Smrtenie hmyzu čpavkovou vodou

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Smrtenie hmyzu čpavkovou vodou

Příspěvek od J.P. »

Že by nešla smrtit octanem nevím, ale někde jsem četl, že je odolná vůči kyanidu a sama malé množství kyanidu vylučuje.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Smrtenie hmyzu čpavkovou vodou

Příspěvek od Cmelik »

U vřetenušek jde myslím o to, že ony uzavřou dýchací otvory a tak vydrží dost dlouho "nedýchat". Takže se špatně smrtí v klasické sádrové motýlářské smrtičce s výpary octanu, ale pokud jí picneš injekci, je to stejně rychlé jako u jiných motýlů (já používám injekci čpavkové vody a je to v pohodě).
tomak

Re: Smrtenie hmyzu čpavkovou vodou

Příspěvek od tomak »

albert001 píše:Jak působí čpavková voda na DNA? Destruktivně jako octan?
Při dlouhodobém (tj hodiny a dny) působení je materiál smrcený amoniakem nepoužitelný. Ale pokud se motýl ze smrtičky rychle vyndá, je bez problémů.
Kdysi jsem zkoušel uhličitan amonný (bílý prášek, používá se jako kypřidlo v potravinářství - E503). Vzdušnou vlhkostí uvolňuje amoniak a účinkuje jako čpavková voda. Na brouky nic moc, zelení brouci tmavnou a žlutí a červení hnědnou a to nevratně. Ale hodně ho používali mouchaři - naprosto suché smrcení. A má výhodu, že ho koupíte kdekoli na světě (i v zapadlé vesnici na severu Celebesu).
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Smrtenie hmyzu čpavkovou vodou

Příspěvek od Cmelik »

Až ho budete v droguerii shánět, ptejte se po amoniu, tak tomu říkávaly už naše babičky a dodnes to prodavači (tedy ti, kterým se prodavači říkat dá, ne ty -náctileté blbky, které bohužel čím dál tím víc v drogeriích prodávají) pod tímto názvem znají. Pro Pražáky je samozřejmě jistota drogerie ve Zlatnické.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“