Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
bozapetr
Příspěvky: 1398
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

v tom krásné grafu ti hali+ chybí Měsíc v první čtvrti :-)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Když jinak nedáš, tak jeden obrázek ze svícení v Bylanech (u Pardubic, 2020-VII-27). :chuckle Foceno z ruky, trochu opřené o jakési zábradlí...
P7270195_cr_cr__.jpg
Měsíc možná je, ale na příletu jeho konkurence nějak není znát, obzvláště když si dobře vybereš místo, tak je to kupodivu skoro fuk. Čím víc člověk chodí svítit, tím víc zjišťuje, že řada věcí nemusí vždy platit.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Lov na světlo

Příspěvek od karlos »

U nás na Moravě byl dnes v noci úplněk...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Jj, ale tohle je fotka ze dne, kdy mi Petr psal o "měsíci v první čtvrti".
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Lov na světlo

Příspěvek od karlos »

Ty jo, to vám závidím. U nás bývá měsíc ve všech čtvrtích po celém Brně stejný, dokonce i v té poslední.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

To víš, Brno bylo vždycky diskriminované... :chuckle
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož se blíží zase dva pěkné dny na svícení, pátek by měl být dokonce luxusní... :mrk
.
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

aktualizace dat
Vypadá to, že v PÁ bude asi nejteplejší noc roku! :nod
Aneb pařba z PÁ do NE... :chuckle
Tož snad moc nezmoknem...
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radim »

No asi to dnes taky zkusím. Letos to zatím byla bída, tak snad alespoň dnes. Dle modelů by u nás mělo být celou noc kolem 25°C, měsíc je taky v dobré fázi...
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Jj, letos bylo dobrých nocí nějak poskrovnu... :nod Alespoň tedy proti loňsku určitě.
Dneska chci vyzkoušet porovnat přílet na UV vysokonapěťové katodové trubice (+/-15W) a na UV LED lampu vlastní výroby (+/-15W). Pověsím je na opačné strany plátna a uvidím. :) Zkoušel jsem to včera jen tak provizorně v bytě na lodžii a přílet mi přišel obdobný co do počtů, ale jiný co do druhů. Obě sestavy mají totiž jiné spektrum. Zajímalo by mě, co se těm mým Clambidům bude víc líbit... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
MichalK
Příspěvky: 121
Registrován: 02 kvě 2010, 16:28
Bydliště: Kutná Hora

Re: Lov na světlo

Příspěvek od MichalK »

Teplota sice dobrá, ale ten vítr (u nás hlásí kolem 22hod. 5m/s) nic moc, leda se schovat do lesa.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Ano, po desáté jsem to zapíchnul, vítr mi bral plátno... :) Teplota super, ale vítr.
Přesto myslím vyzkoušeno a ještě budu LED sestavu mírně upravovat. Ale jinak spokojenost, člověk už tuší na čem je. :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Zase na obzoru dva dny pro UV pokusy, byť s omezeními. Dnes má být velký vítr a v pátek hrozí déšť...
.
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Zase nám tu předpověď na dnešek trochu zaktualizovali/zhoršili...
Rád bych zasvítil kousek od Vysokého Mýta. Především bych ale rád v terénu vyzkoušel úplně nové lampy... Asi na to bude proklatě málo času, než začne déšť... :S Pokud nebude pršet rovnou celý večer...
VM.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1398
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

to asi nevyjde ...
Přílohy
Screenshot_2020-08-28-14-06-53-330_org.androworks.klara.jpg
Hadesia
Příspěvky: 135
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hadesia »

Predpoveď pre juh východoslovenského kraja na obidva dni víkendu vyzerá, že by teplota ani pod 20°C klesnúť nemusela a malo by byť prakticky bezvetrie. Aj by som sa vybral niekam zasvietiť (od Plešivca až po Kráľovský Chlmec, len ma nenapadá žiadny zaujímavejší cieľový druh ktorý by v tomto období bol reálny aby bola nádej že by to za niečo by mohlo stáť. Že mi priletí tona voďákov to ma teda von nevyženie, to môžem aj z okna doma. Napadá niekoho niečo čo by chcel skúsiť na mojom mieste? Inak len pôjdem niečo podvečer posmýkať, nejaké Colon Leiodes Pselaphidy by mohli niekde na lúčkach sedieť.
Ešte som sa aj tak chcel opýtať jednu vec. Skúšal niekto svietiť koncom septembra- v októbri až novembri? Samozrejme, teplota by bola ďaleko pod 20°C, ale som si istý že napr. Coprisy, Geotrupesy a niektoré jesenné druhy Aphodiusov nalietavajú na trus aj v tomto období po zotmení, takže nálet nejakých otužilcov by mohol byť? Alebo sa už premiestňujú len na krátku vzdialenosť? Poyorované u Coprisov je že až sa zotmie vylezú, vzlietnu a zamieria k najbližšiemu čerstvému lajnu, väčšinou na to nepotrebujú ani 10 metrov.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

bozapetr píše: 28 srp 2020, 13:09 to asi nevyjde ...
Těžko říct, mění to každou chvíli... :mrk
VM_cr.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož konstatuji, že dnes to byly asi nejlepší soumračné lovy za celou sezónu! :mrk Clambidae, Melandryidae, Leiodinae, Staphylinidae a kupa další drobotě.
Začal jsem v 19:30 za teploty pouhých 23°C a do 20:30 to nádherně létalo, především ta droboť co mě zajímá. :)
Od 20:30-21:30 (teplota spadla na 20°C) přestali skoro létat brouci (samozřejmě mimo těch otravných pilun) a odněkud se vyloupla spousta různých můr a můrek...
V 21:30 se zvedl zčista jasna vichr, utrhl mi plátno a začaly létat větve (chytal jsem v lese). Takže jsem všechno narychlo naházel do tašky a upaloval jsem domů.
No a v 22:00 začalo pršet, ať už si Aladin píše co chce (viz níže), nějak se s předpověďmi dnes netrefil. :rofl
Už se moc těším, až si ty sběry zítra proberu pod binoklem! :nod
VM.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1398
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

jj, ona ani klara neni 100% ... nejlepsi vysledky , tak to blahopreji !! kazdopadne predpovedi je treba vyhodnotit tak hodinku pred tim, nez nekam clovek jede ...
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Tak jsem to dal dohromady, ale samozřejmě mohou tam byt chyby ve jménech, není tam dopsané vše (třeba cca 7 druhů kovaříků mám na určení, letošek není zpracován skoro vůbec a mám cca 1,5 muzejky nedourčeného materiálu). Mám tam cca 3 druhy nechycené na plachtě-dal jsem je tam spíše jako zajímavější druhy a nemám tam ty dva Caraby.
Jinka svítím zde
-stan se zářivkou -49°52'4.620"N, 18°12'27.914"E
-T-plachta se zářivkou nebo UV žárovkou -49°52'4.825"N, 18°12'27.745"E
-kýbl s UV žárovkou-49°52'4.806"N, 18°12'27.446"E
Přílohy
Bobrovníky UV k 04.09.2020.xls
(140.5 KiB) Staženo 259 x
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“