Prosevy ptačích hnízd

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
tveverka
Příspěvky: 260
Registrován: 30 dub 2010, 06:02
Bydliště: Kutná Hora

Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od tveverka »

Asi už se to tu probíralo, ale kdyžtak pro zopakování. Jakým způsobem je nejlepší dostat ze spadlého hnízda (třeba volavky) všechno živé. Jestli vyprosévat (čím a jak?) a prosev dochovat doma? Jestli ano, tak jak vylákat všechny vylíhlé brouky z prosevu ven (aby nebyli zalezlí a nechcípli bez povšimnutí). Je to asi trochu přiblblý dotaz, ale docela bych to chtěl vyzkoušet a spadlých hnízd se kolem moc neválí, tak abych to nezkazil:) Předem dík.
Tomáš Veverka
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od Martin Havránek »

To by mě taky zajímalo. Co všechno vám padá z hnizd, z trochu větších brouku (ti brouci co u nich vidíl tvar brouka i pouhým okem (min 2mm))?
Jinak ja na spadlá hnizda narážím dost často a je škoda je nechat jentak valet.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od míra z. »

Prosev volavčích a čapích spadlých hnízd jsem za svého žití na Moravě rád realizoval.V podstatě jsem naprosil z hnízda co nejvíce materiálu,a dotáhl domů.Vše jsem dal do velkého kýble či akvárka.V první fázi prosev opouštěla imaga různých Histeridů,pak např.Dermestes bicolor atd.Prosev jsem přikryl,aby neztrácel vlhkost,a pravidelně kontroloval,a vybíral vylézající imaga.Po čase se začali líhnout brouci z r.Trox,nejlepší samozřejmě T.perrisii.Také se časem líhli i další Histeridi.Jednou (jak se zmiňuji v jiném tématu) vylezl pár Ectamenogenus montandoni.
Osobně jsem radši dal přednost uchování těchto prosevů ve vlhkém stavu s možností dochovat imaga před jeho postupným vysycháním.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
tveverka
Příspěvky: 260
Registrován: 30 dub 2010, 06:02
Bydliště: Kutná Hora

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od tveverka »

A čím jsi to prosíval?
Tomáš Veverka
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od míra z. »

Svým prosívadlem :D
Ne,opravdu jsem používal své prosívadlo,teď ho nemám při ruce,ale průměr ok bude asi kolem 1,5 cm (myslím).On je to trochu humus,protože tito ptáci jsou bordeláři,ale patřím mezi otrlé broučkaře.Prosev jsem nasypal do pytle,pytel dal do batohu,batoh na záda a ,hurá domů. :)
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od krep »

Míro popsals to dokonale :rock .
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
tveverka
Příspěvky: 260
Registrován: 30 dub 2010, 06:02
Bydliště: Kutná Hora

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od tveverka »

Díky za info. No to, že to je pěknej humus, to vím a zkousnu to. Mě šlo právě o to, jak v tom ty brouky nalézt. Nedávno jsem na jedno hnízdo na Moravě narazil a jediný, co jsem v terénu našel, bylo spousty Trox scaber. Ale věřím, že tam nebyli sami:) Příště zkusim prosít a dochovat.
Tomáš Veverka
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od míra z. »

Jasně,T.scaber je v hnízdech ve velikém množství.Ono také každé hnízdo dá jiné výsledky,v nemenší míře jde také o lokalitu.Všechno je jen o tom stále to zkoušet,nakonec jak bývá u hledání broučků častým údělem :D Přeji super nálezy......
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od ZdenekH »

a co hnízda malých pěvců?? až na podzim budu čistit budky, tak bych vám je mohl komplet sebrat a ať se s tím kdo chce prohrabe doma :-)
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od Vašek »

Zatím jsem prohlédl a prosel jednu budku, ale dost pozdě na podzim = 2ks Ptinus (ještě nevím jaký).
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
Acmaeodera
Příspěvky: 772
Registrován: 05 kvě 2010, 13:57
Bydliště: Velké Němčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od Acmaeodera »

Slovensko - hnízdo břehule v jílovém svahu: Trox scaber, jinak nic zajímavýho....
Acmaeodera
Ilja T r o j a n
lenoch
Příspěvky: 19
Registrován: 29 dub 2010, 22:35

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od lenoch »

míra z. píše:Osobně jsem radši dal přednost uchování těchto prosevů ve vlhkém stavu s možností dochovat imaga před jeho postupným vysycháním.
Jak dlouho bys nechal takovýto prosev ,, dolíhnout"? Já jsem loni našel ve skříni pikslu se zbytkem prosevu po 5 měsících a bylo v tom cca 40 pselafoušů, přičemž při probírce před 5 měsíci tam nebyl ani jediný.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od míra z. »

Toť otázka - samozřejmě,když člověk nemusí spěchat s uvolněním nádoby s prosevem pro jiný účel,tak je to jedině dobře.Ale zhruba půl roku by snad mohlo stačit.Já jsem většinou prosíval na podzim,a prosev měl do jara.Také jsem prosíval někdy na jaře,před příletem volavek a čápů na hnízdiště,tam už byla některá imaga hotová,nebo se brzy vylíhla.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
lenoch
Příspěvky: 19
Registrován: 29 dub 2010, 22:35

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od lenoch »

Jo, taky bych to tak viděl. Kdyby ty mrňky měli delší vývoj, tak ten se při domácí teplotě urychlý. Jinak ten můj prosev pocházel z dutého jilmu z pod starého hnízda divokých včel.
Uživatelský avatar
tveverka
Příspěvky: 260
Registrován: 30 dub 2010, 06:02
Bydliště: Kutná Hora

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od tveverka »

A jak je to s prosevy z léta (červen/červenec)? Líhnou se ti brouci (jde především o Troxe) v průběhu sezóny nebo jenom na jaře (na podzim)?
Tomáš Veverka
Uživatelský avatar
Greenhorn
Příspěvky: 148
Registrován: 30 dub 2010, 20:12
Bydliště: Ledeč nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od Greenhorn »

Oživil bych toto téma...Včera od nás z práce snižovali čapí hnízdo v mojí vsi. Hrozilo jeho zřícení. Tak jsem je nabádal, aby mi přivezli trochu toho matroše. Měl jsem zálusk na Troxe. Nakonec to domluvili se starostou a materiál, co shodili ponechali den na místě, abych se v tom mohl pohňácat. Bohužel při prohledávání té směsky, jsem narazil max. tak na zbytky krovek střevlíkú, potápníků a jiné havětě která zbyla z čapího hodování. Z Troxů jsem nalezl taky jen torza, bylo jich pár a byl to jen T. scaber. Zřejmě nebyla dobrá doba. Nějaký substrát sem si donesl domů, půlku jsem dal vyschnout v mém improvizovaném xereklektoru a druhou mám ještě v igelitce. Tu druhou půlku schválně nechám dojít, třeba z toho později něco vyleze. Teď ještě otázka, která mě zajímá nejvíce. V různých rostliných zbytcích a jiného materiálu (byly tam i provázky, hadry...), jsem našel několik larev potemníků. Je možné, že by to mohl být jiný druh, než klasický Tenebrio molitor? Zkusím larvy dochovat, tak bych byl nerad zklamaný. Larvy vypadají právě přesně jako T. molitor. Co za potemníky s podobně vypadajícími larvami by se v takovém čapím hnízdě mohli vyskytovat?
Uživatelský avatar
Greenhorn
Příspěvky: 148
Registrován: 30 dub 2010, 20:12
Bydliště: Ledeč nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od Greenhorn »

Jen doplním, že hnízdo bylo na komíně.
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od Vindobon »

Někde jsem četl, že Tenebrio molitor bývá často u holubů, takže bych odhadoval, že ani u čápů by nebyl až tak překvapivý. Tenebrio opacus znám pouze z dutých listnáčů s požerky velkých brouků, především tesaříků jako Cerambyx cerdo a Megopis scabricornis. Nikdy jsem nesbíral Tenebrio obscurus, který ve střední Evropě údajně také žije, nicméně v Jižním Tyrolsku má být nalézán stejně jako u nás opacus. Menephilus znám jen jako pralesní relikt z vysluněných suchých rozežraných kmenů listnáčů i jehličnanů, Neatus bude asi výlučně v dutinách listnáčů (Neatuse jsem mockrát nenašel, tak nevím, nakolik to lze zevšeobecnit). Když to všechno spočtu, v ptačím hnízdě bych nejspíš počítal s molitorem. Ale vyzkoušej to a uvidíš. A dej vědět, taky by mě zajímalo, co to nakonec bude. Zkus aspoň pár larev chovat jednotlivě, někteří potemníci se prý neradi kuklí, když je víc larev pohromadě.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od míra z. »

Z hnízd mi lezl hlavně Alphitobius diaperinus. Obr. larvy se dá vygooglovat, zkus se mrknout. Trochu může připomínat menší larvu Tenebria. Ale T. molitor také není vyloučen.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Greenhorn
Příspěvky: 148
Registrován: 30 dub 2010, 20:12
Bydliště: Ledeč nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosevy ptačích hnízd

Příspěvek od Greenhorn »

Nechci malovat čerta na zeď, ale obávám se, že to T. molitor bude. Larvy jsou větší a nepřipomínají to co jsem vygooglil, když jsem hledal larvy Alphitobius diaperinus. Dnes mi z toho vysoušeného substrátu vylezl jeden živý Trox scaber, takže žádná sláva. No uvidím dál, třeba se objeví alespoň nějaké zajímavé mrňky.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“