Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od vapno »

Učinil jsem zajímavou zkušenost s lesknáčkem Nitidula bipunctata. Před dvěma dny jsem udělal příležitostnou minivýpravu ke "své" kůži z divočáka, abych něco málo brouků sebral. Celý sběr (včetně v okolí pod kameny ukrytých Nebria brevicollis) je příkladně usmrcen a rozvlhčen, jen tenhle brouk si po stejné smrtičce v klídku a pohodě leze, jako by se nechumelilo... Nemáte někdo podobné zkušenosti?
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od marion »

Mám, takhle mi naposledy odpochodoval Trox scaber. Stává se mi to ale vzácně spíše proto, že brouky málokdy preparuju v den sběru, častěji až po několika dnech-týdnech-měsících-letech a to se pak nestává :D
Obecně má zkušenost, že se to stává u málo pohyblivých skupin, kteří vypadají jako mrtví i zaživa. Zřejmě to souvisí s metabolizmem. U akčních brouků jako jsou střevlíci nebo drabčíci se mi to nestalo.
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od drabcik »

Vida, výborné téma. Nedávno jsem si toho všiml u potemníkovitých, konkrétně u Neomida haemorrhoidalis a jiných zástupců této čeledi. Nejdřív jsem si myslel, že octan, který používám může být špatný,ale u jiných skupin v jedné smrtičce fungoval bezchybně. Protože nemám rád zbytečné trápení brouků, rád bych, aby to fungovalo co nejrychleji. Ještě jedna věc je zajímavá. Bacha na zkumavky. Většinou při sběru používám jako smrtičky zkumavky. Tento týden jsem nic zlého netuše sáhl po zkumavkách, které jsem koupil u jiné firmy než původně a než jsem si toho všiml, brouci mi málem zarostli do plastových krystalů. Nečekaná reakce mne upozornila, že propříště mám užívat ty osvědčené zkumavky. Jinak nepoužívám octový éter, ale octan butylnatý.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od Cassida »

drabcik píše:Jinak nepoužívám octový éter, ale octan butylnatý.
V čem to je výhodnější? A co toxicita (není horší pro člověka)?
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od drabcik »

Cassida píše:
drabcik píše:Jinak nepoužívám octový éter, ale octan butylnatý.
V čem to je výhodnější? A co toxicita (není horší pro člověka)?
Jo tak na to jsem zatím nepřišel :D . Ne, ale teď vážně. Našel jsem tady na fóru, že by materiál měl vydržet déle vláčný. A toxicita pro člověka? Aspoň je to fifty - fifty. Co dávám broukům, zpětně inhaluji sám. Dle informací by to mělo vonět po hruškách, ale ve skutečnosti... Můžeš přijet ochutnat sám. Bral jsem toho asi 5l, pokud by měl někdo zájem, klidně mu odkapu. Ale abych se vrátil k tématu, zajímají mne zkušenosti dalších s dobou smrcení u různých skupin hmyzu. A ještě jedna věc, zda větší množství octanu může vést ke ztvrdnutí nebo (zgumovatění exemplářů) nebo naopak.
Martin Bogapov
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od Vindobon »

Zmrtvýchvstání
Probrat z mrákot se můžou brouci, pokud nezůstanou ve smrtičce v octanových výparech alespoň několik hodin (mezi ztrátou pohyblivosti a skutečnou smrtí je časová prodleva).

Ztuhlost
Mám občas dojem, že některé skupiny mají větší tendenci k zachování posmrtné ztuhlosti (třeba Scolytidae, Anobiidae) a jiné (Carabidae, Buprestidae) je snazší usmrtit tak, aby brouci byli na preparaci vláční. V zásadě lze ale získat vláčné jakékoli brouky. Domnívám se, že pro vláčnost je důležité, aby brouk nevyschnul, dokud nepomine posmrtná ztuhlost, a proto když mám ve smrtičce brouků málo, přidám pár kapek vody (případně do smrtičky plivnu). Nesmí to ale být mokré, jen trochu vlhké. A další věc, která je podle mě důležitá, je použít na usmrcení co nejméně octanu, nebo brzy po usmrcení vyvětrat, aby bylo octanu ve smrtičce málo (nějaký tam být musí, jinak to začne hnít nebo plesnivět, ale fakt stačí pár kapek, jen aby to štiplavě smrdělo).
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od vapno »

Marion - ad Trox, Drabčík - Neomida: možná to souvisí i se stravou brouků?
Drabčík: ten octan butylnatý už tady byl zmíněn v jiném tématu. Měl bych docela zájem o vyzkoušení, dokonce mám takový dojem, že jsem tuhle látku obdržel v první lahvičce z Entosphinxu... Vůně byla zcela jiná, než v další dodávce, a brouci byli preparovatelní - vláční už pár hodin po usmrcení. Když jsem obdržel druhou láhev, a brouky smrtil obvyklým způsobem, láteřil jsem, že je všechno gumový, případně vyschlý daleko dřív, než jsem byl zvyklý. Tak následovalo studium souvisejících témat tady na fóru a
taky konverzace s Pavlem Krásenským. Už tedy nechávám brouky v octanových výparech nejméně 48 hodin před preparací. NICMÉNĚ: osobně mám problém s preparací mandelinek (Gonioctena), neb ty zůstávají gumové i po více dnech. Též Bembidioni
bývají vzpurní a nepoddajní. Asi dělám něco špatně...
Vindobon: Zmrtvýchvstání jsem zažil u prvního Carabus granulatus. Po cca 3 hodinách jsem ho vyndal ze smrtičky, obpíchal špendlíky do požadované pozice a když jsem ho přišel druhý den zkontrolovat, brouk nikde. A radu ohledně přikápnutí pár kapek vody jsem od Pavla dostal též :mrk...
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od drabcik »

Vápno pokud budeš chtít vyzkoušet, není problém. Jak jsem psal, mám té dobroty dost. Až budeš mít cestu na Pardubice, ozvi.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od Fčelda »

pamatuju jednou s nosorožíkem, že byl v octanu od odpoledne do dalšího rána, po vyndání na vzduch po několika minutách už zas vesele pochodoval. Zbytek osazenstva smrtičky zůstal řádně nehybný.
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od Pepa »

S tímhle fakt nemám problém, co si usmrtím, tak to neobživne a preparovat to jde zcela bez potíží, u svých sběrů nevíém co je ztuhle nepreparovatelný brouk. Octanu zase tak málo nedávám, u Sčolytidae s ním přímo plýtvám, tam toho octanu dán fakt dost. Brouky nechám ve smrtičce alespoń dva až tři dny, pak je přendám do sáčkum, kápnu 1-3 kapky 5% - 10% octovky a dám do transportní krabice. Doma to rovnou šoupnu do mražáku a preparuju až když je čas. Výjimku tvoří jen brouci, kteří jsou u smrcení hákliví na změnu barev, tam miimum octanu, brzy vyndat, dát do sáčkuu, kápnout 2-3 kapky vody a co nejrychleji s nimi do lednice či mražáku a nedávat do krabice k ostatním broukům, kteří byli smrceni vyššími dávkami octanu.
A můžu říci, že když dostanu scolytidy od jiných tak je často se snažím alespoň trochu porovnat a plácnout do lepidla, protože jsou zcela ztuhlí. Prostě na kůrovce musí octan působit déle a nesmí vyschnout ve smrtičce.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od vapno »

Tak částečně se zřejmě osvětlil můj problém se smrcením brouků a jejich následnou ztuhlostí. Dnes jsem se stavoval v EntoSphinxu pro krabice a pár drobností a před odchodem jsem jen tak utrousil přání přičichnout si k octanu, bo se mi poslední dodávka podle čichu nějak nezdála (zřetelně jsem místo známé vůně cítil přiboudlinu). Na to mi šéf obratem nabídl náhradu s tím, že o problému vědí a že jsem nejspíš místo octanu obdržel látku, se kterou se vymývají sudy po octanu... Zřejmě tam ale nějaký ten octan byl, protože při troše trpělivosti ten výplach jakž takž fungoval :mrk. Sami ale problém neřešili, protože dotyční nešťastníci jsou pro ně nedohledatelní.
drabcik
Příspěvky: 829
Registrován: 14 lis 2012, 21:06
Bydliště: Pardubice

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od drabcik »

Tak určitě by bylo dobré, kdyby na to upozornili na jejich internetových stránkách, aby se poškození mohli přihlásit. Je jasné, že je jinak těžko dohledají a zbytečně by to kazilo jejich jméno. Já jinak o ENTO SPHINXU nemohu říct nic špatného, vždy ochotně vyjdou vstříc.
Martin Bogapov
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od Hali+ »

Octan jsem vždycky kupoval přes lékárnu v p.a. a nikdy jsem se nesetkal s tím, že by to nějaký brouk rozchodil...
Zato v úplných počátcích si ještě dnes pamatuji, jak jsem se marně snažil zabít přástevníka medvědího a ta potvora přežívala všechno... Ale to jsem tehdy vůbec netušil, že to dělám úplně blbě. Jj, to byly časy...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od vapno »

Drabčík - pravda...

Hali+ - tady v tom našem zapadákově lékárny octan sehnat neumějí... Už jsem to zkoušel. Čuměli na mě jak na zjevení, co to po nich chci.
Naposledy upravil(a) vapno dne 09 kvě 2014, 23:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od Hali+ »

Tady mi to taky objedná jen jedna lékárna. Musím to dopředu zaplatit a cca do týdne nebo 14 dní to vždycky přišlo. Ale je fakt, že ta láhev mi vždycky stačí na několik let a tak už jsem je dlouho nezkoušel... :mrk
Kupoval jsem tak i xylen. Sice se kroutili, ale objednali a dodali.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od Vindobon »

Kdyby chtěl náhodou někdo kupovat octan ve Vídni, firma Neuber ho vždy měla skladem, a sice pod obchodním označením „Essigäther“ — asi dvakrát jsem se s nimi skoro pohádal, protože jsem trval na tom, že nechci éter, ale ester, a chtěl jsem, aby mi potvrdili vzoreček CH3COOC2H5 a toho prostě nebyli schopni, jen furt mleli svou, že to je Essigäther a nijak jinak se to nejmenuje, a já si k tomu čichnul a podle čuchu to byl octan etylnatý, tedy etylester kyseliny octové, ale tohle pochopit prostě bylo nad jejich síly a na balení nic jiného než „Essigäther“ nebylo napsané. :D

A taky vždy trvali na tom, že ho musí nalít do předpisové lahve s předpisovým uzávěrem a nikdy mi ho nebyli ochotni nalít do lahve, kterou jsem měl s sebou, ani když na ní byl nápis „Äthylacetat“ a taková ta červená nálepka s ohýnkem. :D
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
Giannis

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od Giannis »

Já osobně kupuji octan přímo u zdroje a to je velko-sklad s chemikáliemi,jakékoliv balení a navíc je dotyčný broučkař a sbírá tesaříky,tak co víc si přát.Vždy kupuji litrové balení a rozdám i kámošům.jediná nutnost je že to musím vzít na svoji firmu,jinak by mě to neprodal.Navíc mě říkal že se do smrtičky s octanem,kape nějaká chemikálie(teď si nevybavuji ten název) a ta zabraňuje rychlé odpařování se octanu,vhodné hlavně v létě,když je venku velké teplo a octan se rychle vypařuje.
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1609
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od Vašek »

vapno píše:Tak částečně se zřejmě osvětlil můj problém se smrcením brouků a jejich následnou ztuhlostí. Dnes jsem se stavoval v EntoSphinxu pro krabice a pár drobností a před odchodem jsem jen tak utrousil přání přičichnout si k octanu, bo se mi poslední dodávka podle čichu nějak nezdála (zřetelně jsem místo známé vůně cítil přiboudlinu). Na to mi šéf obratem nabídl náhradu s tím, že o problému vědí a že jsem nejspíš místo octanu obdržel látku, se kterou se vymývají sudy po octanu... Zřejmě tam ale nějaký ten octan byl, protože při troše trpělivosti ten výplach jakž takž fungoval :mrk. Sami ale problém neřešili, protože dotyční nešťastníci jsou pro ně nedohledatelní.

To bude asi dlouhodobý problém - stalo se nám naprosto totéž u Radka Udržala (budou mít stejného dodavatele) už asi před třemi lety. Také nám pak bez problémů dal náhradu. "Octan" byl cítit lehce po benzínu a moc nefungoval.
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Uživatelský avatar
vapno
Příspěvky: 670
Registrován: 25 kvě 2011, 13:48
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od vapno »

Vindobon: :D...
Giannis: ta přidávaná chemikálie by byla dost zajímavá... Je ale pravda, že ten výplach se tak rychle nevypařoval, nicméně to mělo jiné následky - i při použití velmi malého množství ve smrtičce se páry srážejí na stěnách a hlavně - v octanu zůstávali brouci krovkami nahoru, kdežto ve výplachu jim křeč stáhla nohy k sobě a všichni končili nohama vzhůru. I tohle byl takový příznak nečistého octanu. Zvlášť znát to bylo na střevlících, kterým se pak horkotěžko daly upravit přední nohy a tykadla s makadly.
Vašek: dodavatel se s tím zjevně nepáře a nemá kouska studu:(.
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Odolnost některých druhů brouků vůči smrcení octanem

Příspěvek od papa »

Kamarád míchá octan s butylacetátem nebo podobným x-acetátem, prý stačí pár kapek do octanu a vydrží déle.
Když by to přehnal brouci by nebyli tak vláční ..
Nejsem chemik ale octan po čase přestane být 100% účinný ... ale to podle mne je při skladování dva a více let .. (moje zkušenost)
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“