Octan nebo mráz

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Karel
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2010, 20:04

Octan nebo mráz

Příspěvek od Karel »

Už jsem se tady na to jednou ptal, ale chtěl bych se ještě ujistit.
Letos jsem dovezl z Řecka velké množství brouků, budu mít čas na jejich preparaci nejdříve v listopadu. Co je podle vás lepší? Dát je na mráz a nebo nechat brouky v octanu ve smrtičce a dát je jen do ledničky.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1011
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Octan nebo mráz

Příspěvek od kormik »

Já osobně všechny brouky dávám do mrazáku - tam je plíseň a škůdci nenajdou. Navíc, pokud chceš preparovat, po rozmrznutí můžeš takřka hned. Taky mám velké množství materiálu a nedokážu si představit, že bych musel pořád lahvičky kontrolovat, jestli se s brouky něco neděje...
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Octan nebo mráz

Příspěvek od Vašek »

Souhlas, co jsem se naučil používat mrazák, už to jinak nedělám. Usmrtím v octanu, nechám min. 24hodin "změknout" ve smrtičce a pak celý sběr přendám do epruvety odpovídajících rozměrů s pilinama, lehce zakápnu octanem a šup do mrazáku. Někdo dává i bez pilin jen do sáčku, ale brouci po rozmrznutí bývají dost mokří.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Karel
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2010, 20:04

Re: Octan nebo mráz

Příspěvek od Karel »

Díky. Jdu na to.
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Octan nebo mráz

Příspěvek od Michal »

Vašek píše: Někdo dává i bez pilin jen do sáčku, ale brouci po rozmrznutí bývají dost mokří.
... kvůli vlhkosti dávám do sáčku brouky na kousku ustřiženého papírového kapesníčku ...
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“