Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od Renno »

Téma Honzy H., který by rád věděl zda a jaké máte zkušenosti v nastražování dřeva za účelem nakladení.
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od Radim »

Tahle metoda byla použita v této práci:
Vodka S., Konvicka M., Cizek L. (2009) Habitat preferences of oak-feeding xylophagous beetles in a temperate woodland: implications for forest history and management. J. Insect Conserv. 13: 553-562.

Nemám teď možnost hodit sem pdf, dodám co nejdřív. Co si pamatuju, tak rozmístili otýpky čerstvých větví do různých výšek na duby a potom nechali líhnout v klecích z mušího pletiva. V článku je seznam druhů a další podrobnosti....
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od Nebria »

Zajímavé, budu se těšit na pdf. :)
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od míra z. »

Radim píše:Tahle metoda byla použita v této práci:
Vodka S., Konvicka M., Cizek L. (2009) Habitat preferences of oak-feeding xylophagous beetles in a temperate woodland: implications for forest history and management. J. Insect Conserv. 13: 553-562.

Nemám teď možnost hodit sem pdf, dodám co nejdřív. Co si pamatuju, tak rozmístili otýpky čerstvých větví do různých výšek na duby a potom nechali líhnout v klecích z mušího pletiva. V článku je seznam druhů a další podrobnosti....

Mám pocit, že to probíhalo i v Kančí oboře u Břeclavi. Tehdy jsem tam ty otýpky okukoval. Byly rozmístěné v různých výškových úrovních a dole byl objasňující list pro průchozí. Alespoň se domnívám, že šlo o tuto práci. Ale výsledky jsem nečetl, rád se je dovím :yes
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od hong »

tak pokud jde jen o tuto práci, rád pomohu
Přílohy
Vodka Š. 2009-OakXylophages.pdf
(305.68 KiB) Staženo 993 x
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od Radim »

Jo jo to je přesně ono :yes
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od ZdenekH »

já to zkoušel jen s Pogonochery, moc borovic se tu u nás v těch smrkových monokulturách nevyskytuje a jednou jsem v takové mlazině ulovil živého fasciculata, tešil jsem se na sběr napadených větví, když jsem tam zajel příště, proběhla tam mezitím probírka a boroviček zbylo ještě míň a vše kolem bylo spáleno, tak jsem pár větví nakrátil a svázal po dvou a pověsil na ty zbylé borovice, po sezoně jsem s radostí zjistil, že mi z nich (z některých, procento neodhadnu, ani jsem je všechny nesebral) vylezli oba druhy, decoratus a fasciculatus.
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od kormik »

Krom Anthaxia plicata mi leze z nastražených větví Pyrus z Cerovky i Ropalopus macropus a Tetrops praeusta. Jde takhle nastražit i na femoratuse? Tenhle druh se mi pořád vyhýbá...
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od karlos »

Asi by to určitě šlo. Chtělo by to ale nastražit na lokalitě kde jsi stoprocentně jistý, že ten brouk žije a víš, kde přesně byl chytán. Jinak je to jen o velké náhodě ač je toto druh který nemá žádné zvláštní nároky při vývoji.
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od kormik »

No, takovou tu znám, kolega ho tam sklepnul, myslím z dubu, ale jsou poblíž i lísky. Letos si to nastražím! Ne že bych se dal na tesaříky, ale člověk si udělá alespoň přehled, co mu žije u baráku. :-D
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od karlos »

Tak v tom případě bych nastražil dubové větve o průměru cca 1-4 cm které ani nemusí být na sluncem exponovaných místech :mrk
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od Štěpán »

Na R. femoratuse doporučuji co nejčerstvější dřevo.
Štěpán
B 52
Příspěvky: 171
Registrován: 04 kvě 2010, 18:33

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od B 52 »

Ja osobne bych Ti kormiku doporucil, pokud mozno co nejdelsi spise kroucene vetve (zadne slahouny) dubu tluste v rozmezi 1-2 cm maximalne. Do hrubsich prumeru Ti pak naleze rada dalsiho (ale nerikam, ze nezajimaveho) a "zaneradi&zabere" Ti celou vetev. A urcite bych uprednostil, co nejvic exponovana mista, tim urcite nic nezkazis. Uvidis sam.
Jinak ty nastrazene vetve s lapenymi brouky u Stare Basty se Ti fakt povedly, na to ze Tvuj zaber je orientovany jinak a beres to jako zpestreni, jeste jednou klobouk dolu.
Naposledy upravil(a) B 52 dne 14 úno 2012, 12:46, celkem upraveno 1 x.
B 52
Příspěvky: 171
Registrován: 04 kvě 2010, 18:33

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od B 52 »

Urcite je snazsi (nechci moc odbocovat od tematu) zajit si do ridsiho&prosluneneho duboveho lesa, napriklad co si vzpominam (z meho pohledu nejbliz Hradce) u Porican (les je okolo dalnice na Prahu) nebo Sadske (nemas to z Hradce az tak daleko) a hledat tam na rok starych mytinach v lezicich dubovych vetvich, popripade v liskach kolem (ad vlakno Vaska). Pokud nenajdes paseku, staci prochazet lesem a hledat ve spadlych dubovych vetvich. Neni az tak velky problem ho tam a takto najit a takhle "dostanes ten druh do oka". Doporucuji Ti to vyzkouset treba (stoji-li Ti to za to) prvne tam a pak nekde okolo Hradce "u baraku".
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od kormik »

Díky všem za info, určo něco takového provedu, jsem zvědav na výsledky :cool
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od Vašek »

kormik píše:Krom Anthaxia plicata mi leze z nastražených větví Pyrus z Cerovky i Ropalopus macropus a Tetrops praeusta. Jde takhle nastražit i na femoratuse? Tenhle druh se mi pořád vyhýbá...
Už jsem to tu někde psal - na teleskop si místo síťky našroubuju háček se závitem a stahuju s tím z korun odlomené ale visící větve. Na femoratuse je to velmi účinná metoda (např. z dubů, javorů, ořešáků i lísek). Na správné větvi můžou být i 3-4 požerky.
Odlomené větve byly pravděpodobně živé - zkus nastražit čerstvé a jak píše Ondra, spíše slabší větve.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od Hali+ »

Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
Yohaness
Příspěvky: 1070
Registrován: 02 kvě 2010, 20:21
Bydliště: Praha

Re: Nastražení vhodného živného dřeva do koruny stromu/keře

Příspěvek od Yohaness »

No jo, Pavel Drozd, začínal s Byrrhidama... dlouho jsem ho neviděl. :mrk
Silphidae, Geotrupidae, Scarabaeidae, Pyrochroidae
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“