Sklepávadlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od albert001 »

Známý používá deštníky klidně i tmavé a je na nich všechno vidět. Navíc je mnohem rychlejší rozbalit deštník než skládat si sklepávadlo. S čeřenem nemám dobré zkušenosti, je to příliž těžké.
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
PavelJakubec
Příspěvky: 257
Registrován: 02 kvě 2010, 09:25
Bydliště: Praha

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od PavelJakubec »

To je fakt. Používám vícebarevný. Sice asi k tomu taky není primárně určen :D (je to spíš taková znouzecnost ), ale připadá mi výhodnější, že nakonec uvidím jak světlého broučka, který by se mi v tom bílém ztrácel, tak i tmavě zbarveného.
burysek

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od burysek »

albert001 píše:....S čeřenem nemám dobré zkušenosti, je to příliž těžké.
To ale nesmíš použít ten, který má železnou konstrukci :chuckle . Mám z laminátových tyčí, stejně jako orig. sklepávadlo (cca 120Kč). Pravda je, že jsem na tom musel udělat ale drobné kutilské úpravy, aby to po rozevření drželo ve správné poloze.
Uživatelský avatar
albert001
Příspěvky: 281
Registrován: 03 kvě 2010, 15:19

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od albert001 »

No... po pravdě jsem čeřen původně užíval k rybářským účelům, jen jsem si kěmu vyrobil i sklepávací nástavec...
Albert Damaška
Chrysomelidae, především dřepčíci (Alticinae)
Uživatelský avatar
Lehrak
Příspěvky: 29
Registrován: 29 dub 2010, 12:41
Bydliště: Hádek

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Lehrak »

Já jsem si sklepávadlo vyrobil jednoduše na co ho kupovat? Stačilo starší prostěradlo, 4 drátky, kombinačky a 2 rovné klacky. :D
A jsem spokojen. Je to rychlé a snadné. Můžete si ho udělat kdykoliv a kdekoliv.
Cerambycidae (CZ), Carabidae (CZ)
Cmelik
Příspěvky: 396
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Cmelik »

Tak se taky přidám. Mám sice sklepávadlo koupené od Entosphinxu, ale na "sklepávání za pochodu" je moc velké (při větším větru to člověka odnese do vedlejšího mapového čtverce). Takže: dvě duralové tyčky z Hornbachu(v každém ho mají), rozříznuté na čtyři kousky tak 40 cmm dlouhé, dřevěný hranolek tak 8 x 8 cm, do něho vyvrtáno z boku z každé strany po díře stejného průměru jako tyčky, hadr ze starého prostěradla, který mi manželka obroubila a do každého rohu přišila malý trojúhelníček látky, takže vznikne kapsička, kam se tyčky strčí. A je to. Hadr je na rozdíl od oficiálního sklepávadla trochu chlupatý, což je lepší. Třeba takové potvory, jako jsou Ondrovy Orchesie, se na tomhle hadru zachytí drápky a neodskáčí jako blechy. Složené je to za deset vteřin a rozebrané také.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od hong »

kdo se chystá na výrobu sklepávadla, doporučuju mrknout se do prodejen sportovního zboží, kde prodávají náhradní "žebírka" do turistických stanů. Je to mrňavé, je to z nějakých uhlíkových vláken čičo, nic to neváží a je to nezničitelné. Já to pro sklepávadlo použil a nemůžu si to vynachválit.
Jako hadr doporučuju najít po dědečkovi (já nemusel říkat dědečkovi, já je měl po sobě...) košili "dederónku", je to taky nezničitelný materiál, což se ocení zvlášť když jeden sklepává např. šípkové křáčí.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Cassida »

Hongu, jak ty stanové tyčky spojuješ, když sklepávadlo používáš? Máš nějakou vychytávku?
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od hong »

spojky mi dělal jeden náš zaměstnanec, použil na to myslím nějaké brzdové trubičky z traktoru zn. Zetor...;o))) - já to nafotím, až bude chvilka, aby to bylo zřetelnější.
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od hong »

malý seriál o sklepávadle ze stanových žebírek a brzdových trubiček - už, pravda, nezáří novotou...
Přílohy
P1050191kop.jpg
P1050193kop.jpg
P1050197kop.jpg
P1050199kop.jpg
P1050198kop.jpg
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Martin Havránek »

Ja ted budu dělat nové sklepavadlo a tuto metodu jistě zvážím.
Zajímalo by mě jaká je vhodná latka, jestli hladká na které se brouci nezachytí a jdou snadno dolu nebo naopak? Nazoryjsem slyšel dost protikladné a asi bude nejlepší latka někde mezi tím?

Martin Havránek
Uživatelský avatar
Martináček
Příspěvky: 142
Registrován: 04 kvě 2010, 07:55
Bydliště: Zlín

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Martináček »

Martin Havránek píše:Ja ted budu dělat nové sklepavadlo a tuto metodu jistě zvážím.
Zajímalo by mě jaká je vhodná latka, jestli hladká na které se brouci nezachytí a jdou snadno dolu nebo naopak? Nazoryjsem slyšel dost protikladné a asi bude nejlepší latka někde mezi tím?

Martin Havránek
Martine, má zkušenost daná používáním sklepávadla co se týká látky je následující. Látku mám tu se kterou jsem sklepávadlo koupil. Dá se říci, že je to druh na kterém brouci "drží" A to není podle mého ideální. Při práci v terénu je vhodnější, sklepnout větev, podívat se tam spadlo, otočit dolů, obouchnout a tím se zbavit všeho o co nemáš zájem a co nepatří do smrtičky. A to chce mít nějaké plátno, hladší kde brouci nedrží. Mě se tam drží mravenci, housenky...Musím to vždy pracně "ometat" rukou. Zdržuje to od lovu. Takže to je můj názor.
Krásní brouci nepatří do mražáku, krásní brouci patří na štítek. Ostrý zrak, dobré lovy, pevnou ruku a pohodové výpravy za poznáním přeje Martináček.
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Martin Havránek »

Dík Martine, nějak to udělám a po případě pokud mi to nebude vyhovovat změním látku, ono to asi bude vhodně někdyuplněobraceně, záleží na okolnostech, ale asi zvolím podle tvého názoru :mrk

Martin Havránek
Giannis

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Giannis »

Osobně mám sklepávadlo od Pardubického výrobce-Entosphinx a je velmi dobré.Tyče jsou laminátové,skládací.Výborně vypnou látku.Látka je pevná z velmi dobrého materiálu a jednoduše se zbavíš přebytečného hmyzu.Cena je 1 tisíc korun,což mě připadá vůbec nic,když přirovnám 14 denní spotřebu cigaret jednoho kuřáka :smoke
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Cassida »

Jak kdysi psal na starém fóru Tomak. Rybářský čeřen je levné a celkem uspokojivé řešení. Stačí k tomu zaentlovat obdélník či čtverec nějaké látky (já mám dobrou zkušenost s bílou šusťákovinou - taková tužší, než obyčejný šusťák). Váhu jsem na jedněch entodnech poměřoval s klasickým kupovaným laminátovým sklepávadlem. To moje čeřenové bylo o něco těžší, ale rozdíl zanedbatelný (odhadem 100 - 200 g). Cena více než o polovinu nižší,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od karlos »

Já si myslím, že je škoda nahrazovat tu síť na čeřenu nějakou látkou. Podle mých zkušeností se z ní nemusí vymetávat brabenci ani housenky.
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Cassida »

karlos píše:Já si myslím, že je škoda nahrazovat tu síť na čeřenu nějakou látkou. Podle mých zkušeností se z ní nemusí vymetávat brabenci ani housenky.
Nojo, tesaříkář :P Malí "podřadní" brouci propadnou a hezcí velcí tesaříci tam zbydou :D

Já kupoval tento typ čeřenu: http://www.chytsirybu.cz/ceren_397.htm Bez síťky. Stál mě 199 Kč.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
burysek

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od burysek »

Vašek píše:Jen ilustrační foto. Mě ho koupil kámoš v akci v nějakém marketu (k Valentýnu dvojdeštník :mrk ).
Taky jsem ho asi před 14-ti dny zařadil do výbavy. Měli je v Lidlu za 129Kč :shock: ...no nekup to, když je to tak levný ...vzal jsem hned 2
Konstrukce celkem masivní, pogumovaná rukojeť a ve složeném stavu cca 20cm ...takže všeobecná spokojenost
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Vašek »

Jo, mě vydržel skoro celou sezónu bez jakékoliv viditelné újmy na zdraví (na rozdíl od vietnamských klasických na 100,- :D )
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Nebria »

Cassida píše:Jak kdysi psal na starém fóru Tomak. Rybářský čeřen je levné a celkem uspokojivé řešení. Stačí k tomu zaentlovat obdélník či čtverec nějaké látky (já mám dobrou zkušenost s bílou šusťákovinou - taková tužší, než obyčejný šusťák). Váhu jsem na jedněch entodnech poměřoval s klasickým kupovaným laminátovým sklepávadlem. To moje čeřenové bylo o něco těžší, ale rozdíl zanedbatelný (odhadem 100 - 200 g). Cena více než o polovinu nižší,...
Rybářský čeřen je super v tom že přesně na něj pasuje dětská plátěná plena a máte vystaráno :D Používám už léta.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“