Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

No vypadají dobře, parametry uvádějí velmi dobré, ale po určitých zkušenostech bych s kapacitou počítal tak o 1/3 nižší, hlavně po pár dobitích. Je taky otázka výstupního napětí a proudu, ale to by mělo vcelku odpovídat, problém většinou je v kapacitě nebo nabíjení (nebije to třeba jen na 1/2 až 3/4 udávané kapacity a víc to nejde. Ale za ty peníze to jde, maximálně to vyzkoušíš, že je to šunt. Pokud máš víc peněz, asi by možná bylo lepší jít do zavedených a vyzkoušených značek. Co třeba se používají u kvalitního akumulátorového nářadí.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Hledám něco na 12V, co by mělo vyšší kapacitu, ale bylo to lehké.
Je mi jasné, že kapacita půjde s počtem dobití dolů, jako u všech baterií. Ale i tak, kdybych svítil na katodové trubice (viz obrázek níže) tak bych na 20Ah akumulátor mohl svítit celou výpravu a nemusel bych řešit jak to cestou v horách dobíjet...
UV katodová trubice_parametry.jpg
Naposledy upravil(a) Hali+ dne 25 kvě 2017, 07:32, celkem upraveno 1 x.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

Jedno z hodnocení podobné baterie:
"I am not sure if this battery (DC 12400 4000mAh) really has the capacity it is sold for. Voltage drops below 11 volts within 2-3 hours when the current drain is only 350 mA (a 4000mAh battery should last much longer!) Manual says that the led will become green when the battery is fully charged but the led stays always red, so there is no indication when the battery is fully charged (I suppose that the battery is fully charged when the charger feels cold, approx 4-8 hours charging time, max. voltage 12,4 V) Pros: cheap and small Cons: not shure about the capacity and the charger. Manual is not correct."
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Z PO na ÚT to asi nebude špatný. :) Ale z ÚT na ST by to měl být luxuuus! :mrk Otázkou je, nakolik místo lovu navečer zasáhnou bouřky... :mrk
.
meteogram.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

mozna to nebude az tak luxus - dorusta mesic ...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož stačí zalézt někam do lesa. Osobně půjdu také někam do lesa, ale spíš z důvodu, že tam tak nefouká a večer v lese tak rychle/prudce nepadá teplota.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

kutilka píše: 19 kvě 2017, 07:48 Sehnal jsem si na ně bytelné plexisklové trubky. Mají průměr 25mm, vnitřní cca 20mm. Nejsou úplně levné... :(
Vložím dovnitř a nahoře a dole zašpuntuju.
http://shop.aquaplastik.cz/eshop.php?path=;0;1;254
Trubka.JPG
Uvnitř budou trubičky distančně upevněné pomocí vhodných pryžových průchodek.
http://www.gufero.com/eshop-kategorie-p ... l?strana=3
Průchodka.JPG
Upřesňuji - trubičky jsou v plexisklových trubkách natrvalo!
Tak takhle vypadá finální úprava.
Ještě mi chybí 2 bílé vršky na konce trubic...
DSC02724.jpg
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Hlavně aby ty trubice co jsou obal katod nepohlcovaly (propouštěly) UV záření, jinak efekt katodové UV trubice bude jen v barvě světla, nikoliv ve vlnové délce UV záření. Osobně po zkušenostech preferuji UV světla bez jakéhokoliv krytu, jen svrchu klobouček proti případnému dešti.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

Sklo by vadilo, plast by měl být v pohodě... :)
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Jak se ty předpovědi mění, že...? :O Stačí jedna bouřka a teplota půjde do kytek... :(
Ještě že včera to létalo a mám plné smrtičky... :mrk
.
meteogram.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Legrační dotaz do pranice... :D
Když lovíte na UV světlo na balkónech, jakou uvádíte na lokaliťáku nadmořskou výšku? :mrk
Tu uváděnou na mapě pro úroveň terénu kolem baráku, nebo k ní připočítáváte výšku baráku (např. když lovíte v pátém patře paneláku)? :think
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vindobon »

Vzhledem k tomu, že by mohl přiletět horský druh, vylezší z květináče v desátém patře, tak bych uváděl výšku umístění svítidla v pátém patře, s přesností na sto metrů, kterýmžto pádem je to pojištěné všemi směry, a sice nahoru i dolů, doprava i doleva, dopředu i dozadu jakožto i různými šikmými směry včetně všech plynulých přechodů. :-)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

:)
Je docela zajímavé, že když svítím "na trávníku" pod stromy, přiletí mi úplně jiné spektrum druhů, než když svítím v tom pátém patře, tj. vysoko nad korunami stromů. Vykládám si to tak, že Ti "dálkoví" létají ve vyšších letových hladinách. :) Ale kdo ví...
Už mě mnohokrát napadlo, jestli by nebylo zajímavé i u běžných svícení vytáhnout nějaké menší UV světlo, třeba na nějaké vysoké tyči, nad plátno s UV lampou. Nebo si zkusím vyrobit nějaký světelný lapač do korun stromů...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vindobon »

Jo, světlo je věda. Martin Lödl, kurátor sbírky motýlů ve Vídni, napsal o svícení disertaci (kterou se mi nedaří na internetu najít; na zobodat.at ji jen citují). Našel jsem ale studii o vlivu veřejného osvětlení na hmyz, se zajímavým seznamem citované literatury:

Höttinger & Graf (2003): Zur Anlockwirkung öffentlicher Beleuchtungseinrichtungen auf nachtaktive Insekten. Studie im Auftrag der MA 22 (Umweltschutz). Wien. [PDF]

Toto žel pouze jako citát:
LÖDL, M. (1984): Kritische Darstellung des Lichtfanges, seiner Methode und seine Bedeutung für die ökologisch-faunistische Entomologie. – Dissertation, Univ. Wien. 245 + 157 pp.

LÖDL, M. (1989): Die Grundlagen des vergleichenden Lichtfanges. Beitr. Ent. 39/2: 413-424.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Asi se někde budu muset podívat jaké existují typy jednoduchých lapačů do korun stromů. které by šly nějak jednoduše upravit přidáním UV trubiček... Nejspíš nějaký klasický nárazový. Neprobíralo se to tu už někde na začátku vlákna? :mrk
A taky popřemýšlím, jak lapač vytahovat do korun stromů na konkrétní místo. Asi nejčastěji se používá prak na nahození lanka, ale to teda nevím, u toho jsem byl, vždycky se to někde zadrhne...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

kutilka píše: 19 kvě 2017, 07:48 Sehnal jsem si na ně bytelné plexisklové trubky. Mají průměr 25mm, vnitřní cca 20mm. Nejsou úplně levné... :(
...
TRUBKA PLEXI, délka 2000 mm, čirá
https://eshop.holoubekprotect.cz/TRUBKA ... escription
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Díval jsem se na netu po pexisklu, ale všude mají jen velké plachty...
DESKA PLEXI AKRYLON čirá
https://eshop.holoubekprotect.cz/DESKA- ... -d1697.htm
.
https://www.baushop.cz/polystyrol-hobby ... GwodsnEJXw
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vindobon »

V nějakém "baumarketu", už nevím, zda to byl Bauhaus, Hornbach nebo Obi, jsem před lety kupoval takovou tuhou fólii, snad 1 mm tlustou, měli to v roli tuším metr široké a přímo v obchodě jsem si uřízl potřebnou délku. Někdy tím obkládám venkovní klece s chovy krasců (když je koncem léta ještě něco naživu a už bývá chladno, tak jim takto dělám "skleník").

Co se týče těch korun stromů, tak to je známá věc, že mezi brouky s denní aktivitou je spousta druhů, které se zdržují takřka výlučně v korunách a nízko nad zemí jsou v podstatě nenalezitelní. Předpokládám, že u druhů s noční aktivitou to bude podobné (z tesaříků mě jako kandidát napadá například Trichoferus pallidus). Z tohoto hlediska by bylo zajímavé psát takový údaj na lokalitní štítek i u toho balkónu v pátém patře, ale možná ani tak ne nadmořskou výšku, ale přímo to páté patro, nebo "na balkóně 15 m nad okolním terénem". Čímž se pochopitelně opět dostáváme ke známému problému s nedostatkem místa na lokalitním štítku.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“