Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
burysek

Re: Lov na světlo

Příspěvek od burysek »

Jak je to s UV vs. C.cerdo ?
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Nedávno jsme svítili přímo u stromu, na kterém lezli do vinných pastí a nepřiletěl ani jeden. Ale třeba byl český krabicák silnější lákadlo než UV :D
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
OndraK
Příspěvky: 1368
Registrován: 03 kvě 2010, 06:37
Bydliště: Zlín

Re: Lov na světlo

Příspěvek od OndraK »

Co vím, tak cerďák opravdu na světlo nelítá. Mám zkušenost, že je to spíš odpuzuje :)
Melandryidae (W), Tetratomidae (W), Stenotrachelidae (W), Synchroidae (W), Trictenotomidae (W), Salpingidae (P), dřeváci a houbáci (WP), všechna Coleoptera (CE)
burysek

Re: Lov na světlo

Příspěvek od burysek »

Myslel jsem si, že šlo spíše o náhodu. Do 15 min. od rozsvícení okolo 22hod jeden na plátno přilétl a to bylo také vše.
Uživatelský avatar
Greenhorn
Příspěvky: 148
Registrován: 30 dub 2010, 20:12
Bydliště: Ledeč nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Greenhorn »

Chystám se příští rok zkusit taky lov na světlo, ale vůbec se nevyznám v elektrice. Stačil by na svíceni tento akumulátor? http://www.shop-online.cz/CTM-Component ... g4631.html Ta cena i váha je celkem přijatelná, ale nevím, jestli má ideální parametry. Nejsem náročný, stačí mi, aby to bylo schopné svítit třeba jenom jeden večer. Měnič napětí mám už vyhlídnutý. Předem děkuji za rady. Olda Rod.
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Pepa »

Záleží co na to chceš připojit, tedy o jakém výkomu bude připojená lampa. Pokud tam připojíš 20W lampu tak to vydrží u plně nabitého akumulátoru svítit tak cca 3,5 - 4 hodiny, a to pak už bude zcela vybitý.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
Martináček
Příspěvky: 142
Registrován: 04 kvě 2010, 07:55
Bydliště: Zlín

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Martináček »

Je to tak nějak jak píše Pepa. Akumulátor ná napětí 12V a kapacitu 7Ah, tj. po vynásobení obou hodnot dostáváš 87Wh. Takže pokud budeš mít něco co má spotřebu 20W, tak budeš "teoreticky" svítit 87:20=4,35hodiny tj. 4hodiny 21 minut. Opravdu jen teoreticky, protože jsou nějaké ztráty a olověný akumulátor se nemá vybíjet napadrť. Takže dejme tomu Ti to bude svítit v reálu 2 hodiny. pak budeš muset dobíjet. To znamená, že to vydrží na jednu noc či soumrak. Já mám lampu s příkonem jen 8W a vydrželo mě to svítit celou noc, ale vlastně PánuBohu do oken protože záleží na lokalitě a spektru jak psali zkušenější pánové přede mnou. A ti svítí daleko častěji a na jiných entomologických "Bonanzách". Každopádně to stojí za pokus. A taky olovo je těžké a zatraceně se pronese... :sweat
Krásní brouci nepatří do mražáku, krásní brouci patří na štítek. Ostrý zrak, dobré lovy, pevnou ruku a pohodové výpravy za poznáním přeje Martináček.
Uživatelský avatar
Greenhorn
Příspěvky: 148
Registrován: 30 dub 2010, 20:12
Bydliště: Ledeč nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Greenhorn »

Chci na to připojit montážní lampu o výkonu 11W. Popř. v ní nahardit obyčejnou zářivku tou BLB, pokud to bude kompatibilní. U téhle baterie je psána váha 2,54 kg, což mi přijde ještě přijatelné. Ale na větší vzdálenost se to asi stejně dost pronese. :muscle
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Lov na světlo

Příspěvek od marion »

http://www.haze-akumulatory.cz/eshop/ol ... -12-5.html

vyrobil jsem si něco podobného před lety. Nejsem elektrikář a vůbec tomu nerozumím, asi jsem měl štěstí. Koupil jsem montážní rozebiratelnou zářivku, nahradil 8W bílou 8W BLBem , baterii viz výše a dobíječku-ta byla nejdražší, zvolil jsem originál oproti vietnamským dobíječkám vzhledem k jistotě funkčnosti a nezničení baterií. Mimo dobíječku vše 2x. Moc nesvítím, ale testoval jsem na zahradě s dobrými výsledky a párkrát použil v terénu. Při setmění jsem vyvezl na lokalitu i s trychtýřem a flaškou na materiál a ráno se pro ni vrátil. Většinou ráno ještě trochu svítila. Není to nic moc, ale pár brouků se chytlo. Stejně si myslím, že u brouků závisí hlavně na počasí a bůví čem ještě. Používal jsem taky na sběr s lapacím stanem, tam ale musí člověk být, na rozdíl od lapačů je viditelný zdaleka viz foto - užití v praxi na Hajnáčce na lokalitě Bolbelsmus unicornis, ti ale nepřiletěli, ikdyž lítali kolem, přiletěli jen Odontaeové, Hydroporus piceus, sposty dalších vodňáků a mraky motýlků.
Přílohy
svetlo1.JPG
svetlo2.JPG
svetlo3.JPG
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Vašek »

Pokud jsi na lokalitě autem, dá se použít jako nouzovka i plachta přehozená přes přední sklo a 1 montážka s UV trubicí do autozapalovače. V tomto případě jsme museli co 5 minut plachtu vyklepat, protože tolik ?jepic a později v noci střechatek jsem ještě neviděl. A mezi tím brouci - hlavně droboť a střevlíčci, ale i 2 nosorožíci přiletěli.
Přílohy
Montenegro2010 332.jpg
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

Já si letos posvítil v Rumunsku fajnově. Sice moc mandelinek a nosatců na světlo nelétá, ale jako rozptýlení večer u :beer to je dobrý. Takhle to tam vypadalo každý den, který jsem vytáhl svícení. Někdy plátno pokryla masa brouků tak velká, že už nešlo mezi nima nic najít. Kupodivu ostatního hmyzu létalo málo, brouků možná víc než 3/4. Nejvíce bylo vodních brouků a střevlíků (mezi nimi z větších slonů pár druhů Calosom, Carabus clathratus, oba druhy velkých vodomilů v desítkách kusů, několik druhů Dytiscus), drabů rovněž mraky, méně již Pselaphinae, Scarabaidae (mimo Pentodonů a Oryctesů, těch bylo mraky), Elateridae, Cerambycidae, Curculionidae (hlavně rod Bagous), několik hrobaříků, průdkovci a jiná žoužel. Něco málo údajů ... Svíceno převážně v deltě Dunaje (Murighiol, Istria), poblíž slanisek, méně pak na stepních stanovištích (Crucea, Rasova) v první polovině června, největší intenzita příletů brouků (kýble) :chuckle byla chvilku po setmění do půlnoci, pak již létalo jen pár opozdilců a někteří jiní střevlíci. To vše i za ne moc teplých večerů při mírném vánku od moře. Svíceno UV hubicí s gelovou baterií.
Přílohy
r23.JPG
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Lov na světlo

Příspěvek od krep »

Jj, Kormik má dobré světlo, a hlavně dlouho vydrží... :mrk
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lov na světlo

Příspěvek od kormik »

krep píše:Jj, Kormik má dobré světlo, a hlavně dlouho vydrží... :mrk
:P když si někdo vzpomene na poslední chvilku, tak se nesmí divit. Taky to nevydrží svítit věčně! :chuckle
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Lov na světlo

Příspěvek od krep »

Ok, stejně tam lítali jen vodníci a střevlíci :rofl , a zas nám zbylo mnohem víc času na jiné bohulibé činnosti :beer :beer :party ...

No ale znáš mne, jsem si musel šťouchnout.. :hand
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Renno »

to jsem tedy dlouho neviděl takhle plný plátno brouků ze střední evropy :O
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Radim N.
Příspěvky: 66
Registrován: 30 dub 2010, 18:03
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Radim N. »

Kormiku, nemohl bys pro nas, kteri si chteji neco podbneho poridit, ten tvuj agregat trosku popsat? Typ gelovky, lampy, celkovou vahu, delku sviceni a nabijeni..Dekuji moc
Uživatelský avatar
broukk
Příspěvky: 68
Registrován: 25 lis 2010, 16:23
Bydliště: Litovelské pomoraví
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od broukk »

nestačila by na něco hodně silná baterka a plátno? Počítám s tím že ne a pokud ne tak jaká je nejlevnější verze? nechce se mi pro to obětovat několik tisíc...
CERAMBYCIDAE (hlavně lepturinae) | Cicindelidae | Carabidae | Lucanidae | přehledově Silphidae | jen ČR
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Lov na světlo

Příspěvek od krep »

No možná je lepčejší investovat řádově tisíce do nákupu vybavení (v tomto případě světla), než do nákupu brouků.... Bude to tak za pět až šest purpuricenů :mrk
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Petr M.
Administrátor
Příspěvky: 267
Registrován: 29 dub 2010, 12:03
Bydliště: Česká Kamenice

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Petr M. »

Musím souhlasit s Krepem,když jsi schopný vrazit nesmyslné prachy za tesaře,tak peníze vložené do potřeb pro noční svícení se ti vrátí jak v úlovcích,tak hlavně v zážitcích při nočním lovu.
Petr Matúšových
Uživatelský avatar
broukk
Příspěvky: 68
Registrován: 25 lis 2010, 16:23
Bydliště: Litovelské pomoraví
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na světlo

Příspěvek od broukk »

no já bych za to prostě tolik utratit nedokázal, možná někdy, až vyjdu školu :rock
CERAMBYCIDAE (hlavně lepturinae) | Cicindelidae | Carabidae | Lucanidae | přehledově Silphidae | jen ČR
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“