Sběr štírků

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
tomak

Sběr štírků

Příspěvek od tomak »

Metody sběru štírků
Jedná se o zatím nedokončený text do Klíče bez obrázků, ale snad pomůže (obrázky budou). Pokud najdete nějaké nedostatky, pravopisné chyby nebo by vás napadly nějaké dodatky, prosím pište
Sběr štírků vyplývá z jejich bionomie. Je podobný sběru například drabčíkovitých brouků. Při sběru se samozřejmě chováme šetrně k přírodě a zbytečně neničíme biotopy.

Ruční sběr
Ruční sběr je poměrně obtížný. Štírci se pohybují poměrně pomalu a jsou zbarveni tak, že jsou velmi špatně pozorovatelní. Nejlepší je postup, při kterém prohlížíme hrst opadanky, mechů, obsahu dutin ve stromech apod. na bílé nebo nerezové misce pomocí pinzety nebo větvičky a štírky vybíráme měkkou pinzetou, exhaustorem nebo jemným štětečkem navlhčeným v lihu nebo vodě. Další a poněkud výnosnější postup je nechat substrát na plechu, Alu fólii nebo bílé plachtě na teplém povrchu (silnice ohřátá sluncem, kapota auta) a vybírat vybíhající štírky. Ručním sběrem také získáváme štírky prohlížením různých povrchů kamenů nebo vnitřku kůry padlých stromů a větví. Při ručním sběru je nezbytná dobrá lupa se zvětšením asi 3x pro přehledové prohlížení a nejméně 10x pro podrobnější prohlížení sběrů

Prosívání
Nejobvyklejší způsob sběru. Opadanku, mechy, trouch z dutin atd. prosíváme v klasickém entomologickém prosívadle o velikosti ok asi 4 mm. Vyschlý trouch je dobré prosít ještě jemným sítem s oky pod 1 mm, aby se odstranil prach. Z prosevů vybíráme štírky různými extraktory (viz dále).

Ometání povrchu kůry stromů, kamenů
Měkkým plochým štětcem nebo smetáčkem ometáme mechy a lišejníky na kmenech stromů, vnitřní povrch kůry padlých stromů a větví, spodní stranu kamenů nebo vymetáme spáry ve skalách, v kůře stromů. Výhodné je ometání do emetní misky, která svým tvarem přilne i k zaobleným povrchům. Smetený materiál vybíráme buď ručně nebo v extraktorech. Některé druhy najdeme i odlupováním šupin kůry stromů (např. platanů).

Sběr v dutinách stromů
Dutinové druhy nejsnáze získáme prosetím trouchu ze dna dutiny. Při vybírání trouchu se osvědčují různá vyhrabovadla vyrobená např. z pevné a tuhé nerezové naběračky nebo servírovací lžíce s dlouhou rukojetí, kterými můžeme seškrábnout i stěny dutiny. Účinnou metodou pro sběr v dutinách je také vkládání smotku sysálu, lýka nebo podobného materiálu zabaleného do plastové síťky (od cibule nebo brambor) do dutin a jejich prosetí po dnech, týdnech nebo měsících expozice. Účinnost zvýšíme navlhčením smotku např. v pivu, čímž se zrychlí obsazení smotku kořistí štírků. Pro vkládání smotku opatřeného dostatečně dlouhou šňůrou pro vyjmutí jsou vhodné různé skládací tyče nebo rybářské pruty (mě se osvědčila asi 4 m dlouhá karbonová lavinová sonda, je skladná, pevná a velice lehká).

Sběr v hnízdech a peleších drobných savců a ptáků
V podzemních hnízdech a chodbách používáme různá vyhrabovadla a exkavátory nebo vykopáváme chodby a nory. Vyhrabaný nebo vykopaný materiál prosejeme a vybereme ručně nebo v nějakém extraktoru. Z ptačích hnízd získáváme materiál prosetím hnízd, z hnízdních dutin a budek prosejeme i materiál pod hnízdem.

Sběr v mraveništích, hnízdech společenských hymenopter a úlech
Sběr v mraveništích provádíme tak, že prosejeme materiál z hlubší části kopy. Daleko šetrnější je metoda využívající děrovanou trubku, na jedné straně uzavřenou špicí, na druhé plastovým víčkem. Otvory v trubce by měly být dostatečně velké, aby se štírci dostali dovnitř, ale neumožnily vniknutí mravenců. Trubku zabodneme do mraveniště a vybíráme i po několika dnech. V mraveništích pod kameny se osvědčuje ometení spodní strany kamene. Mraveniště v drnech prosejeme. Hnízda společenských včel a vos prosejeme, stejně jako material pod hnízdem v dutině. Ve včelích úlech smeteme dno úlu a ometeme stěny.

Sběr v puklinách skal
Matriál vyhrabaný z puklin skal nebo trsy rostlin v puklinách rostoucí prosejeme a vybereme. Daleko šetrnější metoda je vytvoření umělých štěrbin z lega z kamenů, prken, drnů a mechových polštářů ve vhodném prostředí . Takto vytvořené prostředí necháme trvale na místě a občas prosejeme rostlinný materiál

Obalování kmenů stromů
Poměrně účinná metoda je obalení kmene stromu v blízkosti dutiny vlnitou lepenkou pokrytou igelitovou fólií a zajištěnou drátem nebo provazem na kmeni stromu. Vlnitou lepenku po několika dnech až měsících ometeme nebo vyklepeme v prosívadle a kůru pod lepenkou důkladně prohlédneme.

Zemní pasti
Klasické zemní pasti z kelímků nebo sklenic zakopaných v úrovni povrchu země s konzervační tekutinou (etylenglykol, nasycený solný roztok) nebo bez. Dobré je past zakrýt kusem kůry nebo plochým kamenem, aby byla chráněná proti dešti.

Podzemní pasti
Podzemní pasti vytvořené z dvou plastových tácků od pečiva nebo uzenin nebo plastové trubky a sysálu, lýka nebo podobného materálu zakopáváme různě hluboko do půdy, sutí, drolin, pod kameny nebo do opadanky. Materiál pasti prosejeme nebo vybíráme v extraktorech.

MSS pasti
MSS pasti (mesovoid shallow substratum) jsou děrované trubky bez návnady s konzervačním prostředkem umístěným pod trychtýřem na spodku trubky a zakopané dlouhodobě ve vertikální poloze do půdy a drolin. Tímto způsobem se dá získat půdní edafon žijící v hlubokých vrstvách půdy.

Smýkání a sklepávání
Smýkání porostu v okolí křovin nebo pod stromy a sklepávání do entomologického sklepávadla z křovin a nižších větví je doplňkovou metodou sběru štírků

Berlese Tullgrenův extraktor (BTE)
BTE je jednoduché zařízení pro extrakci členovců z půdních vzorků a prosevů založený na pozitivním geotropismu a hydrotaxi edafonu. Skládá se z větší nálevky se sítkem na dně a sběrací lahvičky s konzervantem nebo bez něj připevněné ke spodku nálevky. Do nálevky se nasype materiál z prosevů a nechá se volně prosychat nebo se z vrchu zahřívá žárovkou. Lze ho snadno vyrobit např. z rozříznuté PET lahve nebo různých kelímků a pletiva. Na stejném principu fungují i jiné extraktory jako např. Winklerův xeroeklektor (ploché sáčky z pletiva vložené do plátěného sáčku na rámu, který má v nálevkovitém dně přivázanou lahvičku s vlhkými pilinami nebo buničinou) a pod.

Plavení a promývání
Plavení a promývání různého materiálu z půdních vzorků, výhrabů z nor, náplavů a pod. je velmi účinná metoda. Provádíme jí rozplavením a promytím vzorků ve vodě nebo roztocích s různou specifickou hustotou. Členovci se tak snadno oddělí od anorganického materiálu. Rozplavený materiál sebereme s povrchu vody, necháme proschnout a extrahujeme v BTE nebo Winklerovi.
Pozn.: roztok o specifické hustotě 1.1 g/cm3 získáme rozpuštěním 100g nějaké soli (např. jedlé soli) v 1 litru vody. Pro plavení vzorků v tekutině o hustotě nižší než 1 g/cm3 (hustota vody) se používá např. xylen - 0.87 g/cm3 nebo izopropylalkohol - 0.79 g/cm3)


Sebrané štírky dáváme do epruvet nebo eppendorfek nebo malých Zip-Lock PE sáčků s 75% etanolem nebo 80% izopropylalkoholem. V nouzi můžeme použít nasycený roztok kuchyňské soli. Pro genetické studie sbíráme štírky do bezvodého 100% etanolu nebo izopropylakoholu. Sběry samozřejmě dokumentujeme a epruvety standardně etiketujeme.

V krátkém přehledu nelze samozřejmě postihnout všechny metody sběru štírků, přehled obsahuje jen základní postupy. Mnoho materiálu můžeme získat při komplexním biologickém průzkumu, od entomologů a podobně. Foretující štírky můžeme získat při lovu létajícího hmyzu např. do Mallaiseho pastí nebo při smýkání atd. Kvantitativní sběry provádíme prosevem z definované plochy (např. 0.5 x 0.5 m) nebo definovaného objemu prosévaného materiálu (např. 1 litr).
Uživatelský avatar
Aesculap
Příspěvky: 102
Registrován: 12 črc 2011, 12:52
Bydliště: Ostrov (KV)

Re: Sběr štírků

Příspěvek od Aesculap »

Mohu poprosit kolegy, zda se tímto někdo alespoň okrajově věnuje? Hodně by mi pomohla byť i je rada ohledně získání živého materiálu... Jde mi o Chelifer sp. Děkuji...
Marcel Šolc
Apido-Dharma™
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Sběr štírků

Příspěvek od Hali+ »

"Pár" článků najdeš třeba tady :mrk - https://www.arachnology.cz/lide/frantis ... ik-80.html
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Sběr štírků

Příspěvek od Sieťka »

Kto bude chcieť nejaké šťúriky rád pošlem mám ich z presevov vždy...
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“