Ochrana sama sebe v přírodě

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
burysek

Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od burysek »

Možná banalita, ale zatím jsem to nějak do hloubky neřešil. Těch klíšťat (ano o těch je tady především řeč) co jsem ze sebe za poslední desetiletí sundaval byli jistě desítky a možná i klika, že na mě nic nepřenesli. Taky jsou mnohem toxičtější a nebezpečnější než např. před 20 lety. Já ochranu doposud řešil pouze postřikem nebo krémem, ale zřejmě bude díky množství (včera jsem jich za hodinu smýknul snad stovku !!!) těchto potvor nezbytné nějaké očkování. Jak to řešíte vy ?
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od prosektor »

proti encefalitidě se naočkuj, proti borelioze se stříkej repelentem (bonus: nebudeš ani doštípaný od komárů). pro jistotu si nastuduj, jak se projevuje první stádium boreliozy. nic jiného zatím američtí vědci nevymysleli. :rock
burysek

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od burysek »

Proč něco studovat, snad jasným příznakem je od středu blednoucí červená skvrna. Nebo ne ?
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od ZdenekH »

skvrnu jsem neměl a následky doteď, a ne ani od klíštěte, neco mě stíplo do lítka u řeky, když jsem fotil vážky , nejdřív mě pálilo lítko, pak ztvrdlo okolí bodnutí a v noci na třetí den po kousnutí nevím čím,jsem měl nateklý kotník, že jsem myslel, že mi praskne, neb se to do tý kůže nemohlo vejít a skoro 40 horečku. Krev mi brali hnned borelku našli a měsíc jsem papal antibiotika a skučel.
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
burysek

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od burysek »

Koukám že mám dobrý vyhlídky :lol:
To jsem asi jediný sebevrah co se honí za brouky bez jakékoliv ochrany (občas i na ten repelent zapomenu)
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od ZdenekH »

ochranu nezapomínat ,mám ted díky tomu méně času na brouky i další zájmy :-)
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od prosektor »

burysek píše:Proč něco studovat, snad jasným příznakem je od středu blednoucí červená skvrna. Nebo ne ?
ty to máš nastudované, ty už nemusíš :clap
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od prosektor »

ZdenekH píše:skvrnu jsem neměl a následky doteď, a ne ani od klíštěte, neco mě stíplo do lítka u řeky, když jsem fotil vážky , nejdřív mě pálilo lítko, pak ztvrdlo okolí bodnutí a v noci na třetí den po kousnutí nevím čím,jsem měl nateklý kotník, že jsem myslel, že mi praskne, neb se to do tý kůže nemohlo vejít a skoro 40 horečku. Krev mi brali hnned borelku našli a měsíc jsem papal antibiotika a skučel.
to byla spíš reakce na bodnutí nějakým blanokřídlým hmyzem, boreliozu jsi mohl chytit jindy a nevšimnout si toho
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od ZdenekH »

víc jak rok jsem před tím klíště neměl a vše začalo od toho kousnutí a borelie jsem v sobě měl,což krevní test potvrdil, nejhorší je , že se jakémukoliv kousnutí či klíštěti na 100% stejně asi repelentem neubráníš.
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
Martin Havránek
Příspěvky: 81
Registrován: 29 dub 2010, 13:50
Bydliště: Lázně Bohdaneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Martin Havránek »

Ja to taky nijak neřeším a ročně mám tak tři čtyři klištata, skoušel jsem ruzne repelenty, ale nikdy jsem nezaznamenal rozdíl.
Co se tyče boreliozy tak ji mělo již dost mích znamích a vždy to mělo zcela jiný pruběh, jeden muj znami entomolog měl ji již v nelečitelném stadiu a přežil to, navíc byl problem že lekaři mu nemohli boreliozu v krvi najit a zjistilí ji až po odběru krve z míchy.
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od prosektor »

marion píše:Vítám na novém foru. Já přestože v problematice mírně vzdělaný člověk to neřeším a riskuju. Klíšťat má každý rok tak do 10 přisátých a nikdy žádný problém. Jen aby to nebyl poslední příspěvek, protože se opravdu rojí. :P
někdo je holt dítě štěstěny, někdo sbírá v méně promořených oblastech a někteří šťastlivci chytnou borelku i v prosinci, když je přepadne klíště z prosevu :rock :muscle
Uživatelský avatar
Vašek
moderátor
Příspěvky: 1602
Registrován: 29 dub 2010, 06:10
Bydliště: Neratovice

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Vašek »

burysek píše:Koukám že mám dobrý vyhlídky :lol:
To jsem asi jediný sebevrah co se honí za brouky bez jakékoliv ochrany (občas i na ten repelent zapomenu)
Nejsi. Já jsem na tom podobně - už asi 10 let uvažuju o očkování, ale u toho to skončí. I když vypatlám haldy repelentů, vždy se nějaká mrška přisaje, letos už byly dvě. Ale zatím mám kliku (teda pokud se borelióza neprojevuje neustálým zapomínáním, tzv. HOSIPO :rofl )
ploštice (Heteroptera) - Tingidae, Nepoidea, Scutelleridae (W); Bostrichidae (W), Cerambycidae (E)
Cerambyx@seznam.cz
Robinson
Příspěvky: 158
Registrován: 29 dub 2010, 15:18

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Robinson »

burysek píše:Koukám že mám dobrý vyhlídky :lol:
To jsem asi jediný sebevrah co se honí za brouky bez jakékoliv ochrany (občas i na ten repelent zapomenu)
Ale vůbec nejsi. Já na repelenty moc nedám, má chyba, někdo má 10 klíšťat za život, já mívám v sézoně asi tolik za měsíc, ne-li víc. Hrozný, na tyhle svině hnusný jsem jak magnet. Nevíte čím to je? :D
Očkovaný nejsem, ale už jsem o tom uvažoval ... jen uvažoval ... protože při zamyšlení, co přenáší, mi celkem naskakuje husí kůže ... :wring :S
Uživatelský avatar
Mike
Příspěvky: 106
Registrován: 29 dub 2010, 12:29
Bydliště: BRNO

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Mike »

Proti limské borelióze žádné očkování nepomůže, ale určitě se vyplatí nechat se očkovat proti klíšťové meningoencefalitidě. Jsou to 3 vakcíny: druhá dávka se aplikuje 4-12 týdnů po první vakcíně, třetí 9-12 měsíců po druhé vakcíně, pak už stačí přeočkování v intervalech jednou za 3-5 let (podle věku - čím vyšší věk, tím delší interval přeočkování).
Jinak, zvykl jsem si nosit do lesa, kde bývá největší výskyt klíšťat, světlé oblečení, hlavě světlé nohavice, na kterých jsou ty potvůrky dobře vidět, a tak se jich zbavuji průběžně ještě v terénu. Klíště se hned nepřisaje, ale nějakou dobu po vás lozí, takže je dobré se pak doma co nejdřív pořádně prohlídnout a osprchovat.
CARABIDAE, CICINDELIDAE
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Ian »

Je potvrzeno, že lymskou boreliózu u nás přenáší skoro všechen bodavý hmyz, není vůbec jednoznačné, že vždycky klíšťata. Znám několik případů z Břeclavska, kdy lesní dělníci si byli na 99 % jistí, že neměli přisáté klíště a přesto se u nich příznaky projevili. Následky nic moc pěkného. Jedna paní to nerozdýchala, 55-ti letý muž se učil znovu mluvit a má od té doby problémy s motorikou.

Vážnějším zájemcům doporučuji tuto stránku http://www.borelioza.cz/, moc zajímavé počtení.
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 482
Registrován: 29 dub 2010, 06:19
Bydliště: Stan - Hlinecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od ZdenekH »

tak to jsem dopadl ještě dobře, naštěstí mi nasadili antibiotika brzo, neb doktor právě říkal , že jsou i ty případy , kde původce nebylo klíště.
Mě zlobí hlavně náhlé bolesti kloubů, problémy s motorikou jsem měl o velikonocích, ale za to mohla slivovice :-)
Jinak je to pěkný svinstvo, mám ted strach hlavně o děti,. když je už zaučuju a oni jsou v té trávě celé a lezou a lezou. repelenty jsem zkoušel vícero druhů a můžu říci, že i komáři mě kousali a klíště jsem ze sebe zklepával taky, takže jsem je pak přestal používat, smrděl jsem asi jen sám sobě.
a ted jdu omrknout pozitivnější temata!
http://www.naturefoto2000.com Cerambycidae, Carabidae (Carabinae, Cicindelinae) ČR,SR
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Adam »

Boreliózu jsem chytil od klíštěte v Českém krasu a flek se mi udělal kolem kousnutí až po měsíci ve východním Turecku. ATB jsem dostal až po dalších třech týdnech zpátky u nás a nikdy jsem neměl žádné problémy. Třeba se ale ještě projeví.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od karlos »

A co tohle? Omluvte sníženou kvalitu fota, udělal jsem si ho sám... Z Francie jsem si přivezl totálně popálené předloktí. Pěkně zarudlé, nateklé a v celé popálené ploše s většími či menšími puchýři. Naprosto nemám šajn, jak a kde se mi to stalo. Můj odhad je, že jsem se někde šikovně otřel o nějakou dobrou bylinu. Nevíte co by to mohlo být?
Přílohy
P4280187.JPG
Uživatelský avatar
Adam
Příspěvky: 821
Registrován: 29 dub 2010, 15:24
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Adam »

Mně tohle udělaly třemdavy. Blbě jsem šlápnul a spadnul do nich (včetně obličeje), bylo přes 30°C, nehnul se ani lísteček, nebe bez mráčku, voda nikde. Měl jsem z toho fotodermatitidu jako bejk. Navíc to potom zhnědlo a než se epitel vyměnil, trvalo to pár týdnů. I lepra by vypadala líp...
Uživatelský avatar
Lehrak
Příspěvky: 29
Registrován: 29 dub 2010, 12:41
Bydliště: Hádek

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Lehrak »

Proti kl. encefalitidě jsem se nechal očkovat. Borreliozy se bojim. Nemusí se to "přežít" a potom ty antibiotika. Ty musej bejt tak silný, že vám rozhází trávení a mtb na hodně dlouho.
Cerambycidae (CZ), Carabidae (CZ)
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“