Exhaustor

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Exhaustor

Příspěvek od Yohaness »

Našel jsem doma obrázek, který jsem si jako dítě vystřihl z časopisu Mladý svět.
Takto má vypadat správný exhaustor! :nod
Přílohy
skenování0006.jpg
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Exhaustor

Příspěvek od Cmelik »

Tý brďo! To snad bere i s hrabošema, ne?
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Exhaustor

Příspěvek od ZdenekH »

http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Exhaustor

Příspěvek od ZdenekH »

Z kterýho roku je ten obrázek exhaustoru? :-)
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Exhaustor

Příspěvek od Renno »

koupě a výroba exhaustoru, zkušenosti s ním

čmelík:
Kdybys náhodou chtěl koupit exhaustor (ale ten se dá taky snadno udělat), rozhodně probůh nekupuj tu hrůzu od Entosphinxu (skleněná trubice, z obou stran gumové špunty, hadička tvrdá, jak kdyby byla plechová). Já ho v úplných počátcích, když jsem se vybavoval, koupil a po prvním použití letěl do popelnice. Jen magor zkombinuje sklo a gumový špunt: nacucal jsem pár brouků a za minutu byli pryč, ty špunty se prostě samy uvolňovaly, navíc ta supertuhá hadička do huby je v podstatě vyvrátila. Když už kupovat, tak třeba u Kabourka: prostě malá polyetilénka s měkkou hadičkou.Cmelik

J.P.:
No mně zase ta úplně měkká hadička nevyhoveje (už nevím, od jaké firmy to bylo). Každou chvíli se mi jakoby zalomí a pak nenasaju nic. Než si toho všimnu, je brouk v p...

čmelík:
Je fakt, že ta Kabourkova je opravdu zas moc měkká a často se zalomí. A člověk pak saje, až mu vylejzají oči z důlků, a nic. Chtělo by to něco mezi.

albert001:
entosphinxový exhaustor ('lovecká zátka') mi vyhovuje. mimochodem... je dobré si hadičku zkrátit a přidělat si k ní gumový balónek na klystýr ze zdravotnických potřeb. Entosphinxový exhaustor s korkovými špunty dobrý není, někteří brouci žerou velmi rádi korek.

Pepa:
Exhaustory si zásadně vyrábím sám ze 100 ml PE lahvičky se šroubovacím uzávěrem. do víčka vyvrtám dvě díry dám dvě hadišky - slabší na sání do úst a silnější a tvrdší na nasávání brouků. Na sací si udělám sítko a pak je jen zalepím tavným lepidlem, našroubuji na lahviču a používám, výhodou je, že si můžu měnit lahvičky pokud jsou plnější. Kupovaný skleněný je fakt na nic

marion:
a hadičky jsem narazil v ěkterém z velkoobchodů /Baumax, Obi? Hornbach?/, mají je v různých tloušťkách a prodávají na metry, cena mi přišla výhodná. Jinak já používám pidi exhaustor s hadičkama z infuzních setů.

krep:
Já si udělal exhaustor z injekční střikačky - tuším 20-ky, vepředu jsem navrtal a zasadil trubišku, vzadu uzavřeno provrtaným korkovým špuntem s hadičkou...Na ty mé potvůrky mi to postačuje a cena komponentů ? Plácnu od oka - okolo 10 - 20 Kč

marion:
Ještě drobná poznámka, v dobách kdy jsem chytal hlavně střevlíčky, kteří po obracení kamene rychle mizí, jsem používal silnější hadičky a výhodou mi přišlo, když hadička v ústech byla měla asi 1 cm průměr, zatímco hadička na hmyz asi 0,5 cm, tím se rychleji vytvořil větší poddtlak a nebylo problém "povysávat" většinu prchajících střevlíků. Teď jsem zaměřen hlavně na drobotinu, takže stačí s těch infusních setů. Pořizovací cena 0 Kč, vše je odpad.

obrázky jsou od Honzy:
Přílohy
DSC_0001.JPG
DSC_0001.JPG (22.31 KiB) Zobrazeno 23079 x
DSC_0003.JPG
DSC_0003.JPG (40.41 KiB) Zobrazeno 23079 x
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Exhaustor

Příspěvek od Yohaness »

ZdenekH píše:
Yohaness píše:Našel jsem doma obrázek, který jsem si jako dítě vystřihl z časopisu Mladý svět.
Takto má vypadat správný exhaustor! :nod
Z kterýho roku je ten obrázek exhaustoru? :-)
To fakt nevím, sorry.
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Exhaustor

Příspěvek od karlos »

Princip Yohanessova tajuplného švýcarského exhaustoru.
Přílohy
obrázek00001.jpg
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 249
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Exhaustor

Příspěvek od pája »

exhaustorodlak
burysek

Re: Exhaustor

Příspěvek od burysek »

Jelikož a protože vzal již za své můj starý skleněný exahustor, který děti podědili, nezbylo něž vyrazit směr Bauhaus.
IMG_3020.JPG
...0,5m hadice Ø32 + 2m hadičky Ø8 + nějaký ten korek. Pak už jen nařezat, provrtat korky, kus punčochy jako sítko a za 15min. je hotovo.
IMG_3022.JPG
Renda

Re: Exhaustor

Příspěvek od Renda »

dobrej nápad :yes
burysek

Re: Exhaustor

Příspěvek od burysek »

A kdybych měl po ruce gumové špunty, tak je to absolutně nezničitelné.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Exhaustor

Příspěvek od Cassida »

Nafotil jsem exhaustor, který používají profíci :D :D Konstrukci mi poradil Petr Čechovský (se kterým jsem byl kdysi v Malaysii). Je to super vysavač s velkou kapacitou. Jednoduchý a levný na výrobu. Když se naplní, stačí brouky usmrtit octanem a přehodit tam novou flašku se stejným závitem. Jsou to normální plastové půllitrové "prachovnice" (k dostání v kdekteré drogerii).
20110705_CZ_0001-exhaustor.JPG
20110705_CZ_0002-exhaustor.JPG
20110705_CZ_0003-exhaustor.JPG
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Renda

Re: Exhaustor

Příspěvek od Renda »

á koukám že máš veliké plíce!!!
popravdě nechápu co myslíš tím - až se naplní - hm to musí být dobrá masáž vysát 0,5l mrněk a pak je polít octanem
:shake
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Exhaustor

Příspěvek od Cassida »

:D :D Plíce mám sice dobré, ale to s tím až tak moc nesouvisí :) Konstrukce je dobrá a zvládnou to i tuberáci, co dávají denně 2 krabičky. Co může mít trochu vliv a s čím si lze pohrát jsou délky trubiček a jejich poměr. Velikost flašky je tak akorát - tedy hlavně v tropech. Tam se to někdy plní velmi rychle. Vím o čem mluvím.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Exhaustor

Příspěvek od albert001 »

podotýkám, že nejlepší řešení je podle mě exhaustor s balónkem na klystýr. používal jsem dlouho ten ústní, ale po nasátí se mi vždy udělalo trochu špatně, jak je to ta úzká trubička, to mi vždycky vadí. a s balonkovým exhaustorem se dají vysávat i plotice a jiný aromatický hmyz.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Exhaustor

Příspěvek od PavelJakubec »

Plotici jsem ještě vysávat nezkoušel (trochu by mě asi vadilo to množství vody co bych musel vypít), ale musím uznat, že balónkáč má svoje klady. Zvlášť pokud člověk vysává něco z mrtvol... Záporem je manipulace při hromadném úprku brouků ze smýkadla, kdy je to trochu nešikovné.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Exhaustor

Příspěvek od Cassida »

No fuj. Z mrtvol vysává něco jen nekrofil :)
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Renda

Re: Exhaustor

Příspěvek od Renda »

Cassido máš to zase nějaké pomotané ...nekrofil nevysává ba naopak... :P
jinak naprostý souhlas s Abertem .. a nemusíš sát přímo mrtvoly...někdy stačí pár potemníků nebo Brachinusů...to je potom dobrá šleha
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Exhaustor

Příspěvek od marion »

Mrtvoly mi nevadí, daleko horší je jený pyl nebo prach, to docela dusí.
ivo
Příspěvky: 2438
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Exhaustor

Příspěvek od ivo »

marion píše:Mrtvoly mi nevadí, daleko horší je jený pyl nebo prach, to docela dusí.
Taky mi mrtvoly nevadi,daleko horsi jsou ještě někteří přeživší jedinci rodu Homo.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“