Síto- prosba o radu

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Síto- prosba o radu

Příspěvek od drabcik »

Mám prosbu. Nemáte náhodou ponětí, co je to za typ síta použitém v prosívadle od firmy Ento Sphinx? Mám toto prosívadlo, ale rád bych změnil průměr ok a nechce se mi kupovat celé nové. Při pátrání na netu se na mne vysypalo tolik druhů sít, že jsem z toho tumpachový. Jen to pravé ne a ne najít. Nejvíc podobná se mi zdají síta pro rybáře ( na červy ) nebo síto na pizzu, ale ještě to není úplně ono.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od Vašek »

nevím jak je dělaný originál, prosívadlo mám ušité a v něm králíkářské pletivo s velkými oky. Na něj jsem si udělal vložky z PVC pletiva s různě velkými oky a ty jen lehce chytnu drátkem k všitému pletivu.
Plastové pletivo máme u nás v železářství a výběr ok je opravdu velký. Současnou vložku tam mám už dva roky a zatím se nerozpadla.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od kormik »

No, prosívám celý svůj entomologický život. :D A řeknu vám svoji zkušenost, nejlepší jsou oka 1x1cm. Pokud jsou menší, projeví se to dost zásadně na množství brouků v prosevu. A nejen těch větších. Čím menší oka, tím větší pravděpodobnost, že tam ten brouk půjde na štorc a nepropadne, navíc déle trvá, než obsah prosejete, takže větší pravděpodobnost, že si část brouků vyhodíte, pokud nebudete prosívat dostatečně dlouho. To je dlouhodobá zkušenost, porovnáno s kolegou na stejných místech! Nakonec si prosívadlo předělal na větší oka. Jedinou nevýhodou je větší množství prosetého materiálu. Tož tak! :cool
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od Hali+ »

kormik píše:... Jedinou nevýhodou je větší množství prosetého materiálu. Tož tak! :cool
A proto je dobré sebou nosit sadu sít a hned na lokalitě to pak přehnat přes ta jemnější. Plonkovní materiál pak ani není potřeba brát domů do eklektoru. Člověk si tím šetří i svůj hřbet. :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od kormik »

Hali+ píše:
kormik píše:... Jedinou nevýhodou je větší množství prosetého materiálu. Tož tak! :cool
A proto je dobré sebou nosit sadu sít a hned na lokalitě to pak přehnat přes ta jemnější. Plonkovní materiál pak ani není potřeba brát domů do eklektoru. Člověk si tím šetří i svůj hřbet. :mrk
Ale jen v případě, že se s tím má člověk čas prosívat. Jelikož je to jen jedna z mnou používaných metod, tak ušetřený čas věnuji cíleným sběrem na živných rostlinách. :mrk Auto toho uveze dost! :D
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od Hali+ »

Nojo, my co auto nevedeme a do hor jezdíme s báglem, tak se snažíme prosevy "zahustit"... :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od bozapetr »

hali a kdy tys byl naposled nahorach? ....
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od Hali+ »

Naposledy loni na podzim v Belanských Tatrách na Curimopsisovi, kterého jsme zase nechytli... :mrk Ale máš pravdu, to bylo s Marionem, tj. autem. S báglem před dvěma lety v Rumunsku.
Já to mám teď s cestováním složitější, však víš. A navíc, dělám se pro Vás teď s klíči, takže ještě ani letos to nebude podle mých představ. :P Ale buď na podzim, nebo příští rok zase vyrážím, neboj. :D
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od drabcik »

No chlapci děkuji za zkušenosti, ale k jádru pudla jsem se nedostal. Totiž co to může být za použité síto v originál prosívadle. Jde mi přesně o to, jak to píše Hali- vložit za hrubé síto, síto s menšími oky. Nechci domů nosit větší věci ( jako slunéčka a pod.), které můžu vytřídit na místě.
Martin Bogapov
Petr M.
Administrátor
Příspěvky: 267
Registrován: 29 dub 2010, 12:03
Bydliště: Česká Kamenice

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od Petr M. »

a není to síto speciálně vyrobené pomocí včelařského drátku ? :mrk
Petr Matúšových
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od bozapetr »

drabciku-jadro pudla ti unika.protoze to je o vlastni praxi...vlastni. ja se tady dovedel dost zajimaveho a to uz jsem nejaky ten prosev udelal...tak mnoho stesti.drabciku...jen samotne ..nadobicko.. neni zarukou uspechu ... ja mam treba prosivadlo z soft tenisovych palek....spokojenost :D

hali - bylo to ode mne jen pratelske postouchnuti...vim.co ti vse stoji v ceste na milovane hory...tak at vse zdarne dopises.dodelas a prekonas a na ty krasne hory plne byrhousu se co nejdrive podivas :yes
Vindobon
Příspěvky: 1537
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od Vindobon »

Různá pletiva z různých materiálů (nerezová skladem) s různou tloušťkou drátu a s oky různých rozměrů lze koupit u vídeňské firmy Hutter & Schrantz. Pletivo se dá stříhat nůžkami na plech, jemnější pletiva i krejčovskými nůžkami, které se ale mohou ztupit. Bude nutné nějak ošetřit okraje, aby se jednak pletivo nerozplétalo a jednak aby se o ně člověk nepořezal. Především s kovovým pletivem doporučuji manipulovat jen v pevných pracovních rukavicích, umí být opravdu nebezpečné.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od míra z. »

bozapetr píše:...jen samotne ..nadobicko.. neni zarukou uspechu ...
Přesně tak. Já používám síto s oky zhruba 1x1 cm, tedy stejně jako Kormik. Síto jsem dostal před více než 20 roky od kolegy - ručně dělané, a používám ho dodnes.
Jinak by jsi se divil, jak velký brouk dokáže zůstat v prosevu zašitý i po roztřídění na místě. Pokud tím myslíš hrabání se v prosevu někde v lese na plachtě, tak já nejsem velkým příznivcem takového uspěchaného rozboru prosevu.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od drabcik »

Děkuju zkušenějším za odpovědi a ano, opravdu se mi jednalo o částečné vytřídění prosevu na lokalitě. Samozřejmě beru prosevy domů, ale nechci domů tahat větší věci ( slunéčka, mandelinky, atd. ), které nejsou předmětem mého zájmu. Tož jsem doufal, že bych to vyřešil tímhle způsobem. Jinak díky Honzovi za odkaz, ale stránky Ento Sphinxu znám, výše píšu, že mám prosívadlo od nich. Jednalo se mi o typ síta použitý přesně v tomto prosívadle, pouze s jiným průměrem ok. Samozřejmě Petr, Míra i další mají pravdu v tom, že prosívání není jen o nádobíčku, ale i o znalostech a myslím i štěstí. Všem prosívačům třikrát Zdar.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4484
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od Hali+ »

Zajímavý materiál na prosívadla nebo síta.

Reproduktorová mřížka - 25 cm, 99 Kč.
https://www.fajn-zvuk.cz/14212-reproduk ... &utm_term=
reproduktorova-mrizka-1025-cm-71415.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
michael17
Příspěvky: 223
Registrován: 27 pro 2013, 18:36
Bydliště: Česká Třebová

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od michael17 »

Svoje prosívadlo jsem vyrobil kolem roku 1980 z torza zlomené badmintonové rakety, vrchní kruh z měděného drátu co byl původně na sloupu před domem. Jako plátno posloužil jakýsi prapor, co se v oněch dobách různě vyvěšovaly kolem prvního máje. Jediné co jsem kupoval byly zipy na výměnné plátěné pytlíky. Fungovalo to výtečně mnoho let.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1471
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Síto- prosba o radu

Příspěvek od Radomír »

Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“