Lov larev

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Lov larev

Příspěvek od ZdenekH »

Docela by mě zajímalo, jak se loví larvy třeba "Carabů" (nejvíc asi napoví Tomak) - které pak někteří dochováváte, párkrát jsem nějaké našel, ale vždy náhodou s krumpáčem nebo lopatou v ruce, při nějakých zemních pracech, ale nedovedu si představit cílený lov v přírodě, jdou třeba také do pastí??
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1612
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Lov larev

Příspěvek od Vašek »

Za vlhkého počasí je vídám běhat venku, např. po cestách, někdy pod dřívím a kameny. Do pastí mi padaly naprosto minimálně, možná to chce jinou návnadu.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
petas222

Re: Lov larev

Příspěvek od petas222 »

Já jsem teda v životě po cestě běhat neviděl a to už jsem hodněkrát šel v dešti :head. Já je teda zatím taky nacházel jen při nějakých výkopech :whew
burysek

Re: Lov larev

Příspěvek od burysek »

Pravdou je, že na mnou vyzkoušené a bohaté lokalitě na velké druhy carabů jsem o jejich larvy zavadil výjimečně a vždy to bylo pod "něčím".
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov larev

Příspěvek od Martin Havránek »

Já je nacházel pod kůrou stromu, asi pět mi jichych spadne ročně do pastí a utopí se. Přímo jsem vyděl běhat larvu jen jednou a to loni na konci února po sněhu, což mě dost překvapilo.
Naposledy upravil(a) Martin Havránek dne 29 čer 2010, 12:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov larev

Příspěvek od ZdenekH »

Martin Havránek píše:Ja e nachazel pod kurou stromu, asi pět mi jichych spadne ročně do pastí a utopí se. Přímo jsem vyděl běhat larvu jen jednoua to loni na konci unora po sněhu, ož mě dost překvapilo.
černou, co? To byl , ale páteříkeč , myslím
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov larev

Příspěvek od Martin Havránek »

Ne, šlo doopravdy o larvu střevlíka!
Naposledy upravil(a) Martin Havránek dne 29 čer 2010, 12:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov larev

Příspěvek od ZdenekH »

takže zatím žádný cílený způsob, díky za další rady
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Lov larev

Příspěvek od albert001 »

Nacházím je hlavně pod šutrama.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
petas222

Re: Lov larev

Příspěvek od petas222 »

Zamáčklý? :D , tam jsem teda ještě nikdy žádnou nenašel :head
tomak

Re: Lov larev

Příspěvek od tomak »

Ahoj, omlouvam se za zdrzeni.
Larvy strevliku (myslim tim jen Carabus), se sbiraji jen tvrdou praci, do pasti jdou jen malo, takze plivnout si do dlani a obracet kameny, vetve, kury apod, v polstarich mechu, u potoku pod cimkoli naplavenym, polni a stepni druhy pod cimkoli, pod cim se drzi vlhkost. Obecne maji larvy strevliku vetsi naroky na vlhkost nez dospelci. Chycene se musi dat JEDNOTLIVE do epruvet do cca 60% alkoholu nebo lepe do AGO (alkohol 80%, glycerin, kyselina octova 6/3/1 dil) a po 1 - 2 dnech prenest do 70 - 80 % alkoholu nebo alkoholu s glycerinem (2 dily alkoholu 1 dil glycerinu). Zasadne NEPOUZIVAT formalin - larvy tvrdnou a olamuji se sety, ktere jsou dulezite pro determinaci.
TomaK
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“