Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Viz můj příspěvek výše, kde je odkaz na baterie. Ceny si nepamatuju, ale když zadáš do Googlu -což jsem učinil-tak hrubý odhad
-montářní lampa cca 120-300 Kč
-zářivka BLB 8W Phlips cca 400 kč
-baterie-cca 300-400 Kč
celkem do 1000 nebo lehce nad
nabíječka byla drahá, ale jak jsem psal značková, prý se dají sehnat u Vietnamců lacněji. Myslím že do 1200 se vejdeš.
Ještě abych to měl jednodušší, protože se jedná o montážní lampu s koncovkou do autozapalovače, koupil jsem si tu zásuvku do auta za pár korun a tu mám přdělanou k baterii, takže na lokalitě nemusím napojovat žádné drátky, jen strčím koncovku do automobilové zásuvky. Pokud si vzpomenu a bude čas večer vyfotím a pošlu.
Jinak ad Radim N. -kormik se neozývá-myslím, že Kormik-alespoň podle fotky-má podobnou neli stejnou baterii na kterou odkazuju v předchozím příspěvku, tuším 1,64 kg.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Jak píše Marion, je to obyč montážka. Vyndal jsem z ní obyč zářivku a nahradil ji UV Philipskou, gelová baterka Rima UN 4.5-12. Koupil jsem to vše s nabíječkou do 1500 Kč. Na trhu je tolik možností... Já svítím jen několikrát za rok a tento způsob mi úplně vyhovuje, nechěl jsem do svtěla investovat moc peněz. Když jsem hodně línej tak to v létě zavěsím jen na balkón v paneláku. Člověk by nevěřil, kolik mu toho přilétne! :chuckle Letos jsem takhle balkónově lapl například Gasterocercus depressirostris, Obrium cantharinum aj.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Milda »

to mě začíná zajímat, asi se do toho pustím.... Moc nesbírám, spíš fotím, ale abych mohl fotit, tak musím napřed chytit, že :D I když většina této havěti nakonec končí zpět v přírodě, občas si i něco nechám. Dalo by se na světlo chytit i něco v Chorvatsku koncem května? Máte odtud někdo nějakou zkušenost z tohoto období? No a kdyby to náhodou neklaplo, tak na konci července se to oplatí, že :rock ..... Díky za info.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Velmi úspěšná je i zářivková UV trubice (mám klasickou 120mm). U ní je ale podmínka 230V, takže s ní svítím doma na barák.
Vytáhnu stoleček, uvařím kafe a čekám. A když nic nelítá, jdu se na chvíli podívat na televizi :D .
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Vašek píše:Velmi úspěšná je i zářivková UV trubice (mám klasickou 120mm). U ní je ale podmínka 230V, takže s ní svítím doma na barák.
Vytáhnu stoleček, uvařím kafe a čekám. A když nic nelítá, jdu se na chvíli podívat na televizi :D .
Koukám máme hodně společného. :hand :D
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od JAKUB »

kormik píše:
Vašek píše:Velmi úspěšná je i zářivková UV trubice (mám klasickou 120mm). U ní je ale podmínka 230V, takže s ní svítím doma na barák.
Vytáhnu stoleček, uvařím kafe a čekám. A když nic nelítá, jdu se na chvíli podívat na televizi :D .
Koukám máme hodně společného. :hand :D
jj tak nějak svítím o víkendech na chatě.....ale k tomu kafi si dám ještě fajku.... je to naprostá pohoda.... zas.... nej sníh....
cleridae a fulgoridae kolem koule
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

na zahradu jsem si vyrobil taky velkou zářivku na 230 V, jen s tím rozdílem, že svítím nad kýblem, takže to vybírám až nakonec, když jsu spát. Vzhledme k tomu, že bydlíme v údolíčku a kolem jsou lesy, chci vyrobit na zahradě trvalé UV světlo se stříškou a třeba i časovým spínačem, je opravdu zajímavé co přiletí.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Lov na světlo

Příspěvek od míra z. »

Na chatě svítím výbojkou Phillips 250W, a doplňuji případně UV zářivkami. Co se týká mé činnosti během svícení, tak se řadím do skupiny Kormik, Vašek, Jakub a určitě i dalších požitkářů. :) (ovšem mimo tabáku....)
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Matěj Čermák
Příspěvky: 437
Registrován: 02 kvě 2010, 08:30
Bydliště: Praha, Bohnice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Matěj Čermák »

kormik píše:Jak píše Marion, je to obyč montážka. Vyndal jsem z ní obyč zářivku a nahradil ji UV Philipskou, gelová baterka Rima UN 4.5-12. Koupil jsem to vše s nabíječkou do 1500 Kč. Na trhu je tolik možností... Já svítím jen několikrát za rok a tento způsob mi úplně vyhovuje, nechěl jsem do svtěla investovat moc peněz. Když jsem hodně línej tak to v létě zavěsím jen na balkón v paneláku. Člověk by nevěřil, kolik mu toho přilétne! :chuckle Letos jsem takhle balkónově lapl například Gasterocercus depressirostris, Obrium cantharinum aj.
Ahoj, s lovem na světlo mám minimální zkušenosti. Pečlivě jsem pročetl všechny diskuse a rozhodl jsem se využít jako zdroj proudu gelovou bateri. I přes to, že nechci zdroj zatěžovat dlouhým celonočním svícením či "járovkou" s velkým příkonem, předpokládám, že budu muset dobíjet. Mám klasickou nabíječku na autobaterie do zásuvky 220V, tu lze pochopitelně použít jen v místech s příslušnou sítí. Nemáte někdo zkušenosti s dobíjením za jízdy, existují takové nabíječky ? Jak toto řešíte?
Díky Matěj
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Jednou za čas je potřeba se na výpravách i nedejbože umýt :chuckle a hlavně zapařit v nějaké hospůdce. Hotýlek, kemp aj. elekřinu většinou má.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Lov na světlo

Příspěvek od karlos »

Matěji, nabíječka 220V do autozásuvky existuje. Pokud si vzpomínáš, tak jsem při výpravě do GR celou dobu v ní dobíjel baterie do fotoaparátu.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Jo kup si převodník do auta z 12 na 230V, je buď 150W nebo 300W .. na nabíječku gel. baterií bude zcela postačovat. Jinak gelové baterie nedoporučuji nabíjet přes klasické autonabíječky, je tam z počátku většinou dost silný nabíjecí proud a mohl by baterii buď poškodit nebo baterie může díky ryclému nabíjení předčasně stárnout a snižovat svoji kapacitu.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Matěj Čermák
Příspěvky: 437
Registrován: 02 kvě 2010, 08:30
Bydliště: Praha, Bohnice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Matěj Čermák »

Kluci díky moc za cenné rady, byť pro mne znamenají nákup dalších dvou krámů. s nějakým transformátorem jsem tak nějak počítal, ale doufal jsem ve využití stávající nabíječky.
Proti paření v hospůdce v principu nic nemám, ale než se dobije baterie, tak budu na plech a chrápat po hotelích se mi z ekonomických důvodů moc nechce, to se raději ošplouchnu v potoce, jezeře nebo u pumpy.
S kempama jsem v Turecku moc nepočítal, doufám že se něco víc dozvím v Pardubicích
M
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Cassida »

Máte někdo zkušenosti s touto nabídkou: http://www.entomology.sk/noclov.html ?

Vím, že na minulé burze v Břeclavi to lidi docela brali. Dokonce se jedni kupující dohodli, že si každý veme 1 trubici UV a jednu normální (protože v balení jsou normálně jen vždy 2 stejné). Pan Machálik s tím prodával i nabíječku (Optimate 4) za 63 Euro a káblíky a indikátor stavu baterie (prý se totiž zkracuje životnost baterií, pokud se vybíjejí více než 50% kapacity - což se mi zdá divný).

Prý je lepší pořídit si těch trubic více (nejsou tak silné). V nabídkovém listě co jsem si vzal tady je cena za komplet (4xUV + 2 x bílé, baterie 12V/7Ah, indikátor a 2 m připojovací kabel - bez nabíječky) 65 Euro (cena nabíječky výše).

Zdá se ta nabídka rozumná (cena/kvalita)? A osobní zkušenosti (či názory z doslechu)?
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od JAKUB »

v terénu svítil Vlada Skoupý na jehož doporučení jsem si to koupil... ještě jsem to nestačil zkusit ale co se týká výdrže tak 2 trubice svítili 24 hodin... pak jsem to vypnul, je to malé skladné a víceméně nerozbitné pokud si na to člověk nešlápne....
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radim »

Ty katodové trubice v odkazu mi silné připomínají trubice na tzv. PC tuning...nedávno jsem je viděl u Tomáše Kurase, který je ovšem ještě nevyzkoušel v terénu, ale svítí překvapivě celkem silně. Dobrá je hlavně cena, např tady: http://www.alza.cz/SearchAdvanced.asp?EXPS=katodov%E1
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

Na elektriku jsem vcelku tupý, nicméně potřebuju ujasnění.
-Slováci píší, že se jedná o UV trubice ALSA, že se jedná o modré fluorescenční trubice, nikdo nepíše o vlnové délce světla-jedná se tedy o dva druhy trubic? Já si myslím, že UV světlo dopadá na trubici a ta flurescenčně září, jinak UV je černé?!
-taly jsem nepochopil připojení, prosm o vysvětlení-nikde jsem nenašel parametry trubice a inventor jsem pochopil, že je ze 12 na 230 V. Znamená to tedy, že zapojím 1.-baterii-2.invertor-3. trubici? nebo mohu trubici napojit trubici přímo na 220 do zásuvky?
Děkuji za vysvětlení těchto dvou bodů
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radim »

Ten měnič bude spíš určen pro tu výbojku co tam mají, ta trubice jede normálně na 12V. To fluorescenční taky moc nechápu, nejspíš je taková hra se slovíčky. Aby to bylo UV musí to mít určitou vlnovou délku. Fluorescence je emise světla určité vln. délky emitovaná látkou, která byla předtím excitována světlem o jiné délce - to asi ale nebude případ těch trubic.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
tomak

Re: Lov na světlo

Příspěvek od tomak »

O tech katodovych trubicich jsem psal uz na Michalove foru. Pouzivam k velke spokojenosti (http://forum.cerambycidae.eu/viewtopic.php?f=96&t=50) - 4xUV + 2x Bila + 2x 14.4V/4.4Ah Aku + solarni nabijecka. Sviti to slusne az 10 hod a hmyzaci litaj. S platnem 2x2 m z bile plachtoviny to cele vazi cca 3 kg a slozi se do pytliku na cvicky. Trubice mam nalepene na skladacim ramecku z plexiskla, takze po slozeni ramecek zaroven tvori ochranu trubic. Solarni nabijecka pri slunecnem dni nabije jeden akumulator za den, coz staci na cca 6 hodin sviceni. Kazda dvojice trubic ma svuj menic s vypinacem, takze muzu zapnout podle potreby jen UV nebo bile, nejcasteji svitim jen temi 4mi UV a to staci na 8 hodin sviceni. Tmave bryle jsou nutnosti, jinak za pul hodiny bych nevidel.
TomaK
tomak

Re: Lov na světlo

Příspěvek od tomak »

marion píše:... Znamená to tedy, že zapojím 1.-baterii-2.invertor-3. trubici? nebo mohu trubici napojit trubici přímo na 220 do zásuvky?
...
Katodové trubice nejsou fluorescencni, tzn. vydavaji svetlo emitovane vybojem v nejakem zredenem plynu. Jsou napajene asi 600V, proto ten menic z 12V SS na cca 600V pulzni. Samotne trubice maji svetelny vykon cca 1.5W (je to dostacujici, odpovida to asi 6W zarivce, kde jsou podstatne vetsi ztraty). Vlnova delka UV je se dvema maximy 310nm a 380nm, vyboj ale neni monochromaticky, takze emituje i male mnozstvi viditelneho svetla. Je X vyrobcu, delaji se v setech 1, 2, nebo 4 trubice s menicem, koupite je za par penez (podstane levneji nez na burzach nebo u netoprodejcu) v ruznych e-shopech prodejcu pocitacove techniky napr. http://www.alza.cz/tuning-pc/osvetleni/18844717.htm, cena je cca 150 az 200 Kc za dvoutrubicovy set. Nejaky 12V aku sezenete kdekoliv (pouzivam Li aku do notebooku - je drazzsi, ale maly a lehky), mechanicka montaz znacky samodomo.
Na 220 do zasuvky to opravdu nejde pripojit, asi by to docela slusne bouchlo.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“