Zemní pasti

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
broukk
Příspěvky: 68
Registrován: 25 lis 2010, 16:23
Bydliště: Litovelské pomoraví
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemní pasti

Příspěvek od broukk »

V úterý (29.3.) jsem dal první 2 pasti s pivem s kouskem sýra. Uvidím co z toho vyleze, zatím jen malej drabčík a spousta larev a much
CERAMBYCIDAE (hlavně lepturinae) | Cicindelidae | Carabidae | Lucanidae | přehledově Silphidae | jen ČR
Uživatelský avatar
Lukáš D
Příspěvky: 34
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Lukáš D »

Potřeboval bych poradit,jestli je nutné použít konzervant při expozici pastí cca na 14 dnů..
...dále jsem si vybral na internetu tyto kelímky ( http://www.obaly-servis.cz/detail/kelim ... rentni--1/ ),tak jestli jsou podle vás ok.Já si myslím,že by praskat nemusely,ale realita může být úplně jiná :D .
---Lukáš Dupač---
l.dupac@seznam.cz
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Nebria »

Konzervant určitě ano, ono v tropických vedrech z toho máš smradlavou kaši za týden a nevím jestli bys z toho za 14dní neměl puzzle :)
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Vašek »

Lukáši, podle mých zkušeností byl průhledný kelímek ne moc vhodný. Pokud jseš na lokalitě, kde nakopeš větší množství pastí a při vybírání je nechceš pokaždé vytahovat ze země, sežeň si radši uvnitř bílé. Skrz průhlednou stěnu mate okolní terén a v mnoha případech se po čase průhledný i blbě hledá - bílý je lépe vidět (bez ohledu na to, zda máš všechny označené nebo je jen krokuješ a značíš každý x-tý).
Používali jsme běžné "kafáče" z automatu. Nepraskají, velikost plně dostačuje, dobře se skládají a jsou běžně sehnatelné (u nás je třeba mají v papírnictví).
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Nebria »

A ještě jedno doporučení - při dávání kelímku do země zapouštěj dva kusy v sobě, až kelímek zahrabeš, horní vytáhneš a ve spodním nemáš žádnej bordel kterej bys musel pracně vybrat.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Lukáš D
Příspěvky: 34
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Lukáš D »

Díky za rady :yes .Konzervant tedy ano a teď jaký?Nikdy jsem ho nepoužíval,tak proto se tak blbě ptám :chuckle .Něco jsem si už přečetl v téma o MSS pastích.Někdo používá sůl někdo Fridex - jaké mají výhody/nevýhody , jak ředit ,kolik toho do pasti nalít..za všechny postřehy budu rád.Půjde asi o 250 pastí a většina bude nalíčena lehce přes 14 dní a označena GPS.Představa,že s sebou do letadla táhnu kanystr Fridexu mě trochu děsí :D .Díky
---Lukáš Dupač---
l.dupac@seznam.cz
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Zemní pasti

Příspěvek od karlos »

Nemusíš to tahat. Letadla létají ve velkých výškách kde vzniká i námraza. Možná by stačilo po příletu něco šikovně stočit z toho letadla....
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Pepa »

Řešil bych to solným roztokem, brouci se pak dají celkem dobře vyprat ve vodě, navíc i když sůl vyschne tak jsou brouci nakonzervovaní, že je nic nesežere, jinak já dělán roztok na litr vody polévkovou lžíci soli a pár dávám ještě přikápnu trošku jaru jako detergent. Roztoku stačí dát do kelímku tak do 1/4 až 1/3 výšky. Výhody jsou zřejmé - sůl koupíš na místě namícháš to do pet lahve. :mrk
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Vlada Skoupy »

Řadu let používám jako atraktant i konzervant vinný ocet, který se všude na jihu, v Turecku atd. koupí. Lze i smíchat s pivem nebo ředit vodou podle toho, jak dlouho mají pasti fungovat a jestli je riziko, že do nich naprší. Kapka jaru zase spomaluje vysychání pastí.
Uživatelský avatar
adamanteus
Příspěvky: 220
Registrován: 12 srp 2011, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Zemní pasti

Příspěvek od adamanteus »

Tak se taky musím podělit, byl jsem teď týden na Albeři a zkusil tam zakopat čtyři zemní pasti vyrobené z petky. Jako návnadu jsem použil patřičně uleželé karbanátky mojí maminky :D Pasti byly v zemi tři dny cca deset metrů od sebe. Chytil jsem do nich Carabus irregularis, Carabus cancellatus, Carabus granulatus a Pterostichus niger. Původně jsem chtěl zkusit jako návnadu i pivo, ale toho mi bylo líto :D
Ondra Kouklík, ondra.kouklik@seznam.cz
anonymus

Re: Zemní pasti

Příspěvek od anonymus »

Takhle chytají do pastí na Kavkaze :)
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Zemní pasti

Příspěvek od pája »

to je masakr... Kavkaz, jestli pak ja se tam nekdy podivam...
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Renno »

já tam byl ale zrovna jsem brouky vůbec nesbíral :S
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Aesculap
Příspěvky: 102
Registrován: 12 črc 2011, 12:52
Bydliště: Ostrov (KV)

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Aesculap »

Rozmístil jsem 7 pastí na jedné lokalitě pod Krušnými horami. Návnada - Romadůr a filé. Jsem moc rád, že jsem nepoužil konzervační roztok, a po této zkušenosti asi nikdy nebudu - protože bych na tom kopci vymlátil asi všechny chrobáky (Geotrupes sp.), po týdnu jich bylo někde v kelímcích přes 100 ks!!! No hrůza. co bych dál povídal...
Marcel Šolc
Apido-Dharma™
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1172
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Zemní pasti

Příspěvek od J.P. »

A nic jiného se nechytlo?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Cmelik
Příspěvky: 396
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Cmelik »

Aesculap píše:Rozmístil jsem 7 pastí na jedné lokalitě pod Krušnými horami. Návnada - Romadůr a filé. Jsem moc rád, že jsem nepoužil konzervační roztok, a po této zkušenosti asi nikdy nebudu - protože bych na tom kopci vymlátil asi všechny chrobáky (Geotrupes sp.), po týdnu jich bylo někde v kelímcích přes 100 ks!!! No hrůza. co bych dál povídal...
Tak to znám. Tohle mě bohužel odradilo od chytání do pastí na Mimoňsku. Tam je chrobáků snad víc než písku. Za jednu noc byly všechny kelímky po okraj plné, takže i kdyby tam spadlo něco jiného, po zádech těch hnusáků by to zase vylezlo ven. Smrt všem chrobákům. Jak to ten Yohaness může mít rád, to prostě nechápu.
Uživatelský avatar
Aesculap
Příspěvky: 102
Registrován: 12 črc 2011, 12:52
Bydliště: Ostrov (KV)

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Aesculap »

J.P. píše:A nic jiného se nechytlo?
Ale ano, nějací Carabové, hrobaři, drobotina jako drabčící jsou totálně zlikvidováni chrobáčismem.. :|
Marcel Šolc
Apido-Dharma™
Uživatelský avatar
Aesculap
Příspěvky: 102
Registrován: 12 črc 2011, 12:52
Bydliště: Ostrov (KV)

Re: Zemní pasti

Příspěvek od Aesculap »

Cmelik píše:Tak to znám. Tohle mě bohužel odradilo od chytání do pastí na Mimoňsku. Tam je chrobáků snad víc než písku. Za jednu noc byly všechny kelímky po okraj plné, takže i kdyby tam spadlo něco jiného, po zádech těch hnusáků by to zase vylezlo ven. Smrt všem chrobákům. Jak to ten Yohaness může mít rád, to prostě nechápu.
Je to špatné. Rád bych v některých lokalitách udělal faunistiku Coleopter a tohle bi komplikuje život. Vlhká úbočí lesů jsou chrobáky přesycena. Ale smrt chrobákům - to nevidím dobře. Rozmístěním pastí kolem celého kopce bych je určitě během roku téměř vymlátil. Ty kelímky nebyly plné po okraj... Jenom do poloviny až tří čtvrtin. Byly totiž pivní půllitrové... :D :D
Marcel Šolc
Apido-Dharma™
Uživatelský avatar
pája
Příspěvky: 248
Registrován: 29 dub 2010, 08:35
Bydliště: Brno

Re: Zemní pasti

Příspěvek od pája »

Cmelik píše:Smrt všem chrobákům. Jak to ten Yohaness může mít rád, to prostě nechápu.
Jestli se nepletu, tak ten ma rad hrobaky, nikoliv chrobaky :P
anonymus

Re: Zemní pasti

Příspěvek od anonymus »

To se pleteš yohanes je chrobákolog a hrobaříkolog a ještě pyrochrolog :D

Ale zpět k tématu, něco z ruského fóra
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“