Ochrana sama sebe v přírodě

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
mee
Příspěvky: 534
Registrován: 09 kvě 2010, 19:00
Bydliště: United Kingdom

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od mee »

ja sem si to dal minuly rok...bolest jak svina a po dobu 5 dni sracky, bolesti hlavy, nevolnost, zavraty...ale urcite to je lepsi, nez chytit vira.
Zdeno Lucbauer
Dorcadiini W
Uživatelský avatar
Standa02
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2012, 22:21
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Standa02 »

Máte někdo zkušenosti s používáním vitamínu B jako prevence proti klíšťatům? Četl jsem, že když si to člověk vezme, tak to pak klíšťata nějak odpuzuje (prý se nepřisajou, nezdá se jim to).
Já jsem to testoval letos v létě s velmi dobrým výsledkem. Kvůli diplomce jsem procházel louky a pastviny na Valašsku, mnoho z nich zarostlých - vysoká tráva, vždy blízko lesa, často dokonce obklopeno lesem, občas jsem se musel i prodírat různými křovinami a porosty kapradin. Prostě ideální pro klíšťata. Celkem to bylo 13 dní, v terénu jsem byl každý den asi tak 6 hodin. Vždy ráno před vstupem do terénu jsem si vzal tabletku B-komplex (konkrétně Generica retard). Repelent jsem vůbec nepoužíval. A výsledek? Za celou dobu jsem neměl ani jedno klíště. Našel jsem jen jedno jediné večer na oblečení (možná prostě nestihlo ze mě slézt). Pak jsem to využil ještě asi třikrát na podzim, když jsem šel na houby, taky bez klíšťat. Pořád jsem mírně skeptický ale myslím si, že těch 13 dní v létě je dosti přesvědčivých. V testování určitě budu pokračovat příští rok.
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od krep »

Zkoušej to i na dalších lidech. Už jsem něolikrát viděl, že někdo na stejném místě neměl ani jedno klíště, další asi deset (bez užívání B-komplexu, jen při užívání pivního moku ;-) )
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
Uživatelský avatar
Fčelda
Příspěvky: 452
Registrován: 02 kvě 2010, 11:08
Bydliště: Praha

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Fčelda »

k tomu to mohu říct, že jako dítě jsem klíště z lesa skoro vždycky nějaké přinesl. A velmi často nezůstalo u jednoho. Ale od doby, co piju pivo, jsem měl do současnosti zakousnuté tak max 3-4 klíšťata. A to jsem v lese přes sezonu prakticky neustále. Pravda, snažím se používat i repelenty, ale ne nijak zásadně a pokaždé.
Tenebrionidae P, Aphodiini CZ, Carabini P, okrajově Silphinae E, Lethrinae E
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Já pivo nepiju a vitamíny řady B většinu roku neužívám, a kliště jsem na sobě zakousnuté našel tak 5x za život (je mi 38). Bude to ale asi hlavně tím, že na lokalitách s jejich výskytem nosím dlouhé hladké šusťákové kalhoty, na kterých se klšťata nedokážou zachytit (jiným krevsajícím potvorám, jako komárům a muchničkám, chutnám znamenitě). Jednou jsem procházel s kolegy cestou po protipovodňové hrázi v CHKO Latorica na východě Slovenska. Byla tam vysoká vegetace (asi po pás). Když jsme pak s kolegy přišli na místo s nízkou trávou, zjistili jsme velmi překvapivou věc: na kalhotách dvou kolegů, které byly z plátna (jedny maskáče, druhé khaki), byly stovky obrovských ovčích klíšťat, na mých tmavomodrých šusťákách ani jediné.
Naposledy upravil(a) aphodius dne 15 pro 2012, 03:58, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Jinak samozřejmě platí, že každý jedinec chutná krevsajícím členovcům jinak. Mám kamarádku, na kterou v životě nesedl komár, hovado, moucha, ani klíště na sobě nikdy neměla - krevsající potvory se jí prostě obloukem vyhýbají. Když s ní byl manžel v jižních Čechách v oblasti náletů milionů komárů, všichni kolem ní byly komáry doslova obaleni, jen ona zůstala naprosto nedotčena.
tomak

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od tomak »

Já bych na Bčko nespoléhal. Od jisté doby, jak jsem tady psal asi před rokem, používám repelenty s DEET (vojenské, stříkají se na oblečení) a preventivně ještě tělové mléko s DEET (má větší výdrž při pocení). Někde jsem chytil borelku a nevšim si jí a přešla mi do stádia neuroboreliozy. Lékaři mě přes rok léčili na kdeco, než na to přišli, protože v krevních testech jsem jí neměl a potvrdila se až geneticky z lumbálky. Když jsem dostal zánět míchy a ochrnul na půl těla, tak to byla síla. Za poslední tři roky jsem v nemocnicíich strávil asi 14 měsíců, jezdil na kriplkáře a napolykal jsem a nateklo do mě kvanta léků. Po dost nepříjemné léčbě jsem se dostal do stádia, kdy chodím jen o jedné berli, bolesti mám jen omezené (v nejlepším jsem měl trvalou bolest tak kolem 5-6 EFIC a několikrát do týdne záchvaty až 10 a omdlíval od bolesti), analgetika beru po hrstech a na mou milovanou mandolínu můžu zapomenout, protože mi zůstala přiochrnutá kromě pravé nohy i pravá ruka. A to nemluvim o RS, o které lékaři tvrdí, že jí právě borelka vyvolala :-( Takže bacha!
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Kurvadrát! :shock: :shock: :shock: Teda Tomaku, to je síla! Jistě nestojíš o to, aby Tě někdo litoval, ale tohle bych nepřál ani nejhoršímu nepříteli! RS má i moje ségra, zjistili jí to ve dvaceti, takže vím, jaký pestvo to je a jak se u toho člověk cítí - fakt humus... Mimochodem, co je to to "EFIC" - to jsou nějaké jednotky bolesti nebo co? Bolest je přece subjektivní záležitost, ne? Co jednoho bolí, jiný nemusí ani vnímat, nemám pravdu? Je např. známo, že některé středoasijské a východoasijské národy mají práh bolestivosti velmi vysoko (např. Tataři a Mongolové ve středověku běžně snášeli bolesti, při kterých by Evropané ztráceli vědomí - proto taky museli mít mnohem krutější mučení, aby to vůbec cítili).
tomak

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od tomak »

EFIC je nějakej felčarskej spolek. Stupnice vyjadřuje v 0 až 10 snesitelnost a akceptovatelnost bolesti (pod 5 se nemá smysl bolístkem zabývat):
5 - ještě se to dá snést a jakžtakž při tom fungovat, s průběžně polykanejma analgetikama to jde
6 - začínám klít, končetiny občas nefungujou, ještě se dá určit, kde to bolí, 100+ Tramalu nebo 1 dávka Instanylu ve spreji
7 - přestávám klít, skřípu zubama, ještě se dá poznat, jestli bolí jen noha nebo i něco navíc, většinou nestačí 1 dávka Instanylu
8 - přestávám mluvit, bolest se už nedá lokalizovat, tady už je třeba asistence někoho, protože už si nejsem schopnej aplikovat nosní sprej nebo píchnout injekci
9 - to už ani necejtím bolest, nereaguju na vnější podněty
10 - mozek otáčí vypínačem
9 a 10 - honem záchranku, to je na infuze s Fentanilem nebo něčim podobným (Tramal, Fortral atd už nezabírají). Bejvaly doby, kdy jsem takhle končil několikrát týdně, ze záchranky už mě znali a když jsem zareagoval na infuzi, tak mě netahali do špitálu.
To nepíšu kvůli litování, ale abyste si dávali bacha, nejen encefalitida, ale i borelka je svině
Uživatelský avatar
mee
Příspěvky: 534
Registrován: 09 kvě 2010, 19:00
Bydliště: United Kingdom

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od mee »

Ja sem borelku mel. Objevilo se to do 3 dni v podobe strasne bolesti klbu. Pro Afouse - kliste sem chytil pri Hajnacke...Doktor rikal, ze to neni mozne, aby to byla borelka...inkubacni doba je dlhsi. Ale krev odebral a do tydne sem byl po dobu 2 let na antibiotikach. Zeru je este 3 x rocne po dobu celeho mesice. Odfajcilo mi to pecen a ledviny, ale vypada to, ze borelku to potlacilo...tusim este doktor rikal, ze se to muze kedykolvek objavit po dobu 10 let...dufam, ze ne !
Zdeno Lucbauer
Dorcadiini W
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Ad Tomak: to je hrozný! Já našel na netu tuhle stupnici:

Intenzita bolesti (0-5):
0 = žádná bolest
1 = nepatrná bolest (nepříjemný pocit, který ale nenarušuje normální činnost v běžném životě)
2 = mírná bolest (odvádí pozornost od běžné činnosti, zhoršuje kvalitu práce, trvá-li delší dobu, pacient se snaží něco dělat pro to, aby bolest zmizela)
3 = vážná, střední bolest (cele k sobě poutá pozornost, člověk není schopen věnovat se něčemu jinému, vyžaduje úlevu)
4 = mučivá, strašná a týrající bolest (disorganizace pohybů, bolest je tak silná, že znemožňuje přesnou lokalizaci těžiště bolesti)
5 = zcela nesnesitelná bolest (celkové zachvácení bolestí, ztráta schopnosti adaptivního chování)
tomak

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od tomak »

Aphodius: to je jen hrubší dělení 3=5-6, 4=7-8, 5=9-10. To slabší neřeším, pod analgetikama, který beru pravidelně, se to ztratí
Uživatelský avatar
kormik
Příspěvky: 1006
Registrován: 02 kvě 2010, 13:40
Bydliště: Hradec Králové

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od kormik »

Jo, dávajete si bacha, taky s touhle mrchou zápolím už několik let. Jsou dny, kdy člověk dokáže fungovat jako dřív a taky dny, kdy by se rozeběhl hlavou proti zdi, kdyby to šlo. :sweat Ale člověk se nesmí litovat a nechávat se litovat, bo ho to úplně pohltí. :mrk Takže pokud to jde, je dobrý pohyb - cvičení, kolo, bazén a tělo trochu rozhejbat. Pokud se to chytne včas, je to fajn, to štěstí jsem bohužel neměl!
Jan Pelikán
kormik1@seznam.cz
Chrysomelidae a Curculionidae s.l. palearkt + něco málo z dřevních a houbových skupin (Eucnemidae, Colydiidae, Endomychidae, Erotylidae, Melandryidae)
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

Proto vřele doporučuju nosit do terénu dlouhé hladké sportovní šustky - klíšťata se na nich nemají šanci uchytit. Vypadá to, že mezi námi bude pacientů s různými stadii boreliózy asi víc, než by se zdálo... Hnusná nemoc... :S
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od ivo »

Já osobne ,kdysi po návratu ze Slovinska,36 klíštat,z toho 8 kusů v zákulisí(oblast mezi varlaty a řitním otvorem).Špatně se to z těchto intimních partií odstranuje,ještě,že má přítelkyne požádala svou dobrou kamarádku se zdravotní praxí,která mi od těchto 8 kusů pomohla.
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od míra »

Právě jsem si Ivo našel jedno zapomenuté klíště, nemáš adresu? :D
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od míra »

A ještě ad klíštata, nemoci. Mě se klasická klíštata nevyhýbala, ale měl jsem asi štěstí, že byla zdravá. Takže encefalitias, nebo boreliozu neznám.. Také jsem měl štěstí z poměrně hodně extremnějších expedic, kdy jsem se vrátil s pocitem, že se člověku nemůže nic stát. Bohužel ono u těch námi moc neznámých chorob , příživníků a nemocí, začínajících u břehů Afriky, Turecka, či dálnějšíi končinami , se to projeví často i později. Mám v těle řádově destíky zapouzdřených již mrtvých parazitů, od velikosti 5 mm do 3cm. To je asi to nejmenší zlo. Ani nemá smysl to vyřezávat, už neškodí. Člověk spíše může doufat, že se mu nějaký zbloudilý 20cm dlouhý červík neukáže v oku. Problém spíše mám, že se mi do těla dostalo pár zhovadilostí z jihoamerických ploštic a takové zdlouhavé přeléčování má dopady na játra, ledviny, či další vnitřní orgány.
Bohužel rady zde nemají valný význam. Jde spíše o štěstí. Nebo také stokrát nic umořilo.....
Takže prostě opatrnost matka moudrosti :D
matej
Příspěvky: 155
Registrován: 30 dub 2010, 13:12

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od matej »

Já bych se toho zas tak nebál. KLíštat v průměru chytnu 10 za sezonu, vydávám je hned , polévám olejem, kroutím pinzetou ( což se dnes píše, že se nemá) a nikdy jsem nic neměl.
Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 500
Registrován: 29 dub 2010, 13:40
Bydliště: Střelice u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Honza H. »

matej píše:Já bych se toho zas tak nebál. KLíštat v průměru chytnu 10 za sezonu, vydávám je hned , polévám olejem, kroutím pinzetou ( což se dnes píše, že se nemá) a nikdy jsem nic neměl.
Říká se, že 1 z pěti lidí je Číňan, ale já znám stovky lidí a žádný z nich Číňan není. Říká se, že alkohol a kouření zkracuje život. W. Churchill chlastal první ligu a hulil jak darebný kamna a dožil se 90 let. Tomu se Matěji říká "Statistika malých čísel".. :cool
marion
Příspěvky: 4680
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od marion »

Souhlas z Honzou H. znám jednu pacientku-městskou paničku, která do lesa nechodí a kdesi chytila jedno klíště a má boreliozu. Naopak je hodně lidí, kteří si kontakt s klíštětem neuvědomují a mají ji taky. (Ve vesnici odkud pocházela mamka byl známý ochlasta, který jinak než ožralý nefungoval, hlil jak fabrika a zemřel když mu bylo asi 95 let, když ožralý spadl do sklepa a srazil vaz). Jinak za sebe na to taky kašlu, asi jsem nepoučen, kdysi jsem míval klíšťata častěji, teď ale nosím téměř neustále v terénu dlouhé kalhoty, pevné vysoké boty a hlavně když se vrátím z terénu, hned se převleču. Všiml jsem si totiž, že zamlada, když jsme třeba týden cestovali v jedněch šatech a spali pod širákem, tak spousta klíšťat teprve sekundárně v noci přelezla z oděvu na tělo.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“