Sklepávadlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
burysek

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od burysek »

...to ještě prodávají plátěné pleny :shock:
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1751
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Cassida »

Nebria píše: Rybářský čeřen je super v tom že přesně na něj pasuje dětská plátěná plena a máte vystaráno :D Používám už léta.
Bavlněné plínky jsou skvělé nejen jako plínky. Ale do sklepávadla bych je necpal :) Nejsou tak pevný a snadno se chytí na nějaký trn apod. Navíc ani rozměrově mi to nějak nesedí,... Rozměrově je to skoro poloviční a nedají se moc natáhnout,... Leda takové sklepávadlo pro "začínající entomology" :D Rozměrově ideál, no a když malý entomolog poptřebuje přebalit, tatínek vysype brouky a bordel a díky této šikovné "rezervě" může zůstat na broukách o něco déle,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Nebria »

Cassida píše:
Nebria píše: Rybářský čeřen je super v tom že přesně na něj pasuje dětská plátěná plena a máte vystaráno :D Používám už léta.
Bavlněné plínky jsou skvělé nejen jako plínky. Ale do sklepávadla bych je necpal :) Nejsou tak pevný a snadno se chytí na nějaký trn apod. Navíc ani rozměrově mi to nějak nesedí,... Rozměrově je to skoro poloviční a nedají se moc natáhnout,... Leda takové sklepávadlo pro "začínající entomology" :D Rozměrově ideál, no a když malý entomolog poptřebuje přebalit, tatínek vysype brouky a bordel a díky této šikovné "rezervě" může zůstat na broukách o něco déle,...
Nevím jakej čeřen máš na mysli, asi ten co používají v deltě Dunaje :D . Normální rybářský čeřínek má správné rozměry 1x1m. A roztrhnout plínku o trn se fakt jen tak nepovede. :muscle
Ale jinak vtipný a dobrý nápad pro maminky - ovšem dnes s plínkama na jedno použití, nevím, nevím. :wasntme
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Ian »

Nevíte, jestli někdo šije plachty na sklepávadla z monofilu (nebo podobné prodyšné tkaniny,pokud možno zelené barvy). Rozměr 1x1 m.
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Vindobon »

Sklepávadlo z monofilu mám a už léta přemýšlím, zda je to ideální materiál. Tím, jak je poloprůsvitný, tak jsou na něm brouci špatně vidět, a když je navíc ještě zelený, tak tím hůř, zvláště za šera (a sklepávat je nejlepší, když ještě nebo už není příliš horko, tedy brzo ráno nebo pozdě odpoledne a k večeru). Nicméně monofil je opravdu lehounký a zatím jsem kloudnou alternativu nevymyslel.

Jinak monofil se dá uříznout nažhaveným hřebíkem nebo pájkou a pak se netřepí a není třeba ho entlovat.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od kutilka »

Sklepávadlo z monofilu (bílého) používám leta. Hmyz je na něm vidět skvěle.
Jednak je lehounké a taky velice rychle uschne.
Okraje mám přešité přeloženou stuhou a v rozích všité pouzdýrka na tyčky - samotný monofil by to asi nevydržel.
Za cca 20 let jsem jej jenom jednou pral a bělil - je pořád jako nové.
Ušít to snad dokáže každá manželka či přítelkyně...
pokud ne - pryč od ní! :D
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Ian »

Bílý materiál nechci. Měl jsem roky zelený a jsem na něj zvyklý a není pravda, že na něm nejsou brouci vidět. Bohužel nemám čas shánět někde látku a někoho na ušití. Proto ta poptávka.
ad. Kutilka : asi budu muset vyměnit ženu, má holka na mále..... :rofl
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Vindobon »

Tak záleží taky na tom, jací brouci. Třeba takový Coxelus nebo Acalles, za šera, na zeleném plátně, ti už moc dobře vidět nejsou, a to nemluvím o Lathridiidech, Cryptophagidech a podobných pidižvících.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od marion »

Já mám bílý dederon a jsem spokojen, ale řeším jiný problém (ahoj Kormiku), sklepávání potmě za mlhy a deště, kdy na mém dederonu jsou loužičky a brouci se blbě vyndávají, takže by bylo možná lepší spíše plátno savé. Se šitím poradit neumím, ale jinak souhlasím s Vindobonem, na zeleném monofilu bych asi nějakého Cise, Lathridiida......neviděl vůbec.
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od míra »

Mám určitě pár metrů bílého, myslím, že mám i štusek zeleného. Pokud by někdo chtěl, jedu o víkendu na chalupu, mohu propátrat půdu.
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Ian »

Míro byl bych vděčný za kousek toho zeleného (přinejhorším i bílého). Švadlenu už někde seženu.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od krep »

Mám ze zeleného monofilu - vidím na něm i malinké Onychapiony (tamarisci). Bohužel zelený monofil je momentálně k nesehnání (alespoň v Plzni se mi to delší dobu nepovedlo).
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od kormik »

marion píše: 12 dub 2017, 14:40 Já mám bílý dederon a jsem spokojen, ale řeším jiný problém (ahoj Kormiku), sklepávání potmě za mlhy a deště, kdy na mém dederonu jsou loužičky a brouci se blbě vyndávají, takže by bylo možná lepší spíše plátno savé. Se šitím poradit neumím, ale jinak souhlasím s Vindobonem, na zeleném monofilu bych asi nějakého Cise, Lathridiida......neviděl vůbec.
ty si to ještě nevyřešil? :D No někdy je dobrý ten dederon, jindy ne. Prostě si udělej víc návleků a používej podle počasí. Pak když vše promácháš a máš náhradní, efektivitu lovu posuneš třeba o další hodinu. Což je někdy v mlžném lese dost dlouhá doba na to, aby si naplnil lahvičku spoustou krásných druhů.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od marion »

Nevyřešil, ale taky se nechystám sklepávat v mlze až dešti, ale díky za dobré rady, do podzimu to dořeším. Vyrobit další plachty není problém.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od kormik »

Ono chytat v mlze je ještě dobrý, ten déšť taky nemusím, ale to k těm horským lesům na Kanárech a Madeiře patří. Díky tomu počasí tam lesy jsou a je na to většina druhů přizpůsobená. Až jsem letos zíral, jak v tom dokáží Laparoceři aktivovat a ještě se jim to líbí. Tam je jinej svět a člověk se pořád diví. Na zvláštní chování nosatců jsem si už zvykl, ale spíš mě nejvíc vykolejilo chování majky Meloe flavicomus, která aktivovala na Madeiře v noci při deseti stupních a ve vlhku a mírné mlze, klidně se tam majky pářily, běhaly a žraly.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od Hali+ »

kormik píše: 13 dub 2017, 09:42 ... ale spíš mě nejvíc vykolejilo chování majky Meloe flavicomus, která aktivovala na Madeiře v noci při deseti stupních a ve vlhku a mírné mlze, klidně se tam majky pářily, běhaly a žraly.
Nj, ale co mají chuděry jiného na výběr? Sesednout se kolem ohýnku? :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od kormik »

Hali+ píše: 13 dub 2017, 10:49
kormik píše: 13 dub 2017, 09:42 ... ale spíš mě nejvíc vykolejilo chování majky Meloe flavicomus, která aktivovala na Madeiře v noci při deseti stupních a ve vlhku a mírné mlze, klidně se tam majky pářily, běhaly a žraly.
Nj, ale co mají chuděry jiného na výběr? Sesednout se kolem ohýnku? :mrk
Jo, tam je vše jinak, i ty brouci, co jsou u nás ve dne, aktivují tam v noci. Asi obrana před všudepřítomnýma nenažranýma ještěrkama a ptákama. Každopádně tam je v době, kdy jsou většinou všichni v hospodě bo na hotelu, nejvíc brouků, teď si tam přes den nepotkal brouka. Vše začlo až kolem osmé.
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Sklepávadlo

Příspěvek od krep »

To je diuná země :-)
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“