Lov v mraveništích

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od kormik »

Nebria píše:Vůbec by nebylo na škodu zveřejnit jak nejlépe na Lomechusy a Lomechusoidese, zatím jsem na ně nějak neměl kliku :nech . Takže Honzo jak na ně? :wasntme
Oba rody jsem chytal vždy u nelesních mravenců: Formica sanguinea, Formica pratensis, Formica fusca atd. Jsou jednak v zemních mraveništích a pak u mravenců co jsou v pařezech a ležícím dřevu (tam se chytají snáze). Většinou jsem je zastihl pod kůrou, bo jsem si na paty pařezů přiložil drny a ty pak za neslunečného počasí prohlížel. U zemních mravenců lze v této době na mraveniště umístit kameny a ty pak prohlížet. Občas se stává, že v určitou dobu se tyto drabčíci "rojí" a pak jich lze větší množství najít přímo na povrchu mraveniště. Několik kusů jsem náhodně (například před bouřkou) smejknul do síťky, jednou jsem Lomechusu pubicollis potkal i v lapači. Ideální doba na lov je tady v Hradci od konce března do začátku května.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Radim »

Dnes jsem se byl projít na pastvinách kolem Žulové a na kraji lesa pod kamenem mě mile překvapil Claviger testaceus v malé kolonii Lasius flavus. Dříve jsem je v okolí hledal bezúspěšně ve starých lomech, ani nechci vzpomínat, kolik kamenů jsem tenkrát pootáčel...no a dnes pod druhým šutrem :dance
Přílohy
P1190226.JPG
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od ivo »

Zije Claviger v kupach od Lasius flavus,nebo jen v hnizdech v zemi pod kamenama?
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Adam »

Clavigeři (oba) žijí jak pod kameny, tak v travních kupách a minimálně C. longiornis i pod kůrou u Lasius brunneus a snad i L. fuliginosus. Jinak oba u L. flavus, umbratus a údajně i dalších.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od kormik »

No my jsme s byli dnes taky po okolí, ze dvou lokalit máme Clavigera testaceuse z travních kupovitých hnízd žlutých mravenců, rovněž u nich běhal nějaký Zyras. A pak od lučních Formic u Častolovic nějaké Dinardy (nespíše hagensii) a Euthia plicata. Nakonec docela úspěšný výlet, včetně objevení krásné stepní lokality plné mravenců. A to nepřálo moc počasí - bylo vedro a sucho!
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od ivo »

Tak se mi konecne podarilo ulovit Lamechusu pod kamenem u mravence,zrejme Formica.Hnizdo bylo na piscitem podkladu pod kamenem v recisti Morávky(6376b). :ninja Lamechus jsou podle Jelinka u nas 3 druhy,jak je odlisim,existuje klic?
Zije zde i mravenec Manica rubida(350m.n.m.).Da se u nej taky neco nalovit?
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od marion »

Lomechusa emarginata - považuji za hojnější-Ve Vyšních Lhotách jsem u Morávky chytal u černých lesklých Formik (fusca?) přímo na štěrkovišti v řečišti 28.09., hojnější na obdobné biotopu v Hrabové 20.04., -
Lomechusa paradoxa - považuji za vzácnější - mám jen z jižního Slovenska -Štúrovo, Marcelová - květen-náhodně-smyky
Lomechusa pubicollis - jen jeden kus na Muráni, okraj lesostepi pod kamenem s Myrmica sp.-24.04.

Lomechusa emarginata-3,5-4,5 mm - 1.-3. tergit ve středu zadního okraje vyboulený, 3.tykadlový článek o 1/4 delší než 2., okraje štítu esovitě rozšířené
Lomechusa paradoxa-3,7-4,3 mm - 1.-3. tergit ve středu zadního okraje jednoduchý, 3.tykadlový článek o 1/2 delší než 2., okraje štítu zaokroujhleně rozšířené,
Lomechusa pubicollis -4,5-5,5 mm-1.-3. tergit ve středu zadního okraje jednoduchý, 3.tykadlový článek o 1/2 delší než 2., okraje štítu zaokroujhleně rozšířené,

poslední dvě se odlišují tečkováním štítu, krovek a zadečku což bez srovnávačky půjde ztuha, ale pubicollis je významně větší-na první pohled. Vzhledem k tomu, že emarginata je hojnější, takmcokoli co nemá vyboulení tergitech je dobré.

V příloze je moje foto pubicollis a z netu stažená emarginata
tykadla jsou trochu vidět, okraj štítu u emarginata se jakoby rozšiřuje, zatímco ti ostatní dva mají okraj nerozšířený-až na zadní roh, u pubicollis je vidět, že zadní okraj u tergitu je hladký u emarginata je ztluštělý-není moc vidět, ale vzhledem k tomu, že emarginatu asi máš tak to uvidíš
Přílohy
Atemeles-srovnání.JPG
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od ivo »

Dik Marione,az vypreparuju,porovnam. :yes
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od ivo »

Dik Marione,tak jsem jeste lapil 2 kusy,a snad to bude ta emarginata,ale kazdopadne ti to predam na zhlednuti. :hand
Uživatelský avatar
Greenhorn
Příspěvky: 148
Registrován: 30 dub 2010, 20:12
Bydliště: Ledeč nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Greenhorn »

Zdravím, mám tady pár zvířátek z mraveniště kousek od Nové Vsi u Světlé, ČR, čtverec 6358d. Druh mravence netypnu, ale byly tam čtyři kupky cca 5m od sebe. Jde vůbec o myrmrkofily, nebo je to náhodný nález? Drabčík má cca 6mm, ten větší zrzoun je velký cca 2,5mm a ta mrňka má cca 1,5mm. Ten mrňous byl nad mé preparační i fotografické schopnosti, tak doufám, že z toho snad půjde něco poznat. Předem dík za alespoň přibližné určení. Olda R.
Přílohy
6mm.jpg
2,5mm.jpg
1,5mm.jpg
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od míra z. »

Dvojka je Emphylus glaber (Cryptophagidae), ale mám pocit, že ho přejmenovali. Trojka snad Dienerella (clathrata?) (Lathriitidae). Jsa mimo literaturu tak z hlavy více nevykouzlím :)
Draabčíky neznám :)
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
broukovec
Příspěvky: 361
Registrován: 02 kvě 2010, 17:46
Bydliště: České Budějovice

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od broukovec »

:yes
Quedius sp., od Formik mám jen Q.brevis, to je pro porovnání málo
Spavius glaber (Gyllenhal, 1808)
Dienerella sp., já v drtivé většině prosévám D.vincenti.
F.Houška
Coleoptera WP
http://coleoptera-cz.webnode.cz/
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od míra z. »

Jo, Spavius. Opravdu hnusné rodové jméno. Pro mě to je pořád Emphylus, tak to nakonec mám i u dalších dobrých starých jmen taxonů :D :D
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od marion »

Podle barvy, habitu a dvou teček na štítu bych řekl, že to Quedius brevis je.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Renno »

z maroka jsem dovezl několik myrmekofilních histeridů...nevíte kdo je u nás dělá trochu na úrovni ?
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od krep »

Tom Lackner - myslím, že je i tady na fóru
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od Adam »

Renno píše:z maroka jsem dovezl několik myrmekofilních histeridů...nevíte kdo je u nás dělá trochu na úrovni ?
Sternocelisy dělá Martin Švarc, ale všechno mu trvá víc než dlouho :head
Uživatelský avatar
mee
Příspěvky: 534
Registrován: 09 kvě 2010, 19:00
Bydliště: United Kingdom

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od mee »

Zdeno Lucbauer
Dorcadiini W
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od kormik »

Tak to čumím, už i tesaříci... No když můžou mandelinky, tak proč ne brouci s opratěma. Stejně to jsou zparchantělý mandelinky. :P
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Lov v mraveništích

Příspěvek od míra z. »

To je opravdu zajímavůstka. Je vidět že i v takové, vcelku fádní skupině, se dá najít něco zajímavého. :P
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“