Náplavy

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 830
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Náplavy

Příspěvek od Adam »

Rád bych oživil téma ze starého fóra.

Nerad bych působil jako hyena, ale vypadá to, že kdo se v blízkých dnech dostane na dolní Moravu, mohl by mít žně.
ivo
Příspěvky: 2438
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplavy

Příspěvek od ivo »

Ani nemluv,tady v okoli Frydku momentalne katastrofa.To tu jeste nebylo. :whew :whew :evil:
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 830
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Náplavy

Příspěvek od Adam »

Nepohybujete se někdo na Břeclavsku? Nikdy jsem neviděl tamní lesy pod vodou, spíš jsem se tam paradoxně vyskytl vždy ve chvíli, kdy byla půda v lese hluboko rozpraskaná a najít vlhké místo nebyla žádná legrace. Nemáte někdo fotky zatopeného lesa, tedy kromě těch, co jsou na www.elateridae.com?
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 830
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Náplavy

Příspěvek od Adam »

Tak pánové, nechystá se někdo na asi poslední letošní náplavy? Taková Jizera po tom přímo volá.
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplavy

Příspěvek od Martin Havránek »

taky skusím se kouknout po nějakých naplavech, Labe ted stouplo a uřčitě sebou bere tisíce broučku :)
Ivana
Příspěvky: 14
Registrován: 04 zář 2010, 20:29
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplavy

Příspěvek od Ivana »

Lužní lesy pod vodou:
http://abc.blesk.cz/clanek/serialy/3340 ... i-les.html
http://www.coleoptera.ic.cz/vypravy_punctulatus09.htm
P.S. Na Břeclavsko na tvrdý luh pod vodou musíš na jaře po vydatných deštích.
Jsem botanik, nikoliv entomolog. Na oplátku vám můžu určit rostliny z České republiky.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Náplavy

Příspěvek od Cassida »

Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Náplavy

Příspěvek od míra z. »

Dnes jsem se byl podívat na Berounku, louka před chatou je pod vodou, a plave na ní množství broučků. Takže v něděli se tam asi vrátím se sítkem a gumáky. Samozřejmě že nejvíce tam pádlovalo drabčíků a nosatců, ale i mandelinka a nějaká droboť se koupala. Až voda opadne tak vytáhnu prosívadlo. Všem, kdo navštíví okolí zvedlých toků, přeji příjemné rybaření. :mrk
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 830
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Náplavy

Příspěvek od Adam »

Byl jsem se dnes podívat na náplavy na Orlici, která 16. ledna dosáhla v Týništi 360 cm a u Bělče nad Orlicí zaplavila i pastviny v nivě. Dnes byla hladina asi o metr níže. Pár fotek pořízených při 2 stupních nad nulou v pokročilém odpoledni za trvalého posněhávání zde. Prosev je už v eklektoru a čekám. Zatím převaha šuntovních Bembidionů, Paederusů a pavouků. Náplavy na začátku jara bývají výživnější, ale teď je to docela propláchnuté, tak uvidíme v březnu nebo dubnu.
005__0000.JPG
007.JPG
008.JPG
010.JPG
011.JPG
017.JPG
019.JPG
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 830
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Náplavy

Příspěvek od Adam »

Ve vodě se nehrabu. Příliš mokré a příliš studené. Pěkně si počkám, až voda opadne a náplav si sedne na zem. Pak to proseju. Dělám to pak dost pořádně kvůli tomu, aby malé potvory nezůstávaly přilepeny na mokrých listech, které z prosívadla vyhodím ven.
Jinak teď v zimě si můžu dovolit nechat náplav ležet i více dní, protože se z něj broučci nerozlétají.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 830
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Náplavy

Příspěvek od Adam »

Přesně. Nejvíc je toho v povrchové vrstvičce půdy pod náplavem.
Uživatelský avatar
Spajdr
Příspěvky: 184
Registrován: 30 dub 2010, 14:36
Bydliště: Chrudim

Re: Náplavy

Příspěvek od Spajdr »

převaha šuntovních Bembidionů, Paederusů a pavouků
Hmmm, asi vyrazím na zimní náplavy Bečvy, to jsem ještě v zimě nezkoušel! :smirk
Ondra Machač - pavoučkář, co sem tam fušuje i do entomologie.
machac.ondra_seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

Tož tady v Pardubkách to na Labi právě začalo! :D Ještě pár dní a budou skvělé náplavy!
Jen aby té vody letos nebylo moc...
Přílohy
1.jpg
Naposledy upravil(a) Hali+ dne 01 bře 2012, 19:46, celkem upraveno 2 x.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

...
Přílohy
2.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4495
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

...
Přílohy
3.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 830
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Náplavy

Příspěvek od Adam »

http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_prfdyn.php?seq=307233

Tak kdo jede? Já to vidim na víkendový zátah.
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

taky mně to láká, jen tady v okolí, jenže je to problém, těch řek tu máme v okolí mnoho (Odra, Ostravice, Opava, Lučina, Olše) většina z nich stoupne cca +- 2 metry, jenže podobné to bylo minulý-předminulý týden, takže se znova propláchne jen propláchnuté a zůstane to víceméně v korytě, chtělo by to větší rozliv do okolí, i když v Ostravě už zavřeli nábřeží a kolega z Bernartic nad Odrou říká, že lidi z dolní části už přeparkovávají auta do hodní poloviny obce. Stejně nestihnu mnoho míst, takže uvidím.
Uživatelský avatar
Tomas
Příspěvky: 241
Registrován: 17 úno 2017, 20:33
Bydliště: UH

Re: Náplavy

Příspěvek od Tomas »

Hmm. Mě kamarád poslal fotky jak to vypadá na řekách a potocích kolem UH a je to nádhera! Tohle tu už dlouho nebylo.
Nicméně už týden jsem doma s tou novou chřipkou a nikam nesmím a do úterý to nebude jinak 😫Tak jen potlačím slzu v oku a jdu do mražáku pro další potvory k preparaci.
Curculionidae, Aculeata.
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 830
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Náplavy

Příspěvek od Adam »

V sobotu asi poškádlím jih Moravy. Dlouho se to tam nerozlilo a teď v zimě se ti menší brouci nebudou evakuovat tak moc rychle. Nejpohodlnější je, když se vodou nesený materiál nachytá na oplocenky. To pak stačí jít se sejtem podél plotu a nabagrovat.
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

Ostravice v centru tak o půl metru klesla, už nedosahuje betonového ohraničení, Odra teče lukami a pravděpodobně i lesy, slepá ramena jsou pod vodou a zdá se, že stoupá. Foto můj syn dnes u mostu v Polance.
Přílohy
IMG_3238.jpg
IMG_3242.jpg
IMG_3237.jpg
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“