Ochrana sama sebe v přírodě

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1471
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Radomír »

To ne.
Jen mě očúrali, když jsem je vyhazoval z prosevu.
Kyselina mravenčí je hrozné svinstvo.
PetrD
Příspěvky: 195
Registrován: 29 lis 2013, 18:34
Bydliště: Brno/Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od PetrD »

Docela hrůza...No příště bych použil nějaké OOP :D
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3360
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od aphodius »

PetrD píše:...příště bych použil nějaké OOP :D
OOP = Organizace pro Osvobození Palestiny??
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Renno »

osobní ochranné pomůcky
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od míra »

Kyselina mravenčí je zkrátka silná kyselina. Nicméně je nejlepším přirozeným lékem na roztoče ve včelstvech. A můj táta si vždy dával v lese do mraveniště na pulhodky nasáknout kapesník, protože trpěl chronickou rýmou. A vždycky se mu po čuchání a smrkání do kapesníku na pár dní zlepšila až vytratila. Takže svinstvem bych to nenazval.
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Ivoš M. »

Ještě zákeřnější je kyselina velrybí, jak uvádí J Hašek v Osudech dobrého vojáka Švejka. :D
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Barand »

Ahoj, nevíte kde sehnat návleky či něco podobného proti prokousnutí hadem?
Myslím skutečně odolné návleky.
Našel jsem pouze v obchodech v zahraničí.
Dík za tipy
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od karlos »

Něco takového: https://www.milobrno.cz/pvc-prsacky/356 ... 58384.html , ale z tvrdé gumy, by Tě mohlo ochránit i před zmijí levantskou. Mohu Tě ujistit, že setkání s dvoumetrovým exemplářem, je opravdu nezapomenutelný zážitek. Ale blbě se v tom asi bude utíkat :D
jericho
Příspěvky: 235
Registrován: 05 čer 2010, 12:45
Bydliště: Peč

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od jericho »

Když jsem se chystal do Golestánu, kde z.levantská je hojnější než mouchy a kde potkáš kusance s hlavou větší než zatnutá pěst, přibalil jsem si kožené návleky pod kolena (chapsy), které používají koňáci. bylo to malo, na ty běžně se vyskytující dvoumetrový haďátka, protože, kdyby se mi zasekla do nohy, tak jistě nad koleno. Když jí potkáš tak se přizvedne a bylo by potřeba mít ochranu od pasu dolu (to nepočítám okamžiky, kdy prohlížíš paty stromů kde lezeš pokolenou(to jsem radši nepraktikoval)), což je v telplejších oblastech zásadním způsobem nepohodlné a tak, i přes svojí panickou hrůzu, jsem běhal bez ochrany.Rozhodně se podívej na nějaké jezdecké potřeby
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Ivoš M. »

Když jsem se učil na lesnickém učilišti semenařit, používali jsme kožené kamaše (asi po kolena), ale nevím kde by se daly sehnat (jestli se ještě vyrábějí).
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
Ivoš M.
Příspěvky: 404
Registrován: 03 kvě 2010, 06:42
Bydliště: Jihlava

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Ivoš M. »

Tady je ilustrační obrázek.
08.jpg
Pyrochroidae CZECH REPUBLIC
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Štěpán »

To je jak chodit v holinách. Nemyslím, že to bude prakticky použitelné
Štěpán
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od míra »

Macrovipera lebetina je skutečně jedna z největších zmijí, ale protože jsem je nejen viděl a sbíral, ale i choval, dovolím si opravit tvrzení, že 2metrové exempláře jsou běžné. Běžné dorůstá něco nad metr. Ale i metr a půl exemplář je už mostrozní s masitou hlavou. A skutečně může dorust přes dva metry.
Podobné návleky jsem si kdysi vyrobil i používal. Ale ne proti hadům, ale proti devastaci kalhot při prolézání křovinami v jižní americe.. Ale nebylo to nějak funkční.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od karlos »

Díky míro za info. Jenže pokud tu dvoumetrovou zmiji potkáš, tak Ti tvrzení, že takhle velké exempláře jsou vzácné, jaksi nepomůže. Já měl to štěstí v Arménii, stačilo 50 - 70 cm a mohl jí šlápnout na ocas. Jenže jsem nevěděl co to bylo, v hadech se nevyznám. Když jsem se cca po roce dozvěděl, že ta dvoumetrová hadice byla zmije, moc dobře mi nebylo. Naprosto jsem netušil, že něco takového existuje. Jerichem zmiňované Golestánské údolí je právě vyhlášené vysokým počtem těchto zmijí ve větších velikostech.
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Štěpán »

křovináři v J. Americe jsou horší. I když před lety upozorňovali obyvatelé mezopotámské nížiny, že Eufrat za 10 let ztratil 75 % objemu vody. Krajina vysychá a pouště se rozšiřují. Výsledkem je obrovské množství hadů, především zmijí levantských, díky čemuž tam měli třeba 6-8 mrtvých lidí tejdně na otravu tímhle hadem:
http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava ... i--1367158
Štěpán
Uživatelský avatar
Nartoun
Příspěvky: 6
Registrován: 15 lis 2010, 19:13
Bydliště: Praha

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Nartoun »

Vůbec nevěřím, že jsem na stránkách kde jsou lidé, kteří by měli mít k přírodě kladný vztah. Nejhorší je smrt z vyděšení. Za prvé lebetina dva metry dlouhá s hlavou jako pěst je fakt unikátní. Nicméně tyto bláboly nemají na její značnou toxicitu a nebezpečnost vliv. Zmije člověka nikdy nenapadne první a i kdybyste si na nohy nacpali roury od kamen, tak brouci se sbírají rukama a tam patrně u zbrklého entomologa dojde ke kousnutí. Myslím, že pohyb v přírodě s trochou respektu a opatrnosti to spraví. Zuřivý sběratel, který postupuje terénem jak důlní rypadlo je samozřejmě vystaven riziku. Příběh zdravotníka Mustafy je sice dojemný, ale všudypřítomné krávy, žeroucí poslední suché keříky v krajině zmijím prostě nenechají žádný životní prostor. Ještě, že nikdo nepřišel s teorií na kterou narážel p. Haleš zejména na Slovensku: Hada treba biť .
NARTOUN - Carabidae
míra
Příspěvky: 2031
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od míra »

Hmyz jsem sbíral snad ve všech končinách s vyjímkou austrálie a nového zelandu. Austrálie je jedovatými tvory prošpikovaná.
Ovšem pokud bych měl říci, kde jsem narazil na největší množství jedovatých hadů, byla by to oblast západu USA. Na spoustě míst původních rančů byly krásné lokality s kvetoucím křovím, rozpadlými kmeny, či různými odpadky, hlavně ruznými cedulemi. A obzvlášt pod prkny, kusy polyše, cedulemi se soustavně ozýval chřestot a nikdy bych nevěřil, jaké množství hadů může být na jednom místě. Často se desítky exemplářů chřestýšů svorně dělili o místo s několika druhy amerických užovek. Asi bylo brzo po zimě a hadi se teprv rozlézali.
Celou asi měsíční cestu jsem asbolvoval v kratasech, v kanadách , ač mě byla dosti zima. Chřestýše jsem si občas ,, velmi opatrně pomocí klacíků chytnul, jed z nich tekl po období klidu příkladně. Nicméně jsem nikdy necítil ohrožení.

Karlos- Já jsem neřekl, že jsi ty, nebo někdo neviděl dvou a pulmetrovou levantku. Nebo i více jich.. Přes dva metry jistě mají starší živočichové. není to nemožné a proč by na nějaké lokalitě nemohlo být více extremních exemplářů. Ale obecně je průměr tohoto hada 1,5. Já sám jsem též viděl dvoumetrovou, ale jen jednou v přírodě.. .
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1342
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od karlos »

Jasně míro. Pro mě to byl prostě velmi intenzivní zážitek. A přesně jak píše nartoun, ta zmije mě nijak nenapadala. Prostě jsem při šplhání v balvanitém svahu málem šlápnul na její ocas. Nicméně jako první jsem viděl hlavu. Byla velká minimálně jako pěst a mě nejdřív napadlo, co tady vysoko na hoře dělá ropucha :-DDDD Trochu totiž kývala hlavou. Teprve pak jsem zaregistroval, že to někam vede, že to není velká ropucha ale hlava obrovského hada. A jak jsem tak jel očima po těle toho hada, skončil jsem ke svému zděšení skoro u mých nohou. Pak už jsem jen hóódně daleko (pár set metrů :-D ) couval. Dokonce jsem i zapomněl fotit. Ale jinak na mě ten had nereagoval vůbec i když jsem na něm téměř stál. Pro ty, co jezdí do Arménie, tak se to stalo pod vrcholem Hory osudu. Když jsme se pak bavili s místními, dozvěděli jsme se, že zmijí - a i hodně velkých - je zde dost, nejvíc prý přímo v přilehlém městě (Vedi, Urtsadzor). A když prý budeme spát venku, máme si kolem sebe natáhnout silné lano. Zmije prý nikdy přes něco takového nelezou, vždy prý jen podél. Nicméně stan je stan :-DDD
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Štěpán »

Nartoun píše: 19 pro 2017, 16:25 Vůbec nevěřím, že jsem na stránkách kde jsou lidé, kteří by měli mít k přírodě kladný vztah. Nejhorší je smrt z vyděšení. Za prvé lebetina dva metry dlouhá s hlavou jako pěst je fakt unikátní. Nicméně tyto bláboly nemají na její značnou toxicitu a nebezpečnost vliv. Zmije člověka nikdy nenapadne první a i kdybyste si na nohy nacpali roury od kamen, tak brouci se sbírají rukama a tam patrně u zbrklého entomologa dojde ke kousnutí. Myslím, že pohyb v přírodě s trochou respektu a opatrnosti to spraví. Zuřivý sběratel, který postupuje terénem jak důlní rypadlo je samozřejmě vystaven riziku. Příběh zdravotníka Mustafy je sice dojemný, ale všudypřítomné krávy, žeroucí poslední suché keříky v krajině zmijím prostě nenechají žádný životní prostor. Ještě, že nikdo nepřišel s teorií na kterou narážel p. Haleš zejména na Slovensku: Hada treba biť .
V článku z Iráku je mnohem podstatnější informace a ta se hadů netýká - intenzivní hospodaření likviduje přírodu a má dalekosáhlé a nezvratné důsledky pro krajinu. Je docela pravděpodobné, že ze z Mezopotámie stane další Aral.
Štěpán
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Ochrana sama sebe v přírodě

Příspěvek od Štěpán »

karlos píše: 19 pro 2017, 17:16 Jasně míro. Pro mě to byl prostě velmi intenzivní zážitek. A přesně jak píše nartoun, ta zmije mě nijak nenapadala. Prostě jsem při šplhání v balvanitém svahu málem šlápnul na její ocas. Nicméně jako první jsem viděl hlavu. Byla velká minimálně jako pěst a mě nejdřív napadlo, co tady vysoko na hoře dělá ropucha :-DDDD Trochu totiž kývala hlavou. Teprve pak jsem zaregistroval, že to někam vede, že to není velká ropucha ale hlava obrovského hada. A jak jsem tak jel očima po těle toho hada, skončil jsem ke svému zděšení skoro u mých nohou. Pak už jsem jen hóódně daleko (pár set metrů :-D ) couval. Dokonce jsem i zapomněl fotit. Ale jinak na mě ten had nereagoval vůbec i když jsem na něm téměř stál. Pro ty, co jezdí do Arménie, tak se to stalo pod vrcholem Hory osudu. Když jsme se pak bavili s místními, dozvěděli jsme se, že zmijí - a i hodně velkých - je zde dost, nejvíc prý přímo v přilehlém městě (Vedi, Urtsadzor). A když prý budeme spát venku, máme si kolem sebe natáhnout silné lano. Zmije prý nikdy přes něco takového nelezou, vždy prý jen podél. Nicméně stan je stan :-DDD
V Arménii jsme spali ve Vorotan passu. Ráno jsme zjistili, že kolem stanu pod kameny je celá řada slušných zmijí :) .
Štěpán
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“