Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Svatopluk
Příspěvky: 10
Registrován: 11 úno 2015, 13:23

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Svatopluk »

:head Tu nejde o zabezpečenie "dobrého lovu", ale o zlegálnenie pohybu a zberu entomológov. A to nie len na Slovensku, ale aj v Čechách, Maďarsku a .....
A to: Hlinka, drábi, nacionalizmus to snáď nie je pravda. Práve kvôli takýmto postrehom som rád, že nemám facebook, lebo na to sa ani nedá normálne odpovedať.
Zákony tvoria často zatrpknutí entomológovia pod silnou podporou mimovládnych organizácií, kde sú bohužiaľ práve mladí, ktorým je to potrebné neustále vysvetľovať. Najlepšie je ich zobrať do terénu a tam na nich pôsobiť. Je to ťažké, ale dá sa to. myslím pôsobiť výchovne ☺
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Sieťka »

Chápem Vás (vaše články ktoré som čítal na fóre sa mi páčili)
Asi som to trochu nepochopiteľne napísal(ak niekoho urazila moja politická pikoška , ospravedlňujem sa ale na niektoré veci neviem nereagovať)
-entomológia na Slovensku je ale málo
-ale žije
myslím si že sú aj takí mladí ktorí mimovládkam neveria... neviem čo ešte dodať, všetci sme nejakí
a k Českým kolegom
-dá sa tu zbierať, ale takpovediac tajne...
Aby som to povedal krátko
Je to na Hovn...exkrement(:
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Hadesia »

Súhlasím s tým, že ak človek neprovokuje tak sa nič nestane ak nemáte priveľký pech.
Časy kedy na Hegyfaroku chodilo dokola 20 chlapov so sieťkami sú ale už nenávratne preč.
Ešte ďalej v čase sú časy kedy niekto so smýkačkou a smrtičkami bol "profesor". Ešte relatívne nedávno sa to dalo zažiť na Balkáne, dnes ale už asi ani tam.
Je naozaj ale ponižujúce plichtiť sa poza bučky so smýkačkou ako nejaký odkundes (vidíte, ako je slovenčina zvukomalebná). Dnes už pravdepodobne by sa aj nejaká povolenia vybaviť dali, problém ale je že je to potrebné robiť so značným predstihom a ešte vedieť kedy a čo. V dnešnom svete na to nemám energiu ani čas, ledva nejaký vyšetrím aby som vybehol von.
Možno by niekto, napríklad entomologická spoločnosť, mohol vypracovať nejaký návod čo kde ako.
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Hadesia »

Ešte jedna vec ma napadla. Čo takto založiť "Občianske združenie entomologické", stať sa účastníkom kadejakých projektov a brániť v realizácii čohokoľvek, kým tam neprebehne entomologický (najlepšie platený) prieskum? Dokladovať nejaké chránené druhy by na väčšine území problém nebol.... :rofl
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Sieťka »

To by bolo dobré
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Sieťka »

Hadesia píše: 04 úno 2021, 14:34 Súhlasím s tým, že ak človek neprovokuje tak sa nič nestane ak nemáte priveľký pech.
Časy kedy na Hegyfaroku chodilo dokola 20 chlapov so sieťkami sú ale už nenávratne preč.
Ešte ďalej v čase sú časy kedy niekto so smýkačkou a smrtičkami bol "profesor". Ešte relatívne nedávno sa to dalo zažiť na Balkáne, dnes ale už asi ani tam.
Je naozaj ale ponižujúce plichtiť sa poza bučky so smýkačkou ako nejaký odkundes (vidíte, ako je slovenčina zvukomalebná). Dnes už pravdepodobne by sa aj nejaká povolenia vybaviť dali, problém ale je že je to potrebné robiť so značným predstihom a ešte vedieť kedy a čo. V dnešnom svete na to nemám energiu ani čas, ledva nejaký vyšetrím aby som vybehol von.
Možno by niekto, napríklad entomologická spoločnosť, mohol vypracovať nejaký návod čo kde ako.
Krásne zhrnuté a tak ako som to myslel(neviem dobre vysvetľovať svoje myšlienky)...
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od marion »

povolení se nějak vyřídit dá, jenže vzhledem k tomu, že se zabývám všemi skupinami brouků, mně na tom irituje, že chtějí zprávu nejlépe do konce roku, tedy v době, kdy je většina materiálu ještě neurčená a často ani nevypreparovaná. Výsledkem tedy je, že se dodá "nějaká" zpráva a protože jsem slušný tak pokračuju ve zpracovávání, ale to může být dotaženo klidně za několik let, jenže pak už to nikoho nezajímá. Takže ještě teď doplňuju údaje do database z průzkumu Muráňské planiny, kde pokud si pamatuju jsme zkočili před 10 lety. Předesílám, že tyto průzkumy jsou realizovány hlavně z našeho zájmu bez jakékoli odměny s tím, že dle místních podmínek nám pomohou s ubytováním a přístupem na lokality. Za peníze bych to nedělal !!!
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Vindobon »

marion píše: 05 úno 2021, 06:57Za peníze bych to nedělal !!!
Věřím, že dělal, ale za adekvátní částky, jaké (alespoň zatím) žádný úřad pro ochranu přírody není schopen ani přibližně zaplatit. (V Rakousku to není lepší.)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od marion »

nevěř, nedělal !
Hadesia
Příspěvky: 134
Registrován: 02 led 2013, 19:18

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Hadesia »

Samozrejme, nie je reálne aby zaplatili toľko, že by to pre schopného jedinca bolo zaujímavé, ani v Rakúsku.
Ale napríklad keby preplácali náklady na cestovné a ubytovanie, mnohým by to pomohlo.
Napríklad, niekto kto je tu na fóre, dúfam že mi prepáči. Kvôli zdravotnému stavu "normálne" zamestnanie neprichádza do úvahy, kvôli nízkemu príjmu nemá ani vlastné auto. Má ale dosť času (a je veľmi schopný v teréne) tak chodí von kam dosiahne bicykel prípadne autobusová doprava do blízkeho okolia, musí sa aj vrátiť. Myslím, že tomu by preplatenie nákladov veľmi hodilo, a za málo peňazí by bolo hodne muziky, pardon údajov.
Okrem toho je dosť takých u ktorých by bol väčší kľud v rodine, keby aspoň časť nákladov na entomologického koníčka nezaťažovala rodinný rozpočet.
Na druhej strane, preplácanie nákladov by neznechutilo koníček a neznížilo nadšenie. Ja som živým príkladom toho, že pokiaľ sa ti stane koníček živobytím, to nadšenie sa do značnej miery stratí, lebo musíš (nejde o entomológiu). Ale zabránenie vynakladania vlastných prostriedkov by tomu určite nevadilo. Napríklad v Chorvátsku to do značnej miery funguje.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Vindobon »

Hadesia píše: 06 úno 2021, 09:24 Samozrejme, nie je reálne aby zaplatili toľko, že by to pre schopného jedinca bolo zaujímavé, ani v Rakúsku.
Proč by to mělo být nereálné? Stačí se podívat, jaké astronomické částky vyhazují státy této Země na podporu činností, jejichž společenská prospěšnost, na rozdíl od zájmu o biodiverzitu, je více než diskutabilní — namátkou fotbal, hokej, lyžování, motocyklové závody atd. Jde jen o to, zda má stát opravdový zájem o přírodu a její výzkum, nebo zda má spíš tendenci podobná témata a zájmy utlačovat a protežovat naopak činnosti bezobsažné a samoúčelné, jaké se nejlépe hodí k tomu, aby odpoutaly pozornost lidu od témat závažných.

Nějaký Filip Mareš, v životě jsem to jméno neslyšel, dostal v roce 2019 od České Republiky dotaci dva milióny korun. Co dělá společensky významného? Sedí v autě a jezdí blátem, drtíc "chráněné" střevlíky. Dotace na "rally" za rok 2019: 2.000.000,- Kč. Podobných je několik desítek; tenhleten dostal asi nejvíc, jiní "jen" několik set tisíc.

Píchni střevlíka na špendlík, dostaneš pokutu. Rozdrť zabláceným autem střevlíků tisíc, dostaneš dotaci.

Dotace ČR na motokros, autokros, motocyklové závody a podobné společensky škodlivé aktivity za rok 2019:

Dotace-CR-na-motosport-2019.pdf
(158.22 KiB) Staženo 313 x

Zdroj: Autoklub.cz — Rozdělení dotací z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na motosport
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 08 úno 2021, 18:37, celkem upraveno 1 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Sieťka »

Nuž ľud sa rád baví. Aj nevedomí musia byť a zas, nie každý je entomológ. Ale inak som sa už vyjadril. Je to na exkrement.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Vindobon »

Sieťka píše: 08 úno 2021, 17:58Nuž ľud sa rád baví.
Ať se každý baví jak chce, ale ať si to sám zaplatí. Proti financování mechanismů oblbování národa z mých daní ostře protestuji. (Já sice platím daně v Rakousku, ale i zde je stát zneužívá na příliš mnoho blbostí na úkor smysluplných témat, takže to vychází podobně.)
Sieťka píše: 08 úno 2021, 17:58Aj nevedomí musia byť
Nemusí. ;-)
Sieťka píše: 08 úno 2021, 17:58nie každý je entomológ.
To je pravda a já nežádám, aby každý byl. Žádám ale, aby každý, kdo jím chce být, k tomu měl svobodnou možnost a ne perzekuce.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Sieťka »

To hej no čo treba dať ľudu čo sa nevie zaujímať o niečo múdrejšie? NO chlieb a hry.... žiaľ áno je to financované na hlúposti ktoré fakt nikomu nepomôžu... Komu pomôže taký závod áut na blate... Peniaze sa dajú dať aj do hospodárstva , do vedy, do školstva. ale aj na podporu iných krajín, kde nie sú ľudia tak bohatý aby si mohli dovoliť ísť do ŠKOLY!
Ktovie koľko výborných entomológov by mohlo vyrásť z tých nahatých pobehujúcich chudobných afričankov... je mi fakt ľúto čo sa robí ale nezabránim tomu inak ako zvoliť pri najbližších voľbách zodpovedných ľudí-AK NEJAKÝCH NÁJDEM.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Vindobon »

"Chléb a hry" je heslo staré, ale proto ještě není ani správné, ani hezké. Naopak: ve třech slovech shrnuje perverzitu oblbování národa mocipánem zneužíváním dvou primitivních mechanismů, jehož jediným účelem je svést pozornost publika od společensky významných k nevýznamným tématům.

Jestliže ve starém Římě před dvěmi tisíciletími umíraly stovky a tisíce zvířat a dokonce lidí před očima publika v amfiteátru, děje se tak dnes méně nápadně, například tím, že při výstavbě olympijského městečka zničí tzv. "investoři" několik čtverečních kilometrů panenské přírody. A aby to bylo "spravedlivé", každé dva roky v jiném státě. I lidé však umírají za stejným účelem dodnes — namátkou mrtví z Formule 1 a z lyžování.

Devastace přírody kvůli olympijským hrám. Soči, srpen 2011; zdroj: berkutschi.com
Sochi-Bauphase-2.jpg
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Sieťka »

Žiaľ, sú ľudia ktorí sa ešte od dôb Rímskych nezmenili
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Sieťka »

Ľudia si na hovno usporiadali hodnoty. Keby najhlavnejšou hodnotou bol život každého jednotlivca bolo by to inak. Teraz je zlatých 10 prikázaní dosť obchádzaných. Človek je len pracovná sila, Počaté dieťa je nechcený plod, Vulgarizmy sú prejavy spravodlivého hnevu, Smilstvo a necudnosť sú bežné prejavy lásky bez papierov. Proste keď si každý robí čo chce, je to zmätok. Kedy si moci bažní povedia- toto už nemusím- alebo - pre dnešok stačí- alebo - načo mi je to aj tak mi to neni treba- ?
Ale bude to ako v jednej hre od Cimmermana- Kto chce víc nemá nic.
Naposledy upravil(a) Sieťka dne 10 úno 2021, 21:46, celkem upraveno 1 x.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Vindobon »

...
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 11 úno 2021, 09:07, celkem upraveno 1 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Sieťka »

Vindobon píše: 09 úno 2021, 23:13 Pán "Sieťka", nepíšu sem anonymně, nicméně mám příjmení v signatuře proložené mezerami jako opatření proti nalezitelnosti vyhledávacími stroji a obecně zde očekávám respektování přezdívek. Děkuji za pochopení.
Samozrejme, ospravedlňujem sa.
Sieťka
Příspěvky: 76
Registrován: 11 dub 2020, 10:51

Re: Zákaz sběru nebo ochrana biotopů?

Příspěvek od Sieťka »

Ešte rád by som sa vám predstavil takto. Písal som Vám na mail ohľadom Lamprodila decipiens. Som ten vyšší z dvojice chalanov čo ste stretli na Burze v Bratislave a zároveň ten mladší. Môjmu kamarátovi ste vtedy vymenili nejaké krasone, alebo dali teraz si to už nepamätám. Samozrejme ospravedlňujem sa ak som sa niekedy voči Vám vyjadril nejak nevhodne, vôbec som to nemal v pláne. Zo svojho príspevku som danú vec vymazal. K tomu čo tu sem píšem, chcel by som povedať že mám na tému rovnaký názor ako Vy , odlišný je len v postoji obrany, ktorá je u mňa maximálne pasívna. Nemyslím si že hlas entomológov dokáže zmeniť financovanie a preto píšem žiaľ...
Dúfam ale že sa pri najbližšej burze v Bratislave stretneme.
Pekný deň
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“