Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
míra
Příspěvky: 2038
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Lov na světlo

Příspěvek od míra »

rady by nebylo špatné posvítit :
https://www.novinky.cz/koktejl/441572-k ... nichu.html
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 590
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Lov na světlo

Příspěvek od prosektor »

Včera u nás bylo extra větrno, normálně bych nesvítil, ale i o půlnoci bylo 26 stupňů, takže jsem rozsvítil na balkoně. Vyplatilo se, přílet byl slušný, dokonce mám i tři nové druhy pro balkon: Conopalpus, Xanthochroa, Polistichus.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Gratulace! :)
U nás klasicky přes den sauna, ale večer déšť, propad teploty a vítr. Klasika už několikátý den...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Dnešek opět nevypadá špatně... Snad zase večer klasicky nebude bouřka... :mrk
.
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

U nás je to podobné, asi to taky zkusím rozbalit, až do rána nad 20 st, slabý vítr, žádný déšť (jen kdo to pak vypreparuje !?) :D
Přílohy
Hlučín teplota.jpg
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Po dlouhé době se také chystám někde s kolegou Drabčíkem zajet na svícení, ještě ani pořádně nevím kam. :)
Ale ono je to vcelku fuk, když je dobré počasí a jakž tak dobrá lokalita, tak vždycky něco přiletí. S preparací si moc starostí nedělám. Zůstane to zatím v pilinách a buď se k tomu časem dostanu, nebo ne. Teď to neřeším. Až se situace celkově trochu zlepší, tak se třeba zase k preparaci vrátím. Jen by bylo škoda promeškat možnost svícení, když je večer nad 20°C. :) Člověk přijde na jiné myšlenky.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Pepa L
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 05:11
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa L »

Meteogramy a předpovědi jsou krásná věc ale realita je trochu jiná, alespoň u mě. Dnes dle těchto informací u mě mělo býti okolo 22h lehce nad 21C° ale bohužel bylo zhruba 18C° ..... Ovšem i tak něco málo přilétlo a největší radost mi udělali dva kousky lišaje svlačcového kteří mi přiletěli na zimolez ke vchodu do baráku
Josef Lohnický
Cucujoidea ČR, Byturidae World
Uživatelský avatar
tveverka
Příspěvky: 260
Registrován: 30 dub 2010, 06:02
Bydliště: Kutná Hora

Re: Lov na světlo

Příspěvek od tveverka »

U nás nebyl přílet taky nijak ohromující - navíc po 22. hod teplota ještě spadla a začalo lehce pofukovat... Relativně málo druhů a v málo ex. Z "lepších" druhů Aulonium trisulcum, Synchita mediolanensis, Bradycellus verbasci, Exocentrus punctipennis
Tomáš Veverka
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

My včera byli v jednom lese u Labe, se srandovními jmény - obec Kluk, les Pytel. :D
Vedro, dusno, přílet vcelku dobrý, ale moc zajímavých druhů nebylo. Klasika, sršně na plátně byly. :D To prostě už patří k UV. Bude pomaličku po sezóně, aspoň podle těch větších druhů co přiletěly, rojily se totiž desítky pištících pilun... Takže asi bude UV lepší zase až na podzim, nebo se musí jet do hor. Ale droboť mi ještě leží v pilinách, tak doufám aspoň v nějakého zajímavého Clambida... :think
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kutilka »

Ze včerejšího svícení na Pánově:
Aulonium trisulcum, Xantochroa carniolica, Saperda octopunctata, Hydrous piceus, Polistichus connexus aj., cca 22°C.
Dospělé kudlanky, cvrčivec révový, mravkolvi, stovky jepic, kladoucích oranžová vajíčka na horizontální plachty.
Tisíce znakoplavek, Heterocerů a různých vodomilků.
Podstatně míň střevlíčkovitých, než bývá běžně v Čejči.
Odskok na inspekci na Pohansko - viděno 5♂ Megopis scabricornis. :)
Naposledy upravil(a) kutilka dne 20 črc 2017, 08:41, celkem upraveno 1 x.
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Koukám, že je to po celé ČR obdobné s přilétajícími druhy. A všude to asi pomaličku končí...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

U nás teplo až do 01.00 kdy jsem šel spát, ale nálet nic moc-brouků, spousta motýlů, které jsem ještě neviděl, ze "zajímavějších" Odontaeus-konečně samec, Cynaeus angustus, Bradycellus verbaci považuju u nás za šunt( některé dny nejhojnější brouk, je zajímavé, že z dob kdy jsem dělal střevlíčky mám cca 3 ex z pasti na kůrovce, jinak jsem ho jinak než na světlo neviděl, chytal jste ho někdo v přírodě? v čem je problém?), nepřiletělo nic extra a málo kusů. Nejvíce mně zaujali drobní Bledius sp celí tmaví, musím je prozkoumat, buď je to něco co nemám, nebo jsou to ti co chytám vždycky a potřebuju silnější brýle :-)
Ji vlastně zaujal mně nějaký "mravkolev" rozpětí cca 5 cm, to jsem u nás ještě neviděl, ale podobné znám z Řecka.
Jako vždy u nás za barákem na zahradě.
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radim »

U nás večer kolem 22°C - pocitově ale poměrně chladno + lehce pofukovalo. Svítil jsem na zahradě za barákem - spousta chrostíků a řekl bych muchniček, z brouků jen více kusů Allecul, nějací páteříčci, Harpalus a Pseudoophonus, velký světlý Scymnus, červotoč Priobium carpini a víc už asi nic moc. Překvapilo mě, že se neobjevili žádní voďáci (ani klešťanky) - čekal jsem to teda lepší:)
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

To víš Radime, jak se vyrojí piluny, začíná letní pauza... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od drabcik »

Takže to vypadá, že místo, kde jsme byli, nebylo tak špatné dle výsledků ostatních, jen to chce v jinou dobu. Jediné co mě (štve), že Hali měl míň sršňů. Že on mi je potají nosí na plátno :D . Vlastně by mohl být zajímavý ten Anthribid, co jsem ho sklepl, tuším, co by to mohlo být, ale počkám, až budu zítra přendávat do sáčku a zkouknu ho.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Tož jsem prošel droboť v pilinách a jednoho Clambida v tom skutečně mám, a to onoho přivandrovalce z Tasmánie - C. simsonii. Začíná to být šunt, prakticky asi plošně v nížinách. Jen by mě zajímalo, jestli ho někdo už sebral v horách...?
Celkově v droboti bída, pár kovaříků, nepatrně červotočů, ale hodně Hydraena, Ochthebius, Enochrus a dalších voďáků. Rod Hydraena mě v tom překvapil, žil jsem v domnění, že prakticky nelétají, ale mám jich z plachty asi 20. Ještě nikdy mi na plátno nepřiletěly. Vypadají pohledově jako nějaká světlá H. palustris, ale budu je muset nejdřív kuchnout, mají nějaký divný konec krovek. Stále je něco nového... :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Ian »

marion píše: 20 črc 2017, 07:31 .... Bradycellus verbaci považuju u nás za šunt( některé dny nejhojnější brouk, je zajímavé, že z dob kdy jsem dělal střevlíčky mám cca 3 ex z pasti na kůrovce, jinak jsem ho jinak než na světlo neviděl, chytal jste ho někdo v přírodě? v čem je problém?), nepřiletělo nic extra a málo kusů.
Jako vždy u nás za barákem na zahradě.
Já mám Marione s B. verbasci podobnou zkušenost. Byl to pro mně jednu dobu běžnými metodami nechytatelný brouk. Jakmile jsem začal svítit, přiletěl mi pomalu na každé stepi, nebo tam kde bylo trochu písku.
Vždycky začnou lítat až za těchto tropických večerů, takže se domnívám, že to zvíře je prostě přes denní třicítkové teploty zalezené hluboko v zemi (pukliny a tak) a vylézá v noci, až se trochu ochladí.

Úplně stejně se chová například Agonum gracilipes. Neznám nikoho, kdo by jej chytal normálně, snad jeden údaj s nějakých celoročních pastí. Zasvítíš a přiletí Ti od bažin až po xeroterm.....
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vlada Skoupy »

S Agonum gracilipes mám stejné zkušenosti. Co se týká rodu Bradycellus, lze je vyhrabat ve většině starších vřesovišť. Zkuste si to !

Zdraví

Vlada
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ »

Včera jsme s kolegou Drabčíkem byli svítit v obci Bukovka na vyschlém rybníku Horní Jílovky a celý večer jsme vzpomínali na Edu ("Prosektor"). Musel škytat... :D Dokonce jsme chvíli i uvažovali o tom, že bychom mu menší část příletu Heterocerů smetli do zavařovačky. :rofl
Totální masakr na plátně, ve kterém se jen velmi obtížně hledalo něco jiného... :nod
P7214583_z.JPG
P7214600_z.JPG
P7214597_z.JPG
P7214602_z.JPG
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od drabcik »

Mohu potvrdit, jen Hali zapomněl dodat, že z původně plánované lokality nás vyhnala přítomnost myslivců na posedech, kteří se chystali na divočáka. Hali se však nakonec prasátek stejně dočkal :D ... Jinak na plátno také přilétli tihle bagousci, kteří mi leskem připomínali B. argillaceus, ale oproti těm, které jsem dosud sbíral opticky menší.
Přílohy
P7210031.JPG
P7210032.JPG
Martin Bogapov
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“