Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
bozapetr
Příspěvky: 1398
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

tak mě napadlo, jak se k našemu tématu hodí úsloví našich předků ( aniž by tušili, že to může ,,fungovat " i pro nás v tomto nelétavém čase - NENÍ KAŽDÝ DEN POSVÍCENÍ ... :D
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

To je dobrý! :yes
Mimochodem, včera měl kamarád na Západním Slovensku docela dobré posvícení - přiletěl mu mimo jinné Aphodius sturmi!
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Tedy nevím, kde ty grafy berete, ale na střední Čechy to naprosto nefunguje.Včera okolo desálé cca 18stupňů, nepřiletělo vůbec nic. Dnes 17 stupňů, nepřiletělo vůbec nic. Jo grafy míní a počasí mění :(
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Proto je na grafech uvedeno město. Pokud bys chtěl nějaké jiné město, musel by sis to v tom jejich vyhledávači přepnout.
Každopádně souhlas, teď už po setmění teplota prudce padá pod 20°C. A dnes jak se ochladilo, budeme rádi, bude-li dvacet aspoň přes den... :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Tak jsem to včera zkusil, pěkně všechno nachystal a pak přišla asi o dvě hodiny dříve silná bouřka s deštěm (pršet mělo až 22.00 a to jsem myslel, že už bude nasbíráno) , tak jsem akorát v tom lijáku vypnul elektriku, nicméně jak přišla tak odešla a ve 22.00 už bylo krásně teplo, tak jsem znova rozsvítil. Jako zajímavost beru, že přiletěli desítky kusů Trechus sp.-asi zcela obyčejný quadristriatus, do té doby, ale velmi jednotlivě no a pak po jednom kuse Cercyon laminatus, Amara asi apricaria a Aphodius-Bodilus-asi rufus - toho jsem taky ještě ze světla neměl. Zásadně se neochladilo, a ještě dnes ráno při cestě do práce bylo 18 st.
Takže včera opět nic moc, spíše informace, že jsou druhy, které létají i po bouřce, jen aby to bylo něco zajímavého.
Uživatelský avatar
Modrak
Příspěvky: 38
Registrován: 10 úno 2012, 17:39
Bydliště: Střední polabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Modrak »

Při svícení 27. 8. na lokalitě Rajnochovice-Uhliska jsem zažil, z mého pohledu, celkem zajímavou věc. Bylo jasno, poměrně chladno (je to zalesněné údolí v nadmořské výšce cca. 500m) a velmi silná rosa. Z hlediska svícení tedy značně mizerné podmínky, čemuž nasvědčoval i minimální nálet. Jen pár můr a pár mravenců, ze zájmové skupiny hmyzu ani krovka. Nicméně, kolem půl desáté jsem na plátně objevil jediného brouka a to samce druhu Metoecus paradoxus, což mě dost překvapilo. Nikde jsem nezaznamenal, že by tenhle druh byl nějaký otužilec, nebo že by zvlášť dobře reagoval na UV. Zde jsem sice zahlédl několik poznámek o tom, že na světlo naletuje, ale zajímaly by mě vaše postřehy a zkušenosti.
Naposledy upravil(a) Modrak dne 07 zář 2016, 13:27, celkem upraveno 1 x.
Chronický broučkařský elév.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

On se Ti asi Ondra ozve. :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Metéky jsem chytal i za mrazivého počasí v říjnu u ústí do skomírajících podzemních hnízd vosy obecné a vosy útočné (první generace je ovšem obvykle na přelomu července a srpna, ve vyšších polohách, kde druhá generace nebývá, v polovině srpna až začátkem září). Je to velmi otužilé zvíře. Noční aktivitu jsem u nich nikdy nezaznamenal, a to jsem jich chytl za život něco kolem stovky v hnízdech i mimo ně...
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Zkusí dneska někdo svítit? Já ano - je tady v 19.00 27 stupňů a hodně dusno, lehce pod mrakem.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Na Slovensku to bude určitě vynikající.
bozapetr
Příspěvky: 1398
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Lov na světlo

Příspěvek od bozapetr »

nevim, jak na slovensku, ale v olmiku 21 st a tak na balkon mezi 20- 22 hod- priletelo jedno curculio z brizy,dva druhy po jednom kuse potemmnicku, atomarie,heteroceri, vodaci,tri druhy strevlicku,kukuricna mandelinka...celkove tak 50 ks brouku ... rekl bych, ze to sucho a dorustajici mesic sviceni nesvedci ...
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Pokud je při svícení měsíc na obloze, je to vždycky o ničem...
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radomír »

Trochu od věci.
Pro účely lapání hmyzu jsem na balkóně svítívával horským sluncem vyráběným za socializmu. Výbojka odešla a nyní už nejsou k mání nádradní. Pro slunění byla doba expozice celého těla cca 2 minuty ze vzdálenosti cca 1 - 2 m. Žena si koupila něco s 5 trubičkami, před kterým musí sedět s ksichtem nejméně 15 minut ve vzdálenosti 5 cm !!! Pomůže mi, prosím, někdo vybrat náhradu za starý výrobek?
lepidopter
Příspěvky: 95
Registrován: 20 led 2012, 15:03

Re: Lov na světlo

Příspěvek od lepidopter »

napadají mne např. vysokovýkonné LED s podporou UV (pokud jde o to přitáhnout to z co nejdelší vzdálenosti)
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radomír »

:D mnohokrát děkuji
asi jsem to špatně formuloval - měl jsem na mysli i opalování lidské kůže bez toho zmíněného málo výkonného monstra
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3378
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Lov na světlo

Příspěvek od aphodius »

Zajdi si do solárka.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Lov na světlo

Příspěvek od hong »

Radomír píše:. Žena si koupila něco s 5 trubičkami, před kterým musí sedět s ksichtem nejméně 15 minut ve vzdálenosti 5 cm !!! Pomůže mi, prosím, někdo vybrat náhradu za starý výrobek?
Napadlo mě něco "strašně vtipného" v reakci na "náhradu za starý výrobek"...
Ale nechám si to pro sebe, Radomíre... :D :rofl
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radomír »

Chtěl jsem jen najít adekvátní zdroj UV, ale vidím, že musím:
ad 1) koupit LEDky,
ad 2) zajít do solárka,
ad 3) vyměnit ženu.
Ani s jedním jsem zatím nepočítal. :S
míra
Příspěvky: 2038
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Lov na světlo

Příspěvek od míra »

Každý rok kupuju na burze novou uv lampu pro svícení na agamy. Nestačilo by tvojí starý posvítit si na šupiny jako agamy? Mají různý watáže podle počtu šupin.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1474
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radomír »

míra píše:... kupuju ... uv lampu ... mají různý watáže ...

Po odfiltrování to zní celkem rozumně, kouknu na to, díky.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“