Berlese - Tullgrenův přístroj

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od albert001 »

Máte někdo zkušenosti s touto metodou?
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od Radim »

Tady je něco, třeba ti to pomůže...
Přílohy
Tuf1998.pdf
(809.21 KiB) Staženo 1093 x
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od albert001 »

díky :) :)
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
tomak

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od tomak »

tohle se uz probiralo na starem foru. Pouzivam BT na extrakci stirku naprosto bezne, pouzivam naprosto jednoduchou konstrukci z 0.5 l kelimku a kousku pletiva (v priloze), dalsi jednoducha konstrukce je na linku http://faculty-staff.ou.edu/K/Michael.E ... erlese.htm. Zahrivam obycejnymi zarovkami zavesenymi na ramu ze dreva.
Přílohy
making_from_funnel.pdf
(314.01 KiB) Staženo 819 x
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od marion »

Podívej se na téma "Soil washing" o 12 témat níže se skupině "Sběr hmyzu"

http://soilbugs.massey.ac.nz/collection_berlese.php
Uživatelský avatar
Damiel
Příspěvky: 36
Registrován: 30 dub 2010, 08:16
Bydliště: Praha- Horní Měcholupy

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od Damiel »

Máte někdo s tímhle zkušenosti při sběru terikolních brouků?Leze to ven,nebo to chcípá ještě v detritu?
Col.:Lathridiidae, Zopheridae,Cryptophagidae atp.
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od marion »

Už jsem to psal v jiném tématu viz výše, já jsem to zkoušel párkrát, brouci nic moc ale lelzi spousty drobných roztočů a štírků, kolega Makranczy to používá často a chytal tak např.Leptotyphlus kovaci, Thinobius korbeli, drobné pudní Aleochariny....Jak psal Honza ve mediteránu-známa je tím hlavě Sardinie-se tak chytá mnoho druhů Leptotyphlinů a střevlíků příbuzných Dyschirius sp. Dle Makranczyho, jsou půdní druhy které jinak nechytíš, nebo jen náhodně za příznivých klimatických podmínek. Jinak prakticky jsme vybírali tak, že mokrý materiál z plátěného pytliku jsme vysypali mezi listy novin v plastové krabici a dali do chladničky, po lehkém oschnutí a zmenšení hybností brouků jsme vysypali na sítko v přístoroji a nejlépe je shora svítit 25W žárovkou a dole dát 40% roztok lihu. Já jsem nesvítil a vybíral do skleničky s vlhkým hadříkem a občas promíchal. brouci lezou dolu, prtoože shora je teplo a sucho a navíc tito brouci mají tendenci se zahrabávat. Často ale lezou pozdě i za 14 dnů-závisí ale i na vlhkosti a teplotě. Slyšel jsem, že nosatci lezou i po týdnech.
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od marion »

Damiel píše:Máte někdo s tímhle zkušenosti při sběru terikolních brouků?Leze to ven,nebo to chcípá ještě v detritu?
Teď jsem teprve pochopil tvůj dotaz. Tady jsme s kolegou "vymysleli" teorii. Jde o to co prosíváš, když prosívám kompost, kobylince či tlející materiály je to jedno, když jsme ale prosívali na alpinních loukách tak je daleko lepší materiál promíchat. Teorie je taková, že drobní půdní živočichové jdou za vlhkem a může se stát, že zalezou doprostřed detritu a když ten vyschne už nemají šanci vylézt ven. Pozoroval jsem například u Anommatus reiteri v Ostravě a u Aleocharinů na horských loukách /Leptusa koronensis, alpicola, Geostiba infirma, Alpinia loehsiana......../, že vylezlo třeba 1-6 kusů každý den, třetí den už nic, materiál jsem vysypal promíchal a znovu dal do eklektoru a vylezlo jich třeba 20 najednou. Takže si myslím, že klasičtí půdní živočichové, zvláště drobní, mohou schnout v detritu a nevylézt ven.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od míra z. »

Takto postupuji u každého prosevu - promíchávám. Není to z mé hlavy, poradil mi to Ivoš Jeniš, a od té doby prosevy dělám jen tímto způsobem. Mám podobné poznatky jako Marion, co se týká opětovného vylezání brouků z promíchaného posevu.
Myslím, že jsem to někomu už vykládal, asi Adamovi, Brestovi.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Renda

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od Renda »

Při mé nedávné návštěvě Ženevy jsem měl tu čest zajít na pivo s Ivanem Löblem - pozval nás k němu domů. Mimo jiné jsme si povídali o probírání prosevu - používá klasické eklektory a upozorňoval mě na to, že zcela zásadní je práve to (jak píše marion a míra z.) promícht materiál. Nechává tedy jeden den. poté promíchá a nechá ještě další den.
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od MilanP »

Když jsme teď byli na Tenerife, vyskytl se zásadní problém jak vyhnat brouky z velkého množství prosevu, který jsem přinesl. Nakonec to vyřešil elektrický sporák, který byl na pokoji a obyčejný plech na štrůdl. Dvě plotýnky na jedničku, nebo na dvojku. Každý brouček se změnil ve svižníka. Můžu doporučit, pokud máte vám to spolubydlící strpí.
tomak

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od tomak »

MilanP píše:... Nakonec to vyřešil elektrický sporák, který byl na pokoji a obyčejný plech na štrůdl. Dvě plotýnky na jedničku, nebo na dvojku. Každý brouček se změnil ve svižníka...
To je dobrá metoda. Je dobře, když pod jednu část plechu podložíš mokrý hadr, aby zůstala studená. Jediný problém je s lítacíma breberama, ty vyletují nahoru jak broky - lítací drabčíky pak chytáš na okně v mém případě za hlasitého slovního doprovodu manželky :lol:
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od kormik »

MilanP píše:Když jsme teď byli na Tenerife, vyskytl se zásadní problém jak vyhnat brouky z velkého množství prosevu, který jsem přinesl. Nakonec to vyřešil elektrický sporák, který byl na pokoji a obyčejný plech na štrůdl. Dvě plotýnky na jedničku, nebo na dvojku. Každý brouček se změnil ve svižníka. Můžu doporučit, pokud máte vám to spolubydlící strpí.
Děláme to stejně už řadu let na výpravách, plech a vařič jsou někdy nejlepší metoda na vyhnání brouků. Eklektorů tolik do letadla nedám...
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od Pepa »

Taky jsem se nějak trochu dal na prosívadlo, ohřívání na plechu používám, myslím, že je to rychlý a vcelku dobrý způsob, teď si to chci trochu vylepšit , že k duralovému plechu připevním zespodu vhodný topný kabel. Předpokládám, že to bude mobilnější a nebudu se muset ohýpat nad sporákem, často se akorát spálím.
Jinak jsem si udělal jednoduché eklektory z kbelíků od Primalexu, ale asi to půjde z jakýchkoliv plastových kýblů. Vyřízl jsem větší otvor ve dnu, vlepil tam tavným plastem perlinku: Do toho nasypu prosev a vložím to do druhého stejného kýble s trochou vody (či fix. tekutiny). Svrchu to podle potřeby zahřívám žárovkou.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 828
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od Adam »

Chci zkusit stejnou konstrukci jako Pepa, jenom bych namísto žárovky zkusil napojit topný kabel třeba na gelovku. V létě na cestách vyzkouším.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od krep »

kormik píše:
MilanP píše:Když jsme teď byli na Tenerife, vyskytl se zásadní problém jak vyhnat brouky z velkého množství prosevu, který jsem přinesl. Nakonec to vyřešil elektrický sporák, který byl na pokoji a obyčejný plech na štrůdl. Dvě plotýnky na jedničku, nebo na dvojku. Každý brouček se změnil ve svižníka. Můžu doporučit, pokud máte vám to spolubydlící strpí.
Děláme to stejně už řadu let na výpravách, plech a vařič jsou někdy nejlepší metoda na vyhnání brouků. Eklektorů tolik do letadla nedám...
Roman Borovec to sype na rozpálenou silnici....prej taky krásně běhaj. Ovšem nejlepší je vybrat silnici málo frekventovanou.
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od MilanP »

Pepa: dá se koupit i topná folie, což by mohlo býtlepší než ten kabel.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 828
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od Adam »

MilanP: a dá se ta fólie nějak rozprostřít v tom kýblu, aby to nebylo jen po stěnách? To by se pak ty mrchy stáhly do středu hmoty a tam v klidu chcíply.
krep: jsou mrchy, který na silnici nevyběhnou. Ani omylem. Na plechu jo, ale to jim musíš už pořádně zatopit.
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od marion »

krep píše:Roman Borovec to sype na rozpálenou silnici....prej taky krásně běhaj. Ovšem nejlepší je vybrat silnici málo frekventovanou.
Taky to někdy používám, ale pozor, měl jsem možnost se tím bavit v jižní Italii na pláži a platilo to bez výhrad pro nosatce, colydiidy....ale spousta střevlíčků, drabčíků a obecně "vlhkomilných málo chitinovaných brouků" to nestíhala, pozoroval jsem je, jak se rozběhli a po několika krocích v tom teple zcepeněli, ani nestihli vyběhnout z detritu na volnou plachtu
MilanP
Příspěvky: 408
Registrován: 01 kvě 2010, 20:35
Bydliště: Řevnice

Re: Berlese - Tullgrenův přístroj

Příspěvek od MilanP »

Adam: zatím jen vím, že je to k sehnání a maj to firmy s potřebama pro chovatele. Na Živou exotiku, kde to určitě mít budou, jsem se nedostal. Potřeboval bych ten výrobek zkouknout, nechci kupovat přes e-shop.
Naposledy upravil(a) MilanP dne 14 dub 2011, 14:03, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“