardní postup.
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od ZdenekH »

já jen k té poště, mám ve USA kámošku a musím říci, že cokoliv "liquid" nemá moc šancí se dostat na nějakou přepravní palubu , a takový bańky a zkumavčičky už vůbec ne. Zkouše-li jsme to tedy ze strany od nich a neprošlo to (nešlo tedy o brouka v lihu) a ještě z toho jako odesílatel měla docela "hustý dotazovačky" naštěstí její manžel je taky pilot tak to z toho vybruslila, ale myslím že by to asi chtělo oficiální povolení, což s touto protistranou nebude "prdel"
Ale na to jsou tu povolanější členové fora, co spolupracují a zasílají do zahraničí...
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od Renno »

nejde o calosomy..jde o cleridae..takže malý zvířata ...ale s tou přepravou jsem tedy problémy nečekal :S
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Usmrcování ethanolem

Příspěvek od Haci »

posílání do USA je naprosto prosté, nejdříve materiál, nejlépe celého brouka hodit do lihu, je dobré líh třeba po 12-ti hodinách vyměnit, protože se naředí a neházet toho do epruvety mnoho. Mno a když to pak člověk chce poslat, tak ten líh vyleje a brouky nechá v té epruvetě. Vydrží to tak týden bez problému, jen musí být dobře těsnící epruvety, aby se nic neodpařovalo. A pak není s posíláním žádný problém. Stačí uvést: "Dead insect specimens for scientific use only" a je to. Posílal jsem takhle už tuny materiálu a vždy v poho.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“