Náplavy

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 590
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Náplavy

Příspěvek od prosektor »

Ta apikální skvrna je blbě vidět na fotce i ve skutečnosti.
Jméno je pod fotkou.
Po kmenech nelozí :mrk
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplavy

Příspěvek od kutilka »

Ruta, Rafał & Jaloszynski, Pawel & Sienkiewicz, Paweł & Konwerski, Szymon. (2011). Erotylidae (Insecta, Coleoptera) of Poland - problematic taxa, updated keys and new records. ZooKeys. 134. 1-13. 10.3897/zookeys.134.1673.

"Jeden z nejvzácnějších středoevropských erotylinových druhů Combocerus glaber (Schaller) je zaznamenán z xerotermních travních porostů v severozápadním Polsku."
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

Kouknul jsem do té práce, a nejsem si jist jak to pojali, protože dle mého stanoviska a zkušeností jsou ve střední Evropě daleko vzácnější druhy, ty tam nemají vůbec (Dacne ponctica nebo Dacne notata tu jsem kdysi chytal docela hojně 6 km od hranic s Polskem od té doby nic nebo Triplax lacordairei atd...), asi myslí jen vzácnost na území Polska. Combocerus je vcelku chytatelný druh, sbíral jsem na Hodonínsku a Cerové vrchovině.
Více druhů je zde, ale pontica tam taky není i když v Pal katalogu z Maďarska je a já jsem ji chytal téměř na hranici s Maďarskem

https://www.researchgate.net/publicatio ... 0/download
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

prosektor píše: 21 říj 2020, 17:32 ...
Po kmenech nelozí :mrk
To je divný, já to tady skutečně několikrát viděl na kmenech. :O
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

Zvláště v noci věřím, že se dá zaměnit za Dacne bipustulata, ty zadní skvrnky mohou být nenápadné, u vás v lesích bych ho nepředpokládal, chytal jsem na stepkách v okolí Hodonína (nepamatuji si zda Čejč, Čejkovice nebo Želetice), ale na 100% to bylo v pískovně u Gemerského Jablonce, kde večer aktivovali na stěnách.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

Aha, tak to je možné. Já tuhle skupinu nedělám (proto ani neberu) a tak jsem mohl některé detaily v terénu přehlédnout. Ale obdobná zvířata vídám prostě vcelku často. Tož to asi bude něco blízce příbuzného.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1542
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Náplavy

Příspěvek od Vindobon »

V neděli a ještě jednou v pondělí jsem se byl podívat na náplav k Moravě v Dolním Rakousku. Tisíce kusů brouků, hlavně z čeledí Staphylinidae, Pselaphidae, Carabidae, Anthicidae, ale i Chrysomelidae, Curculionidae, Scarabaeidae, Dytiscidae, Hydrophilidae, Coccinellidae, Elateridae, Histeridae, Catopidae atd. Potvrdil jsem si ale starou zkušenost — náplav je třeba tahat z vody, dokud plave. Jakmile se octne na zemi, drtivá většina brouků mizí nejpozději v řádu hodin.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

:yes
tak tak a nepomohlo ani chladnější počasí, zpracoval jsem starý náplav od Odry - žádný Aleocharin mimo Drusilla canaliculata - jsou to běhaví brouci a tedy mizí jako první, z drabčíků převládali Oxytelini - nejhojnější Carpelimu manchuricus subtilicornis, Carpelimus elongatulus elongatulus, Thinodromus arcuatus, Onthophilus omalinus, jednotlivě běžný Gabrius, Philonthus, Neobisnius, Paederus, střevlíky a ostatní skupiny jasné na první pohled jsem neřešil vůbec, jinak hojnější Atomaria sp, více druhů - zpreparováno cca 20 ex.
Čerstvý náplav částečně na okraji a částečně tahaný z vody ten hučí, to jsou stovky brouků, ale většinou běžní, ale i pár zajímavostí-alespoň při vytahování z eklektoru-ale třeba se pod binoklem ukáže, že taky běžné věci.
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplavy

Příspěvek od Radim »

V neděli jsem zkusil náplavy Vidnávky u Vidnavy těsně před hranicí s PL, bohužel to taky bylo již několik dní po opadnutí vody, takže i když bylo celou dobu chladno a mokro a snažil jsem se brát materiál ležící na písku, již jsem toho moc nezastihnul - pár střevlíčků, hodně drobných Hydrophilidů, pár Zorochrosů, nějaké Atomarie a z drabčíků něco málo Aleocharinů, Philontus/Gabrius, Xantholinus a pak Oxytelinae (Anotylus a asi Thinobius), taky pár nosatců. Ale ještě to postupně prosychá v eklektoru, tak možná ještě něco vypadne.
Trochu blbý pocit jsem měl z toho množství plastového bordelu, co kolem vody zůstalo ležet...
Přílohy
IMG_20201018_141133.jpg
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

Radim píše: 22 říj 2020, 10:08 .......Oxytelinae (Anotylus a asi Thinobius)...........
Thinobius by byl zajímavý, ale není to spíše Carpelimus ?, já osobně jsem na severní Moravě Thinobius sp. nechytil, ale u vás je přece spíše vazba na ten sever. Při sběru nepoznám drobné Carpelimus-Thinobius-Hydrosmecta-Apimela-Meotica.... jen snad podle charakteru pohybu jsou to Oxytelini jiní než Aleocharini
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

Radim píše: 22 říj 2020, 10:08 V neděli jsem zkusil náplavy Vidnávky u Vidnavy těsně před hranicí s PL, bohužel to taky bylo již několik dní po opadnutí vody, takže i když bylo celou dobu chladno a mokro a snažil jsem se brát materiál ležící na písku, již jsem toho moc nezastihnul - pár střevlíčků, hodně drobných Hydrophilidů, pár Zorochrosů, nějaké Atomarie a z drabčíků něco málo Aleocharinů, Philontus/Gabrius, Xantholinus a pak Oxytelinae (Anotylus a asi Thinobius), taky pár nosatců. Ale ještě to postupně prosychá v eklektoru, tak možná ještě něco vypadne.
Trochu blbý pocit jsem měl z toho množství plastového bordelu, co kolem vody zůstalo ležet...
Tož fotka náplavu nádherná Radime, to bych také určitě prosál. Ale u mě by bylo lepší počkat do jara, nebo klidně až do podzimu, až takovéhle náplavky na trávě zaplesniví. To je pak Clambidů. :)
Je to prostě o tom, které skupiny hledáme.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 701
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Náplavy

Příspěvek od Radim »

marion píše: 22 říj 2020, 10:25
Radim píše: 22 říj 2020, 10:08 .......Oxytelinae (Anotylus a asi Thinobius)...........
Thinobius by byl zajímavý, ale není to spíše Carpelimus ?, já osobně jsem na severní Moravě Thinobius sp. nechytil, ale u vás je přece spíše vazba na ten sever. Při sběru nepoznám drobné Carpelimus-Thinobius-Hydrosmecta-Apimela-Meotica.... jen snad podle charakteru pohybu jsou to Oxytelini jiní než Aleocharini
Zatím jsem detailně nezkoumal, takže možná i Carpelimus. Jsou opravdu hodně drobní a máš pravdu že lezou trochu jinak. O víkendu materiál proberu, tak se uvidí.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

ad Hali+
Ze Zábřeha (nebo Zábřehu?) my vylezli asi 3-5 ex.Clambus sp. už teď
Vindobon
Příspěvky: 1542
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Náplavy

Příspěvek od Vindobon »

marion píše: 22 říj 2020, 12:26Ze Zábřeha (nebo Zábřehu?)
Milý Břehu ze Zábřehu! (7:56) :-)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

marion píše: 22 říj 2020, 12:26 ad Hali+
Ze Zábřeha (nebo Zábřehu?) my vylezli asi 3-5 ex.Clambus sp. už teď
Tož prosím o jejich zatčení! :mrk Ať už jsou odkudkoliv.
Vypadá to, že až na několik málo druhů budou ti středoevropští asi celoročně. Některé druhy zatím mám skutečně jen z náplavů, ale starších, zaplesnivělých. Všichni jsou výborní letci (zatím tedy vím jen o jediné výjimce), takže asi v krajině poletují a hledají vhodné zalesnivělé substráty. A když ho najdou, tak se tam asi "točí" několik generací. Při jejich velikosti je každá kupka kompostu celý vesmír... :chuckle
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

Samozřejmě je vypreparuju, taky mně zajímají, stále tady čekám Clambus minutus minutus, chytal jsem na Slovensku právě u Váhu u Trenčína a je ve všech zemích kolem
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

marion píše: 23 říj 2020, 08:53 Samozřejmě je vypreparuju, taky mně zajímají, stále tady čekám Clambus minutus minutus, chytal jsem na Slovensku právě u Váhu u Trenčína a je ve všech zemích kolem
Už je i v ČR, ale ještě jsme to nepublikovali, je totiž taxonomický problém s podrody. :S
Nejdřív to musím dořešit po taxonomické stránce a pak teprve má cenu psát FR. Přijde mi to serióznější, ale to je možná jen můj názor...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

A v čem je problém? mi přijde ten slovenský C.minutus minutus ve srovnání s Portugalským a Kanárským C.minutus complicans jasný nebo se řeší zda to nejsou druhy?
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4497
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Náplavy

Příspěvek od Hali+ »

Ano a nebo jestli to vůbec jsou poddruhy... Mám vypůjčený poměrně velký materiál ze sbírek muzeí, kde je vcelku velká variabilita. Naproti tomu existují články, kde tyto "poddruhy" žijí na stejné lokalitě, což by odpovídalo spíš konceptu samostatných druhů. To je na delší debatu. Však poklábosíme večer před pardubickou burzou v lednu, bude-li tedy burza...
Proto všem vždy říkám, ať v terénu zatýkají u Clambidů větší série, aby bylo k dispozici co nejvíc samců (v populaci jsou vždy méně hojní než samice).
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4693
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Náplavy

Příspěvek od marion »

určitě znáš
Přílohy
Vinolas A., Maso G., 2015, Sobre la presencia de Clambus minutus minutus en la Peninsula Iberica, Clambidae.pdf
(537.27 KiB) Staženo 293 x
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“