Zemní pasti

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
dan
Příspěvky: 307
Registrován: 02 kvě 2010, 17:38
Bydliště: Otrokovice

Re: Zemní pasti

Příspěvek od dan »

Chytal jsem na rybičky v tomatě - střevlíkům chutnají ale pak ten smrad, jako večer na rybím trhu.Brouci jsou navíc zamatlaní kašovitou hmotou, musí se čistit.
Nyní používám jen ocet, padají stejně, konzervuje, pak stačí jen obsah kelímku přelít přes sítko.Vřele doporučuji.
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Zemní pasti

Příspěvek od bozapetr »

nenašel jsem - asi přehlédl, tak se zeptám - jde o vinný ocet ( bílý nebo červený ) nebo o ocet kuchyňský ? jak se ředí ?
díky za odpověď ...
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Libor Dvořák »

Normální ocet, neředit, má jen 4%.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Zemní pasti

Příspěvek od bozapetr »

bezva - moc díky ... zkusím to :hand :yes
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1471
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Radomír »

Libor Dvořák píše:Normální ocet, neředit, má jen 4%.
U nás na Slovensku je silnější ocet 8 %.
Uživatelský avatar
quipz
Příspěvky: 17
Registrován: 27 srp 2013, 12:06
Bydliště: Praha

Re: Zemní pasti

Příspěvek od quipz »

Používám po hrdlo zakopané zavařovačky (0.7l) do jedné třetiny naplněné směsí ethylenglykolu s pivem v poměru 1:1. Přikrývám kameny podepřenou kůrou nebo přímo kameny (osvědčilo se zejména při maskování pastí před lidmi, kteří pasti ničí).
Pasti stačí kontrolovat měsíčně, aby brouci byli ve výborném stavu.
Je pravda, že občas do pasti spadne nějaký hlodavec, který, pokud se úplně nepotopí, přiláká spoustu hrobaříků...
Uživatelský avatar
dan
Příspěvky: 307
Registrován: 02 kvě 2010, 17:38
Bydliště: Otrokovice

Re: Zemní pasti

Příspěvek od dan »

Používáš přímo nějakou chladící kapalinu, nebo čistý ethylenglykol někde kupuješ?
JAKUB
Příspěvky: 185
Registrován: 10 čer 2010, 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemní pasti

Příspěvek od JAKUB »

sice ho používám na něco jinýho, ale kupuju ethylenglykol v lekárně.....
cleridae a fulgoridae kolem koule
Uživatelský avatar
quipz
Příspěvky: 17
Registrován: 27 srp 2013, 12:06
Bydliště: Praha

Re: Zemní pasti

Příspěvek od quipz »

Ano, jde koupit v lékárně. Já ho občas nafasuju ve škole.
Před pár lety jsem zkoušel nemrznoucí směs do ostřikovačů na auta (modrá tekutina), a všechno bylo taky v pohodě.... Sice ta modrá vypadala hrozivě, ale po zředění pivem to ztratilo viskozitu a barva byla světle zelená, kontroloval jsem pasti cca jednou za tři týdny a ani barevný střevlíček jako Badister bullatus zůstal pěkně zbarvený...
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Zemní pasti

Příspěvek od PavelJakubec »

Ta modrá je fakt dost hrozivá. Běžně je k dostání bezbarvý fridex, takže radši používám ten.
Nezkoušel jste někdo místo normálního fridexu (ethylenglykolu) použít fridex eko případně propylenglykol?
Uživatelský avatar
quipz
Příspěvky: 17
Registrován: 27 srp 2013, 12:06
Bydliště: Praha

Re: Zemní pasti

Příspěvek od quipz »

Čistý propylenglykol už má viskozitu jako ovocný sirup, s tím bych byl opatrný... ale za zkoušku by to možná stálo :)
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Zemní pasti

Příspěvek od marion »

našel jsem tuším na nějakých australských stránkách recepturu na ředěný propylen glykol s nějakým desinfekčním prostředkem, vyrobil jsem a byl jsem spokojen, po půlroce brouci šli, tam kde mi natekla voda se rozpadli. myslím, že jsem tu směs dával na forum, ale nemohu najít.
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Zemní pasti

Příspěvek od marion »

viewtopic.php?f=23&t=4038&p=37766&hilit=roztok#p37766
propylenglykol s detergentem a desinficiens-po půl roce slušné, ale nesmí tam natéct voda a naředit
viewtopic.php?f=23&t=321&p=36647&hilit=roztok#p36647
Solutio Turguin-hodně v portugalské literatuře:
general attractivesolution (Turquin), which was made of dark beer and some preservatives (10 g chloral hydrate+5 ml formalin+5 ml acetic+acid for 1 l of beer; see Turquin, 1973).
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Michal »

Mé zkušenosti s octem jako reakce na článek http://brouci.blog.cz/ :
Jako konzervant určitě dobré, ale o to v článku moc něšlo. Zajímalo mě jestli střevlíky ocet nějak láká, jako se píše v článku. Dle mých zkušeností neláká! Určitě ne víc než prázdný kelímek.Ten kdo chce střevlíky (myslím tím tedy spíš Carabuse) přilákat, ať určitě zůstane u stále osvědčeného favorita - PIVA! :beer . Ocet se mi krutě neosvědčil. Je to jako by tam byl opravdu prázdnej kelímek. Měnil jsem různě pivo, ocet a prázdný kelímek na stejném místě a pivo je prostě pivo.
Takže ocet má výhodu že je o něco levnější (ale při ceně piva v petce kolem dvacky za 1,5l to není tak zdrcující), neláká hlodavce a slouží jako konzervant. Ovšem Carabuse podle mne rozhodně nepřiláká a střevlíci padají do pasti prostě úplně se stejnou intenzitou jako by tam byl prázdnej kelímek. Tudíž jestli jste stejně nedočkaví jako já a nemůžete se dočkat kolik krásných aberací scheidleráčků vám do pasti přes noc spadlo a chodíte vybírat pasti každý třetí den, volte určitě pivo. Je nejlepší!
Prohlášení: Prohlašuji, že tuhle studii píši střízliví ... bohužel.
... mohlo se tím pádem stát, že jsem mohl být ovlivněn nedostatkem piva :) ! :beer
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Vlada Skoupy »

Od Klause Stavena jsem se naučil používat ocet do pastí a mnohokrát jsme byli i později úspěšní s jinými kolegy. Ale pozor! Byl to vinný ocet, který jsme kupovali např. v Turecku, Sýrii a nebyli tudíž nuceni něco přepravovat letadlem. Přimíchat pivo je vhodné. Náš ocet je dobrý pro konzervaci jak okurek, tak i střevlíků na kratší dobu. Nicméně každé kouzlo se nemusí povést. Jednou jsme v Sýrii dali sto pastí po dešti mezi lezoucí hlemýždě a střevlíky a střevlíci dali jednoznačně přednosti přírodní potravě.
Uživatelský avatar
Michal
Příspěvky: 505
Registrován: 01 kvě 2010, 12:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Michal »

Zkoušel jsem i bzenecký vinný. Se stejně mizernou účinností. Navíc u něho pokulhával i ten bod že je levnější než pivo. :)
www.cerambycidae.eu - Cerambycidae (hlavně Agapanthiini, Phytoeciini, Dorcadionini) Carabus, (vše Palearkt).
Renda

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Renda »

máte někdo zkušenost s dlouhodobou (1/2-1 rok) zemní pastí v tropech ?

díky za rady - spěchá ! :hand
anonymus

Re: Zemní pasti

Příspěvek od anonymus »

Nejlepší návnada do zemních pastí je víno značky Quedius :chuckle
QuediusWine1.jpg
QuediusWine2.jpg
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1172
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Zemní pasti

Příspěvek od J.P. »

A jsou na to jen drabčíci, nebo i něco jiného? :D
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Hali+ »

Pěkný článeček.
three_traps_with_bait_for_insects.pdf
(186.16 KiB) Staženo 582 x
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“