Jak na faunistická mapování

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Uživatelský avatar
carabusbohemicus
Příspěvky: 85
Registrován: 18 lis 2013, 18:43
Bydliště: Západní Palearkt

Jak na faunistická mapování

Příspěvek od carabusbohemicus »

Dobrý den,
jak již jsem říkal v sekci Zahraniční výpravy, ještě tento rok se chystám do Athén. Budu chytat vše co mi pod ruku přijde (i krasce). Okolo pláží by se tam mají údajně nacházet houštiny, ve kterých bych chtěl provést velice krátkodobý (1 týden) průzkum čeledi Carabidae. Vše mám již naplánované, jen se mi jeví jeden problém. Nesmrtím a tak brouky zmrazím Kelenem (pro detarminaci). No jo, jenže pokud ho zase pustím na stejné místo bude se mi po celou dobu výzkumu zase a zase vracet do stejné pasti (teoreticky). A tak by se mi z jednoho jedince mohl stát dominující druh.
Napadlo mě je odnášet pryč od studované lokality (ale jak daleko?).

Za všechny rady budu velice vděčný a o výsledky se s vámi rád podělím v sekci Články.
Uživatelský avatar
Nebria
moderátor
Příspěvky: 838
Registrován: 21 led 2011, 00:17
Bydliště: Jevíčko

Re: Jak na faunistická mapování

Příspěvek od Nebria »

Tak mu na krovky mázneš třeba žlutou nesmyvatelnou barvu a máš vystaráno, podobně se to dělá při mapování jasoňů.
Trogidae orbis, Geotrupidae orbis, rod Carabus, Nebriinae.Tingidae a Mutillidae pro radost. Nebriapalearct@seznam.cz
Všetečka Josef
Příspěvky: 265
Registrován: 30 dub 2010, 16:04
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jak na faunistická mapování

Příspěvek od Všetečka Josef »

Hlavně aby jsi v těch houštinách do něčeho nešláp :nech
Uživatelský avatar
carabusbohemicus
Příspěvky: 85
Registrován: 18 lis 2013, 18:43
Bydliště: Západní Palearkt

Re: Jak na faunistická mapování

Příspěvek od carabusbohemicus »

Díky za nápad, už mám barvu nachystanou.
Všetečka Josef: dám si obzvláště velký pozor.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na faunistická mapování

Příspěvek od DejF »

Tak to bude v okolí Athén nová Anthia - tvarem těla bude připomínat C. graecus, ale bude mít jasné žluté skvrny na krovkách :chuckle

Měl bych jednu otázku. Nevím, jak u Carabů, ale u (některých) krasců (třeba Anthaxií, jižnějších Phaenopsů, Sphenopter...) je na determinaci potřeba o něco delší doba než ta, co se brouk nehýbe zamražený Kelenem. Někdy je pro opravdu správnou determinaci potřeba vytáhnout pinďoura - a ten se pak musí strašně blbě vracet zpět, když brouk roztaje a začne se hýbat... Trochu to zlehčuju, ale zajímalo by mě, jaký význam má ta faunistika mít. Navíc když tam "něco objevíš" stejně to bez dokladového kusu bude "jen tak napůl". To mapování jasoňů (modrásků, okáčů...) je kvůli něčemu jinému - někdy se také dělají čísla lihovou fixou, ale to by asi na střevlíkách moc vidět nebylo. To se jen zkoumá stav populace, popř. migrace v rámci regionu... ale není to faunistický výzkum nějakého území.
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Jak na faunistická mapování

Příspěvek od marion »

Souhlasím s DejFem, značkování má význam, pokud chytím definovaný počet kusů, označím znovu vypustím a pak podle poměru označených k neoznačeným mohu něco usuzovat o stavu populace. Jiný význam to podle mně nemá.
Navíc za týden nic nezjistíš o stavu populace.
Uživatelský avatar
carabusbohemicus
Příspěvky: 85
Registrován: 18 lis 2013, 18:43
Bydliště: Západní Palearkt

Re: Jak na faunistická mapování

Příspěvek od carabusbohemicus »

Díky, máte pravdu. Bez smrcení to holt nejde.
Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“